МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Про випадкові суб"єктивні особливості застосування законів (\)

07/21/2005 | Оk
Ізраїль відмовився видати Польщі військового злочинця

Уже вдруге міністерство юстиції Ізраїлю відмовляється видати Польщі Шломо Мореля, якого звинувачують у злочинах проти полонених німецьких солдатів після завершення Другої світової війни.

В листі ізраїльського мін’юсту до польської прокуратури наголошено, що жодних юридичних підстав для екстрадиції 86-річного Шломо (Соломона) Мореля немає через закінчення терміну давності. Аналогічна відповідь надійшла й на перше прохання про видачу Мореля 1998 року.

Цього разу Польща звинувачує Мореля в геноциді – злочині, який не має терміну давності. Проте Ізраїль відкинув і це звернення, мотивуючи відмову тим, що закон про покарання за геноцид ухвалено в Ізраїлі лише 1950 року і він не може бути застосованим ретроактивно. За злочини, скоєні до 1950-го, можна віддати під суд згідно із законом про покарання нацистських злочинців, але щодо цього випадку його неможливо застосувати.

У роки війни Морель воював у єврейському партизанському загоні. Після вступу до Польщі радянських військ він був комендантом табору для німецьких військовополонених у Свєнтохловіцах (Південна Польща). Цю посаду обіймав від лютого до листопада 1945-го. Польська влада звинувачує його в геноциді. Стверджують, що Морель заморив голодом 1538 в’язнів, перешкоджав наданню медичної допомоги і застосовував тортури. Більшість ув’язнених померли від тифу, голоду та холоду. За словами польських слідчих, Морель свідомо не поліпшував умов утримання і не відвернув смерті в’язнів.

У таборі перебували не лише полонені солдати, а й жінки та діти – volksdeutsche.

Після війни Шломо (Соломон) Морель залишився в Польщі, був членом Польської об’єднаної робітничої партії (ПОРП), працював начальником окружної в’язниці в м. Катовіце. 1968-го він вийшов на пенсію, а 12 років тому репатріювався до Ізраїлю – після того, як польська прокуратура порушила проти нього кримінальну справу, звинувативши в тортурах військовополонених під час Другої світової війни.

1998-го Польща вперше зажадала видачі Мореля, а через сім років польська прокуратура розширила звинувачення, додавши до нього пункт “геноцид”.

Видачі Мореля вимагає польський Інститут національної пам’яті, який вивчає злочини, скоєні під час нацистської та комуністичної окупацій.

За словами співробітниці прокуратури Єви Кой, в одержаному від ізраїльського мін’юсту листі не тільки мовиться про те, що “немає підстав для звинувачення пана Мореля в геноциді польського народу”, а й наголошено: “Морель і його сім’я, без сумніву, є жертвами геноциду, що його провадили нацисти і польські колабораціоністи”.

В інтерв’ю кореспондентові агентства Аssociated Рress пані Кой розкритикувала позицію Ізраїлю: “Хіба може закінчитися термін давності для злочинів проти людяності?” За її словами, військових злочинців слід віддавати під суд на загальних підставах, незалежно від того, чи це німці, ізраїльтяни, чи представники будь-якого іншого народу.

Дмитро Каневський, Хайфа, Iзраїль
http://www.gazeta.lviv.ua/articles/2005/07/21/7103/

Відповіді

  • 2005.07.22 | Оk

    Був би офтопік, якби не "боротьба проти маргіналізації" (-)



Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".