Цікаве інтерв"ю з Оробцем
09/28/2004 | Максим’як
“Не вся міліція є свинотою, як думає влада”
РОЗМОВА З ЮРІЄМ ОРОБЦЕМ, НАРОДНИМ ДЕПУТАТОМ, ЧЛЕНОМ ФРАКЦІЇ “НАША УКРАЇНА”
Представник “Нашої України” Юрій Оробець добре знає, як саме можуть відбуватися вибори в Україні. Він був головою слідчої комісії Верховної Ради щодо подій навколо мукачівських виборів і зокрема завдяки його діяльності парламент дав доволі жорстку оцінку тому, що відбувалося на Закарпатті. Пан Оробець переконаний, що методів, апробованих у Мукачевому, на президентських виборах у масштабі країни застосувати не вдасться. Чому саме, він розповів “Газеті” під час свого візиту до Львова.
– Керівник фракції СДПУ(о) в парламенті Леонід Кравчук заявив, що відтепер політична реформа до виборів його партію не цікавить. Чому, на вашу думку, стався такий кардинальний поворот у тактиці цієї сили?
– Це ознака слабкості влади, яка хоче, щоб відбулися формальні вибори президента без передачі владних повноважень. Цей сценарій не вдається, оскільки розвалилася більшість у Верховній Раді. Нині створюється нова більшість, ситуативна, але в розпорядженні Литвина є близько 240 голосів. Таким чином, висловлювання Кравчука, означають поразку їх планів. Щодо силового сценарію, який дехто вбачає за відмовою від політичної реформи владних сил, то це не так просто. Не вся міліція є свинотою, як думає влада. Якщо частина керівництва МВС працює на владу, то частина все-таки має совість, про що свідчать численні попередження з їхнього боку команди Ющенка щодо якихось провокацій. Тож говорити про повну підконтрольність силових структур цій владі не доводиться. Мукачівські події під час виборів мера були репетицією того, що могло б статися на виборах президента, проте все вийде навпаки. Греблю прорвано, щурі тікають із корабля, який потопає.
– Чи може свідчити відставка Євгена Марчука на користь саме силового сценарію, який готують в Україні?
– Марчук не зміг дати гарантії того, що армія поводитиме себе під час виборів президента “так, як треба”. Отже це означає, що й армія не є надійним союзником влади і навряд чи піде на якісь злочинні дії. Крім того, колишній міністр оборони не дивитиметься збоку на своє приниження та радше робитиме певні висновки щодо діючої влади.
– Наскільки ймовірно, що новий міністр оборони зможе зробити те, чого не зміг Євген Марчук?
– Це неможливо, адже залишилося занадто мало часу. До того ж навряд чи хтось охоче погодиться стати цапом-відбувайлом на місяць до виборів. Єдине, що така людина може встигнути, – це наскладати військового майна у власну валізу.
– Ви кажете, що в правоохоронних органах маєте достатньо джерел, які часто попереджають вас про підготовку якихось провокацій. А були такі попередження перед отруєнням Ющенка?
– Завжди після якоїсь події знаходяться десятки людей, які кажуть: “а бачите, ми вас попереджали”. Служба охорони лідера “НУ” має багато таких даних, але отруєння відбулося, отже, навряд чи ця інформація була настільки серйозною, щоб було можливим попередження цього інциденту. Є слідча комісія, яка зробить свої висновки. Очевидним є те, що отруєння було. Переконаний, що за цим стоїть влада. Наведу приклад того, як 2000 року відбувалися вибори, в яких я брав участь як кандидат у народні депутати – коли я випереджав усіх претендентів. Тоді проти мого оточення застосували силові методи, на які дав “добро” Деркач. Жорстоко побили одного з агітаторів, підпалили двері офісу, вчинили замах на іншого агітатора. Нам, депутатам, відомо всі деталі схожих випадків. Після відставки Кучми всі дізнаються про те, хто і за що вбив Гетьмана, Чорновола, Гонґадзе та хто нині замахнувся на життя В. Ющенка. Саме тому Л. Кучма намагається “протягнути” через Пустовойтенка законопроект про власну амністію.
– Ви стверджуєте, що в парламенті створили ситуативну більшість. Наскільки вона може бути ефективною щодо найважливіших питань – таких, як бюджетний процес, діяльність комісії з моніторингу дотримання виборчого законодавства та комісії з розслідування факту отруєння кандидата в президенти?
– Не кожне питання набирає у Верховній Раді 425 голосів, як це сталося з проектом про створення комісії з приводу отруєння Ющенка. Тут бачимо однозначне неприйняття депутатами таких брудних методів. І це об’єднує парламент.
– Чи слід очікувати якихось конфліктних ситуацій у парламенті?
– Яких конфліктних ситуацій? Ми працюватимемо над тим, що задумали. Через місяць влада зміниться.
– Декілька днів тому фракція “Наша Україна” поповнилась одним депутатом. Можливо, вам відомо про ще декількох охочих, приєднатися до вашої команди?
– Із часом цей процес набиратиме обертів. Ті депутати, які вийшли з більшості, співчувають нам. Нині вони виконують дуже важливу роль у тому, що довкола них об’єднуються інші депутати, які не бажають піддаватися тиску збоку.
– Яке значення матиме таке співчуття під час голосування за бюджет на 2005 рік, яке ваша фракція пропонує перенести на час після президентських виборів?
– Річ у тім, що бюджет наповнений повітрям, оскільки уряд пропонує підвищити пенсії, але не каже, де взяти 10 мільярдів гривень. Це означає зростання цін і зниження курсу гривні. Бюджет не вирішує проблем аграрного сектора, на що вказував П. Порошенко. Крім того, там неабиякий дисбаланс на користь тих регіонів, звідки депутати, лояльні до прем’єра. Все це є предметом дискусій. Деякі мажоритарники отримують на свої округи по мільйону гривень. Я теж мажоритарник, і мене цікавить, чому на мій округ передбачено значно меншу суму.
– Як свідчать результати соціологічних досліджень, електорат насамперед цікавить чесність виборів. Віктор Ющенко неодноразово заявляв про те, що совісних людей достатньо і в правоохоронних органах, і в виборчих комісіях. Чи справді готові протиставити гідні сили можливим фальсифікаціям, за вашими словами, з боку влади?
– Так. Немає тієї безальтернативності, яка була на виборах до парламенту. Буде дуже багато спостерігачів, і тому повторити події Мукачевого не вдасться.
– Минулого тижня депутатам запропонували розглянути законопроект внесення поправок у Закон “Про вибори Президента” – щодо надання права представникам громадських організацій бути спостерігачами. Які шанси має цей проект?
– Шанси є. Як уже говорив, за Литвином є близько 240 депутатів, а це дає змогу провести таке рішення.
– Численні звернення представників штабу В. Ющенка в ЦВК щодо порушення виборчого законодавства з боку опонентів у більшості випадків отримують відмову. Попри рішення суду, на УТ-1 транслюють антирекламу Ющенка...
– Люди, які стали технічними кандидатами, відробляють вкладені в них кошти. Інакше не можна пояснити те, що нині діється на трьох провладних каналах. Є така приказка: “Гроші закінчаться – ганьба залишиться”.
Розмовляв Ярема Городчук
http://www.gazeta.lviv.ua/2004/09/28/NewspaperArticle.2004-09-27.1915