МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Расследование деятельности Председателя Таможенной Службы

02/04/2005 | Махно
Открыто РАССЛЕДОВАНИЕ деятельности ПРЕДСЕДАТЕЛЯ ТАМОЖЕННОЙ СЛУЖБЫ Николая КАЛЕНСКОГО - Эксклюзив!

Президент Ющенко обещал "новые лица" в правительстве. Однако вместе с "новыми лицами" в Кабмин готовятся войти и представители старой власти - с очень неоднозначной репутацией. По настоянию председателя Верховной Рады Владимира Литвина свой пост, вероятно, сохранит глава Государственной таможенной службы Николай Каленский. Вопрос в том, надолго ли Каленский будет сидеть в своем кресле. Поскольку деятельность главы Гостаможни является предметом расследования со стороны Службы безопасности Украины по подозрению в многомиллионных махинациях.

Работа украинских таможенников вошла в анекдоты и поговорки. И поэтому решение Литвина ввести в состав нового коалиционного правительства представителя старой власти, о котором украинские бизнесмены сохранили, мягко говоря, не самые теплые воспоминания. Кажется странным, что один из активных руководителей коррумпированного режима Кучмы, усидит в своем кресле. Неужели ведомство г-на Каленского работало столь образцово, принципиально и законно, что его руководитель вошел в число неприкасаемых? Или главный таможенник был неизвестным героем оранжевой революции? Однако бывший первый помощник президента Кучмы Литвин никак не объясняет общественности свой удивительный выбор. Ему нужен свой человек, и несомненно, Каленский сделает все, чтобы доказать личную преданность. Г-н Литвин, в настоящий момент, образно говоря, является настоящим хозяином украинских границ. Его родной брат командует пограничными войсками. Литвин располагает всеми рычагами воздействия на правоохранительные органы, чтобы не дать законного хода тем делам, которые висят на его ближайших соратниках. Однако времена меняются. И если власть пытается скрыть какую-либо информацию о своем неприглядном облике, это все равно открывается. В "Цензор.Нет" случайно попали материалы расследования деятельности председателя Государственной таможенной службы Украины Николая Каленского. Эти материалы, весьма вероятно, станут предметом официальных судебных заседаний. Старое правительство Януковича, Азарова, Билоконя, Клюева ушло в отставку. Ушла в отставку старая коррумпированная и некомпетентная власть. Но почему-то не вся. Президент Ющенко заявил, что если в отношении новых руководителей будут существовать малейшие подозрения в нечистоплотности, расследование и наказания будут мгновенными. Что ж, теперь можно проверить, насколко предвыборные обещания Ющенко о бескомпромиссной борьбе с коррупцией будут подтверждены делами. Уголовными делами.

Довідка про діяльність Голови ДМСУ Каленського М.М.

Мною отримана інформація щодо чисельних порушень законодавства керівництвом Державної митної служби України (ДМСУ), про що свідчать нижченаведені факти.
Зокрема, сфера завезення і митного оформлення побутової техніки контролюється особисто Головою ДМСУ Каленським М.М. і його першим заступником Іванюком М.М., який поставлений на цю посаду по особистій вказівці колишнього Голови АПУ Медведчука В.В. (Восени 2003 року, при зміні керівництва митниці, Медведчук В.В. особисто просив прем'єр -міністра Януковича В.Ф. узгодити звільнення окремих посадових осіб ДМСУ, залишивши на посаді Першого заступника Голови ДМСУ Іванюка М.М., а у відповідь пообіцяв не зміщати Коновченко Ю.М. (особистого друга Януковича В.Ф.), працюючого і сьогодні заступником Голови ДМСУ).
За вказівкою Каленського М.М. основне митне оформлення побутової техніки з різким заниженням митної вартості (вартості, з якою сплачуються податки при імпорті), відбувається на Карпатській регіональній митниці (начальник - Савенко O.K., який раніше працював начальником Амвросиєвській митниці, Донецької обл.; до нього начальник - Гоя О.В., від СДПУ(о)), із Подільській регіональній митниці (начальник - Драпатий П.П., особистий друг Каленського М.М.) та Житомирській митниці (начальник -Закусило П.І. - родич Каленського М.М.).
У листі ДМСУ на ім'я Азарова М.Я. (під грифом ДСК) митниця приводить приклад рішення суду з встановленням митної вартості окремих товарів побутової техніки як негативний, що занижує вартість і що приводить до недоплати податків до бюджету. Однак у вказаних вище митницях було оформлено товари по вартості нижче, ніж у рішенні суду, в першому півріччі 2004 року товарів на суму 2,5 млн. дол. США (в цінах, вказаних в декларації, тобто явно занижених, у тому числі: мікрохвильових печей - 503 шт. на суму 53355, 1 грн., пральних машин - 63660 шт. на суму 12487605,1 грн., холодильників - 3727 шт. на суму 965097,6 грн.).
Закінчення 2004 року відмічено активізацією ввезення побутової техніки. Оформлення відбувається на цих же митницях.
З метою відходу від платежів митне оформлення ряду товарів переведене у Житомирську митницю. Практично вся морожена риба оформляється сьогодні в Житомирі, Ця митниця також використовується для сприяння роботі ряду фірм. Наприклад, в кінці 2003 року ввезено (як давальницька сировина) 8,961 тис. т. бензину моторного (А-95,А-98,А-92) на суму 2,5 млн. дол. США.
За станом на 30.06.04 м. готової продукції (компонент палива КПМЕ-В) виробництва ДДП «ДС», Україна, виготовленої з цієї сировини, вивезено лише 794,4 т (на суму 212, 3 тис. дол. США). На Україні залишилося більше 90% бензину, за рахунок чого до бюджету України не надійшло понад 7 млн. грн.. Вказаний бензин оформлявся по особистій вказівці Каленського М.М., оформляв його родич Закусило П.І. (вказана фірма курирується одним з Литвиних).
Вже у 2005 році було оформлено 9 тис. тонн українських нафтопродуктів на експорт, що зберігаються на нафтобазі в Прилуках. Однак фактично перероблено за цей час всього 5 тис. тонн. Проходження митного оформлення щотижня докладається особисто Іванюку М.М.
Про безкарність дій керівництва ДМСУ свідчить те, що на нараді із заступниками після голосування конституційної реформи Каленський М.М. заявив, що його позиції посилилися і всі задачі (фінансові), які він ставив, залишаються в силі. Він сказав, що у нього є покровитель, а як вирішувати питання з Азаровим М.Я. він знає. Зокрема було заявлено, що через Азарова М.Я. він вже декілька разів ставив Мінфін на місце.
Крім того, керівництво Держмитслужби ухвалило рішення продати будівлю Центральної енергетичної митниці (ЦЕТ) під готель (Київ, вул. Светліцкого, 28а, блок «Б»). Для цього сьогодні за гроші ДМСУ проводиться переобладнання службових приміщень в готельні номери. Голова митної служби Каленський М.М. намагається в прискореному режимі передати будівлю ЦЕТ профспілковому комітету для подальшої здачі його в оренду під готель.
Вся будівля до придбання її митницею була гуртожитком (гостинного типу). Будівля знаходиться на балансі ДМСУ в категорії нежилих приміщень. Жоден з поверхів в розряд житлових не переводився.
2 - й і 3 - й поверхи завжди (напівлегально) залишалися відомчим готелем. Зараз за профспілкові гроші відремонтований 4 поверх під готель, а працівники ЦЕТ виселені. Керівництвом ЦЕТ також дана команда звільняти 5 -й і 6 -й поверхи.
Для звільнення будівлі передбачається фактично ліквідувати ЦЕТ, передавши її функції регіональним підрозділам, а саму ЦЕТ зробити аналітичним управлінням, розмістивши її в новому приміщенні на вул. Дегтяревській або в приміщенні Центральної лабораторії ДМСУ. Після цього планується передати будівлю ЦЕТ профспілкам, які здадуть її в оренду на тривалий термін.
Для виконання задуманого передбачається призначити начальником ЦЭТ Чумака М.В., працюючого нині в. о. начальника ЦЕТ. Однак в кінці 2004 року на Чумака М.В. був складений протокол про корупцію по ст. 5, який підтверджений Шевченковским судом м. Києва. Ця стаття передбачає адміністративне стягнення у вигляді штрафу і звільнення з посади при повторному порушенні протягом року. Крім того, за час роботи Чумака М.В. в. о. обов'язки начальника ЦЕТ 2 людини затримані за хабар. Про це відомо Кал енському М.М., але він вважає, що Чумак М.В., під загрозою звільнення, виконає його плани з ліквідації ЦЕМ.
Вищевказану будівлю викупляє через підставну фірму перший заступник Голови ДМСУ Іванюк М.М.

У січні 2005 року Іванюк М.М., за дорученням Каленського М.М., у порушення положення Закону України про заборону ввезення товарів 1 - 24 групи для переробки на території України, дав вказівку дозволити ввезти у м. Миколаїв 20 тис. тонн цукру на фірму «Сименс». Під час прийняття одного з Законів в ВРУ в середині січня 2005 року на трибуну викликали Іванюка М.М і піддали жорсткому пресингу.
Крім того, Іванюк М.М. у 2005 році дав дозвіл ввозити сусло з Угорщини на переробку для Берегівського вінзаводу. Для проведення цих операцій були направлені запити у Мін'юст і через заступника міністра юстиції Ефіменко Л.В. особисто Іванюком М.М. були отримані відповіді розпливчатого змісту, що з'явилося основою для дозволу ввезення.
Раніше по цій же схемі ввезено в Україну 3 тис. автомобілів для міліції. Розпорядження про «зелену лінію» давав Іванюк М.М. у відповідь на допомогу в розв'язанні питань приватизації 20 соток дільниці в Кончі-Заспі. Дільниця належала профспілкам митної служби і була приватизована на ряд керівників команди Каленського М.М., в т.ч. на Лозко В.Я. і Олейника Д.С. особисто, на Іванюка М.М. через гр. Мального (працівник апарату митниці).
Іванюк М.М. має в Закарпатті декілька десятків гектар землі, ферми.
Перед інавгурацією керівники митної служби під час застільного заходу обговорювали перспективи свого збереження в митниці. Іванюк М.М. сказав, що «Азаров політичний труп і треба в цьому допомогти». Внаслідок обговорення прийнято рішення бойкотувати роботу нинішнього уряду, щоб всі матеріали, що нагромадилися, можна було використовувати для початкового старту роботи з новим урядом.
Останні події в Україні передбачають різке зменшення впливу В.В. Медведчука на кадрове розставляння в митниці. Тому можна передбачити, що начальник Західної регіональної митниці Козак Т.Р. перестане займати свою посаду.
Козак Т.Р. організував на Польському кордоні систему збору грошей за незаконне провезення товарів через кордон. Процедура полягає у пропуску машин з товаром через пункти пропуску без огляду, контролю і оформлення з доставкою всередину країни під супроводом правоохоронних органів. Для запобігання несподіваному контролю процедура перетину кордону відбувається у встановлений короткий час (частіше за все - вночі) на певних змінах з глибокоэшелонованим (до ЗО км) контролем під'їзних доріг. Вартість провезення товару залежить від типу машини і вантажу (від 500 дол. США до 10 тис. дол. США). У період перед Новим роком об'єми перевезень різко збільшуються!
Враховуючи ці обставини, Іванюк М.М. вирішив «перехопити» грошовий потік шляхом заміни всіх керівників і старших змін на пунктах пропуску. Для цього від ДМСУ в західний регіон було направлено більше 50 чоловік та відправлені у відпуску начальники митниць і замінені представниками групи Іванюка з Хмельницького.

На першому етапі ці групи припинили рух товарів, які слідували в Україну. В основному це продукти харчування, в т.ч. швидкопсувні продукти (ковбаса, сир і інші). Погода сприяє «відстою» товарів недалеко від кордону. Машини розташовані не в прикордонній смузі, оскільки з досвіду відомо, що при скупченні з Польської сторони машин у відповідь на скарги місцевих жителів машини «виштовхуються» в Україну.
Іванюк М.М. і його група чекали, коли власники машин почнуть шукати контакти для ввезення товарів, оскільки вони планувалися до продажу під Новий рік.
Однак ці спроби зустріли опір зі сторони Козака Т.Р. Він дав команду не оформляти товари для Іванюка М.М. під загрозою розправ. Ця заява має під собою силу, оскільки вже тривалий час на пунктах пропуску або поруч з ним цілодобово чергують «лічильники» проїжджаючих машин, які передають інформацію Козаку Т.Р., а з кожного типу машини встановлена такса передачі грошей. «Порушники такси» зазнають різних видів переслідування. Йдуть телефонні вказівки гальмувати будь-яке оформлення, щоб спровокувати невдоволення і показати нездатність Іванюка М.М. організувати роботу митниці.
При цьому сам Козак Т.Р. пішов у відпуску, але в кабінеті з'являється щодня. У цей же час ним вивезена сім'я в Австрію і передбачається, що він сам 24-25.12.04 мав виїхати до сім'ї на лікування. При несприятливому для СДПУ(о) виході Козак Т.Р. в Україну не повернеться. Однак, в цей час, всі важелі керівництва і можливості впливу зосереджені у нього в руках.
Передбачалося, що провезення вантажів мало здійсниться масово з 24 по 29 грудня, з найбільш реальною датою - день виборів, оскільки всі правоохоронні органи будуть задіяні на підтримку правопорядку, а відряджені митники від'їдуть додому для голосування, оскільки голосування по відкрепталонам обмежене.
Іванюк М.М. виїжджав у відрядження на західний кордон 17-20 грудня для організації провезення товарів, але через вплив Козака Т.Р., який продовжує щодня керувати митницею, приходячи на роботу, не зміг організувати цей процес.
У митниці існують організовані групи по ввезенню товарів на територію України без митного оформлення. Для зниження ризиків товари ввозяться невеликими партіями на мікроавтобусах.
Основні потоки йдуть з Європи. Польський кордон контролює начальник Західної регіональної митниці. Козак Т.Р. (СДПУ(о)). Закарпатські пункти пропуску контролюються Каленським М.М. і його двома заступниками, що раніше працювали начальниками Карпатської регіональної митниці - Іванюк М.М. (СДПУ(о)), Педешко АЛ. (СДПУ(о)).
На пункті пропуску Ужгород (з протилежної сторони Словаччина, пункт пропуску Вишне-Немецке) «працює» контрабандист А. Андреєв, який ввозить товар з боку Словаччини. З кожного мікроавтобуса він сплачує 430 дол. за його пропуск без оформлення. У пропуску беруть участь всі правоохоронні служби. Ці гроші діляться таким чином: 30 дол.-контррозвідці прикордонників, 100 дол. - митниці, 150 дол. - УСБУ (грн. Шпичка, далі Буковський), 150 дол. - УМВС (гр. Шемет, далі Варцоба). Шпичка і Шемет по 75 дол. далі віддають гр. Різак (СДПУ(о)).
У А. Андреева на митниці працює рідний брат. Його партнер - Іван Баран (УБОЗ) - власник мікроавтобусів.
Достатньо сказати, що у листопаді 2004 року через пункт пропуску м. Ужгород пройшло біля 8200 мікробусів (430 дол. * 8200 = 3,5 млн. дол.).
А. Андреев ввозить товари через Львів, Ужгород, Чоп (60%). Тобто загальна сума грошей, сплачена цим підприємцем, складає від 10 до 15 млн. дол. в місяць.
Начальником Карпатської регіональної митниці після Педешко А.І. і Іванюка М.М. по наполяганню останнього був поставлений Гоя О.В., що переміщається по митних органах услід за Іванюком М.М., як його заступник. Зараз Гоя О.В. переведений в Київ в Центральне бюро аналізу ризиків і відправлений у відрядження виконувати обов'язки начальника Галицкої митниці (пункти пропуску "Шагині" і "Мостиська" на Польському кордоні).
Начальником Карпатської регіональної митниці в цей час по рекомендації Януковича В.Ф. призначений Савенко А.К., що раніше працював начальником Амвросиєвської митниці (Донецьк).
По вказівці Каленського М.М. Іванюк М.М. бере участь в організації процедури повернення ПДВ через вивіз товарів із завищеною вартістю в Литву.
Так, після аналітичної роботи, проведеної в Митній службі, Іванюком М.М. були підписані запити на Литовську митницю про надання копій ряду митних документів. До функціонального обов'язку Іванюка М.М. це не відноситься. Звичайно такі запити посилає служба по боротьбі з контрабандою.
Після отримання відповідей, які свідчать про порушення, Іванюк М.М. методом шантажу зажадав частину незаконно вилучених коштів передавати йому особисто.
У відповідь всі матеріали по порушеннях залишилися у нього без подальшого руху.
Приведені документи свідчать, що в Литву було поставлено 803 мікроконтролери за ціною 135024,00 гр. за штуку, а у Литву вони увійшли по 2,5 дол. США (13.3 гр.). ПДВ по цій операції становив 21657713,00 гр.
Таких операцій через різні фірми довершено декілька. Матеріали находяться в СБУ, однак у виробництво не використовуються.
Раніше Іванюк М.М. мав спільний бізнес з Першим заступником Голови СБУ Сацюком В.М., який давав команду всі матеріали, де є прізвище Іванюк передавати йому особисто, після чого матеріали в справу також не передавалися.
Іванюк М.М. в 2004 році підписав ряд листів ДСК за №25/2-09-17/1929, №25/2-09-17/3096, №25/2-09- 18/5397, №25/2-09-17/9203, якими в порушення чинного законодавства дозволив ввозити деякі товари, в тому числі будівельну техніку і обладнання для реконструкції автомобільної дороги Київ - Одеса, в режимі тимчасового ввезення, тобто без сплати митних платежів.
Іванюк М.М. в листі на Кабінет Міністрів від 11.10.04 № 25/2- 10 -20/12332 ДСК свідомо приховав факти заниження митної вартості окремих електропобутових товарів, шляхом приведення явно помилкової інформації, а також системно сприяв масовому ввезенню вказаних товарів із заниженою вартістю через Карпатську і Подільську регіональні митниці, які до переїзду в Київ він очолював.
Іванюк М.М. організував масове ввезення товарів по занижених цінах через Карпатську, Житомирську, Херсонську і Миколаївську митниці. При цьому більше ніж 50% окремих товарів, як риба, овочі, злаки, фотоплівки, папір, пляшки, одяг, електроприлади і інші завозилися тільки через ці митниці.
У митній службі у вересні - грудні 2004 року проведено службове розслідування за фактом видозміни і утрати попередніх декларацій (ПД) і попередніх повідомлень (ПП).
У акті, який представлений керівництву Митної Служби вказується на 11,5 млн. грн. втрат державного бюджету.
У числі перерахованих в акті декларацій, оформлених Київською митницею з 01.09 по 3 1.10.04:
ПД 100000007/4/237056;
ПД 100000007/4/237080;
ПП 100000007/4/200821.
Одержувачі товару: ТОВ „Комерційна група "Захід", ПП „О.П.Т.К.", ПП "База"
За результатами акту пропонується матеріали передати до правоохоронних органів. Однак, акт не підписаний, матеріали залишилися без реалізації.
СБУ декілька разів заводило карну справу на Іванюка М.М. по використанню службового положення, але, оскільки це підслідність Генпрокуратури справи були закриті по ст. 6.2 (заст. Генпрокурора Пшонка В.П.).

http://censor.net.ua/full_news.php?id=2748


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".