МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

"Дикі танці" на українському ринку праці

04/17/2005 | valen
Президент під час свого візиту в Америку закликавнаших співвітчизників повертатись в Україну, запевнивши їх, що своє місце вони в ній зараз знайдуть.

Логічно припустити, що, прислухавшись до слів Президента, наші співвітчизники (а зазвичай - це дуже кваліфіковані люди) почнуть підшукувати собі роботу в Україні, наприклад через Інтернет. Сайтів, що покликані вирішити проблему працевлаштування, у нас досить багато. Об’яви про вакансії, що в них розміщуються, як правило, дублюються в друкованих виданнях.

Перше враження від відвідання такого сайту зазвичай позитивне - об’яв про вакансії дуже й дуже багато. Але, прочитавши першу-ліпшу об’яву починаєш відчувати, що тут щось дуже не так. Що ж не так в цих об’явах?

1. Практично у всіх текстах об’яв про вакансії вказується стать претендента. Себто відкрито практикується ГЕНДЕРНА ДИСКРИМІНАЦІЯ. Явище це настільки дике для сучасних країн, що текст такої об’яви зразу ж може стати предметом судового позиву.

2. Зазвичай довільно вказується вік претендента, себто встановлюється незаконний ВІКОВИЙ ЦЕНЗ.

3. Назви професій вказуються «як бог на душу поклав», а не відповідають Державному Реєстру професій.

4. Наводиться довгий перелік довільних вимог до кандидатів, включно з зовнішністю, знаннями і т.ін. Себто ігнорується той факт, що знання спеціалістів, як правило, сертифіковані Державною Атестаційною комісією.

Наведеного переліку «особливостей» об’яв про вакансії, що розміщуються в наших друкованих виданнях та на сайтах, цілком достатньо, щоб стверджувати: в них грубо поруюшується українське законодавство про працю, а також права людини та міжнародні забов’язання України. А в нас є ж Міністерство юстиції, здається й Міністерство праці, як також цілий ряд комітетів по нагляду, контролю і т.ін. Чи не час все панам, що так зручно вмостились в своїх кріслах, зробити хоть щось, що належить до їхніх прямих обов’язків?

Відповіді

  • 2005.04.17 | Iryna_

    Re: "Дикі танці" на українському ринку праці

    Щодо українців з діаспори - ті, хто реально хоче, повертаються сюди не на роботу в українських підприємствах, а на грантові проекти, де зарплата в десятки разів вища, і вікових обмежень немає. Так що не переймайтесь їхніми проблемами.

    На жаль, ці об'яви відображають реальну ситуацію, і якщо почнемо боротися з текстами, це ситуації не змінить. Все одно жінці за 40 на роботу за об'явою як було неможливо влаштуватись, так і за політкоректними текстами буде неможливо. І в тих країнах, де тексти політкоректні, теж людям з неправильною статтю/віком/орієнтацію влаштуватись неможливо. Там на цих людей працює лише можливість подати в суд за дискримінацію (якщо роботодавець прийняв людину в гіршими показниками на роботу).

    Роботодавці знайдуть, як викрутитися. До речі, іноземці, що політкоректні у себе вдома, у нас теж дають оголошення з вимогами щодо віку/статі.

    Знайома консультувала іноземну фірму (тестувала кандидатів на посаду головного бухгалтера), і так і не змогла умовити іноземців, що адекватного головного бухгалтера до 30 років знайти неможливо. Взяли гіршу баришню, але до 30 років. Роботодавці дуже наполегливо шукали чоловіка, і лише пересвідчившись, що всі кандидати-чоловіки були нижче плінтуса, погодились на жінку.

    Багато закордонних грантів/програм також мають вікові обмеження, яких у себе вони не допускають.

    Молодими керувати простіше, їм можна менше платити, їх простіше купити за цяцьки типу корпоративних вечірок - тобто простіше добитися лояльності.

    Маю повно знайомих з чудовими резюме і досвідом, старших 45 років - рекрутингові агенції навіть говорити з ними не хочуть. Винятки - тільки люди, що мають великі зв'язки, і роботодавець хоче користуватись тими зв'язками.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2005.04.17 | So_matika

      Re: "Дикі танці" на українському ринку праці

      Iryna_ пише:
      > Маю повно знайомих з чудовими резюме і досвідом, старших 45 років - рекрутингові агенції навіть говорити з ними не хочуть.

      Це професійно цікава для мене тема, і якщо хтось десь бачив статистику, то прошу поділитися:
      Який процент цих дискримінованих праценевлаштованих вважає за можливе стати приватним підприємцем? тобто взяти відповідальність за свої дії і свої прибутки на самого себе? (знаю, що невеликий, але хотілось би десь знайти цифру).
      І який відсоток, відповідно, бачить себе тільки на підлеглому робочому місці?

      Доречі, уряд щось таке досить голосно промовляв стосовно програм розвитку приватного підприємництва, де можна знайти лінки хоча б на їх проекти?
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2005.04.17 | Iryna_

        Re: "Дикі танці" на українському ринку праці

        Ці знайомі мають професії, за якими працювати приватними підприємцями або не можна (аудит, консультації з управління,а це вже заборонений вид діяльності для підприємців) або для початку діяльності необхідні дужє багато грошей. Якщо людина на роботі займалася організацією підвищення кваліфікації та навчання з різних менеджментів, якою приватною діяльністю вона може займатись? Або якщо вона була головним бухгалтером?

        Тобто роботу вони може й можуть знайти, але в 2-3 рази меншою зарплатою. Та й туди брати не хочуть, бо розуміють, що задоволені вони не будуть. Ці люди мають не лише амбіції, а й реальні досвід та кваліфікацію, таких кадрів - обмаль, проте внаслідок віку ніхто наймати їх не хоче.
    • 2005.04.17 | valen

      Шановна пані, ви частково пишете правду, але праві не зовсім

      Шановна пані,
      відчувається, що Ви пишете правду, але, Ваш кінцевий висновок, як на мене, геть хибний. Ці об’яви мають бути не «політкоректними», а просто юридично-коректними. Далі, Ви самі визнаєте, що гендерна/вікова дискримінація в розвинутих країнах абсолютно заборонена й цієї заборони дотримуються. Мабуть на це є певні причини. Крім того, йдеться не тільки про гендерно/вікову дискримінацію - мовиться також про довільно вигадані назви професій та довільно складені переліки вимог до кандидатів, а це вже зовсім інша справа. Така практика перекреслює всю систему державної атестації спеціалістів, Кодекс законів про працю, а також багато інших нормативно-правових актів. Якщо хочете, то це вже - злочин проти держави. Є й ще один бік справи -це те, що насправді стоїть за цими об’явами. Багато з них просто абсурдні з точки зору спеціаліста, якого запрошують, бо складені явно дилетантами. Але це вже - справа відповідних компетентних організацій. Якщо ці об’яви просто фіктивні й вигадані для збільшення накладу видань, то ця справа теж підсудна в розвинутих країнах.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2005.04.17 | Iryna_

        Re: Шановна пані, ви частково пишете правду, але праві не зовсім

        Щодо довільно вигаданої назви професій - не знаю, чи так вже ті фірми неправі. Якщо їм треба мерчандайзер - це цілком конкретна робота з цілком конкретними функціями, проте в класифікації такого немає - що їм робити? Видумувати щось схоже на класифікатор?

        Вимоги звичайно також довільні і часто непотрібні, це правда. Але часто ці абсурдні на перший погляд вимоги ставляться для відсіву дуже великого напливу кандидатів, і при прийомі на них уваги не звертають. На Заході теж так роблять.

        Щодо фіктивних оголошень - і у нас, і на Заході велика частка оголошень - це оголошення рекрутингових агенцій, які просто набирають базу даних, не маючи конкретних вакансій. Ці агенції за оголошення платять оптом, так дешевше, і коли реальних вакансій немає - дають абстрактні оголошення. не дуже зрозуміло, як з цим боротись, і навіщо.

        А з гендерними та віковими обмеженнями в оголошеннях боротись треба, погоджуюсь. Хоча не розумію, як в наших умовах це допоможе жінкам за 45. В суд вони не підуть, тай ви уявляєте суд у нас з цього приводу з якоюсь великою компанією?

        Можу запропонувати варіант оголошення без явного вікового обмеження, яке насправді таким є: наприклад, треба мати ступінь магістра.

        Якщо вам за 40, у вас майже гарантовано такого немає, бо в ті часи в дипломах про вищу освіту такого не писали. Або будуть вимагати диплом за спеціальністю, якої в ті роки не існувало. Це такі обмеження, які обійти дуже просто, тут треба щось робити не з обмеженнями, а з проблемою - реальною неможливістю працевлаштування людей за 35, а іноді навіть за 30 вже проблеми починаються.
  • 2005.04.17 | Роман ShaRP

    Це не "дикі танці". Це - справжнє обличчя нашого "бізнесу". (-)

  • 2005.04.17 | Боровик

    Re: "Дикі танці" на українському ринку праці

    Напишу зі своєї точки зору, як роботодавця, який періодично і безуспішно перелопачує тисячі резюме.
    Я б не сказав, що є дискримінація, але умовами в об*яві роботодавець просто звужує поток зайвих резюме.
    Такий підхід породжений статистикою та титм, що своїми діями закон ніяк не обмежує писати об*яви.
    Щось подібне використовуєтьься на заході страховими компаніями. Якщо ви молодий хлопець і маєте дводверне спортивне авто червоного кольору, то у вас страхівка буде в два рази вищою ніш у 45-річної жінки яка їздить на 4-х дверному сидані...
    За моїм досвідом, з попередньо відібраних резюме тільки один з десяти близько відповідає до декларованого і один з п*ятидесяти успішно проходить перший етап співбесіди по телефону.
    valen пише:
    > 1. Практично у всіх текстах об’яв про вакансії вказується стать претендента. Себто відкрито практикується ГЕНДЕРНА ДИСКРИМІНАЦІЯ. Явище це настільки дике для сучасних країн, що текст такої об’яви зразу ж може стати предметом судового позиву.
    >
    Тому що дуже часто потрібен, наприклад, менеджер, який може підняти ящика вагою 50 кг, уміє майструвати і так далі. В такому випадку жінки як кандидати на посаду не розглядаються. Можна про це не писати в об*яві, але це ніяк не підвищує шанси жінки бути прийнятою на роботу, якщо тільки вона не займається штангою...
    Також буває інша сторона, наприклад. мій знайомив набрав дуже багато чемних добре працюючих дівчат, а от з якісними працівниками-чоловіками не складається. Щоб розбавити жіночий колектив він зараз віддасть перевагу чоловікав. Кількість працюючих жінок і об*яви про пошук чоловіків повністю відкидають підозру в якісь дискримінації за статтю.
    > 2. Зазвичай довільно вказується вік претендента, себто встановлюється незаконний ВІКОВИЙ ЦЕНЗ.
    >
    Тут все просто. На об*яву без вказаного віку приходять сотні резюме, кандидатів, що в 20 років мають по 2-3 вищі освіти. Віковий ценз просто для того, щоб не отримувати гарні резюме без змістовного наповнення. Також є певні причини для максимального віку.
    > 3. Назви професій вказуються «як бог на душу поклав», а не відповідають Державному Реєстру професій.
    Та тому, що державний реєстр не відповідає вимогам потреб. Реєстр міняти треба, а не об*яви.
    > 4. Наводиться довгий перелік довільних вимог до кандидатів, включно з зовнішністю, знаннями і т.ін. Себто ігнорується той факт, що знання спеціалістів, як правило, сертифіковані Державною Атестаційною комісією.
    Щодо зовнішності погоджуюсь, але на рахунок знгань, то даруйте, тому, що дев*ять з десяти кандидатів, навіть близько не наближаються за рівнень знань та навіків до декларованого в їх дипломах.
    Мій друг після фінансового інституту жалівся, що вимушений ходити на курси бухгалтерів, бо нічому в інституті не навчився.
    Родичка недавно жалілась, що не може здати на четвертому курсі екзамену, бо попався перший викладач, що не бере хабарів. Каже, що всі екзамени здала хабарем.
    Другий знайомий сказав, що має багато трійок в дипломі, бо батьки бідні і немав грошей на хабарі як інші які мають червоні дипломи.
    >
    Я за те, щоб закон працював, але маю сказати, що це ніяк не відіб*ється на шансах кандидатів на посади.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2005.04.17 | Сахаров

      Re: "Дикі танці" на українському ринку праці

      Боровик пише:
      > Напишу зі своєї точки зору, як роботодавця, який періодично і безуспішно перелопачує тисячі резюме.
      > Я б не сказав, що є дискримінація, але умовами в об*яві роботодавець просто звужує поток зайвих резюме.
      > Такий підхід породжений статистикою та титм, що своїми діями закон ніяк не обмежує писати об*яви.

      Оглошення закон писати не забороняє, але забороняє дискримінацію при прийомі на роботу.

      > > 1. Практично у всіх текстах об’яв про вакансії вказується стать претендента. Себто відкрито практикується ГЕНДЕРНА ДИСКРИМІНАЦІЯ. Явище це настільки дике для сучасних країн, що текст такої об’яви зразу ж може стати предметом судового позиву.

      >І неодмінно стане і у нас, якщо знайдеться розумна людина і дурний менеджер, який прямо відмовить у прийомі на роботу з дискримінаційної причини.

      > Тому що дуже часто потрібен, наприклад, менеджер, який може підняти ящика вагою 50 кг, уміє майструвати і так далі. В такому випадку жінки як кандидати на посаду не розглядаються. Можна про це не писати в об*яві, але це ніяк не підвищує шанси жінки бути прийнятою на роботу, якщо тільки вона не займається штангою...
      > Також буває інша сторона, наприклад. мій знайомив набрав дуже багато чемних добре працюючих дівчат, а от з якісними працівниками-чоловіками не складається. Щоб розбавити жіночий колектив він зараз віддасть перевагу чоловікав. Кількість працюючих жінок і об*яви про пошук чоловіків повністю відкидають підозру в якісь дискримінації за статтю.

      Це не арґументи.

      > >
      > Я за те, щоб закон працював, але маю сказати, що це ніяк не відіб*ється на шансах кандидатів на посади.

      Не знаю як на шансах бути прийнятими на роботу. А на гаманці може відбитися дуже позитивно. Досить людині за сорок чи жінці мати як доказ дискримінаційне оголошення і отримати відмову, незалежно з якої причини. І компенсація моральної шкоди забезпечена. Мене завжди дивувало, чому досі ніхто з цього не зробив прибутковий бізнес. Так можна і не працюючи непогано жити.
    • 2005.04.17 | valen

      Але ж може бути й інша точка зору...

      Спробую Вам відповісти так, щоб Ви зрозуміли мою точку зору. Я теж є працедавцем, але дотримуюсь діаметрально протилежної до Вашої думки. Закони, в основному, створені для того, щоб підтримувати нашу діяльність, а не перешкоджати їй. Звичайно, завжди можна придумати особисті причини для порушення закону. Ну, наприклад, хтось недовчився, як Ваш друг, або ще щось... Але, якщо Ви зазирнете у якусь американську групу Usenet, присвячену об’явам про роботу, то побачите, що вказується тілька назва професії і її код (той самий реєстр), а також місце роботи та зарплатня. Все. Більше нічого не можна писати, бо заплатите штраф, або скрутять і потягнуть у буцигарню. Так це що ж - те, що добре для США, то вже погано для України, бо це країна другого сорту? Ні, шановний пане, нас це не влаштовує!
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2005.04.18 | Боровик

        Re: Але ж може бути й інша точка зору...

        Добре, те що ви пишете мною приймається.
        Я погоджуюсь, що в об*яві про вакансію не повинно бути дискримінації.
        Але це ніяк не підвищує шанси тих хто шукає роботу. Значить відбір буде на одному з наступних етапів відбору (при розгляді резюме, співбесіді по телефону, очній співбесіді і так далі...).
      • 2005.04.18 | Сахаров

        Re: Але ж може бути й інша точка зору...

        valen пише:
        > Спробую Вам відповісти так, щоб Ви зрозуміли мою точку зору. Я теж є працедавцем, але дотримуюсь діаметрально протилежної до Вашої думки. Закони, в основному, створені для того, щоб підтримувати нашу діяльність, а не перешкоджати їй...

        А я, грішний, гадав, що закони, оособливо антидискримінаційні статті тих законів, створені для захисту громадян. Якщо дотримання закону перешкоджає Вашій діяльності, висновок може бути один - діяльність є протизаконною.
        Що ж до того, як можна постраждати за дискримінацію при прийомі на роботу за кордоном - знайдіть через Гугл сайт Трибуналу з людських прав Канади (Human Rights Tribunal). Там є прецеденти.
        А у тих же Штатах жартують, що першочерговим правом при прийомі на роботу користується стара чорна однонога лесбійка. Здогадайтеся чому.
        І у Штатах і у Канаді обвинувачення у порушенні людських прав вкрай неприємна річ і відбивається на бізнесі. Так що не посилайтеся на Штати.
    • 2005.04.18 | saha

      підтримую особливо в ...

      У мене випадок був коли людина яка закінчила 2 курси і вилитіла із-за розхлябаності, працювала(писала програми) в кілька разів краще, чим магістр з червоним диполомом.
      Такщо Державна Атестація то повне фуфло я взагалі не довіряю їй.
      І рівень намагаюсь визначити на співбесіді чи випробовувальном терміні.

      > Щодо зовнішності погоджуюсь, але на рахунок знгань, то даруйте, тому, що дев*ять з десяти кандидатів, навіть близько не наближаються за рівнень знань та навіків до декларованого в їх дипломах.
      > Мій друг після фінансового інституту жалівся, що вимушений ходити на курси бухгалтерів, бо нічому в інституті не навчився.
      > Родичка недавно жалілась, що не може здати на четвертому курсі екзамену, бо попався перший викладач, що не бере хабарів. Каже, що всі екзамени здала хабарем.
      > Другий знайомий сказав, що має багато трійок в дипломі, бо батьки бідні і немав грошей на хабарі як інші які мають червоні дипломи.
      > >
      > Я за те, щоб закон працював, але маю сказати, що це ніяк не відіб*ється на шансах кандидатів на посади.
  • 2005.04.17 | Горицвіт

    Re: "Дикі танці" на українському ринку праці

    вимоги про вміння часто виправдані. А обмеження по статі і віку - як правило, абсурдні. Свідчать про психологічні проблеми керівників тих фірм: їм, очевидно, важко спілкуватися з дорослими людьми та ще й з жінками. Ну, і молодшим можна менше платити.
  • 2005.04.18 | kolia

    Kak ia vozvrashalsia na Rodinu

    Sho to vas ne v tu storonu neset. Den'gi - vot kamen pritknoveniya, a ne diskriminatsiya. Vozvrashatsia budut, v osnovnom, kogda budut platit takie zhe dengi kak na zapade. A delat eto budut kogda ser'eznye oboroty ekonomiki poidut, so vsemi akomponiruiushimi faktorami (razvitie rynka tsennykh bumag i t.d.) V Moskve rabotaet kucha zapadnikov, tak im i platiat dai Bozhe.
    2 goda nazad, v Kieve, v kachestve eksperimenta, razoslal resume. Zvonit stali ne plokho, dazhe skhodil na 3 sobesedovaniya. Vse po vyshemu klassu: razgovory s rukovodstvom, kofe, sekretarsha v korotkoi iubochke streliaet glazkami. Konkretnoe predlozhenie bylo tolko na $400 v mesiats. Bylo i $1000 v mesiats no v teorii. V teorii potomu chto s moim opytom i obrazovaniem ne znali kak menia ispolzovat v Ukrainskikh realiyakh.
    Inostrantsev kotorykh tam rabotaiut videl nemnogo. V osnovnom zhurnalisty iz mestnykh angloiazychnykh izdaniy: pryshavye, soplivye i gorbatye. Zarabatyvaiut ne mnogo, no zato ikh pryshi dlia zhenskogo pola menee zametny na fone ikh grazhdanstva.
    Tak chto zhdem-s luchshikh vremen.
  • 2005.04.18 | пан Roller

    Полезно не путайть працю с занятостью.

    valen пише:
    > Президент під час свого візиту в Америку закликавнаших співвітчизників повертатись в Україну, запевнивши їх, що своє місце вони в ній зараз знайдуть.
    >
    > Логічно припустити, що, прислухавшись до слів Президента, наші співвітчизники (а зазвичай - це дуже кваліфіковані люди) почнуть підшукувати собі роботу в Україні, наприклад через Інтернет.

    Для тех, кто решится это сделать, полезно будет узнать, что для них в Украине организованы центры занятости.Вроде как концентрационные таборы.Там собирают и занимают тех, кто жаждет праци.

    Центры занятости заняты тем, что бы занять тех, кто ищет работу, или хочет кушать, занятостью.

    -Работу получают те, кто ее ищет.- Центр занятости не обязан это делать за вас. Но может выписать направление, если оно есть в объявлениях.Но это вы можете сделать и без центра занятости.
    Центр не обязан обеспечить вас работой. Его обязаность занять Вас.

    Занятость(поиск работы) гарантирована всем.

    Если вы увидите объявление о вакансии, приготовьтесь к тому, что первый вопрос по телефону к Вам будет "скока вам лет". Вы не их клиент.

    Если вы прошли проф переорентацию на курсах, от центра занятости, но у Вас же нет опыта работы 2-3 года по данной специальности, то это означает одно, вы не клиент.

    Если вы решили "взять свою судьбу в руку",и стать к примеру, частным предпринимателем, не спешите этого делать, поинтересуйтесь тем, почему сегодня частные предприниматели закрывают свои предприниматеьства.(налоги)

    Зайдите в центр занятости, там вы увидите массу людей разных возрастов и профессий. Их одинаково во всех категориях.Все они заняты, и их очень много.Вы будете одним из них.

    В вашем распоряжении будет комьютерная база данных,(бесполезная), вам даже предоставят дотацию, то есть центр готов в течении года оплачивать вашу работу на работодателя.

    Приговьтесь к тому, что вашу работу, бесплатно, на своем собственном компьютере,на своей жилплощади, по дотации фонда занятости вы сможете выполнять тока , если у вас есть связи.То есть по коррупции, по блату, по куму.

    Для вас открыты гражданские работы в центре занятости, вы можете убирать мусор, по направлени о центра занятостию, или пропалывать подсолнухи, в летний период, или еще что. И получать дневную пайку.

    Ни ваш диплом, ни ваш опыт,ни ваша степень,ни вы сами, никому здесь не нужны на фик.

    Вы просто винтик. И по большому счету, никому не нужны со своимии проблемами. Это ваш проблемы. Таких как вы миллионы.И они решают их поодиночке.

    Нужны ваши гроши, нужны Ющенко, Тимошенко,если они есть у вас. И если вам не жалко с ними расcтаться, милости просим кнам.

    Вся система настроена на то, что бы их у вас забрать.

    Вас убить, или тяжело ранить. Лечить бесплатно, с тем что бы занять иностранных студентов.ВЫ всего лишь кусок мяса. И здесь с вас, в лучшем случае сделают бюфштекс, если вы энергичны, амбициозны и молоды.


    Brgds


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".