МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Крим. Артек. Думки...

08/06/2005 | sofu
Совсем недавно, около полугода назад, на главном форуме, была тема: «Будет ли Крым украинским?». Много разных идей звучало. И толковые и совсем никудышные, но мне в этой связи хочется поделиться своими впечатлениями о недавней поездке в Артек. Образно, так сказать, подвести итог, зрителя со стороны.
Так уж получилось, что заехал забрать ребенка из лагеря на пару дней раньше, и чтобы не пропасть времени даром, совместил отдых и купание в море с посещением артековских мероприятий. Ну, в целом, конечно, лагерь замечательный, и наверное, оставить равнодушным он не может никого. Особенно последняя серия лагерей, строившихся под особым патронатом бывшего гаранта. Великолепие и блеск. Красиво. Но не об этом речь. Меньше всего хочу, чтобы меня превратно поняли - я совсем не ярый сторонник всеобщей, как сейчас модно говорить, украинизации, но в общем-то достаточно убежденный сторонник того, что в государстве Украина, этот язык должен быть доминирующим. А для сомневающихся, скажу, что я очень далеко даже не украинец, а представитель коренного народа Крыма. Так вот, за три дня проведенных в Артеке, я ни разу не услышал украинскую речь. Хотя, возможно, я не там был, не на те мероприятия заходил. Но так вышло, не обессудьте, был там, где хотел быть. Табличку, на государственном языке, видел. Было. Видел вывеску: фестиваль «Сузiрря». А в лагере «Морском», даже гимн Украины услышал.
Но все поголовно говорят на русском языке. Раньше говорили, что это язык межнационального общения. Да я ж не против, пусть общаются, кому хочется. Сам грешен. Но лагерь государственный, и мне кажется, было бы даже очень кстати, если бы вожатые и директора лагерей, говорили на государственном языке. Это, если хотите, было бы даже здорово, что дети приезжающие из других стран, учились понимать и украинский язык.
Но, пожалуй, главным толчком, что заставило меня взять ручку, стал один эпизод, произошедший на одном из концертов, проводимых детьми. Все было действительно замечательно. Весело. Задорно и…. грустно. Грустно стало, когда дети внесли Андреевский флаг. Большой. Огромный. Гордость российского флота меня обескуражила. На мой вопрос к вожатому, а к чему это, получил ответ, наподобие того, что этот флаг объединит наши страны и это гордость флота еще со времен СССР и прочий бред. Одним словом – ответ меня совсем не удовлетворил. А на мое замечание, что это не совсем корректно, если есть необходимость с флотской символикой, ведь есть флаг ВМС Украины. Получил раздраженный ответ, что все равно будут поднимать…
Возможно это не та тема, которую стоит обсуждать, возможно, даже, это рядовой случай.
Но мне кажется, что так думать – себя тешить. Не нужно думать, что Крым станет украинским сам по себе. Нужно что-то делать. Почему бы вожатых не прислать на практику, хотя бы из западных областей Украины? Где люди будут горды возможностью говорить на родном языке.
Почему бы развивать патриотизм у детей не российскими флагами, а украинскими? Почему в поселке, из «радиоточки» вещает «Голос России»? Ох, еще много почему возникает….
А может хватит бояться разбудить старшего брата?
Я, звичайно, міг би перекласти на українську мову, та чомусь впевнений, що усі відвідувачи майдана розуміють російську, а коли буде навпаки? Для багатьох росіян, чомусь це образа. Чому?

Відповіді

  • 2005.08.06 | Стайєр

    Re: Крим. Артек. Думки...

    На жаль, немає впевненості в тому, що "піонервожаті" з сучасної Західної України збережуть і зможуть "насаджувати" українську мову в агресивному російськомовному середовищі. Я суджу по заробітчанах в Західній Європі. Між собою, тихенько - українською. З незнайомими, відповіді по телефону, СМС - по русскі. Почувши "єстєствєнную" українську з вуст людини "з паперами" - спершу дивуються, не вірять вушам, а потім "балдєють" і несміливо переходять на неї ж.

    Розумію, що це не відповідь на поставлену Вами проблему, а лише констатація неприємного факту.
  • 2005.08.06 | Pavlo Z.

    Re: Крим. Артек. Думки...

    Класна тема і добре написано!:) "Диявол ховається в дрібницях".
    Може листа Ю.Павленку і А.Матвієнку колективного напишемо? Самий час - рік попереду змінити ситуацію.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2005.08.06 | Роман ShaRP

      Рекомендую зосередитися на проблемах влади,

      забивши принаймні до виборів на мовні.

      Маючи владу, або впливаючи на неї можна вирішувати проблеми. Не маючи її - нічого.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2005.08.06 | sofu

        Re: Рекомендую зосередитися на проблемах влади,

        Роман ShaRP пише:
        > забивши принаймні до виборів на мовні.
        >
        > Маючи владу, або впливаючи на неї можна вирішувати проблеми. Не маючи її - нічого.

        Влада, здається вже більш ніж півроку, як би мовити - наша. Та на жаль один Матвієнко - не воін, таких як він, хоча б з десяток. Я не можу про себе сказати, що я беззаперечно його підтримую. Дуже непокоїть його "заигрывание" з колишніми, та остання ідея зтворити з Криму Лас-Вегас в маштабах України. Центральна влада практично нічого не робить з кадровими питаннями в Криму. Взагалі це нечуванно: отримати владу та ледве замінити кількох посадовців. Тоді навіщо було взагалі робити (не хочу в данному випадку вживати слово "революція") Досі нема представника Президента в Криму. А це, на мій погляд, досить не рядова фігура в політікумі Крима. Деякі заступники Матвієнка також дуже були "заметными" на останніх виборах, але чомусь в протилежного боку. Прогавили люстрацію....
        А щодо Вашого зауваження, що не треба, принаймі зараз, зосередитися за мовному питанні....Я не думаю, що забов*язати державних службовців розмовляти державною мовою - велике питання, шоб взагалі його обговорювати з працівниками. Це питання бажання.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2005.08.06 | Роман ShaRP

          Re: Рекомендую зосередитися на проблемах влади,

          sofu пише:
          > > Маючи владу, або впливаючи на неї можна вирішувати проблеми. Не маючи її - нічого.
          > Влада, здається вже більш ніж півроку, як би мовити - наша.

          В тому то й проблема, що тільки здається.

          > А щодо Вашого зауваження, що не треба, принаймі зараз, зосередитися за мовному питанні....Я не думаю, що забов*язати державних службовців розмовляти державною мовою - велике питання, шоб взагалі його обговорювати з працівниками. Це питання бажання.

          Дарма ви так не думаєте. Краще подумайте, чому в цих людей немає бажання розмовляти цією державною мовою. І як зробити так, щоб воно з*явилося. Тому що "зобов*язати", себто змушувати - справа, знаєте, невдячна. Особливо перед виборами. Люди можуть просто захотіти обрати того, хто їх не змушуватиме.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2005.08.06 | nash

            Re: Рекомендую зосередитися на проблемах влади,

            Роман ShaRP пише:
            > sofu пише:
            Я не думаю, що забов*язати державних службовців розмовляти державною мовою - велике питання, шоб взагалі його обговорювати з працівниками. Це питання бажання.
            >
            > Дарма ви так не думаєте. Краще подумайте, чому в цих людей немає бажання розмовляти цією державною мовою. І як зробити так, щоб воно з*явилося. Тому що "зобов*язати", себто змушувати - справа, знаєте, невдячна. Особливо перед виборами. Люди можуть просто захотіти обрати того, хто їх не змушуватиме.
            Треба БРАТИ на роботу тих, хто розмовляє. І не через силу, а для когоця мова - рідна. Скажете - таких нема? Заперечу: є і більш ніж достатньо на кожну з посад, якби цим займалися з точку зору доцільності для держави, а не з фінансових чи кумовських інтересів.
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2005.08.07 | sofu

              Re: Рекомендую зосередитися на проблемах влади,


              Я краєм вуха чув, що зараз ген.діректор Артека -жінка, українка, яка щось спробує змініти. До речі призвіща багатьох директорів лагерів (там дуже багато їх: Кіпарісний, Алмазний, Лісной, Озерний, Полевий, Хрустальний та інш.) також украінські. Але прізвища не завжди відповідають духу.
              Мабудь, якщо за рокі в них не з*явилася потреба розмовляти рідною мовою, вже нічого тут не зробиш. Але принаймі, при закінчені контракту, або при прийомі на работу, цей фактор мабудь, треба мати на увазі. Держава не може в такому питанні стояти осторонь. Якщо нічого не робити, російське АВОСЬ, не пройде.
              Але я почав би з того, що убрав усі памітніки В.Леніну. Там, на горі, стоїть ОГРОМНИЙ. Дивиться в даль.... В загалі повсюду дуже багато радянськой атрібутики. Даже пісні. Немов час зупинився.
              А вот официальная информация:

              В «Артеке» работает около 2300 человек, из которых постоянно работает около 1600 высококвалифицированнных сотрудников и около 700 человек принимается на работу в сезон с мая по октябрь.

              В их числе:

              410 — вожатые в лагерях

              60 — учителя средней школы

              150 — врачи и медсестры

              450 — инженерные и технические работники

              70 — сотрудники администрации

              35 - сотрудники спецотделения милиции по охране «Артека»


              Вожатые которые работают с детьми в лагере, как правило молодые люди в возрасте 20-25 лет, имеющие педагогическое образование. Все они заключают контракт с «Артеком» на 2-4 года. Многие из них обучаются, без отрыва от основной работы, в Гуманитарном институте «Артек».
              В летнее время часть вожатых - студенты педагогических ВУЗов и Университетов разных стран


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".