24 березня - всесвітній день боротьби з туберкульозом
03/23/2005 | Уляна
Напевно буде багато матеріалів на радіо і на телебаченні. Звертайте увагу на факти.
Отже, в Україні з 1995 року епідемія туберкульозу. Епідемія - це коли 50 хворих на 100 тисяч населення. У Херсонській, Донецькій, Луганській та інших південно-східних областях показник вже давно перевалив за 100 хворих на 100 тисяч. Смертність біля 30%. Це тому, що маргіналізовані носії хвороби звертаються занадто пізно за допомогою. В деяких областях вже є епідемія резистентного туберкульозу, тобто такого, який не піддається лікуванню типовими антибіотиками. Спеціальність фтизіатрів не є престижною серед лікарських спеціальностей. Середній вік фтизіатрів в Україні 60 років. Простих рішень немає. Покращення економічного рівня життя - основний спосіб боротьби з туберкульозом.
Відповіді
2005.03.23 | Englishman
Re: 24 березня - всесвітній день боротьби з туберкульозом
Простих рішень немає, але є рішення, які дають результат.По-перше, людей не повинна лякати перспектива повести декілька місяцв у лікарні, бо це є НЕПОТРІБНО. Достатньо лише регуляно, але ПІД НАГЛЯДОМ ЛІКАРІВ приймати необхідні ліки. Нагляд потрібен, щоб запобігти розвитку резистентості через нерегулярний прийом. Нагляд треба проводити у первинних лікарнях, зовсім не обовязково цим займатися фтізіатрам.
По-друге, треба налагодити діагностику на рівні місцевих поліклінік. Будь-який лікар може направити людину на необхідний тест (бактеріоносіїв потрібно виявляти на ранніх стадіях, коли рентген ще нічого не може показати. Для цього є спеціальний дуже недорогий тест).
По-третє, потрібно щось робити з якістю ліків. Вона в Укрїні є НИЗЬКОЮ. Є дуже непогані програми або грантів ліків, або їх закупок за дешевими цінами, але Мінздрав надає перевагу підтримці "національого товаробника" над одужаням людей. Ок, купуйте в українських, але нехай вони пройдуть міжнародно визнану НЕЗАЛЕЖНУ сертифікацію.
Все, що я пишу, є реально працюючою моделлю під назвою ДОТС, підтриманою ВОЗом. Вона дає результат. Навіть у деяких відсталх африканських країнах пацієнти одужуюься у більш ніж 90 відсотків виипадків, при тому що там більше фонового СНІДу.
2005.03.24 | Уляна
Re: 24 березня - всесвітній день боротьби з туберкульозом
Englishman пише:> По-друге, треба налагодити діагностику на рівні місцевих поліклінік. Будь-який лікар може направити людину на необхідний тест (бактеріоносіїв потрібно виявляти на ранніх стадіях, коли рентген ще нічого не може показати. Для цього є спеціальний дуже недорогий тест).
Відносно бактеріоносіїв, справа не зовсім ясна. Я чула, що в світі до 40% населення може бути носіями туберкульозної палички, але хвороба розвивається дуже рідко. Невже треба садити всіх бактеріоносіїв на 6 місяців на антибіотики? А який тест ви маєте наувазі? ЦЕ часом не PCR-діагностика?
> По-третє, потрібно щось робити з якістю ліків. Вона в Укрїні є НИЗЬКОЮ. Є дуже непогані програми або грантів ліків, або їх закупок за дешевими цінами, але Мінздрав надає перевагу підтримці "національого товаробника" над одужаням людей. Ок, купуйте в українських, але нехай вони пройдуть міжнародно визнану НЕЗАЛЕЖНУ сертифікацію.
Правильно. Якраз про це я сьогодні чула по радіо від Поліщука. Створюється лабораторія контролю за лікарськими препаратами. Але я також зрозуміла з кількох приватних розмов, що особливих проблем з антимікобактеріальними препаратами в Україні немає. Такі закупки непогано підтримуються різними фондами та програмами.
>
> Все, що я пишу, є реально працюючою моделлю під назвою ДОТС, підтриманою ВОЗом. Вона дає результат. Навіть у деяких відсталх африканських країнах пацієнти одужуюься у більш ніж 90 відсотків виипадків, при тому що там більше фонового СНІДу.
Так, система ДОТС працює. (ДОТС - це коли хворий повинен щоденно приймати ліки в присутності медичного працівника.)
2005.03.24 | Englishman
Re: 24 березня - всесвітній день боротьби з туберкульозом
Уляна пише:> Englishman пише:
>
> > По-друге, треба налагодити діагностику на рівні місцевих поліклінік. Будь-який лікар може направити людину на необхідний тест (бактеріоносіїв потрібно виявляти на ранніх стадіях, коли рентген ще нічого не може показати. Для цього є спеціальний дуже недорогий тест).
>
> Відносно бактеріоносіїв, справа не зовсім ясна. Я чула, що в світі до 40% населення може бути носіями туберкульозної палички, але хвороба розвивається дуже рідко. Невже треба садити всіх бактеріоносіїв на 6 місяців на антибіотики? А який тест ви маєте наувазі? ЦЕ часом не PCR-діагностика?
Перепрошую, не дуже точно написав. Дійсно, я мав на увазі ХВОРИХ бактеріоносіїв (особливо тих, хто розповсюджує ТБ через повітря). Просто інфікованих лкувати не потрібно, для них краща профілактика- нормальний рівень життя.
Щодо тесту- я мав на увазі smear microscopy. Звісно, що smear negative пацієнти потребують інших тестів (culture, x-ray), але пріорітетом є якнайшвидше виявлення саме тих людей, які можуть інфікувати інших.