МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

НТКУ.Наказують: Погодитися... (MOD)

07/22/2005 | Олександр Зирін
НТКУ.НАКАЗУЮть: ПОГОДИТИСЯ...
(Репліка. Жорстка)

За пустопорожнім багатослів’ям знову намагаються приховати основне – стиль, підходи і, чого там гріха таїти, - власну безпорадність.


Отримав на свою електронну адресу повідомлення від „пі” і „ар” служби Національної телекомпанії України. Отримав з подивом. Знаєте чому з подивом – а тому, що запрошення на презентацію „оновлених” новин НТКУ не отримав. Не зміг також побачити і анонс цієї події на різних сайтах, які іноді опікуються справжніми проблемами телебачення. Бачив лише відеозвіт про цю подію в новинах УТ-1 ближче до кінця випуску, якраз перед сюжетиком про ексклюзивне весілля п..(тут треба проявити розуміння до людської біди), напишу представників певної орієнтації. Місце для цієї новини про новини вибрано було достойне... Подумав: ну не надіслали запрошення, буває, можливо не мають люди електронної адреси журналіста, який присвятив НТКУ чи не найбільше статей. Аж тут, гульк, на екрані мого монітору - інформація з життя НТКУ: значить мають адресу! Я, як людина зацікавлена, у відповідь прошу повідомити чому не запросили – ви знали: відповіді не має і досі...Значить запрошували. Тихесенько, за списочком, надійних, але не всіх. І тут я розумію: я ж запитання можу поставити конкретні, жорсткі і... практично свято зіпсувати. Але – до аналізу...
Ситуація в Національній телекомпанії України кризова – це зрозуміло всім. В середньому до 65 % програм виробляються сторонніми виробниками – власне виробництво паралізовано. Але навряд чи ви знайдете спокійний і не упереджений аналіз тієї кризи. Це досить дивно. Часу з початку навали на НТКУ „нової команди” пройшло доволі багато. Нагадаю: Указ про призначення нового Президента НТКУ був підписаний в останній дні лютого. Березень, квітень, травень, червень, початок липня – який результат?
Про Євробачення зараз писати не буду(про це досить докладно дивіться в Інтернет-виданні „УРОК” : www.urok.domivka.net) – це окрема тема для розмов і засідань, сподіваюся судових.
Давайте трохи про інше.
Почну поки що з найвагомішого і найочевиднішого - за оцінками різних фахівців заробити було можна мільйонів так 4, а то і всі 5 доларів. Про фінальну частину чемпіонату світу з футболу-2006. Того самого фіналу, на який може потрапити наша збірна - вперше за всі роки! І от вперше за всі роки Національна телекомпанія показувати це не буде – серйозний, системний я б сказав, успіх клерків і особливо оновленого керівництва НТКУ! Чи не десять років УТ-1 був в цій галузі лідером (по два чемпіонати світу і Європи!) і готувало телеглядачів до найголовнішого – і от... Права на трансляцію купили прямі конкуренти. Враховуючи реалії розповсюдження сигналу і умов прийому - мінімум третина українських уболівальників або взагалі не побачать або побачить картинку з Німеччини в жахливій якості. Терміново телефоную до відповідного відділу НТКУ (того, що відповідає за імідж телекомпанії) і намагаюся довідатися в чому справа. Відповідь заслуговує на те, щоб її навести: „не вистачило часу - керівництво займалося...Євробаченням”(як саме дивіться на УРОЦі)...Потім з’явилися стогони про „шалені гроші, яких у нас не має” і т.д. і т.п. Без коментарів. Єдине за чим жалкую це за тим, що написане буде спрямоване в стінах НТКУ зовсім не проти тих, хто о.... А ще мені сподобалася гробова тиша навколо цього і телевізійних і навколо телевізійних аналітиків і писак.
Продовжимо. Повідомлення про створення новою командою нової сітки мовлення пройшло практично непомітно. А дивно – адже саме програма передач і є уособленням (на першій стадії звичайно) системи мислення, системи побудови орієнтирів і координат. Спокійно з олівчиком у руці проаналізуємо „ноу” і „хау”, закладені в новітню сітку мовлення УТ-1, затверджену відповідним наказом №294 від 6 липня 2005 року і на яку незабаром переходить НТКУ. Відразу кидається у вічі очевидне – в програмі не має місця для ранкових та денних повторів програм і передач. Ну і правильно: не встиг(не зміг, не вдалося) глядач на вечірній ефір - так тобі і треба! Сам винен...
Ще одне - рясно, ой як рясно, в ефірі національного телевізійного каналу з потенційною аудиторією в 96 % населення держави з’явилися програмки зразка кабельного мовлення села Хацапупівка під (сподіваюся робочими!) назвами „Телемагазин”, „Торговий ряд”, „Блок програм для споживачів”.Загальний хронометраж цих програмок кожного робочого дня (понеділок-пятниця) – 1 година 55 хвилин. Про таку дрібницю, як зарахування цих відверто рекламних програм до загальнодобового балансу ефірного часу, відведеного на рекламу на всьому каналі, говорити не буду. Ну практично очевидним є те, що це врахували!
Ідемо далі з олівчиком: про руйнування інших «дрібних» стереотипів.Один з таких стереотипів – це показ діткам вечірньої казки. Без сумніву це ганебний пострадянський атавізм, який намагав прикрити своє бридке нутро читанням українських казочок з відповідно низьким рейтингом. Знімаємо!
Ще один очевидний і такий самий бридкий атавізм – це українська музика і програми про неї. В „новій програмі” – десять хвилин у суботу і аж 35 також у суботу. Ну хоч щось .От для прикладу в „старій” програмі (яку глядачі переглядали протягом травня, червня і т.д.) нове керівництво НТКУ подбало(чи не вперше в історії Національного телебачення!) про те, щоби клоуни отримали купу ефірного часу чомусь в програмах, присвячених саме українській музиці. Так званий національний хіт- парад забезпечив прокат відповідного відео клоунів чомусь як раз перед потужними комерційними стадіонними концертами таких клоунів. Випадковість? Ну звичайно ж... проста комерційна випадковість. Розумію. Але українська музика тут до чого!
Ще одне - два „хау”. Для публіцистичних програм і громадсько-політичних ток-шоу відведено пристойний ефірний час-з 17.35 до 18.00 або з 22.10 до 22.35 і з 18.00 до 18.20. Є жирна „галочка” моїм олівчиком! Але хронометраж цих програм відповідно... 25,15 і 10 хвилин та 20 ефірних хвилин. Студент початківець віднімає час на „одяг програми”(„шапка”, „відбивки”), прикінцеві титри та рекламні хвилини і... залишається і ток, і шоу, і публіцистика. Панове – ви кому очі замулюєте? На дворі початок ХХІ століття, а не 1952 рік. Хоча ні – в п’ятидесяті теж замість програм власного виробництва кіно крутили(за „новою” сіткою НТКУ кіно будуть крутити з 10.00 до 12.00 та з 18.50 до 20.40).
Стандарти світової журналістики вимагають збалансованих роздумів. Наприкінець - до балансу. Критики уже почали потужно виділяти слину - а сам чого нічого не пропонуєш!Ну по перше багато і очевидного пропоную („Систему державного і громадського телебачення в Україні!) для прикладу! По друге і це найголовніше – коли керувати махіною національного суспільнополітичного телевізійного каналу приходить „нова” команда, то очевидно, що приходить вона з готовою програмою дій, ідеями та чітким розумінням шляхів їх реалізації. Ви чули десь чи читали десь про ту ПРОГРАМУ ДІЙ або СТРАТЕГІЮ діяльності „нової” команди НТКУ. Адже така програма або стратегія відразу призведе до спливання на поверхню двох ключових понять і проблем: „ТРК ЄРА” та „1+1”.Підкажіть де чули або читали ви про позицію „нової” команди щодо названих ключових понять і проблем? Поки що все, що я читав або чув нагадує мені(та й не тільки мені, а будь якому професіоналу ТБ) виступи членів команди канадської гуртової фірми. Ті самі словесні викрутаси та стиль побудови думок! А можливо... - страшно навіть таке написати про тих королів...Ви мені не вірите – а я вам про так званий конкурс телевізійних проектів, проведений для НТКУ. Якщо я знаю, що я хочу побудувати – до дідька мені сто пропозицій, левова частка з яких сторонні! До того ж – будь яка телевізійна ідея має „лежати” у відповідній програмі і замовляти їх можна уже знаючи про майбутню сітку. „Конкурс” закінчився 30 червня. Сітка оприлюднена 6 липня….От тепер і почнуть підганятися чиїсь ідеї під чиїсь вигадки :18 хвилинне ток – шоу, для прикладу! До того ж телевізійні ідеї ці будуть оцінювати ПРЕДСТАВНИКИ ПРЯМИХ КОМЕРЦІЙНИХ КОНКУРЕНТІВ. А ідею, для тих, хто не знає - ніяк і нічим захистити НЕ МОЖНА ! А тим більше геніальну телевізійну ідею! До речі розуміють це ВСІ професійні телевізійники, з якими довелося спілкуватися! В стінах НТКУ бажаючим доведеться спілкуватися з іншими...
Чергова телевізійна легенда від „нової” команди. Музична команда НТКУ подала на розгляд свої пропозиції щодо подальшого мовлення. Вигадати щось нове важкувато: головне - ЯК буде зроблено! Але зараз не про це. Серед інших запропонована була програма під умовною назвою „Нічний unplugged”.
Резолюції: Президента НТКУ Стецьківа: „...Звертаю Вашу увагу на засилля іноземних абревіатур у зазначених пропозиціях”, Віце-президента Ткача: „...надати пропозиції по назвах програм в українській „стилістиці””. Примітка від Зиріна: це не жарт!

Олександр Зирін
незалежний український ТБ-продюсер
P.S
Останній пункт наказу №294 „Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою”. Це можу точно гарантувати!


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".