МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Театр абсурда: пенсии - цены - спекулянты!

10/18/2004 | Dworkin
Сегодня по укранискому радио слышал преинтереснейшую передачу "Господарі землі" - еженедельник из жизни сельского хозяйства. На это раз передача была посвящена практически исключительно теме повышения цен на продукты. Честно говоря впечатление феерические: запахло то ли 70-ми то ли вообще 30-ми годами - во всем конечно виноваты не честные предприниматели, спекулянты и чуть ли не "вредители". Про такую штуку как рыночная экономика такое вплечатление, что вообще все резко забыли. Главное показать свою лояльность линии партии.. ой, простите, Кабмина и лично - В.Ф.Януковича.

По отношению к предпринимателям применялись в осноном терины из разряда: "санкции", "административные меры" и даже "ультимтумы" (мол, мы не можем силой регулирова цены, поэтому регулируйте их сами, а не то...)

Тут у меня возникла идея: раз уж пошла такая "пьянка" в стиле времен СССР, то почему бы предпринимателям не устроить еще один перфоманс в виде пустых прилавков а ля СССР?!

Суть акции: До выборов остались 2 недели. Обанкротиться за это время сложновато. В то же время уровень недовольства правительственными "админ.мерами" среди торговцев мясомолочными продуктами и просто селян должн быть уже достоточно высок. Так почему бы им не поступмить как с долларами в обменниках?! БОЙКОТ: Или мясо и молоко по рыночным ценам (т.е. высоким), или вообще НИКОГО МЯСА И МОЛОКА.

Я думаю, вид поредевших прилавков в магазинах и особенно рынках очень благотворно повлиял бы на мнение избирателей о нынешнем правительстве! А главное, бойкот - это НЕ ДЕЙСТВИЕ, за него нельзя судить. Не будут же гонять ментов по селам с целью новой "продразверстки". А если будут, то результат известен! :)

В связи с этой идеей можно было бы даже выпустить листовку к селянам и торговцам продуктами!

Відповіді

  • 2004.10.18 | Dworkin

    Не сговариваясь: Статья на УП на ту же тему! :)

    У Януковича попереду дефіцит і інфляція?

    http://www2.pravda.com.ua/archive/2004/october/18/1.shtml
    Сергій Кисельов, для УП , 18.10.2004, 12:59

    Одного знайомого бізнесмена одна з місцевих держадміністрацій запросила на бесіду і дуже настійливо порекомендувала йому не збільшувати роздрібні ціни на продукти, які продає ця фірма (передусім, ковбасні вироби), вище рівня, який було зазначено чиновниками.

    Тепер мій знайомий бідкається: якщо дотримуватися запропонованих адміністрацією цін, доведеться працювати з явним збитком. Але його фірма є товариством з обмеженою відповідальністю. Згідно з п.4 ст.144 Цивільного кодексу, якщо товариство закінчить рік із збитком, воно має або зменшити свій статутний капітал, або ліквідуватися.

    Аби вижити під тиском "суто економічних методів" уряду Януковича, у фірми мого знайомого є фактично один вихід: не закуповувати в оптовиків і, відповідно, не продавати на роздрібному ринку товари, на які встановлено граничні ціни.

    До цього висновку, впевнений мій знайомий, послухавши рекомендації чиновників, прийдуть керівники багатьох роздрібних фірм.

    Відповідно, якщо уряд і місцеві держадміністрації будуть дійсно послідовними (як обіцяють відповідні біг-борди) і жорстко не дозволятимуть збільшувати роздрібні ціни, вже найближчим часом на полицях магазинів може виникнути дефіцит товарів найбільш "соціальних", найбільш споживаних найбіднішими верствами населення (що, до речі, може стимулювати відродження "чорного ринку" в Україні і масові спекуляції).

    Криза антикризового управління

    Передусім цей прогноз стосується дешевих сортів м’ясних виробів, а також, дуже ймовірно, олії й цукру.

    Скажу відразу, що

    а) ці товари входять до десятка таких, на які українці витрачають найбільше коштів (цукор взагалі є другим найспоживанішим в Україні після пшеничного хліба);

    б) ці товари, окрім олії, за перші 9 місяців 2004 ввійшли до п’ятірки товарів і послуг, ціна на які, за даними Держкомстату, зростала найбільше (м’ясо подорожчало на 37,8%, цукор – на 12,3%);

    в) є об’єктивні причини для подорожчання (і подальшого подорожчання) цих товарів.

    Наприклад, для подорожчання соняшникової олії й цукру такими причинами є погіршення обсягу і якості цьогорічного врожаю соняшника і цукрового буряка. У свою чергу, одна з причин подорожчання м’яса полягає в тому, що за два роки прем’єрства Януковича, за даними Держкомстату, поголів’я великої рогатої худоби скоротилося на 1,5 млн. голів, свиней – на 2,5 млн. голів.

    Тому, заяву першого віце-прем’єра Миколи Азарова про те, що причин для зростання цін на м’ясо не існує, у всьому, мовляв, винуваті кияни (які занадто багато, на думку першого віце-прем’єра, їдять м’яса) і спекулянти, можна вважати, м’яко кажучи, не зовсім об’єктивною.

    Загалом, якщо проаналізувати усі заяви уряду Януковича під час трьох криз – зернової, паливної і м’ясної – то доходиш висновку, що із двох "ізвєчно рускіх" питань Чернишевського – "що робити?" і "хто винуватий?" – уряд реально може знайти відповідь лише на останнє.

    Хоча навіть ця відповідь не є занадто оригінальною. Спекулянти винні в зерновій кризі. Спекулянти винні в паливній кризі. Спекулянти винні у м’ясній кризі. Що ж, горе тому уряду, у країні якого так безмежно панують спекулянти (до того ж, деякими діями, як описано вище, влада їх навіть стимулює).

    Влада ж винна лише в одній кризі – кризі управління, прогнозування й реагування на подібні кризи. А ще є дуже очевидною "криза жанру" команди аналітиків і політтехнологів діючого прем’єра. Прем’єр Янукович зіткнувся з трьома кризами і по суті не зміг подолати жодної.

    Інфляції не уникнути

    Утім, було б ще півбіди, якби він просто не вирішував проблеми. Але він втручається, і своїм втручанням погіршує їх. Чи можуть, наприклад, м’ясозаготівлі бути вдячними уряду Януковича за пропозиції обмежити експорт і розширити імпорт м’яса (міністр Віктор Слаута навіть наполягав на імпортуванні м’яса через вільні економічні зони)?

    Це реально може привести до втрати вітчизняними виробниками великої частини ринку. До того ж, експорт цього року і так значно знижувався, але це аж ніяк не стабілізувало ціни на внутрішньому ринку.

    Так само навряд чи будуть вдячні Януковичу і торговельні структури, рентабельність яких постійно падає. Передусім, через те, що при високому рівні зростання індексу цін виробників (18,4% за перші 9 місяців 2004 р.), влада стримує зростання індексу споживчих цін (5,6%).

    Втрата прибутку торговельних структур, по-перше, негативно вплине на рівень надходжень до держбюджету від цього податку (а це – чергова загроза виконанню соціальних програм).

    По-друге, торговельні компанії, як тільки знизиться адміністративний тиск на процеси ціноутворення (що, імовірно, станеться після виборів), будуть намагатися надолужити втрачену через дії уряду рентабельність.

    Що значно пожвавить інфляційні процеси в країні. Інфляцію буде стимулювати й інший розрив. Штучне збільшення доходів населення (передусім через пенсійні доплати) веде до зростання попиту.

    Але справа в тому, що зростання попиту буде занадто випереджати пропозицію товарів. Підприємці просто не зможуть вчасно задовольнити це зростання. По-перше, через зафіксовані на дуже низькому рівні ціни, по-друге, через зростання адміністративного тиску в податковому адмініструванні (передбачається, що брак обігових коштів викликаний боргом із повернення ПДВ, уряд Януковича доповнить заморожуванням ще частини коштів підприємств на ПДВ-рахунках, також кошти будуть витрачатися і на касові апарати і на голограми, через які будуть збиратися в держбюджет додаткові кошти).

    А цей тиск вимагає додаткових витрат виробників (і на адміністративні процедури, і на хабарі).

    Фактично, українська економіка опиняється в ситуації дещо схожій на останні роки СРСР – гроші в населення є, попит є, а от товарів майже немає. Але в Союзі до 1991 інфляції начебто не існувало. Непокрита товарами готівка просто осіла і "згоріла" на рахунках Ощадбанку, в Україні ж її спалить інфляція.

    Автор: Сергій Кисельов, Координатор економічних програм Школи політичної аналітики при НаУКМА
  • 2004.10.18 | Dworkin

    Что? Никому не интересна тема?! :)

    Подумайте: ЭТА мера может быть очень эффективной именно для НЕПОЛИТИЗИРОВАННОГО электората!
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2004.10.18 | Я

      Re: Что? Никому не интересна тема?! :)

      А вы пройдитесь, поспрошайте этих "неполитизированных". Для НЕПОЛИТИЗИРОВАННОГО электората интересно одно: отберет злой Ющ подачку в 70 грн или нет. Ради того, чтобы ее сохранить, они готовы голосовать за кого угодно, хоть за черта лысого. В то, что, чены не могли не вырасти, они не верят, пофиг им законы экономики. Поверьте на слово, не больше 20% населения Украины готовы хотя бы разбираться в причнах роста цен. А остальные чересур ленивы для этого. Им достаточно пояснить что виновны "спекулянты", чтобы им все стало ясно. Над более сложными объяснениям они все равно думать не будут.
      Тьфу (это я не Вам, это протсо так так - в пространство).
    • 2004.10.19 | IPP

      Тема НЕБЕЗПЕЧНА. Саме тема, а не факт.

      Dworkin пише:
      > Подумайте: ЭТА мера может быть очень эффективной именно для НЕПОЛИТИЗИРОВАННОГО электората!

      Шановний Дворкіне,

      бенкет під час чуми ще ні в кого не викликав позитивних емоцій. Тому Englishman абсолютно правий.

      Мені незрозуміло, чому Ви радієте. Тому, що у нас зараз може статися повторення 92-го-94-го років?? Зрозуміло, що з точки зору політичної боротьби це, кхм, грає нам на руку. Але ГОВОРИТИ про це - така сама дурість, як і висловлювати розуміння чеченським борцям одразу після трагедії в Беслані, за що і зняли Безсмертного (і правильно зробили). Треба бити на сполох, але аж ніяк не використовувати цей мотив у листівочній агітації.

      Бандюки на порозі програшу діють по принципу "після нас хоч потоп", а економічна освіта ірозуміння макроекономічних процесів там і не ночували. Мета в них, звичайно, безпосередня - спробувати втримати ціни, які підскочили після вливання в економіку зайвих грошей, які в свою чергу пішли на хабар. Але є маленька проблемка. Коли Ющенко прийде до влади, йому це все доведеться розгрібати. А парламентські вибори теж не за горами.

      І абстрагуючись від політики, подумайте про добробут народу. І не танцюйте на кістках.
  • 2004.10.18 | Englishman

    угу

    "Так почему бы им не поступмить как с долларами в обменниках?! БОЙКОТ: Или мясо и молоко по рыночным ценам (т.е. высоким), или вообще НИКОГО МЯСА И МОЛОКА."

    > В связи с этой идеей можно было бы даже выпустить листовку к селянам и торговцам продуктами!

    Ничего себе идейка. Вы представляете себе эту листовку и реакцию власти? "Украинской псевдооппозиции выгоден экономический хаос-спекуляция, рост цен, очереди". А можно еще и призывы создать искусственный голод приписать.
  • 2004.10.18 | Максим’як

    Re: Театр абсурда: пенсии - цены - спекулянты!

    Dworkin пише:
    > Сегодня по укранискому радио слышал преинтереснейшую > Тут у меня возникла идея: раз уж пошла такая "пьянка" в стиле времен СССР, то почему бы предпринимателям не устроить еще один перфоманс в виде пустых прилавков а ля СССР?!
    >
    Дворкін - це не твоя ідея - вже встиг десь вичитати коментар економіста.

    Ніхто при ринковій навіть при квазіринковій чи ринку "розвинутого соціалізму" не буде товарами торгувати чи їх виробляти, якщо вони є нерентабельні.

    Тут діють залізні ринкові закони. Якщо ти продав сьогодні товар нижче від ринкової ціни, завтра ти його не отримаєш за цією ціною у виробника, бо виробнику його не вигідно виготовляти. А НАСЛІДОК, ТОВАР АБО ПРИТРИМУЄТЬСЯ ПРОДАВЦЕМ ВІД РЕАЛІЗАЦІЇ, АБО НЕ ВИГОТОВЛЯЄТЬСЯ ВИРОБНИКОМ І ТОМУ ВІН ЗНИКАЄ З РИНКУ.

    ЦЕЙ МЕХАНІЗМ ДІЄ І ДЛЯ ТОВАРУ НА УКРАЇНСЬКОМУ РИНКУ - ДОЛАРА


    Спекулят - це теж ринковий елемент, бо завжди на ринку є покупець, який готовий заплатити завищену ціну за товар, який йому вкрай необхідний.
  • 2004.10.18 | Я

    Re: Театр абсурда: пенсии - цены - спекулянты!

    > Суть акции: До выборов остались 2 недели. Обанкротиться за это время сложновато. В то же время уровень недовольства правительственными "админ.мерами" среди торговцев мясомолочными продуктами и просто селян должн быть уже достоточно высок. Так почему бы им не поступмить как с долларами в обменниках?! БОЙКОТ: Или мясо и молоко по рыночным ценам (т.е. высоким), или вообще НИКОГО МЯСА И МОЛОКА.

    Крупный, хорошо раскрученный предприниматель в такой ситуации предпочтет короткое время торговать некоторым ассортиментом себе в убыток. Хотя бы для того, чтобы не терять связи с оптовыми поставщиками и клиентуру.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2004.10.18 | Dworkin

      почитайте статью на УП:

      Работать себе в убыток предпринимателю тоже опасно: лучше приостановить деятельность!
  • 2004.10.18 | Убітий Єнот

    Re: Театр абсурда: пенсии - цены - спекулянты!

    Тільки не листівки, такі речі роблять тихо, явочним порядком, нащо вам звинувачення у "вредительстве". Якщо є така можливість чом би й ні, ще було б добре щоб гривня впала прямо перед виборами десь так удвічі, нормально буде, а щоб підсилити спрос на долари нехай слухи розповсюджують що гривня впаде не сьогодні-завтра.
    Сподіваюсть що так і станеться.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2004.10.18 | Dworkin

      согласен (-)



Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".