МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Охорона здоров'я, новий міністр і т.д.

02/09/2005 | Уляна
Щойно на п'ятому каналі міністр охорони здоров'я Поліщук підвердив свою добру репутацію.

Що запам'яталося з його виступу:

-тільки 8% коштів іде безпосередньо на лікування (обладнання, розхідні матеріали, ліки і т.д); решта іде на оплату праці і комунальні послуги. В контексті сказаного у мене, як слухача (і пацієнта),одразу виникало питання: "А навіщо витрачати ці 8% на лікування?" Хай би вже всі 100% йшло на зарплату та комунальні послуги. Тоді абсурдність ситуації була б очевидною для всіх. Самодостатня організація, так би мовити, в чистому виді, а не заклад охорони здоров'я.

-наявність різного виду відомчих санчастин (для залізничників, для академії наук, для СБУ і т.д.) Сказав,що цього не повинно бути. Підтримую. Молодець! Як наслідок цього навів приклад наявності в Києві 15 томографів, тоді як в Берліні їх тільки 7. Кожна "парафія" пролобіювала закупку свого власного апарата.

-проблеми закупівель ліків та препаратів кричущі. (Про це на Майдані недавно були непогані дописи). Навів приклад закупівель інсуліну. Виявляється, інсулін потрібен тільки 12% хворих на діабет. Решті хворих потрібні пігулки, але майже 100% коштів виділених на лікування діабету іде на закупівлю інсуліну.

-Посередині інтерв'ю 5-й канал втулив новину з Запоріжжя, де повідомлялося, що дітей відпустили на канікули через те, що школи належно не опалюються (+5+10С в класах)і щоб діти не хворіли, лікарі відмінили заняття. Чомусь попросили міністра охорони здоров'я прокоментувати цей сюжет. Найцікавіше, що риторики на кшталт "Діти -наше майбутнє" від Поліщука не послідувало. Відповідь була дуже справедливою, на мій погляд. "Сюжет продемонстрував, що здоров'я залежить не тільки від медичних закладів, а й від умов, в яких ми живемо, від економіки в цілому"

Запрошую всіх до обговорення проблем системи охорони здоров'я в цій гілці

Відповіді

  • 2005.02.10 | Sztefan von Seitz

    Re: Міністр охорони здоров'я - супер!

    Уляна пише:
    > Щойно на п'ятому каналі міністр охорони здоров'я Поліщук підвердив свою добру репутацію.

    Може.

    > Що запам'яталося з його виступу:
    >
    > -тільки 8% коштів іде безпосередньо на лікування (обладнання, розхідні матеріали, ліки і т.д); решта іде на оплату праці і комунальні послуги. В контексті сказаного у мене, як слухача (і пацієнта),одразу виникало питання: "А навіщо витрачати ці 8% на лікування?" Хай би вже всі 100% йшло на зарплату та комунальні послуги. Тоді абсурдність ситуації була б очевидною для всіх. Самодостатня організація, так би мовити, в чистому виді, а не заклад охорони здоров'я.

    Це підтверджує тільки абсурдність "безплатної медицини" - її не існує тому що не може існувати. Уляна, знаєш що лікарі не можуть продавати ліки?

    > -наявність різного виду відомчих санчастин (для залізничників, для академії наук, для СБУ і т.д.) Сказав,що цього не повинно бути. Підтримую. Молодець!

    Підприємства і "органи" створюють "санчастини", а потім п"ють кров з загального бюджету і дублюють.

    > Як наслідок цього навів приклад наявності в Києві 15 томографів, тоді як в Берліні їх тільки 7. Кожна "парафія" пролобіювала закупку свого власного апарата.

    Це не погано. Погано, що закупки корумповані, Укрмедпостач - те ж відмивання, як і в енергетичній галузі. Тендери потрібні, прості-відкриті тендери, без обмежень крім ціни.

    > -проблеми закупівель ліків та препаратів кричущі. (Про це на Майдані недавно були непогані дописи). Навів приклад закупівель інсуліну. Виявляється, інсулін потрібен тільки 12% хворих на діабет. Решті хворих потрібні пігулки, але майже 100% коштів виділених на лікування діабету іде на закупівлю інсуліну.

    Це вже питання програм, якість яких залежить від бюджету на їх розробку. А також питання Борщагівського ФЗ... хто там ним володіє, Пінчук чи Приват?
  • 2005.02.12 | Уляна

    Re: Охорона здоров'я, новий міністр і т.д.

    "Народні новини" Майдану отримали наступне звернення медичної громади Закарпаття:

    Ми, лікарі найбільших в Закарпатській області обласної та міської лікарень підтримуємо починання депутатів міської ради, активістів "ПОРИ", "Сили Народу", які організували акцію протесту проти свавілля міської влади та ініціюють розстеження діяльності злочинного міського голови Погорєлова. Поряд з цим просимо розібратися із кадровою політикою управління охорони здоров'я, яке нині очолює пріснопам'ятний пан Брич. Буквально позавчора він представив "нового" головного лікаря обласної клінічної лікарні Романа Шніцера. Цей пан донедавна сам був начальником управління охорони здоров'я, активний член СДПУ(о), добрий приятель пана Різака (бувшого голови ОДА). Брав активну участь у фальсифікаціях під час виборів, погрожував лікарям звільненням, "нагинав" адміністрації всіх лікарень області, примушуючи займатися фальсифікаціями. Після третього туру пан Шніцер "втік" на лікарняний і переховувався там до вчорашнього дня. Після призначення нового губернатора на другий день він був представлений головним лікарем обласної клінічної лікарні. Звістка про швидке одужання Шніцера пронеслася по лікарням Закарпаття наче смерч і зхвилювала медичну громадськість. Взагалі-то все це незрозуміло. Наче "сині" взяли миттєвий реванш... Що говорити, коли в управлінні охорони здоров'я залишилися активісти, що зганяли на зустріч з Яником лікарів та медсестер з усіх кутків області. Це пані Корольчук, Брич, Переста (головний хірург області, який "лікував" бандита Чалого), Лані, Яворський (головний лікар кардіодиспансеру, де всі хворі були виписані, а замість них голосував персонал лікарні)... Цей список можна продовжувати і далі. В чому-ж причина? Є інформація, що в кулуарній розмові (де було більше трьох осіб) пан Шніцер заявив, що він кому треба заплатив. Можливо треба зробити якісь висновки новому губернатору? Або Президенту?
  • 2005.02.13 | Боровик

    Потрібна страхова медицина

    Трохи дивує, що такий цікавий допис Уляни про нового міністра не викликав бурхливої дискусії, хоча радісно з того, що після появи на форумі він (допис) швиденько набрав 4 плюси в рейтингу.
    Панове, давайте писати пропозиції на тему медицини чи Охорони Здоров*я (ОЗ).Ми не зможемо написати програму для уряду. Але ми можемо визначити принципи, на основі яких ми хочемо мати медицину.Треба поставити діагноз нашій хворій медицині треба визначитись що таке здорова медицина, якою вона може бути, яка вона «у Людей».
    Братись за діагноз нашій медицині просто моторошно, бо наш пацієнт якщо і теплий, то тільки тому, що в моргу знову холодильник не працює... Тобто, скоріше за все наша медицина не підлягає лікуванню, якщо ми хочемо мати її якісною, треба буде медицину створювати принципово заново.
    Серед моделей охорони здоров*я, є з чого вибирати, і те з чого вибираємо постійно вдосконалюється. Зразу можна перейти до того, що найкращим управлінським вирішенням проблем медицини є Страхова Медицина (СМ).
    СМ органічно вписується в ринок, створює умови для конкуренції яка стимулює лікарів лікувати краще, людей – не хворіти. Одночасно, попри ринковість СМ вона зберігає державний контроль над собою.
    Одним з найцінніших надбань страхової медицини є дуже стандартні, відшліфовані “протоколи лікування на всі випадки життя” коли пацієнтт отримує одинаково кваліфіковану послугу в любому медичному закладі країни.Тобто, страхова медицина – це те, що має замінити те що у нас називається Охороною Здоров*я.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2005.02.15 | Уляна

      Re: Потрібна страхова медицина

      Насправді "охорона здоров'я" це те, що в Америці називається public health. Таких спеціалістів готують на "department of public health"(academic department), а не в "medical schools"(professional school). Вони в основному займаються вивченням ризиків для здоров'я - екологічних, поведінкових; вивчення стану здоров'я в суспільстві за стстистичними даними; епідеміологією; політикою формування здорового способу життя і т.д. Мені здається, треба обговорювати медицину і охорону здоров'я окремо.

      > Одним з найцінніших надбань страхової медицини є дуже стандартні, відшліфовані “протоколи лікування на всі випадки життя” коли пацієнтт отримує одинаково кваліфіковану послугу в любому медичному закладі країни.Тобто, страхова медицина – це те, що має замінити те що у нас називається Охороною Здоров*я.
    • 2005.03.10 | Shooter

      Однозначно

      Що потрібно пам'ятати при запроваджені СМ:

      1) повинне бути обов'язкове та додаткове страхування
      2) для початку варто би було створити єдиний "медично-страховий фонд" під державною опікою, до якого би відводилися внески на обов'язкове страхування
      3) обов'язковий загальний принцип співучасті (хоч і невеликою часткою та 0 часткою для певних категорій громадян)
      4) в "недалекому подальшому" перейти на конкурентну систему страхових компаній, встановивши над ними жорсткий незалежний/державний нагляд
      5) потрібно зберегти "вигоди" постсовіцької медицини, головна (і чи не єдина з яких) - "швидка часова доступність"
      6) є дві області, в яких варто йти на "неординарні міри", якщо хочемо "світлого майбутнього": медицина та наука. Тому, можливо, варто утворити "два відповідні спецфонди", куди або жорстко відраховувати певні відсотки з податків (скажімо, як приклад - іноваційний фонд в Угорщині), або дозволити, за бажанням платника податків, переводити їм частину своїх коштів. Це, звісно, on the top "необхідного" фінансування, забезпечуваного через загальну медично-страхову повинність.
  • 2005.02.17 | Боровик

    Держава і Медицина

    Говоримо про попит і пропозицію. Попит формують хворі.
    Цей попит на медпослуги є дуже неприємним і неорганічним, він ніяк не подібний на попит на авта, штани, хліб ітак далі... Купець медпослуг “купує” такі послуги неохоче, невдоволено, іноді вперше, а іноді востаннє. Він не розбирається в товарі якщо сам не закінчував медінституту. Такого покупця можна дурити, впарювати йому за піднебесні гроші акулячі хрящі, настійки з носа носорога, серце медведя, або на крайняк власну ж ранішню мочу власного виробництва. Покупець дуже часто сам на це купується. Через це деражва повинна контролювати медицину.
    Без такого контролю медицина ризикує повністю втратити довіру і замінити себе шарлатанством з однієї сторони і дУУже дорогою медициною - з іншої.
    Держава повинна відповідати за правильні правила медичної сфери та дотримування цих правил.
    Серед правил варто визначити кілька:
    1. Єдині стандарти медичного обслуговування з єдиними стандартами оплати, мова про єдині “протоколи лікування на всі випадки життя” і оплату за них.
    2. Рівний доступ всіх громадян до всіх закладів незалежно від ... (перелік всіх ознак за якими можлива дискримінація).
    3. Надання термінової необхідної допомоги в випадках: роди, травми, гостра біль, інше....
    4. Визначення сфер і послуг в яких медичні послуги повністю лягають на плечі пацієнта.
    5. Ліцензування лікувальної справи.
    6. Інші.
    Держава має визначати пріоритети розвитку та запобігання криз. Тут мова іде про підтягування слабих ланок, латання дірок.
    У випадку України держава мусить взятись за прорблеми інфекційних хворіб СНІДу, сухот, гепатиту.
    Якісь зусилля держави мають бути направлені на найпоширеніші хвороби.Також держава мусить контролювати розповсюдження природніх паразитів та гельмінтів, інші хвороби які не мають соціальної окраси.
    Координація сфери медицини та охорони здоров*я з іншими сферами. Наприклад, міністерство освіти має слідкувати за температурою в класах шкіл... Таких сфер є сотні.
    Практично все інше має бути знять з державних плечей.
  • 2005.02.17 | Роман ShaRP

    Вчора новий міністр відвідував аптеки.

    Цікавився цінами на ліки та обіцяв навести порядок з ціноутворенням.

    Дослівну цитату не наведу, але зміст приблизно такий: "Ми не будемо регулювати ціни, ми будемо просто слідкувати за дотриманням існуючих законів та правил ціноутворення в медичній галузі".

    Добре сказано :)
  • 2005.02.23 | Уляна

    Відміна платних послуг на практиці


    Ось лист, що надійшов на Майдан:

    Уважаемые Майдановцы!

    Получил сообщение от своей хорошей знакомой из Николаева, которая работает в биохимической лаборатории при больнице. Дальше, как говорится, без комментариев, хотя напрашиваются вопросы - это "перегибы на местах" тех, кто хочет выслужиться перед новой властью, или просто борьба с коррупцией воспринята как очередная кампания и надо "повырубать виноградники"? Если тема заинтересует, могу сообщить эл. адрес знакомой, которая это написала.

    **********************

    У нас в стране большие перемены, например, в здравоохранении проводится операция с набившим оскомину названием "чистые руки" (не под эгидой Санстанции). Ходят - шарят по карманам, идиоты. Лучше бы людей лечили. У нас это вылилось в отмену платных анализов. Ну хорошо, сделаем сегодня всем бесплатно. И завтра. А послезавтра повесим табличку "Реактивов нет" и пойдём по домам. Не будет чем делать даже за деньги. Как всегда взялись не стой стороны. Сейчас начнут менять всё руководство. Уходящие будут выторговывать себе пенсии, напр, 14 тыс.грн в мес, а вновь пришедшие - набирать себе новую команду и по новой обустраиваться за наши деньги. Лучше бы на зарплаты тех, кто по карманам шарит, купили бы оборудование в больницы, инвентарь, и проч. А то в онкодиспансере не на всех кроватях матрацы. Это вам для примера.

    ***********************

    Очень хочется надеяться, что все благие намерения, как это часто у нас бывает, будут перевернуты с ног на голову и вымостят сами знаете что.
  • 2005.03.01 | Уляна

    Про випускників медінститутів

    Зараз проходить розподіл шестикурсників медінститутів в інтернатуру. Вільні дипломи, кажуть, відмінили 4 роки тому. Хтось може сказати, чому? Розподіляють студентів за брутальним принципом "прописки". Реальні зацікавлення і нахили не враховуються. Щоб відписатися від розподілу, або попасти на бажане місце, треба довго ходити, канючити і розповідати всім довкола і вислуховувати від всіх, що треба "дати". Може і не треба, але більшість студентів не рипається, нічого для себе не шукає і свято вірить, що без "дати" нічого в медичній кар'єрі не обходиться. Всі здеморалізовані - це очевидно, ще не почавши працювати.
  • 2005.03.03 | Оk

    Національна програма "Ліки України"

    Правительство начало разработку Национальной программы "Лекарства
    Украины"

    На сегодняшнем заседании Кабинета Министров Украины правительство
    начало разработку Национальной программы "Лекарства Украины". Об этом
    заявила Премьер-министр Юлия Тимошенко на брифинге.
    Как передает корреспондент ЛІГАБізнесІнформ, Ю.Тимошенко отметила, что
    из государственного бюджета на закупку лекарств выделялось 2,5
    млн.грн. Премьер сказала, что в настоящее время правительство провело
    анализ соответствующих закупок. Она отметила, что предыдущее
    правительство "на скорую руку" провело ряд тендеров по закупке
    соответствующих групп лекарств.

    Ю.Тимошенко также сказала, что закупленные прошлым правительством
    препараты были недостаточно эффективными и довольно дорогими. Она
    добавила, что правительство не отдавало предпочтения лекарствам
    дешевым, но достаточно эффективным. По словам Ю.Тимошенко, все
    препараты закупались по очень высокой цене. Она добавила, что в
    среднем лекарства закупались по цене, которая была на 20-40% дороже.

    По словам Ю.Тимошенко, в настоящее время все тендеры, которые были
    начаты предыдущим правительством, отменяются, и сейчас объявлены новые
    тендеры, которые позволят обеспечить украинцев значительно более
    дешевыми лекарствами.

    Также Ю.Тимошенко сказала, что в Украине нет специальной лаборатории
    биоэквивалентности препаратов, которая определяла бы содержание в
    препарате лечащих веществ.

    Ю.Тимошенко сказала, что рынок до сих пор был перенасыщен так
    называемыми "фальсификатами" и "пустышками", которые стоили очень
    дорого, но в них было мало лечащего вещества. Ю.Тимошенко сказала, что
    таких препаратов на украинском рынке было от 15% до 20% от общего
    количества всех лекарственных средств.

    "Это преступление, когда больным предлагаю т такие лекарства", -
    сказала Премьер, добавив, что правительство будет изыскивать средства
    и делать все возможное для того, чтобы были созданы такие лаборатории.

    Кроме того, Ю.Тимошенко сказала, что в настоящее время на рынке
    лекарств существуют определенные договоренности различных
    производителей с врачами. Ю.Тимошенко сказала, что эти договоренности
    заключаются в том, что врачи выписывают больным очень дорогие
    лекарства. "Людям предлагают не дешевые и эффективные, а очень дорогие
    лекарства", - сказала она.

    В то же время Ю.Тимошенко сообщила, что в настоящее время
    правительство планирует на базе государственного предприятия
    "Лекарства Украины" создать сеть аптек, которые смогут обеспечить
    население лекарственными препаратами по низкой цене.

    Ю.Тимошенко сказала, что до конца года можно будет снизить цены на
    лекарства от 15% до 40%. Правительство также намерено проводить
    постоянный мониторинг цен на лекарства.


    ЛIГАБiзнесIнформ
    украинская Сеть деловой информации
    www.liga.net
  • 2005.03.08 | Уляна

    Генетичні тести в домашніх умовах

    Цікавими проблемами переймаються в деяких країнах з відповідним розвитком технологій, як видно зі статті поданої нижче. Крім роз'яснень про види генетичних проблем та тестів для них, цін на тестування, надійності та безпеці, також в цій статті побіжно піднімаються питання про роль лікарів, приватність інформації про стан здоров'я особи та інше. На перший погляд може здатися, що стаття безвідносна до рівня охорони здоров'я в Україні. Це не так. Молекулярно-біологічні тести - їх виготовлення та застосування - не є складнішими ніж, скажімо, якісна стоматологія. Постараюся перекласти статтю українською.

    At-Home Genetic Testing Raises Questions

    By PAUL ELIAS, AP Biotechnology Writer

    SAN FRANCISCO - Commercials hawking prescription drugs directly to consumers have driven doctors crazy for years. Now comes a new kind of medical marketing that is already troubling some medical professionals: at-home genetic testing.


    An increasing number of online startups are marketing tests that can show predisposition to any number of maladies, from breast cancer to blood clotting. They are exploiting the blizzard of genetic discoveries reported almost daily since scientists published the complete map of all human genes five years ago.


    The tests are cheap, easy to administer, often just a cotton swab inside the cheek, and the results are available online, cutting out the visit to the doctor's office.


    Plus, the companies note, the test results aren't usually jotted down on official medical histories, which keeps sensitive information away from insurance companies.


    "We are empowering patients with knowledge," said Ryan Phelan, who recently launched the San Francisco-based testing company DNA Direct.


    The company currently offers genetic testing, a la carte with prices ranging from $199 to $380, for a predisposition to cystic fibrosis, blood clotting, iron overload and a heightened risk for lung and liver diseases. Testing positive can help customers make lifestyle changes to prevent the onset of disease, the company says.


    This week, in a small but dramatic move validating the popularity of the online approach, DNA Direct will begin offering two popular breast cancer tests created and conducted by Myriad Genetics, the most visible player in the field of "predictive medicine."


    DNA Direct's breast cancer testing plans are modest. Initially, it will offer two of Myriad's less-complicated tests, which screen for only a few mutations on the key genes. DNA Direct expects the tests to cost roughly $300 each.


    Since Myriad launched its tests in 1996, demand has skyrocketed.


    The company declined to disclose exactly how much in sales the tests accounted for last year, but its regulatory filings showed its "predictive medicine" revenues have grown from $8.8 million in 2000 to $43 million through the 12 months that ended June 30. The company's breast cancer tests accounted for the bulk of those sales, a spokesman said.


    Until DNA Direct came along, Myriad made the breast cancer test available only to patients who visited a doctor's office or a cancer clinic.


    Because DNA Direct employs doctors and genetic counselors to advise its customers, Myriad insists its deal with the company is no different from its traditional arrangements. Myriad still requires a doctor's order and a signed "informed consent" form for each test it processes.


    "As far we are concerned, there is still a qualified physician involved at DNA Direct," said Myriad marketing vice president Bill Rusconi. "This makes perfect sense to us. In some parts of the country, it's darn hard to get to a physician."


    Still, as the popularity of at-home genetic tests soars, so do questions about whether they will be correctly interpreted. Skeptics fret that the online companies don't have the expertise to properly explain the often complicated results.


    There are only about 2,000 genetic counselors in the United States, the majority of whom work with pregnant women.


    A Centers for Disease Control and Prevention (news - web sites) study last year found that primary care doctors in Atlanta and Denver were largely ill-prepared to handle a surge in demand for Myriad's tests after the company tested a $3 million direct-to-consumer advertising blitz in those two cities between September 2002 and February 2003.


    And as the technology gets more powerful — the day when a patient's entire genetic blueprint can inexpensively fit onto a compact disk is within sight — the problem with interpreting results will only worsen.





    "As often is the case, science is running ahead of public policy," said Dr. Francis Collins, the head of the National Human Genome Research Institute and leader of the government team that published the human genetic map.

    The map was a scientific milestone that has made many of these companies possible.

    Collins said most patients still need doctors and genetic counselors to help them interpret their test results, services most online companies don't offer. He said it appears DNA Direct is a cut above most genetic testing companies because it employs doctors and genetic counselors. But he said he still worries about cutting the primary care physician out of the equation.

    At worse, Collins and others question the validity of some of the tests offered in the largely unregulated market.

    "Genetic testing offers enormous promise," Collins said. "But the majority of claims that are made on those Web sites aren't scientifically sound."

    ___

    On the Net:

    DNA Direct: http://www.dnadirect.com

    Myriad Genetics: http://www.myriad.com

    National Human Genome Research Institute: http://www.genome.gov
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2005.03.08 | ky

      Re: Генетичні тести в домашніх умовах

      Уляна пише:
      > Цікавими проблемами переймаються в деяких країнах з відповідним розвитком технологій, як видно зі статті поданої нижче. Крім роз'яснень про види генетичних проблем та тестів для них, цін на тестування, надійності та безпеці, також в цій статті побіжно піднімаються питання про роль лікарів, приватність інформації про стан здоров'я особи та інше. На перший погляд може здатися, що стаття безвідносна до рівня охорони здоров'я в Україні. Це не так. Молекулярно-біологічні тести - їх виготовлення та застосування - не є складнішими ніж, скажімо, якісна стоматологія. Постараюся перекласти статтю українською.
      >

      На данном этаре это называется - большой обман народа или дайте нам ваши
      денюжки. Тест - дорогой, можно проверить только хорошо изученные редкие мутации. И в будущем возможно опасный для потребителя ($$$).
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2005.03.10 | Уляна

        Re: Генетичні тести в домашніх умовах

        Не зовсім згідна. На даному етапі вже дуже багато відомо про генетичні мутації. Вже пройшло кілька десятиліть з того часу, коли встановили, що серповидно-клітинну анемію викликає мутація по одній амінокислоті та інші подібні генетичні факти. Зараз багатьма генетичними фактами можна сміливо користуватися в медицині. Виявлення та ідентифікація інфекційних збудників в організмі - теж все частіше базується на аналізі ДНК.

        Велий обман можливий не тільки при застосуванні генетичних тестів, а й при просуванні на ринок різних пігулок, навіть найвідомішими фармацевтичними фірмами. Хіба мало прикладів?

        > На данном этаре это называется - большой обман народа или дайте нам ваши
        > денюжки. Тест - дорогой, можно проверить только хорошо изученные редкие мутации. И в будущем возможно опасный для потребителя ($$$).
    • 2005.03.18 | Уляна

      Обіцяний переклад на українську

      Роками лікарів непокоїла реклама, яка цілилася прямо в споживача. Тепер на арену виходить новий вид медичного маркетингу, а іменно, генетичного тестування в домашніх умовах, який починає турбувати деяких медиків

      Зростає кількість нових компаній з онлайновим доступом, які пропонують тестування на схильність до багатьох хвороб, від раку молочної залози до закупорювання судин. Ці компанії користуються новітніми генетичними відкриттями, які публікуються чи не щоденно з тих пір, як було повністю розшифровано геном людини п'ять років тому.

      Ці тести дешеві, нескладні в застосуванні – часом це просто ватний тампон для взяття проби, а результати можна перевірити в онлайновому режимі, без того щоб лишній раз відвідувати кабінет лікаря. До того ж, результати тестів не попадають до офіційних амбулаторних карт пацієнта, - відзначають компанії, і ця делікатна інформація не попадає у поле зору страхових компаній.

      «Ми збагачуємо пацієнта знаннями» - каже Раян Фелан, який недавно заснував компанію тестування ДНК-Директ в районі Сан Франціско. Компанія пропонує генетичні тести в стилі ресторанного меню за цінами від $199 до $380 на схильність до цистного фіброзу, закупорки судин, накопичення заліза та підвищених ризиків захворювання печінки і легень. Позитивні результати тестування можуть допомогти клієнтам прийняти рішення про зміну стилю життя, щоб запобігти початку хвороби, - кажуть в компанії.

      Цього тижня ДНК-Директ почне пропонувати два поширені тести на рак молочної залози, які були розроблені найпомітнішим гравцем на полі «предикативної медицини» компанією Міріад Дженетикс, тим самим підтверджуючи популярність онлайновго підходу. Плани компанії ДНК-Директ по тестуванню на рак молочної залози скромні. Спочатку вона запропонує два найпростіші тести розроблені в Міріад Дженетикс, які перевіряють наявність всього кількох мутацій в основних генах. ДНК-Директ проектує ціну на рівні $300 за тест.

      З тих пір, як Міріад Дженетикс розробила перші тести в 1996 році, попит різко йде вверх. Компанія відмовилася надати інформацію на яку суму було продано тестів на протязі минулого року, але сертифікаційні документи, подані компанією, показують, що спостерігався зріст продаж їхньої «предикативної медичної продукції» з $8.8 мільйонів у 2000 році до $43 мільйонів у 2004 році.

      До того часу, як постала компанія ДНК-Директ, Міріад Дженетикс надавала свої тести пацієнтам тільки через клініки. Оскільки в штаті компанії ДНК-Директ працюють лікарі і генетичні консультанти, щоб надавати поради клієнтам, Міріад Дженетикс наголошує, що практика в даному випадку нічим не відрізняється від попередньої. Міріад Дженетикс вимагає направлення від лікаря і підписану пацієнтом форму про поінформовану згоду на кожен тест.

      «Що нас турбує, так це те, щоб до процедури в компанії ДНК-Директ були підключені кваліфіковані лікарі», - каже віце-президент з маркетингу компанії Міріад Дженетикс Біл Русконі. «Це має очевидний сенс для нас. Адже в деяких регіонах країни дуже важко попасти на прийом до лікаря»

      По мірі зростання популярності тестування в домашніх умовах, зростає також кількість запитань на предмет вірної інтерпретації результатів. Скептики не признають достатю кваліфікацію онлайнових компаній для правильної інтерпретації часто складних результатів. В Сполучених Штатах є всього лише біля 2000 генетичних консультантів на даний момент, більшість з яких працює з вагітними. Минулорічне дослідження Центру Контролю і Запобігання Хворобам встановило, що сімейні лікарі в Атланті та Денвері після того, як була проведена активна рекламна компанія тестів в цих двох містах з вересня 2002 року по лютий 2003 року, в масі своїй не були підготовлені справитися з наростаючим попитом на тести компанії Міріад Дженетикс.

      По мірі розвитку технології, - а недалеко ті часи, коли весь геномний план окремої людини буде вміщатися на компакт-диску, - проблема з інтерпретацією результатів тільки погіршиться. «Як часто трапляється, наука пішла далеко вперед порівняно з громадською політикою», - каже доктор Френсіс Колінз, керівник Національного центру досліджень геному людини і лідер групи, яка опублікувала генетичну мапу людини. Ця мапа була поворотним пунктом в науці, і вона спричинилася до появи таких компаній, як в цій розповіді.

      Колінз вважає, що більшості пацієнтів все таки потрібен лікар для інтерпретації результатів тестування, а цю послугу більшість онлайнових компаній не пропонують. Він каже, що ДНК-Директ є винятком серед подібних компаній, оскільки у них працюють лікарі та генетичні консультанти. Він каже, що все таки занепокоєний, щоб сімейні лікарі не опинилися поза ситуацією. В найгіршому випадку, Колінз та інші вважають, будуть недостовірними деякі з тестів запропонованих в цій практично не регульованій галузі. «Генетичне тестування є багатообіцяючим», - каже Колінз. «Але більшість з заявленого на цих веб-сайтах не видається науково обгрунтованим».


      >
      > DNA Direct: http://www.dnadirect.com
      >
      > Myriad Genetics: http://www.myriad.com
      >
      > National Human Genome Research Institute: http://www.genome.gov
  • 2005.03.11 | Вася

    Рассказ живого трупа

    Ребята! Мне смешно и грустно читать ваши споры по поводу украинской медицины и путей решения проблем охраны здровья и лечения больных.
    Скажу кратко по себе. У меня два раза с большим перерывом правда были раковые опухоли и два раза я, иначе как чудом и не скажу, но выкарабкивался из этого.
    Первый раз начала расти штука под ухом и я начал таскаться по врачам и меня начали лечить: от туберкулеза, от свинки!, от воспаления неясной этимологии... и так 2 года. Потом, случайно. один врач посоветовал(!) пойти к хирургу по спец.челюстно-лицевая хирургия. Но без направления сами понимаете прыгать долго и к тому же на прием - лотерея к кому попадешь так будет и лечить. Через знакомых вышел на жену(доцентом была) облздрава. оказал ей услугу и только после этого она дала записку к хирургу. Тот, царство ему небесное, все сделал и я ходил аж 20 лет после этого. Потом снова. Увидел кровь в выделениях. К врачам. Навыписовали таблеток. Никто(!) даже не повелся направить на УЗИ. Пошел сам в частную клинику. С перепуганными глазами узишница говорит вам бы на томограф, идите проситесь(!). Пошел. Поросился за $30 сделали снимки - рак. Поспрашивал, кто в почках соображает. Порекомендовали. Пошел.Хороший врач. руки золотые. из-за границы ездят на операции. Положил, обследовал, вырезал почку и вот пока 2 года живу. Но! платил за все. За то, что лег - в фонд больницы, а потом в фонд отделения, за все лекарства, перевязочные материалы, лечащему врачу на лапу (не хирургу, а палатному), чтобы хоть что-то говорила о том, что делать, -начала говорить. Хирургу уже сам давал из уважения и благодарности и понимания, что на такой зарплате руки у него дрожать на следующем будут. В общем на второй раз ушло половина трехкомнатной квартиры на выживание-пришлось продать, просто перед этим умерла мать и осталась квартира -"повезло".
    Со мной в палате лежали старики с опухолями простаты -говорят рядовое дело. Так один продал последний скарб-двух коров кормилиц, чтобы наскрябать на операцию. Не на лапу, а на лекарства, в фонды... При больнице 7(!) разных аптек кормится. Там же видел мужика с протянутой рукой в больничном халате. Он болен, но на операцию не хватало..
    Я к чему это. Не для состраданий -не нуждаюсь и духом никогда не упадал.
    Я к тому, что всякие страхования и прочая срань - это потом и это, по существу, для здоровых.
    Для больных нужна медицина с исчерпывающе быстрой диагностикой и квалифицированным назначением лечения. У нас этого нет. У нас деньги идут в основном на койко места. Аппарат в Министерстве и в областях просто колоссальный. Не производительные расходы-огромные.
    Врачи-гении и врачи-трутяги получают столько же, сколько шелупонь во врачебных креслах. Больной не может выбирать врача и полностью зависит не только от квалификации его, но и от его страха показать коллегам свою неквалифицированность и потому такой гад будет "лечить" таблетками до полного издыхания. И так далее..

    Считаю, что кроме эффективных экономических мер, которые, конечно же, нужны. Важно провести тщательную организационную и атестационную работу. Я не могу сказать сколько бездарей на одного полезного у нас в больницах, но, судя по смертности, много. И, наконец, нужно разработать систему прокурорского надзора за законностью в больницах. Но не по взяткам (это потом, когда зарплата расти будет), а по качеству диагностики и лечения. Врач должен отвечать за результат работы не только после вскрытия. Но для этого нужна квалифицированная система мер.

    Что касается страховой медицины... Ну, это даже не смешно. Хочется, чтобы те, кто особенно ратует за это поехали в села и выяснили есть ли у людей возможность страховаться. А пенсионеры (пусть им повысят и 2 раза пенсии, чего хватит только на пожрать каждый день и на удовольствие поесть вкусно раза 4 в месяц). А молодежь? А рабочие заводов? Или вы предполагаете, что страхование будет достаточным в размере 20-40 гривен в месяц? Я вот на семью (на себя, конечно, больше всего) трачу на лекарства около $200 в месяц, при том, что ухитряюсь еще получать одно бесплатно (пятерку медсестре приплачиваю) получать от диабета. Но я вам скажу, что я не уникален.

    Я бы вообще повесил бы того, кто начал брать налоги с импорта лекрств. Правда, мне охота повесить и владельцев всех аптек за ту рентабельность, которую они огребают на безвыходности граждан. А ведь лекарства то же часть страховой медицины.

    Меня больше устроила бы системная реорганизация министерства, четкий план, всенародное обсуждение и последовательное наступление на нашего общего врага -непрофессионализм и случайных людей в медицине.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2005.03.18 | Shooter

      У Вас (дещо) неправильне розуміння поняття страхової медицини

      Вася пише:
      >
      > Что касается страховой медицины... Ну, это даже не смешно. Хочется, чтобы те, кто особенно ратует за это поехали в села и выяснили есть ли у людей возможность страховаться. А пенсионеры (пусть им повысят и 2 раза пенсии, чего хватит только на пожрать каждый день и на удовольствие поесть вкусно раза 4 в месяц). А молодежь? А рабочие заводов?

      Страхова медицина - то є лише прозорий шлях перерозподілу коштів. Які зараз, скажімо, виділяються з бюджету "згідно бажання" - і тому за попередньої влади бюджет Феофанії дорівнював бюджету всієї решта медицини.
      В країнах Європи страхова медицина складається з обов'язкової частини та співучасти (як де), які є складовими "соціальних платежів". І, відповідно, гроші лікарям йдуть не за бажанням функціонера, а згідно виконаної роботи.
      Те саме стосується медикаментів - вони категоризовані і, відповідно, або 100% платні, або на принципі співучасти, або взагалі безплатні.

      Ті, хто ж хоче "додатковий сервіс", крім загального повинного страхування мають ще й додаткове страхування (яке, виглядає, Ви і мали на увазі).

      Проте - ще раз: повинне медичне страхування - це тільки шлях до прозорості в медицині та уникнення корупції (наскільки це можливо).
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2005.03.20 | АІ

        Re: У Вас (дещо) неправильне розуміння поняття страхової медицини

        Прошу пана звернути увагу, що страхові компанії є прибутковими осередками, відповідно, аби зрозуміти це, поставте себе не на місце пацієнта, а на місце власника або директора страхової компанії. Думаю, як тільки все правильно все уявите, далі вже можна не продовжувати.
        Відповідно, в ЗША, де панує страхова медицина, рівень витрат на медицину в перерахуванні на одного пацієнта знаходиться (причому, з вели-и-и-иким відривом від всього світу!) на першому місці в світі, а за загальнгою якістю (за визнанням міжнародних знавців, висновки ВОЗ, здається, за 2002рік) та медицина десь наприкінці 3-го десятку!
        А подивіться на Росію. Там страхова медицина перетворилася на те ж потужне джерело "прання грошей" на державному рівні. Тому, доречи, коштовне обладнання в Україні продається не за східно-европейськими цінами, а за російськими позахмарними цінами, орієнтованими на страшенні "відкати", бо всі найприбутковіші "бізнеси" досі керуються з Москви! Не забувайте про це.

        Прозорими та неприбутковими є так звані лікарняні каси, з чого починалося відродження медицини в зруйнованій по 2-й світовій війні Німеччині. Завдання тих кас - слідкувати за доцільністю обстежень та лікування, незалежно від того, до державного лікаря чи до приватного пішов пацієнт. Фактично, сам пацієнт власними грошима "голосує" за добре життя того чи іншого лікаря та лікарні. А лікарняні каси переймаються не прибутками, а відпрацюванням діючих механізмів взаємовідносин лікаря та пацієнта.

        Коротко кажучи, для того, аби система надання медичної допомогои (не плутати з власне охороною здоров'я та профілактикою захворювань!!!)добре працювала, треба дбати про добрі заробітки доброго лікаря, а не про самого пацієнта, як не дивно то звучить на перший погляд!

        НАРАЗІ ЖОДНА ПОЛІТИЧНА СИЛА, ЖОДНА ПОСАДОВА ОСОБА НЕ ВИСЛОВИЛА ЖОДНОГО СЛОВА НАВІТЬ ПРО ДУМКИ ПРО СПРАВЖНІ ДОКОРІННІ ЗМІНИ НАШОЇ МЕДИЦИНИ! І правильно роблять! Я б на їх місці так само, мабуть, би робив. Чому? Бо суспільство ще не готово. Вибори в наступному році. А вибирати буде це саме радянське суспільство, яке хоче, грубо кажучи, замість добрих заробітків для дітей добрих пільг для пенсіонерів, замість виступати за свої права на залежність добрих грошей від доброї та результативної роботи виступає за невеликі гроші, але за свій малий внесок в суспільну скарбницю, навіть якщо то є виснажлива, але нерезультативна праця. Це радянське суспільство ніколи не підтримає на виборах політичних сил, що сьогодні піднімуть розмови про нищення "бесплатной советской медицины типа Семашко". Тому ніяких дійових змін до виборів не буде.
        Якщо ж (не дай, Боже!) на виборах переможуть ліві чи янучари, то тих справжніх змін в нашій країні не буде ніколи!
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2005.03.20 | Nemesis

          Приклад США не дуже показовий. США це унікальна країна.

          АІ пише:

          > Відповідно, в ЗША, де панує страхова медицина...

          Там "низька якість" медицини ІМХО тому, що велика частина населення взагалі не має ніякої страховки (30-40 млн. людей).
          В Західній Європі такого (поки що?) нема, нормально 100% мають страховку.
          Зазвичай медициною в США європейців лякають типа "ось неоліберали нам тут наваяють американських ситуацій, попередохнемо під парканом". Під парканом ніхто не любить подихати, тому схоже в Європі неоліберальні ідеї потихеньку пройшли свої найкращі часи (мені не шкода).
          Я б не став брати США за еталон та вчитися поганому, є дуже добрі приклади, причому набагато ближче.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2005.03.20 | АІ

            Саме про це йдеться-приклад треба брати з Европи!(-)

  • 2005.03.17 | Уляна

    Стратегія розвитку охорони здоров'я, як її бачать лікарі

    та чиновники.

    На цьому тижні було проанонсовано такі два заходи з питань охорони здоров'я:
    15 березня
    10-00- Круглий стіл на тему: «Зупинимо туберкульоз в країні разом». Організатор – Національний комітет Товариства Червоного Хреста України (Укрінформ, вул. Б.Хмельницького, 8/16).

    16 березня
    10-00 - Відбудеться Всеукраїнський форум керівників закладів, установ і органів охорони здоров‘я на тему: “Стратегія розвитку охорони здоров‘я України в нових умовах демократизації суспільства”. Організатори - Федерація роботодавців України та Українська Федерація сприяння охороні здоров‘я (Центральний будинок офіцерів ЗСУ, вул. Грушевського, 30/1).Телефони: 278-66-56, 278-35-10.

    Обидва заходи відбулися і навіть можна зробити деякі висновки.

    Спочатку про туберкульоз. Серед учасників круглого столу були в основному представники громадських організацій таких як Червоний Хрест, "Українці проти туберкульозу", якісь з назвою типу "Информирование и обучение" і. т.п. Були, звичайно, представники міжнародних організацій (WHO, Red Cross), депутат, представник міністества охорони здоров'я та інші. Ще до початку виступів були заготовлені резолюції та звернення. Про що ж ішлося у самих виступах, які тривали майже дві години і для кого вони були? Постараюся пояснити, як я це зрозуміла.

    Виявляється, проблемою є те, що народ свідомо ігнорує своє захворювання на туберкульоз і не лікується. Це тому що всюди побутує думка, що лікуватися дорого або що туберкульоз - це невиліковно. І одне і друге є неправдою, але ті, кого це стосується цього не знають. Пропонувалася масивна атака інформматеріалами по всіх публічних місцях: плакати в клініках, туалетах, електричках. Щось в стилі соціальної реклами п'ятдесятих років - куди не прийдеш, тобі нагадують про туберкульоз. Не знаю, чи це буде ефективно, але виглядало одним з небагатьох вмотивованих виступів.

    Інші ж виступи зводилися до перераховування фактів. Факт про існування резистентного туберкульозу та про туберкульоз як опортуністичну інфекцію при СНІД (та знаємо, але який конструктив мав би з цього випливати, було незрозуміло), факт про позики від світового банку (скільки? чи працює позика? - про це ні слова). Можна було почути про потребу попросити грант в якомусь "Глобальному фонді", а назву гранту і конкретну проблему, яку він мав би вирішувати доповідач чомусь забув назвати. Нарікання на стиль життя в нашому суспільстві теж не давали нової інформації. Представники інформаційних організацій просили їх забезпечити "яскравими картинками", якими вони будуть пропагувати здоровий спосіб життя і небезпеку туберкульозу серед школярів. Казали, що є великий запит на таку пропаганду. Добре, хай пробують, але хай враховують існування інших "яскравих картинок", наприклад серіалу "Бригада".

    Звичайно, важко не погодитися з вимогою примусового лікування бактеріовиділячів. Чи буде цього достатньо і як це зробити? Відповіді немає.

    І останнє, спеціалісти-фтізіатри не отримують належну винагороду за свою важку і не дуже престижну (серед лікарських спеціальностей) роботу.

    Резолюції наводити не буду. Це звернення до Ющенко і Тимошенко забезпечити, прийняти невідкладні заходи, надати допомогу - прогнозовані стандартні речі, на які уряд, думаю відгукнеться, в міру своїх можливостей.

    (Про "стратегічний" захід напишу завтра. Зараз пізно. Дуже цікавим був виступ міністра Поліщука і реакція залу. Постараюся зберегти деталі.)
  • 2005.03.17 | Pavlo(Lviv)

    Погляд лікаря на реформи охорони здоров'я

    Знайшов ось цю статтю: http://ham.com.ua/node/530 ("Стосовно ситуації із реформуванням медицини", погляд лікаря).
    Я сам не лікар, але у мене половина родини в медицині. І на темат реформи наспілкувався. Так от дійсно - лікар на місцях боїться слово сказати, бо нашлють перевірку - яке при цьому всенародне обговорення ???
    Те що ми маємо зараз у якості медичної реформи - це планування у високих кабінетах без жодної інформації про реальний стан речей ?


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".