Абхазький сценарій для України.
10/13/2004 | deputat
Ілля Чернов, Москва, «Главред»
http://www.glavred.info/ukr/
Проросійський кандидат, фото з Путіним, концерти російських виконавців на підтримку, умовний поділ країни. Це не нинішня Україна, це Абхазія два тижні тому.
Країна, у якій через півтора тижні після голосування, залишається незрозумілим, хто ж все-таки здобув перемогу в боротьбі за головне крісло невизнаної закавказької республіки?
Тим часом, деякі політологи і журналісти в Москві стверджують, що в числі тих, що програли, виявилася в першу чергу російська влада, яка поставила в цій боротьбі на одного кандидата і зазнала фіаско. У зв'язку з цим згадують і передвиборну кампанію в Україні, що має досить багато схожого з виборами в маленькій і невизнаній більшістю країн державі.
Абхазія на порозі змін.
Статус Абхазії, чорноморської республіки, що примикає до Росії і відчуває споріднення з нею, але за міжнародним правом є частиною Грузії, став предметом однієї з останніх суперечок про суверенітет після розпаду СРСР. У 1992 році вибухнула громадянська війна, яка закінчилася в 1993 році вигнанням грузинської армії і проведенням демаркаційної лінії, яку дотепер патрулюють спостерігачі ООН. Абхазія здобула незалежність, але за це довелося заплатити ізоляцією, що в економічному і соціальному плані виявилося високою ціною.
Вибори президента Абхазії 2004 року повинні були покласти кінець десятилітній "епосі Ардзинба". Доктор історичних наук Владислав Ардзинба, який очолив боротьбу за незалежність Абхазії 10 років тому, нині прикутий до ліжка і більше знаходиться на лікуванні в Москві, ніж керує державою. Замість нього цим займаються родичі, яких у країні називають кланом Ардзинба. Це ім'я колись асоціювалося з незалежністю Абхазії, зараз стало символом масового зубожіння населення. Усі ці фактори сформували в абхазькому суспільстві протестні сили. Ще влітку 2003 року організація ветеранів війни 1992-1993 р. "Амцахара" ("Родові вогні") фактично була готова до скинення правлячого режиму. Лише екстрене втручання старійшин родів і, ймовірно, пам'ять про заслуги президента, запобігли ескалації ситуації. Навесні поточного року політична обстановка знову загострилася: у Сухумі був застрелений відомий політик Гаррі Айба.
Абхазія – маленька, але багатонаціональна країна. На думку політологів, цей фактор робив майбутні вибори непередбачуваними. В даний час в Абхазії проживає не більше 230 тисяч жителів. Більшість населення - абхазці, амшенські вірмени, грузини. Високий відсоток російського населення. При цьому близько 80% населення мають російське громадянство, у деяких громадян прихований і грузинський паспорт. Ці фактори і небажання абхазької влади оприлюднити точні дані півторарічного перепису ставили під сумнів результат виборів.
Абхазія. Напередодні президентської кампанії
Незадовго до початку президентської кампанії в Абхазії був прийнятий закон про вибори президента, що дав привід для бурхливих і тривалих дискусій. Найбільші дебати парламентаріїв викликало питання про знання кандидатом у президенти абхазької мови, що в Абхазії вважається державною. Остаточний вердикт звучав так: президентом Абхазії може бути обраний: "громадянин Республіки Абхазія абхазької національності, що вільно володіє державною мовою, не молодше 35 і не старше 65 років, що володіє виборчим правом, який постійно проживає на території Республіки Абхазія не менше останніх п'яти років до дня виборів".
Кандидати в президенти Абхазії
На посаду президента Абхазії претендувало 9 осіб. Однак головні фаворити виборів визначилися вже з початку виборів.
Тим часом, президент Абхазії Владислав Ардзинба довгий час зберігає в таємниці ім'я свого приймача: "Не треба шукати підґрунтя в тім, що я поки що не виступив з відповідною заявою. Я поважаю закон. А відповідно до закону президента країни обирає народ. Я назву ім'я людини, яка здатна повести Абхазію вперед, тому що мені не байдужна доля Батьківщини". Через пару тижнів Ардзинба відкриває таємницю. Як і очікувалося, наступником названий діючий прем'єр-міністр Рауль Хаджимба. На той момент Хаджимба уже висунув свою кандидатуру на посаду глави держави. У числі його прихильників ті, хто бажають зберегти нинішній режим без особливих змін. "Звертання президента Ардзинба до народу Абхазії підтримати Рауля Хаджимба, може зробити останньому ведмежу послугу, оскільки нинішня влада, в особі президентського клану, давно не користується довірою народу". У відповідь опозиція звертається в ЦВК із заявою :"президент Владислав Ардзинба продемонстрував усьому народові Абхазії, як можна ігнорувати закони, і користуватися наявним адміністративним ресурсом".
Та й сам прем'єр, призначений на цю посаду рік тому, дав опозиції привід для критики. Донедавна Хаджимба був непублічним політиком, якого, на думку ряду експертів, і призначили прем'єром як "компромісну фігуру". Будучи «людиною зі спецслужб», прем'єр перебував у постійному чеканні різного роду компроматів, що прояснюють "темні плями" у його біографії, аж до підписаних його ж рукою доносів.
Проте, саме на Рауля Хаджимба зробила ставку Москва. У російській пресі він називався не інакше, як « найбільш прийнятний кандидат, здатний забезпечити розумну наступність, зберегти політичну і соціальну стабільність, стати провідником російсько-абхазьких зв'язків». (Впізнаєте текст?) Відео-підтвердженням стала сочинська зустріч Путін-Хаджимба напередодні виборів.
Іншими фаворитами гонки були директор держкомпанії "Чорноморенерго" Сергій Багапш і екс-міністр внутрішніх справ Олександр Анкваб. Останній - представник опозиції, його кандидатуру підтримує ОПД "Айтайра" ("Відродження"). Однак рівно за місяць до виборів ЦВК знімає кандидатуру Анкваба. Первинна мотивація: Анкваб недостатньою мірою володіє державною мовою - абхазькою. Безглуздість вердикту лише підняла хвилю опозиційної активності, змусивши ЦВК згодом додати до формулювання відмовлення, ще і невідповідність Анкваб вимогам цензу осілості п'ять років.
Анкваб, який має могутній фінансовий ресурс і певну підтримку абхазької діаспори в США, робить ставку на Генерального директора держкомпанії "Чорноморенерго" Сергія Багапша, якого висунули кандидатом у президенти на конференції суспільно-політичного руху "Єдина Абхазія". (Говорили, що у випадку перемоги кандидатові, що не відбувся, буде гарантована посада прем'єра).
Своєю метою Багапш проголошує припинення кризи влади і боротьбу з існуючим у країні державним апаратом, що, на його думку, має потребу в «реорганізації». У свою чергу, йому настійно «допомагають» і грузинські ЗМІ, які називають Багапша людиною більш лояльною до Тбілісі, ніж Хаджимба, що у свою чергу негативно відбивається на рейтингу опозиційного кандидата. До слова, у Багапша є прихильники в Росії, Жириновський та інші реакційні політики.
Рауль Хаджимба у своїх інтерв'ю підкреслює незмінність курсу республіки на зміцнення незалежності і підкреслює, що "Абхазія має намір будувати свої відносини з усіма на рівних, на основі визнання незалежності". Росії та Абхазії Хаджиба пропонує асоційовані відносини.
Проте, і одного, і другого кандидатів називають темною конячкою, політику яких після виборів складно прогнозувати.
Передвиборна гонка. Абхазія
Відповідно до опитувань, розрив між двома кандидатами незадовго до виборів становить кілька відсотків. Ряд експертів заявляють про радикальні настрої представників опозиції, що «може привести до непередбачених наслідків». У суспільстві панує впевненість, що другого туру виборів не уникнути і побоювання щодо фальсифікації результатів виборів. Абхазії пророкують югославський, а зрідка тбіліський сценарії. Найбільше побоювання викликає використання на виборах адмінресурсу.
«Сам адміністративний ресурс існує, і вже зіграв на всі 100%, віддавши перевагу певній людині. Але, на мій погляд - це має і зворотний бік теж, тому що дратує громадськість» - інтерв'ю одного з кандидатів на посаду президента Абхазії. «Другий тур буде непростим для представника влади, тому що за нього будуть віддані голоси в першому турі, а в другому турі об'єднається весь протестний електорат, швидше за все з тим, хто вийде на друге місце. Тому ще під час проведення першого туру виборів владі необхідно пам'ятати про те, що фальсифікація однозначно приведе до суспільного вибуху»- незалежний експерт.
Тим часом, фактично за місяць до виборів Служба Державної Безпеки Абхазії заявляє про загрозу життю всіх кандидатів у президенти. За їхніми даними, з метою зриву президентських виборів спецслужби Грузії проводять підготовку диверсій і терактів на території Абхазії. А в цей час, абхазькі ЗМІ з захватом розповідають про перший пасажирський потяг маршрутом "Сухумі - Москва". Лаври переможця -кандидату від влади. (Днями була пущена перша електричка між Росією та Україною)
Опозиція Абхазії, об'єднана в так званий "стратегічний союз", закликає владу з вимогою провести чесні вибори. В іншому випадку «відповідальність за все, що може статися в республіці в результаті спроби сфальсифікувати підсумки голосування», ляже на їхні плечі. Крім того, ряд організацій Абхазії заявляють про спроби ввести виборців в оману. Приводом для цього служить інформація про поширення анонімних листівок, що застерігають виборців голосувати на президентських виборах за Сергія Багапша.
У свою чергу опозиція стверджує, що за задумом влади, повинні бути підготовлені 70 тисяч "лівих" бюлетенів, що і стануть запорукою перемоги ставленика влади Хаджимба. ЦВК Абхазії цю інформацію спростовує, посилаючись на технічну неможливість втілення подібної афери, при цьому, дійсно, не володіючи конкретними даними про число виборців.
Скандал напередодні виборів
30 вересня в країні відзначають День незалежності Абхазії. На честь свята Кабінет міністрів організував святковий концерт, що, по суті, перетворився на агітаційну програму на підтримку кандидата від влади. Напередодні виборів за нього зі сцени відверто агітували запрошені російські політики і діячі культури. (До речі, був і нинішній агітатор за одного з українських кандидатів у президенти - Йосип Кобзон, що, відповідно до власної заяви, фактично є порушником українського законодавства, маючи подвійне громадянство).
Ліга виборців "За чесні вибори" називає цю акцію прямим порушенням виборного процесу в Абхазії і звертається з відповідною заявою в ЦВК. У документі підкреслюється, що "програма на республіканському стадіоні з присвяченої святу була перетворена в агітаційну на користь одного кандидата".
Крім того, члени Ліги виборців спробували звернути увагу ЦВК на те, що на каналах державного телебачення і радіомовлення не було надано ефірного часу на рівних умовах усім кандидатам, а деяким навіть було відмовлено в ефірі. У зв'язку з цим за пару днів до виборів представники Ліги заявили про те, що вибори Президента Абхазії поставлені на грань зриву. (Примітно, що в Україні напередодні виборів також запланований святковий захід).
Абхазія. Вибори-2004.
Напередодні виборів до абхазького народу звернувся президент Абхазії Владислав Ардзинба. Зокрема він заявив, що в Абхазії вперше за довгі роки з'явився унікальний шанс закріпити незалежність і забезпечити благополуччя і безпеку всіх громадян. Ардзинбі шкода, що "в Абхазії є сили, які здійснюють безвідповідальні дії, спрямовані на зрив виборів і дестабілізацію ситуації в республіці". "У своєму прагненні прорватися до влади вони зовсім забули про інтереси нашого народу і створюють реальну загрозу нашій державності. Вони можуть завдати непоправної шкоди нашій країні, позбавити наш народ майбутнього", - було зазначено в документі. Глава Абхазії закликав "не піддаватися на провокації, зберігати спокій, і взяти активну участь у виборах Президента". "Будьте пильні і готові відстояти нашу незалежність". Уже з 20 вересня всі силові структури республіки були переведені в режим підвищеної готовності. Загальна кількість прибулих спостерігачів - 72 особи. Однак ні місія ООН, ні ОБСЄ на виборах не були присутні, тому що вважають вибори всіх рівнів в Абхазії не легітимними.
Уже до 16.00 йде перша офіційна заява: вибори в Абхазії відбулися - у голосуванні взяли участь понад 50% населення. Глава ЦВК Абхазії Сергій Смир повідомляє, що від передвиборних штабів кандидатів на пост президента не надійшло жодної офіційної заяви про порушення в роботі виборчкомів.
За попередніми даними на 22:00 неділі, у виборах президента Абхазії взяли участь 63% виборців, внесених у списки для голосування. У силу вступають дані exit-poll. Відповідно до одного опитування, проведеного при виході з виборчих дільниць, перемогу на виборах отримує Рауль Хаджимба. За нього 61% виборців. На другому місці - Сергій Багапш із 22% голосів. Найбільше число голосів Сергій Багапш одержав у Гальському районі Абхазії, заселеному переважно грузинами. За даними іншого exit-poll, 65% висловилися за опозиційного кандидата. Провладному дісталося не більше 20%.
Перша після виборів прес-конференція глави ЦВК. Він підтверджує, що порушень не було і оголошує попередні результати виборів. Рауль Хаджинба - 53% виборців. Сергій Багапш - 34% голосів. Поки що ці дані вивішені на сайт ЦВК. Рауль Хаджимба святкує перемогу, і відразу дає перше інтерв'ю: «Разом із Грузією ми вже були, досить. Росія - це та країна, з якою ми говоримо про можливості інтеграції в економіці і створення умов для того, щоб ми жили в нормальній незалежній державі».
Опозиція оскаржує результати виборів і вимагає перерахування голосів, стверджуючи, що вибори фальсифіковані.
Абхазія. Несподіваний поворот подій
Виборчком причаївся на три доби, зберігаючи гробове мовчання. На офіційному сайті ЦВК Абхазії текст: "Центральна Виборча Комісія повідомляє про збій, що відбувся з технічних причин. Результати голосування будуть опубліковані пізніше
З'являється вердикт: Багапш перемагає у всіх районах республіки, крім Гальського. І там, заплановані на 17 жовтня перевибори.
Ці результати виборів зачитує вже не глава ЦВК. З цього дня він і ще четверо його колег у відставці за власним бажанням. Своє рішення пояснили неможливістю працювати під тиском. У штабі Сергія Багапша переконують, що «тиск на ЦВК - результат чиєїсь багатої фантазії. А от рішення ЦВК - реальність, з якою треба миритися» Тепер перемогу святкують у штабі Багапша.
І тут виявляється, що порушень на виборах в Абхазії величезна кількість. І заявляє про це, не хто інший, як колишній глава ЦВК і кандидат, що програв. Хаджимба вимагає анулювати результати виборів і провести другий тур голосування.
6 жовтня, через три дні після виборів із заявою виступає і Президент Абхазії Владислав Ардзинба. Він також називає рішення Центрвиборчкому "неправочинним", тому що воно було прийнято під силовим тиском і за допомогою погроз представників передвиборного штабу Сергія Багапш. "…Усі ці незаконні дії, що супроводжувалися масовими несанкціонованими акціями, проходили на тлі надзвичайно складної суспільно-політичної ситуації і сприяли ще більшому її загостренню і посиленню протистояння між громадянами. Таким чином, перші альтернативні вибори Президента РА створили реальну загрозу початку громадянської війни, коли брат готовий підняти руку на брата", - підкреслюється в заяві.
Хаджимба не зупиняється і подає у Верховний суд Абхазії позов, у якому наполягає на повторних виборах, але не в одному районі, а у всій республіці.
У свою чергу, позов подає і Сергій Багапш, який перебуває в чеканні підступів. Він наполягає, що проводити перевибори взагалі недоцільно і вимагає визнати себе переможцем за підсумками першого туру.
Верховний суд Абхазії просить парламент витлумачити статті закону "Про вибори президента". Парламент Абхазії витлумачив закон і ще більше загострив обстановку, оскільки визнав, що закон "Про вибори президента РА" "надає право ЦВК як на визнання підсумків виборів в окремих дільницях і округах недійсними, так і на призначення повторного голосування в даних дільницях і округах, результати яких вплинули на підсумки голосування в цілому по республіці". Частина парламентаріїв іде в опозицію, і говорить про замовлене рішення Парламенту. Вибори ризикують стати вічними. Тим часом, ЦВК, зібравшись силами, оголошує остаточні результати. Новим Президентом Абхазії бути Сергієві Багапшу.
Старий президент знову незадоволений: «11 жовтня 2004 року ЦВК Абхазії під тиском і погрозами прихильників С. Багапш, не чекаючи рішення Верховного Суду Республіки Абхазія, прийняв чергове неправове, абсурдне рішення, у якому говориться про перемогу одного з кандидатів у президенти». Багапш обвинувачує діючого президента Абхазії в закликах до громадянської війни. А Хаджимба подає ще один позов у Верховний суд, вимагаючи скасувати остаточне рішення ЦВК,якео визнало напередодні переможцем його суперника Сергія Багапша.
Реакцію на вибори очікують від зовнішніх сил, яким приділялася на виборах вирішальна роль. Москва і Тбілісі з відповіддю не затрималися. Відповідаючи на питання журналістів, Сергій Миронов закликав не перебільшувати роль і вплив Росії на вибори президента Абхазії. "Не треба демонізувати Москву, усі розмови про те, що Москва, нібито, програла там вибори, неспроможні", - заявив Миронов, пояснивши, що позиція Росії полягає в тому, що на її кордонах повинні зберігатися мир, спокій і стабільність.
Нині в Абхазії прихильники переможця вже готуються до інаугурації, призначеної на 6 грудня. Ті, хто програли, планують відстоювати свої позиції до кінця. З Абхазії періодично надходить суперечлива інформація про мітинги, розжарення пристрастей. Але до переворотів, про які стверджує Владислав Ардзинба, справа, схоже, не дійде.
Рядові ж абхазці готуються до одержання паспортів громадянина Республіки Абхазія з листопада відповідно до указу діючого президента. Тим часом сама республіка залишається невизнаною державою. Навіть, незважаючи на вибори, що відбулися. Тим більше, що їхні результати і крім цього викликають багато питань. А тим часом, кандидати на посаду президента Абхазії у своїх передвиборних програмах обіцяли допомогти своїй країні отримати легітимний статус у світі.
P.S.: Між подіями в маленькій невизнаній державі з населенням у 250 тисяч і виборами в багатомільйонній Україні можна знайти багато схожого. Можна, але краще б подібності не було. Тим більше, що головна відмінність у тому, що президент Абхазії вже обраний, хоча і не усіма визнаний. А Україна визначиться зі своїм вибором через два з половиною тижні. Різниця поки що тільки в цьому?
http://www.glavred.info/ukr/
Проросійський кандидат, фото з Путіним, концерти російських виконавців на підтримку, умовний поділ країни. Це не нинішня Україна, це Абхазія два тижні тому.
Країна, у якій через півтора тижні після голосування, залишається незрозумілим, хто ж все-таки здобув перемогу в боротьбі за головне крісло невизнаної закавказької республіки?
Тим часом, деякі політологи і журналісти в Москві стверджують, що в числі тих, що програли, виявилася в першу чергу російська влада, яка поставила в цій боротьбі на одного кандидата і зазнала фіаско. У зв'язку з цим згадують і передвиборну кампанію в Україні, що має досить багато схожого з виборами в маленькій і невизнаній більшістю країн державі.
Абхазія на порозі змін.
Статус Абхазії, чорноморської республіки, що примикає до Росії і відчуває споріднення з нею, але за міжнародним правом є частиною Грузії, став предметом однієї з останніх суперечок про суверенітет після розпаду СРСР. У 1992 році вибухнула громадянська війна, яка закінчилася в 1993 році вигнанням грузинської армії і проведенням демаркаційної лінії, яку дотепер патрулюють спостерігачі ООН. Абхазія здобула незалежність, але за це довелося заплатити ізоляцією, що в економічному і соціальному плані виявилося високою ціною.
Вибори президента Абхазії 2004 року повинні були покласти кінець десятилітній "епосі Ардзинба". Доктор історичних наук Владислав Ардзинба, який очолив боротьбу за незалежність Абхазії 10 років тому, нині прикутий до ліжка і більше знаходиться на лікуванні в Москві, ніж керує державою. Замість нього цим займаються родичі, яких у країні називають кланом Ардзинба. Це ім'я колись асоціювалося з незалежністю Абхазії, зараз стало символом масового зубожіння населення. Усі ці фактори сформували в абхазькому суспільстві протестні сили. Ще влітку 2003 року організація ветеранів війни 1992-1993 р. "Амцахара" ("Родові вогні") фактично була готова до скинення правлячого режиму. Лише екстрене втручання старійшин родів і, ймовірно, пам'ять про заслуги президента, запобігли ескалації ситуації. Навесні поточного року політична обстановка знову загострилася: у Сухумі був застрелений відомий політик Гаррі Айба.
Абхазія – маленька, але багатонаціональна країна. На думку політологів, цей фактор робив майбутні вибори непередбачуваними. В даний час в Абхазії проживає не більше 230 тисяч жителів. Більшість населення - абхазці, амшенські вірмени, грузини. Високий відсоток російського населення. При цьому близько 80% населення мають російське громадянство, у деяких громадян прихований і грузинський паспорт. Ці фактори і небажання абхазької влади оприлюднити точні дані півторарічного перепису ставили під сумнів результат виборів.
Абхазія. Напередодні президентської кампанії
Незадовго до початку президентської кампанії в Абхазії був прийнятий закон про вибори президента, що дав привід для бурхливих і тривалих дискусій. Найбільші дебати парламентаріїв викликало питання про знання кандидатом у президенти абхазької мови, що в Абхазії вважається державною. Остаточний вердикт звучав так: президентом Абхазії може бути обраний: "громадянин Республіки Абхазія абхазької національності, що вільно володіє державною мовою, не молодше 35 і не старше 65 років, що володіє виборчим правом, який постійно проживає на території Республіки Абхазія не менше останніх п'яти років до дня виборів".
Кандидати в президенти Абхазії
На посаду президента Абхазії претендувало 9 осіб. Однак головні фаворити виборів визначилися вже з початку виборів.
Тим часом, президент Абхазії Владислав Ардзинба довгий час зберігає в таємниці ім'я свого приймача: "Не треба шукати підґрунтя в тім, що я поки що не виступив з відповідною заявою. Я поважаю закон. А відповідно до закону президента країни обирає народ. Я назву ім'я людини, яка здатна повести Абхазію вперед, тому що мені не байдужна доля Батьківщини". Через пару тижнів Ардзинба відкриває таємницю. Як і очікувалося, наступником названий діючий прем'єр-міністр Рауль Хаджимба. На той момент Хаджимба уже висунув свою кандидатуру на посаду глави держави. У числі його прихильників ті, хто бажають зберегти нинішній режим без особливих змін. "Звертання президента Ардзинба до народу Абхазії підтримати Рауля Хаджимба, може зробити останньому ведмежу послугу, оскільки нинішня влада, в особі президентського клану, давно не користується довірою народу". У відповідь опозиція звертається в ЦВК із заявою :"президент Владислав Ардзинба продемонстрував усьому народові Абхазії, як можна ігнорувати закони, і користуватися наявним адміністративним ресурсом".
Та й сам прем'єр, призначений на цю посаду рік тому, дав опозиції привід для критики. Донедавна Хаджимба був непублічним політиком, якого, на думку ряду експертів, і призначили прем'єром як "компромісну фігуру". Будучи «людиною зі спецслужб», прем'єр перебував у постійному чеканні різного роду компроматів, що прояснюють "темні плями" у його біографії, аж до підписаних його ж рукою доносів.
Проте, саме на Рауля Хаджимба зробила ставку Москва. У російській пресі він називався не інакше, як « найбільш прийнятний кандидат, здатний забезпечити розумну наступність, зберегти політичну і соціальну стабільність, стати провідником російсько-абхазьких зв'язків». (Впізнаєте текст?) Відео-підтвердженням стала сочинська зустріч Путін-Хаджимба напередодні виборів.
Іншими фаворитами гонки були директор держкомпанії "Чорноморенерго" Сергій Багапш і екс-міністр внутрішніх справ Олександр Анкваб. Останній - представник опозиції, його кандидатуру підтримує ОПД "Айтайра" ("Відродження"). Однак рівно за місяць до виборів ЦВК знімає кандидатуру Анкваба. Первинна мотивація: Анкваб недостатньою мірою володіє державною мовою - абхазькою. Безглуздість вердикту лише підняла хвилю опозиційної активності, змусивши ЦВК згодом додати до формулювання відмовлення, ще і невідповідність Анкваб вимогам цензу осілості п'ять років.
Анкваб, який має могутній фінансовий ресурс і певну підтримку абхазької діаспори в США, робить ставку на Генерального директора держкомпанії "Чорноморенерго" Сергія Багапша, якого висунули кандидатом у президенти на конференції суспільно-політичного руху "Єдина Абхазія". (Говорили, що у випадку перемоги кандидатові, що не відбувся, буде гарантована посада прем'єра).
Своєю метою Багапш проголошує припинення кризи влади і боротьбу з існуючим у країні державним апаратом, що, на його думку, має потребу в «реорганізації». У свою чергу, йому настійно «допомагають» і грузинські ЗМІ, які називають Багапша людиною більш лояльною до Тбілісі, ніж Хаджимба, що у свою чергу негативно відбивається на рейтингу опозиційного кандидата. До слова, у Багапша є прихильники в Росії, Жириновський та інші реакційні політики.
Рауль Хаджимба у своїх інтерв'ю підкреслює незмінність курсу республіки на зміцнення незалежності і підкреслює, що "Абхазія має намір будувати свої відносини з усіма на рівних, на основі визнання незалежності". Росії та Абхазії Хаджиба пропонує асоційовані відносини.
Проте, і одного, і другого кандидатів називають темною конячкою, політику яких після виборів складно прогнозувати.
Передвиборна гонка. Абхазія
Відповідно до опитувань, розрив між двома кандидатами незадовго до виборів становить кілька відсотків. Ряд експертів заявляють про радикальні настрої представників опозиції, що «може привести до непередбачених наслідків». У суспільстві панує впевненість, що другого туру виборів не уникнути і побоювання щодо фальсифікації результатів виборів. Абхазії пророкують югославський, а зрідка тбіліський сценарії. Найбільше побоювання викликає використання на виборах адмінресурсу.
«Сам адміністративний ресурс існує, і вже зіграв на всі 100%, віддавши перевагу певній людині. Але, на мій погляд - це має і зворотний бік теж, тому що дратує громадськість» - інтерв'ю одного з кандидатів на посаду президента Абхазії. «Другий тур буде непростим для представника влади, тому що за нього будуть віддані голоси в першому турі, а в другому турі об'єднається весь протестний електорат, швидше за все з тим, хто вийде на друге місце. Тому ще під час проведення першого туру виборів владі необхідно пам'ятати про те, що фальсифікація однозначно приведе до суспільного вибуху»- незалежний експерт.
Тим часом, фактично за місяць до виборів Служба Державної Безпеки Абхазії заявляє про загрозу життю всіх кандидатів у президенти. За їхніми даними, з метою зриву президентських виборів спецслужби Грузії проводять підготовку диверсій і терактів на території Абхазії. А в цей час, абхазькі ЗМІ з захватом розповідають про перший пасажирський потяг маршрутом "Сухумі - Москва". Лаври переможця -кандидату від влади. (Днями була пущена перша електричка між Росією та Україною)
Опозиція Абхазії, об'єднана в так званий "стратегічний союз", закликає владу з вимогою провести чесні вибори. В іншому випадку «відповідальність за все, що може статися в республіці в результаті спроби сфальсифікувати підсумки голосування», ляже на їхні плечі. Крім того, ряд організацій Абхазії заявляють про спроби ввести виборців в оману. Приводом для цього служить інформація про поширення анонімних листівок, що застерігають виборців голосувати на президентських виборах за Сергія Багапша.
У свою чергу опозиція стверджує, що за задумом влади, повинні бути підготовлені 70 тисяч "лівих" бюлетенів, що і стануть запорукою перемоги ставленика влади Хаджимба. ЦВК Абхазії цю інформацію спростовує, посилаючись на технічну неможливість втілення подібної афери, при цьому, дійсно, не володіючи конкретними даними про число виборців.
Скандал напередодні виборів
30 вересня в країні відзначають День незалежності Абхазії. На честь свята Кабінет міністрів організував святковий концерт, що, по суті, перетворився на агітаційну програму на підтримку кандидата від влади. Напередодні виборів за нього зі сцени відверто агітували запрошені російські політики і діячі культури. (До речі, був і нинішній агітатор за одного з українських кандидатів у президенти - Йосип Кобзон, що, відповідно до власної заяви, фактично є порушником українського законодавства, маючи подвійне громадянство).
Ліга виборців "За чесні вибори" називає цю акцію прямим порушенням виборного процесу в Абхазії і звертається з відповідною заявою в ЦВК. У документі підкреслюється, що "програма на республіканському стадіоні з присвяченої святу була перетворена в агітаційну на користь одного кандидата".
Крім того, члени Ліги виборців спробували звернути увагу ЦВК на те, що на каналах державного телебачення і радіомовлення не було надано ефірного часу на рівних умовах усім кандидатам, а деяким навіть було відмовлено в ефірі. У зв'язку з цим за пару днів до виборів представники Ліги заявили про те, що вибори Президента Абхазії поставлені на грань зриву. (Примітно, що в Україні напередодні виборів також запланований святковий захід).
Абхазія. Вибори-2004.
Напередодні виборів до абхазького народу звернувся президент Абхазії Владислав Ардзинба. Зокрема він заявив, що в Абхазії вперше за довгі роки з'явився унікальний шанс закріпити незалежність і забезпечити благополуччя і безпеку всіх громадян. Ардзинбі шкода, що "в Абхазії є сили, які здійснюють безвідповідальні дії, спрямовані на зрив виборів і дестабілізацію ситуації в республіці". "У своєму прагненні прорватися до влади вони зовсім забули про інтереси нашого народу і створюють реальну загрозу нашій державності. Вони можуть завдати непоправної шкоди нашій країні, позбавити наш народ майбутнього", - було зазначено в документі. Глава Абхазії закликав "не піддаватися на провокації, зберігати спокій, і взяти активну участь у виборах Президента". "Будьте пильні і готові відстояти нашу незалежність". Уже з 20 вересня всі силові структури республіки були переведені в режим підвищеної готовності. Загальна кількість прибулих спостерігачів - 72 особи. Однак ні місія ООН, ні ОБСЄ на виборах не були присутні, тому що вважають вибори всіх рівнів в Абхазії не легітимними.
Уже до 16.00 йде перша офіційна заява: вибори в Абхазії відбулися - у голосуванні взяли участь понад 50% населення. Глава ЦВК Абхазії Сергій Смир повідомляє, що від передвиборних штабів кандидатів на пост президента не надійшло жодної офіційної заяви про порушення в роботі виборчкомів.
За попередніми даними на 22:00 неділі, у виборах президента Абхазії взяли участь 63% виборців, внесених у списки для голосування. У силу вступають дані exit-poll. Відповідно до одного опитування, проведеного при виході з виборчих дільниць, перемогу на виборах отримує Рауль Хаджимба. За нього 61% виборців. На другому місці - Сергій Багапш із 22% голосів. Найбільше число голосів Сергій Багапш одержав у Гальському районі Абхазії, заселеному переважно грузинами. За даними іншого exit-poll, 65% висловилися за опозиційного кандидата. Провладному дісталося не більше 20%.
Перша після виборів прес-конференція глави ЦВК. Він підтверджує, що порушень не було і оголошує попередні результати виборів. Рауль Хаджинба - 53% виборців. Сергій Багапш - 34% голосів. Поки що ці дані вивішені на сайт ЦВК. Рауль Хаджимба святкує перемогу, і відразу дає перше інтерв'ю: «Разом із Грузією ми вже були, досить. Росія - це та країна, з якою ми говоримо про можливості інтеграції в економіці і створення умов для того, щоб ми жили в нормальній незалежній державі».
Опозиція оскаржує результати виборів і вимагає перерахування голосів, стверджуючи, що вибори фальсифіковані.
Абхазія. Несподіваний поворот подій
Виборчком причаївся на три доби, зберігаючи гробове мовчання. На офіційному сайті ЦВК Абхазії текст: "Центральна Виборча Комісія повідомляє про збій, що відбувся з технічних причин. Результати голосування будуть опубліковані пізніше
З'являється вердикт: Багапш перемагає у всіх районах республіки, крім Гальського. І там, заплановані на 17 жовтня перевибори.
Ці результати виборів зачитує вже не глава ЦВК. З цього дня він і ще четверо його колег у відставці за власним бажанням. Своє рішення пояснили неможливістю працювати під тиском. У штабі Сергія Багапша переконують, що «тиск на ЦВК - результат чиєїсь багатої фантазії. А от рішення ЦВК - реальність, з якою треба миритися» Тепер перемогу святкують у штабі Багапша.
І тут виявляється, що порушень на виборах в Абхазії величезна кількість. І заявляє про це, не хто інший, як колишній глава ЦВК і кандидат, що програв. Хаджимба вимагає анулювати результати виборів і провести другий тур голосування.
6 жовтня, через три дні після виборів із заявою виступає і Президент Абхазії Владислав Ардзинба. Він також називає рішення Центрвиборчкому "неправочинним", тому що воно було прийнято під силовим тиском і за допомогою погроз представників передвиборного штабу Сергія Багапш. "…Усі ці незаконні дії, що супроводжувалися масовими несанкціонованими акціями, проходили на тлі надзвичайно складної суспільно-політичної ситуації і сприяли ще більшому її загостренню і посиленню протистояння між громадянами. Таким чином, перші альтернативні вибори Президента РА створили реальну загрозу початку громадянської війни, коли брат готовий підняти руку на брата", - підкреслюється в заяві.
Хаджимба не зупиняється і подає у Верховний суд Абхазії позов, у якому наполягає на повторних виборах, але не в одному районі, а у всій республіці.
У свою чергу, позов подає і Сергій Багапш, який перебуває в чеканні підступів. Він наполягає, що проводити перевибори взагалі недоцільно і вимагає визнати себе переможцем за підсумками першого туру.
Верховний суд Абхазії просить парламент витлумачити статті закону "Про вибори президента". Парламент Абхазії витлумачив закон і ще більше загострив обстановку, оскільки визнав, що закон "Про вибори президента РА" "надає право ЦВК як на визнання підсумків виборів в окремих дільницях і округах недійсними, так і на призначення повторного голосування в даних дільницях і округах, результати яких вплинули на підсумки голосування в цілому по республіці". Частина парламентаріїв іде в опозицію, і говорить про замовлене рішення Парламенту. Вибори ризикують стати вічними. Тим часом, ЦВК, зібравшись силами, оголошує остаточні результати. Новим Президентом Абхазії бути Сергієві Багапшу.
Старий президент знову незадоволений: «11 жовтня 2004 року ЦВК Абхазії під тиском і погрозами прихильників С. Багапш, не чекаючи рішення Верховного Суду Республіки Абхазія, прийняв чергове неправове, абсурдне рішення, у якому говориться про перемогу одного з кандидатів у президенти». Багапш обвинувачує діючого президента Абхазії в закликах до громадянської війни. А Хаджимба подає ще один позов у Верховний суд, вимагаючи скасувати остаточне рішення ЦВК,якео визнало напередодні переможцем його суперника Сергія Багапша.
Реакцію на вибори очікують від зовнішніх сил, яким приділялася на виборах вирішальна роль. Москва і Тбілісі з відповіддю не затрималися. Відповідаючи на питання журналістів, Сергій Миронов закликав не перебільшувати роль і вплив Росії на вибори президента Абхазії. "Не треба демонізувати Москву, усі розмови про те, що Москва, нібито, програла там вибори, неспроможні", - заявив Миронов, пояснивши, що позиція Росії полягає в тому, що на її кордонах повинні зберігатися мир, спокій і стабільність.
Нині в Абхазії прихильники переможця вже готуються до інаугурації, призначеної на 6 грудня. Ті, хто програли, планують відстоювати свої позиції до кінця. З Абхазії періодично надходить суперечлива інформація про мітинги, розжарення пристрастей. Але до переворотів, про які стверджує Владислав Ардзинба, справа, схоже, не дійде.
Рядові ж абхазці готуються до одержання паспортів громадянина Республіки Абхазія з листопада відповідно до указу діючого президента. Тим часом сама республіка залишається невизнаною державою. Навіть, незважаючи на вибори, що відбулися. Тим більше, що їхні результати і крім цього викликають багато питань. А тим часом, кандидати на посаду президента Абхазії у своїх передвиборних програмах обіцяли допомогти своїй країні отримати легітимний статус у світі.
P.S.: Між подіями в маленькій невизнаній державі з населенням у 250 тисяч і виборами в багатомільйонній Україні можна знайти багато схожого. Можна, але краще б подібності не було. Тим більше, що головна відмінність у тому, що президент Абхазії вже обраний, хоча і не усіма визнаний. А Україна визначиться зі своїм вибором через два з половиною тижні. Різниця поки що тільки в цьому?
Відповіді
2004.10.14 | Dworkin
Нужно готовиться к подобному у нас!
Нужно готовиться к подобному у нас! Только в больших масштабах...Неправомерное первое заявление ЦИК, задержка окончательных результатов, "уточненный" результат в корне отличающийся от начального, оспариание результатов выборов суде, массовые акции протеста - это все то, что совершенно реально у нас. Это уже было и вполне возможно повторится снова...
Надеюсь, с таким же "хэппи эндом"!