МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Інвестиції через інновації чи легальний режим несплати податків?

09/13/2004 | Майдан-ІНФОРМ
Прем’єр-міністр України Віктор Янукович вважає перспективним існування діючих спеціальних економічних зон в Україні.

Про це прем’єр заявив у четвер в Одесі, де перебував із робочим візитом. На прикладі Одеського морського торгового порту, що входить у СЕЗ “Порто-Франко”, Віктор Янукович побачив “взірцевий економічний острівок, на який може орієнтуватися переважна більшість інших підприємств”.

З цього приводу член парламентського Бюджетного комітету, представник політичної групи Української народної партії Євген ЖОВТЯК зазначив:

- Наразі в Україні створено 11 СЕЗ, не територіях яких підприємства користуються низкою податкових та митних пільг. Зокрема, до таких пільг відносяться безмитне ввезення устаткування, звільнення від оподаткування прибутку та інвестицій, звільнення від плати за землю та зборів до бюджетних фондів. Однак останнім часом особливо гостро постало питання, чи насправді такі “тепличні” умови сприяють розвитку інноваційного та виробничого потенціалу України.

За даними Міністерства економіки та європейської інтеграції України, протягом 2003 року уповільнення темпів залучення інвестиційних ресурсів відбулося у 7 з 9 працюючих СЕЗ. За весь час функціонування (з 2000 року) не розпочато реалізації проектів на території СЕЗ “Інтерпорт Ковель” та СЕЗ “Порт Крим”. Разом з тим, вже згадувана прем’єром СЕЗ “Порто-Франко” має найнижчий серед усіх економічних зон показник щодо обсягів виробництва продукції, товарів, робіт та послуг - він становить лише 4,9%. Показник виконання інвестиційних зобов’язань щодо залучення інвестицій на цій СЕЗ є одним з найгірших (26,7%).

Основним джерелом фінансування проектів на територіях СЕЗ в Україні залишається вітчизняний капітал (76,1%), водночас суттєво зменшується частка іноземного капіталу у загальному обсязі залучених інвестицій (з 46,1% у 2000 році до 23,9% у 2003 році). Відтак, завдання із залучення іноземних інвестицій та високих технологій не виконується. На територіях СЕЗ розвивається сировинне виробництво (переважно металургія), продукція якої характеризується низьким рівнем доданої вартості.

Однак найбільшою проблемою в діяльності СЕЗ на сьогодні є бюджетні відносини. За оцінкою того ж Міністерства економіки протягом 2003 року суб’єктами господарювання отримано пільг з оподаткування в сумі 1890,6 млн. гривень, що на 71,2% більше ніж у попередньому році. Таким чином, отримані пільги більш ніж удвічі перевищують надходження до бюджетів.

Нещодавно КМУ вирішив змінити критерії оцінки ефективності діяльності СЕЗ, тим самим зобов’язавши Міністерство економіки, Міністерство фінансів, Міністерство агропромислової політики, Міністерство промислової політики, Міністерство транспорту, Державну митну службу та Державну податкову адміністрацію до 1 грудня розробити та затвердити новий перелік критеріїв оцінки показників діяльності СЕЗ та територій приоритетного розвитку. Разом з тим, дані відомства повинні уточнити такі показники та розширити їх з метою більш комплексного аналізу впливу інвестиційних проектів на регіони та на економіку країни в цілому. Чи зможуть ці технічні зміни кардинально вирішити весь спектр проблем СЕЗ – покаже час. В будь-якому разі, зростаючу тенденцію до проїдання бюджетних коштів слід зупиняти”.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".