МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Львівська газета, Дмитро Борисов. "Негостинна Молдова" (/)

03/11/2005 | otar
Негостинна Молдова

Минулих вихідних кореспондентові “Газети” у складі групи молодих львів’ян вдалося побувати в Молдові саме під час парламентських виборів, які відбулися в цій сусідній маленькій державі 6 березня.


Втім здійснити свою давню мрію та стати міжнародними спостерігачами, а саме з такою метою їхала в Кишинів більшість львів’ян, не вдалося ні журналістові “Газети”, ні будь-кому із членів його групи. Всі вони стали жертвою жорсткого ставлення влади Молдови до спостерігачів із країн СНД.

Пригоди українців у Молдові почалися ще з моменту посадки в автобус у Львові. Замість обіцяного комфортабельного туристичного автобуса одне зі львівських автотранспортних підприємств для поїздки в Молдову з поверненням надало у розпорядження групи з 50 осіб, до складу якої входили переважно молоді громадські діячі та студенти-правники, політологи та журналісти-міжнародники, не новий ЛАЗ-5217. Можна було, звісно, нарікати на нестачу простору для ніг між сидіннями, але ніхто не хотів псувати собі настрій від початку.

Керівникові львівської групи спостерігачів представники CIS-EMO завчасу порадили заявити молдовським прикордонникам, що вони їдуть до країни як “туристи”. Таку ж пораду дали нам і українські прикордонники на пункті пропуску через держкордон “Мамалига” в Чернівецькій області. Молдова зустріла нас підозрілими поглядами охоронців кордону, які після проведення паспортного контролю ще двічі оглянули салон автобуса та роздивилися обличчя пасажирів.

Наш автобус, на жаль, а можливо, на щастя, не спромігся доїхати ні до столиці Кишинева, ні тим паче до бази відпочинку, на якій мали проживати спостерігачі місії CIS-EMO. Очевидно, двигун ЛАЗу потребував невідкладного ремонту й не міг витримати поїздки завдовжки близько
800 км лише в один бік. На відстані близько 30 км від українсько-молдовського кордону, вже на території Молдови, салон наповнився густим та їдким димом. Після зупинки водії оголосили, що подальша подорож цим автобусом є неможливою.

На щастя, керівникам групи вдалося знайти в найближчому селі машину та купити квитки на рейсовий автобус від станції міста Брічани до Кишинева. Його водій, очевидно, був українцем, і, розмістивши нас у салоні, попередив, що в якому випадку маємо казати. Пересуватися територією Молдови автотранспортом з українськими номерами напередодні та під час виборів, імовірно, було б складно, адже стаціонарні пости молдовської дорожньої поліції розташовані дорогою від Чернівців до Кишинева мало не через кожні 30 км. До нашого рейсового автобуса пильно придивлялися місцеві правоохоронці.

Уже згодом ми зрозуміли, що якби спробували проїхати автобусом з українськими номерами мало не пів-Молдови, нас декілька разів зупинили б, щоб перевірити документи та мету подорожі. Як виявилося, сотню росіян зі Санкт-Петербурга та ще півсотні білорусів із Мінська не пропустили на територію Молдови. Тамтешні прикордонники та спецслужби протримали росіян – представників різних російських політичних сил – від КПРФ до “Яблока”, а також ЦВК Росії, – близько 15 годин у неопалюваних вагонах на станції Бульбока між Молдовою та ПМР і відправили назад. Ще 46 білорусів, членів переважно опозиційних організацій, затримали у вагонах просто на вокзалі в Кишиневі та депортували з Молдови. Всі вони приїхали у складі місії CIS-EMO.

Очевидно, в проурядових ЗМІ Молдови перед виборами багато говорили про ймовірний приїзд спостерігачів або “революціонерів” із країн СНД. Першим же запитанням, із яким звернувся до мене в Кишиневі місцевий мешканець, було: “Ви, напевно, приїхали на вибори?”

Уряд Молдови заздалегідь оголосив про свою відмову запросити на вибори 6 березня спостерігачів від СНД як міжурядової організації. Ми розраховували на те, що Виборчий кодекс Молдови дозволяє працювати на виборах спостерігачам від неурядових міжнародних організацій, якою є
CIS-EMO, і не думали, що влада цієї країни створюватиме нам перешкоди після такого позірно дружнього візиту президента Вороніна в Київ минулого тижня.

Приїхавши на базу відпочинку “Одіссей”, заплановане місце проживання, розташоване в курортному містечку Вадул-луй-Воде, на правому березі Дністра, ми побачили, що на нас там давно чекають... поліція та представники молдовських спецслужб. Останні спершу не хотіли пустити нас на територію бази, хоча за проживання на ній уже давно було заплачено, а весь день виборів, 6 березня, наполегливо рекомендували не виходити за її межі. При цьому і на території бази відпочинку, і під її брамою час від часу чергувала машина молдовських спецслужб.

Після прибуття у Вадул-луй-Воде українці відразу з’ясували, що ЦВК Молдови так і не зареєструвала їх спостерігачами на виборах від CIS-EMO. Особи, котрі організовували підготовку діяльності місії – члени білоруських опозиційних громадських організацій, пообіцяли вирішити це питання до початку голосування.

Однак зареєструвати своїх спостерігачів у ЦВК Молдови організації CIS-EMO так і не вдалося. В учорашньому коментарі “Газеті” керівник місії CIS-EMO на виборах у Молдові Алєксєй Кочєтков пояснив, що останні два тижні перед виборами ним та його помічниками “грали у пінг-понг” МЗС і ЦВК Молдови, пояснюючи затримки у процедурі отримання посвідчень спостерігачів браком якихось документів чи резолюцій на них.

Як повідомив “Газету” Алєксєй Кочєтков, він так і не отримав формальної відмови від ЦВК Молдови, лише вислухав усні відповіді, мовляв, його документи десь загубилися або на спостерігачів CIS-EMО не вистачило бланків. Українці стали заручниками цієї ситуації та мусили провести цілий день виборів на базі відпочинку. Новини про перебіг голосування доводилося дізнаватися з випусків російських телеканалів.

У понеділок, 7 березня, представники молдовських спецслужб люб’язно запропонували супроводжувати нас до кордону.

Дорогою додому попереду автобуса аж до межі з Україною нас супроводжувало авто дорожньої поліції, в якому також перебували двоє офіцерів спецслужб. Жодних екскурсій столицею, звісно, нам не дозволили. Натомість завдяки такому супроводу українці швидко виїхали з Молдови. До речі, вигляд одягу й автомобіля й поліції, і представників спецслужб дуже відрізнявся від притаманних іншим громадянам Молдови у кращий бік. Імовірно, комуністи не шкодують грошей на свої силові структури.

Дмитро Борисов

Відповіді

  • 2005.03.11 | Д.Потєхін

    Шановна редакція!


    Привіт кремлівським політтехнологам, які курують CIS-EMO.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2005.03.11 | otar

      Дмитре, результативніше буде писати у "ЛГ" :) (-)

      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2005.03.11 | Д.Потєхін

        Re: Дмитре, результативніше буде писати у "ЛГ" :) (-)


        Дякую. А Ви написали?

        Взагалі, буде результативно, якщо головний редактор ЛГ вставить цьому "журналісту-міжнароднику". Не має значення, як він зрозуміє необхідність вставити. ;)
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2005.03.11 | otar

          Re: Дмитре, результативніше буде писати у "ЛГ" :) (-)



          > Дякую. А Ви написали?

          Я вже нині висловив своє фє "Львівській газеті" на іншу тему в інший спосіб - див. у статтях :)

          > Взагалі, буде результативно, якщо головний редактор ЛГ вставить цьому "журналісту-міжнароднику".

          Головне, щоб журналіст не образив пана Романа Шлапака, нового власника газети :) А якщо він мимоходом образив Молдову чи там ще когось - це може бути списано на його "власну думку". Свобода творчості, знаєтє лі.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2005.03.13 | Д.Потєхін

            Re: Дмитре, результативніше буде писати у "ЛГ" :) (-)


            Мені йшлося не про "фє Львівській газеті", а про конкретний матеріал конкретного автора.
    • 2005.03.11 | Чучхе

      Для довідки: уривки звітів CIS-EMO щодо укр. виборів

      Звичайно, що побачивши таку "об"єктивність" молдавани утримались від прийому цих чуваків (інших вони пускали). Тим більше, що є підозра про співпрацю цієї місії з російськими політтехнологами та роботу "спостерігачів" на конкретних кандидатів. Ось, наприклад, що вони помітили в Україні перед першим туром. Ви таке десь бачили?: http://www.kreml.org/news/67982611


      Заявление организации CIS EMO о недопустимости разжигания межнациональной розни
      11 октября 2004

      С начала октября в Одессе (на Малій Арнаутській вул.?-Чучхе)распространяются листовки под заголовком "Чеснi укра їнці, повстаньте! Та бийте москалів!!!" за подписью депутата Верховной Рады Олега Тягнибока, содержащие призывы к насилию, изменению государственного строя, а также призывы, разжигающие межнациональную, межэтническую рознь. Параллельно с распространением листовок проводится агитация за кандидата в президенты Ющенко В.А., сообщает ukr . ru

      Организация по наблюдению за выборами в странах СНГ CIS-EMO в очередной раз заявляет о недопустимости призывов разжигания межнациональной розни, особенно во время проведения президентских выборов, и обращает внимание на двойственность позиции предвыборного штаба Ющенко, с одной стороны заявляющего о приверженности демократическим принципам, а с другой стороны пользующегося услугами политиков ультранационалистических, профашистских взглядов. Мы призываем кандидата в президенты В.А.Ющенко либо публично отмежеваться от любых форм национализма, в том числе украинского, либо перестать называть себя демократическим кандидатом.

      Або от іще з глобального звіту між першим та другим туром http://www.ukr.ru/common/71472479 Як правдиво, твою маму!:

      Демократические условия проведения предвыборной кампании . Накануне второго тура президентских выборов серьезно возросла роль СМИ. Отмечается, что тема президентских выборов доминирует в печатных и электронных СМИ, при этом представленность обоих кандидатов, возможности для информирования общественности об их позициях и действиях соответствуют демократическим стандартам. Высокий уровень влиятельности и демократичности СМИ был продемонстрирован 15 ноября 2004 г. в ходе проведения телевизионных дебатов кандидатов в Президенты Ющенко В.А. и Януковича В.Ф. Организация и проведение теледебатов выявили готовность и способность представителей конкурирующих штабов к координации деятельности и достижению договоренностей. Следует особо подчеркнуть, что оба кандидата в прямом эфире официально признали отсутствие претензий к организации и проведению теледебатов. Широко и равно представлены оба кандидата в Президенты на всех основных телеканалах и в рамках платного агитационного телеэфира. В ходе трансляции платных агитационных роликов обеспечена, в частности, широкая представленность остро критических позиций кандидата Ющенко В.А. и его сторонников в эфире государственных телеканалов.

      Недемократические общественные настроения. Вместе с тем, отмечается чрезмерная степень эмоционально-психологической напряженности в обществе. Основным источником напряженности является установка на непризнание любых иных результатов голосования, кроме победы кандидата Ющенко, которая содержится в агитационных материалах и публичных выступлениях самого кандидата и его сторонников. Для многочисленных избирателей, поддерживающих Ющенко В.А., сформирована устойчивая система ожиданий, в соответствии с которыми любой исход выборов, кроме победы Ющенко, может быть только результатом фальсификаций. В течение всего времени предвыборной кампании не было зафиксированного ни одного публичного заявления Ющенко В.А. или его сторонников об их готовности признать результаты голосования, свидетельствующие о победе Януковича В.Ф. Наоборот, в предвыборных телевыступлениях Ющенко В.А. неоднократно призывал своих сторонников «защищать свою победу» и «выйти на улицу».

      Глава предвыборного штаба Януковича В.Ф. публично заявил, что кандидат и его сторонники в обязательном порядке признают любой законный результат выборов. Однако следует подчеркнуть, что в период между двумя турами отмечена резкая политизация электората Януковича В.Ф., его готовность к мобилизационным, протестным действиям.

      ===========Висновок=====================

      Коментарі зайві. Думаєте, молдовське посольство в Києві є тільки для того, аби під ним Каськів з апельсинами ходив? Вони теж читали ці звіти і, думаю, зробили цілком закономірний висновок про деструктивну силу цієї організації


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".