МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Хортиця: успішна торгова марка чи таки Національна Святиня?

09/22/2004 | Хортиця
Невеличкий вступ.
Багато хто в Україні чув слово "Хортиця". Можливо навіть, що багато хто знає також, що це не тільки назва горілки, а ще й острів на Дніпрі посеред міста Запоріжжя.
Мені, як колишньому мешканцю цього славного міста, хотілось би привернути увагу громадськості до останніх подій, що відбуваються навколо Хортиці.
В Запоріжжі існує проблема: один із спальних районів міста, а саме Хортицький або по-простому Бабурка, знаходиться на правому березі Дніпра, в той час як основна частина міста - на лівому. Якраз між Бабуркою і містом і розташований острів Хортиця, що в довжину має 12км. Таким чином дорога в центр з Бабурки проходить через острів по двом мостам Преображенського. Кожен міст - двохярусний. На першому ярусі - автомобільна дорога, що має 1 смугу в кожному напрямку. На другому - дві залізничні колії. Найближчий альтернативний шлях через Дніпро - дамба Дніпрогесу, що північніше острова з"єднує два береги ріки. Дніпрогес сам давно вже на ладан дихає. Через все це вже давно, ще з часів СРСР велись дискусії з питання побудови нових, додаткових мостів через Дніпро. Існувало два принципово різні варіанти: через Хортицю, два відносно невеличких моста паралельно нині існуючим, або нижче Хортиці один великий, фактично в обхід міста. Колись в Запоріжжі проводився референдум з цього питання і більшість підтримала другий варіант - один міст в обхід острова і міста. Цей варіант на багато дорожчий за мости через острів, але він, по-перше, дозволив би уникнути руйнування Хортиці, по-друге, вивів би за межі міста транзитний транспорт, що їде містом тільки тому, що інакше Дніпро переїхати в цьому регіоні не можливо. Але за останній час ситуація змінилась. Громадська думка в місті поступово схилилась до 1 варіанту. В цьому велика заслуга певних ЗМІ і всих зацікавлених в приватизації Хортицьких земель осіб. 30 серпня почалось будівництво мостових опор для мостів саме через Хортицю, яка має статус Національного Заповідника і, здавалося б, може розраховувати на недоторканість. Але, як відомо, бабло завжди перемагає зло. В місто в свій час навідувались як нині діючий президент, так і нині діючий прем'єр-міністр і особисто благословили цей процес.

В двох словах... Хотілося б все ж таки якось все це зупинити. Хто що думає з приводу цього?

Деякі матеріали по цій темі можна знайти на сайті http://hortytsia.domivka.net/

З надією чекаю на коментарі громади.

Відповіді

  • 2004.09.22 | otar

    Re: Хортиця: успішна торгова марка чи таки Національна Святиня?

    Я сам народився в Запоріжжі, і на скелях Хортиці пройшла щаслива частина мого дитинства. Досі дивуюся, що унікальний ландшафт, створений спочатку природою, а потім будівниками Дніпрогесу в Запоріжжі, не прикрашає національну валюту і взагалі не цінується.
    Як Хортиці вдається виживати, не бути забудованою кон'юнктурними дачами, пансіонатами і тому подібними спорудами, будучи розміщеною посеред майже мільйонного міста - загадка природи. Повністю поділяю занепокоєння автора статті, хоч і живу тепер далеко від Запоріжжя.

    На жаль, якщо будівництво мостів уже розпочалось, його навряд чи зупиниш. Зараз усі захоплені президентськими виборами, і на такі дрібниці, як Хортицький заповідник (де, що взагалі звучить неймовірно, ще 10 років тому існувала популяція диких кабанів - посеред міста, я наголошую!), ніхто уваги не звертатиме. Хіба що можна звернутись до Януковича, щоб він включив порятунок Хортиці у свою популістську передвиборну діяльність...

    Будете збирати підписи - покличте :)
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2004.09.22 | Хортиця

      Re: Хортиця: успішна торгова марка чи таки Національна Святиня?

      В свою передвиборчу діяльність Янукович вже включив будівництво мостів. Завдяки створенню штучних заторів на них, завдяки створенню штучних проблем з громадським транспортом в Запоріжжі тема мостів стала популярною. Саме на цьому прем'єр і намагається заробити собі голоси в цьому місті. Не випадково і почав він саме звідти.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2004.09.22 | otar

        тоді треба наполягати на виділенні грошей

        Нехай хоч щось добре зробить Янукович перед тим, як вернутись у свої рідні заґрантовані пенати :) А то, можливо, новому уряду буде не до того. Зрештою, за гроші, на які в Запоріжжі наставили біг-мордів (я такого ще в житті не бачив, і навряд чи колись побачу щось грандіозніше, ніж алеї слави послідовного підера в Запоріжжі), можна було збудувати міст навіть через Каховське водосховище :)
  • 2004.09.22 | Майдан

    Сайт вельми цікавий

    І виглядає добре зробленим .

    Чи не могли б Ви пояснити як користуватися опцією "Додати новину"?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2004.09.22 | Хортиця

      Re: Сайт вельми цікавий

      Натиснувши "Додати новину" бачимо три віконця: Заголовок, Текст та URL. Вводимо в них відповідну інформацію - отримуємо "Дякуємо. Новина вiдправлена на схвалення адмiнiстратором." Коли адмін дізнається про цей факт (він отримує листа на е-мейл) - передивиться суть новини і, якщо вона не суперечить тематиці сайту, зробить все від нього залежне, аби новину побачили на пешій сторінці :)
  • 2004.09.22 | Михайло Свистович

    Як на мене тут є два виходи

    1. Організувати потужний громадський рух, як сумські студенти, з радикальними діями, зверненнями по допомогу до всіх політичних сил (в тому числі і до влади), походами на Київ...

    2. Зробити все, щоб президентом обрали Ющенка. А потім забомбити його зверненнями та значно менш потужним рухом. Не тому, що він такий хороший, просто Ющенко має певні сентименти до історії України, козаччини. Сам був свідком, як він дав гроші на книжку про Голодомор, хоча, як на мене, у передвиборчий період нинішньої України не час для таких пожертв.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2004.09.23 | Ірландець

      Re: Як на мене тут є два виходи

      1. Щодо організації потужного радикального руху то в цьому є все таки багато сумнівів. Бо Запоріжжя не Суми, а дана проблема все таки не така як була з б... СНУ. Як на мене то саме реально, що можна зробити так це спробувати інформаційно розкрутити дану тему. Адже справа Хортиці, це справа не тільки жителів Запоріжжя. Щодо запоріжан то їм варто наголосити на тому, що по-перше все будівництво спрямоване на те, щоб Хортиця з місця відпочинку перетворилася на бордель для тих в кого є гроші. Що міст через острів є екологічно шкідливим. І в результаті ніякої користі від того що острів віддадуть баригам не буде нікому.

      2. Щодо Ющенка то у нього є купа підконтрольних ЗМІ, от вони нехай і піднімуть цю проблему. Звернутися до нього, підкинути матеріалів про цю справу тощо.

      Також хотів би звернути увагу, що будівництво мосту є екологічно шкідливим, так що непогано було б підключити якісь екологічні кантори. Написати звернення в міжнародні еколого-захисні організації тощо.
      Шкода, що в Україні немає радикальних екоструктур на кштал російської "Экозащиты" чи "Хранители Радуги".
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2004.09.23 | Чучхе

        Є

        Ірландець пише:
        > Шкода, що в Україні немає радикальних екоструктур на кштал російської "Экозащиты" чи "Хранители Радуги".

        Є

        Хранители радуги - Киев
        Глушкова 17-22, Киев-187, Украина. E-mail: rk@cci.glasnet.ru

        Тільки думаю, що там не здайдеться або розуміння, або сил на акції, тому звичайно потрібно сподіватися на власні ресурси.

        Але в Україні таки є зелений рух, найкращі його представники це харківське Екоправо (юридична підтримка судових позовів на захист довкілля) та Екоцентр у Києві (голова - Таращук), які створюють та охороняють заповідники чи не по всій Україні, відомі боротьбою проти Ташликської ГАЕС. До них можна звертатися, але телефонів у мене зараз немає. У всіх цих організацій є сторінки в Інеті, пошукайте їх, кому це треба
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2004.09.23 | Ірландець

          Немає

          Кажуть Надя Шевченко вийшла заміж і вже давно десь за бугром живе.
          На рахунок інших я не знаю, але було б дуже добре якби вони підключилися.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2004.09.23 | Чучхе

            Ось хто Вам міг би допомогти

            Це ініціатива по строренню загальної інформмережі екологічних організацій України. Колись я з ними спілкувався і на мій погляд ці люди знають всіх екологістів в Україні:

            Контакти:
            01025, Україна, Київ-25, а/с 201
            Тел./Факс: (+380 44) 227 6277
            E-mail: ecoweek@bg.net.ua
            http://www.dossier.kiev.ua

            Контактні особи:
            Тамара Малькова, директор
            Катерина Малькова, менеджер
            Мирослава Ганюшкіна
            Тетяна Топчій
            Ольга Михайлюк

            А ЩЕ Є ЛЮДИНА НА ІМ"Я СЕРГІЙ ФЕДОРИНЧИК, ЯКИЙ НАЗИВАЄ СЕБЕ ГОЛОВОЮ ІНФОРМЦЕНТРУ ЗЕЛЕНИЙ СВІТ, У НЬОГО ТЕЖ ВЕЛИКІ ЗНАЙОМСТВА СЕРЕД ЗЕЛЕНИХ УКРАЇНИ ось його координати

            Serghiy M. Fedorynchyk ,
            Director of Zeleny Svit Informational Centre,
            Ukrainian Environmental Association "Zeleny Svit" (Green World)
            Post address: post box 449, Kyiv-1, 01001, Ukraine;
            Phone (380-44) 456-3435, fax connected manually on request
      • 2004.09.23 | Ірландець

        Що можна зробити в даний момент

        Можна організувати мережеву акцію по захисту Хортиці(щось типу того, що робилося по "Континенту"). Зокрема скоординувати зусилля на розсилання органам влади(мінекології, мінтрансу, запорізьким чиновникам)запитів, та вимагати від них надання інформації про обгрунтованість будівництва мостів, а також інформаційних листів в екоорганізації(чомусь я думаю, що тут дуже важливо вдаряти саме по екології).Я трохи зробив собі базу по екоструктурам України і надам її творяцям сайту. Було б непогано, якби хтось хто володіє англійською зробив щось подібне по міжнародних структурах, та написав(варіант переклав) листа до них.
        Хто що думає.
        Зголошуйтесь
  • 2004.09.23 | Хортиця

    Довідка: Остров Хортица – уникальный природный комплекс Украины

    http://lazar.hortitsa.iatp.org.ua/ecology/bogat.html

    Природная уникальность острова Хортица

    Остров Хортица вместе с прилегающими островами лежит приблизительно на 42 град. 42 мин. северной широты и 37 град. 5 мин. восточной долготы и входит в юго-западную часть Русской равнины. Хортица находится на пересечении двух интрозональных геоморфологических районов – глубоко врезанная в кристаллические породы долина р.Днепр, с каменными склонами и крутыми скалами, живописными заливами и балочными комплексами, с остатками байрачных дубрав, петрофитных и настоящих степей, и Конско-Днепровские плавни (бывший Великий Луг), разрезанные многочисленными протоками, озерами, островами и кучугурами, покрытые плавневыми лесами с остатками плавневых дубрав, псаммофитных степей и зарослями прибрежно-водной растительности. Приграничное положение Хортицы отразилось на ее внешнем виде – здесь, на небольшом клочке суши (площадь острова 2334,22 га, длина 12,5 км, ширина до 2,5 км), в тесном неразрывном единстве объединились природные зоны и ландшафты юга Украины: настоящие, петрофитные, псаммофитные и кустарниковые степи, балки, овраги, луга, скалы, лес, озера и протоки, островки и кучугуры. На территории Украины аналогов подобного уникального природного комплекса больше не сохранилось.

    Научная ценность о.Хортица

    Разнообразие природных комплексов стало причиной чрезвычайно богатого разнообразия растительного и животного мира. Хортица – это более 800 видов дикорастущих сосудистых растений, более 245 видов позвоночных животных, 10 растительных формаций, занесенных в «Зеленую книгу Украины», 27 видов растений, 35 видов позвоночных животных, 34 вида беспозвоночных, внесенных в «Красную книгу Украины». Принимая объем флоры Украины таким, как предложили авторы Определителя высших растений (1987), размер фауны Украины – согласно последнему фаунистическому сборнику (1985), а также с учетом недостаточной изученности острова, следует сделать вывод, что флора и фауна Хортицы отличается значительным видовым разнообразием (21% от общего количества флоры Украины и 48% от общего количества фауны позвоночных животных Украины).

    Познавательное и рекреационное значение Хортицы

    Хортица – уникальный природный оазис в центре промышленного гиганта – Запорожья. Береговая линия острова представлена пещаными пляжами, каменистыми склонами и крутыми скалами, живописными заливами и балочными комплексами, природными и искусственными лесными массивами, многочисленными памятниками природы, истории и культуры. Подобное сочетание природных и искусственных объектов делает эту территорию перспективной как для познавательного, так и для спортивно-оздоровительного туризма.

    Хортица имеет огромный, но пока еще не затребованный потенциал для научно-познавательного экологического и исторического туризма. На ее территории расположен заказник общегосударственного значения «Днепровские пороги», который включает резерваты природной растительности скальных комплексов и протоки реки Днепр, которые сберегли особенности зональных природных биоценозов, их флористическое, ценотическое и фаунистическое разнообразие. Хортица – это 6 групп курганов, более двух десятков поселений и стоянок всех времен, четыре культовых центра эпохи енеолита-бронзы, семь культурных слоев на о.Байда, среди которых шестой слой – замок Дмитрия Вишневецкого, фундатора первой Запорожской Сечи; три казацких зимовника, летописное древнерусское поселение Протолче, десятки памятных мест, связанных с историей Киевской Руси и Запоржского казачества. Весь остров объявлен национальным заповедником, а акватория Нового и Старого Днепра и дно вокруг Хортицы – гидроархеологическим заповедником.

    Скалы и акватория Днепра делают эту территорию перспективной для развития горного и водного туризма, парусного спорта и виндсерфинга, что в сочетании с конным, велосипедным и пешеходными видами туризма могут обеспечить целый комплекс туристических и спортивно-оздоровительных услуг для населения области и Украины. А более 10 стационарных баз отдыха, профилакториев, лагерей, водных станций – сделать отдых людей комфортабельным и упорядочить поток отдыхающих, максимально сохраняя биологическое и ландшафтное разнообразие проток реки Днепр и острова Хортица.
  • 2004.09.29 | Хортиця

    Хортиця: порушення чинного законодавства

    http://hortytsia.domivka.net/index.php?FileToShow=55

    НАЦІОНАЛЬНИЙ ЗАПОВІДНИК „ХОРТИЦЯ" ПОРУШЕННЯ ЧИННОГО ЗАКОНОДАВСТВА

    ПОСТАНОВОЮ КМ України від б квітня 1993 р. N 254 „Про Національний заповідник "Хортиця", УКАЗОМ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ „Про національні заклади культури" від 11 жовтня 1994 року N 587/94, (підписаних однією особою - Л.Кучмою) вказано:
    1. Надати статус національних таким закладам культури: Національний заповідник "Хортиця";
    а також зазначено:
    провести в 1993 році інвентаризацію об'єктів, комплексів і господарств, що знаходяться на території заповідника, і разом з відповідними міністерствами, відомствами, організаціями і Запорізькою обласною державною адміністрацією вирішити в установленому порядку питання про передачу їх заповіднику та відселення з його території сторонніх організацій.
    Сьогодні кінець 2004 року, але ні Постанова Президента України N 587/94, ні Указ КМ України № 254 - не виконано! Окрім того, КМ України, Запорізькою міською радою, цинічно ігнорується виконання: 1. ПОСТАНОВИ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ № 140-ІУ від 12.09.2002 „Про інформацію Кабінету Міністрів України про здійснення державної політики щодо виконання законів України "Про природно-заповідний фонд України" і "Про охорону культурної спадщини" та про дотримання посадовими особами вимог чинного законодавства стосовно Національного заповідника "Хортиця" й інших історико-культурних заповідників І об'єктів природно-заповідного фонду" де окрім іншого головним зазначено:
    ... отримання ними державних актів па право постійного користування землею, зокрема щодо Національного заповідника "Хортиця" - до 1 грудня 2002 року; додатково вивчити у тримісячний термін разом із Запорізькою обласною державною адміністрацією, Запорізькою міською радою, Комітетом Верховної Ради України з питань культури І духовності (з терміновим наданням Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності відповідної документації) чотирьох основних альтернативних варіантів будівництва мостового переходу через річку Дніпро у м. Запоріжжі з урахуванням безумовного дотримання чинного законодавства щодо збереження природно-заповідного фонду та історико-культурної спадщини, транспортних потреб м. Запоріжжю та стратегічної о значення мостового переходу в транснаціональних комунікаціях північ - південь; передбачити у Програмі діяльності Кабінету Міністрів України та Державному бюджеті України на 2003 рік проектування та будівництво мостового переходу через річку Дніпро у м. Запоріжжі;
    2. ПОСТАНОВИ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ від 27.11.03 №1351-ГУ „Про інформацію Кабінету Міністрів України про сучасний стан та перспективи охорони об'єктів культурної спадщини України, а також пам'яток історії та культури Українського народу, що знаходяться за її межами", а саме:
    4. Рекомендувати Кабінету Міністрів України та Запорізькій міській раді: 4.2. до 1 липня 2004 р. завершити проведення підготовчих робіт та забезпечити видачу Національному заповіднику "Хортиця" Державного акта на користування землею (земельна ділянка площею 2386,86 га, що знаходиться в межах м. Запоріжжя на острові Хортиця та прилеглих до нього островах і скелях Байди, Дубового, Розтьобіна, Три Стоги, Середня, Близнюки, урочища Вирви на правому березі річки Дніпра, в її акваторії) і внесення відповідних змін до земельно-кадастрової документації. 6. Запорізькій міській раді в разі прийняття рішення про вилучення земельної ділянки на о. Хортиця для будівництва мостового переходу подати зазначене рішення на погодження до Верховної Ради України згідно з вимогами ст. 150 Земельного кодексу України.
    Крім того ігноруються і грубо порушуються вимоги: Конституції України, ст.ст. 8, 54, 66; Земельного Кодексу України - ст.ст. 45, 78, 81, 84 (!)
    Право власності на землю держави - У державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. До земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать: г) земні під об'єктами природно-заповідного фонду, історико-культурного та оздоровчого призначення, що мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, естетичну та історико-культурну цінність, якщо інше не передбачено законом;
    129, 136; ЗАКОНІВ УКРАЇНИ „Про охорону культурної спадщини" (ст. 33), "Про природо-заповідний фонд України" (ч. 2, ст. 15).
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2004.09.29 | Хортиця

      Re: Хортиця: порушення чинного законодавства

      Спробував розіслати інформацію, аналогічну наведеній на початку цієї теми на різні сайти екологічного спрямування. Відповідь отимав лише з Міністерства екології. Відповідь була така:

      "Здравствуйте!!!
      Для того, чтобы дать ход Вашему делу необходимо Вам выслать на имя Министра Полякова Сергея Васильевича официальное письмо, а не виртуальное, за своей подписью. Дело в том, что письмо по электронной почте считается анонимным. Ждём от Вас реакции. С ув. Сергей."

      Тут два питання.
      1. Чи повинні в міністерстві приймати до розгляду електронні листи?
      2. Чи має хто досвід звернення до міністерств або якихось інших держ. установ? Які тут можуть бути "підводні камені"? Яким чином краще скласти того самого листа?
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2004.09.29 | magda

        Re: Хортиця: порушення чинного законодавства

        Хортиця пише:

        > Тут два питання.
        > 1. Чи повинні в міністерстві приймати до розгляду електронні листи?
        Не повинні.

        > 2. Чи має хто досвід звернення до міністерств або якихось інших держ. установ? Які тут можуть бути "підводні камені"? Яким чином краще скласти того самого листа?
        Підписатися ім'ям, прізвищем, вказати адресу, викласти чітко свої претензії без загальних криків про "беззаконня і корупцію" та попросити вжити конкретних заходів.

        Але мушу сказати, що мені відомо, що навколо Хортиці ця війна вже ведеться дуже давно. Не розумію, чому Ви прокинулися саме зараз. Більше року тому, як мені здається, з чотирьох пропонованих проектів таки був вибраний той, що через Хортицю.

        З двох запропонованих вище по гілці Михайлом Свистовичем варіантів реальним є тільки другий (обрання Ющенка). Там навколо Хортиці вже давно точилася велика бійка, і більша сила, ніж Ви зможете організувати, нічого не змогла зробити. Там зав'язані дуже великі бабки.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".