МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Петро Жук ЦІПТ НАН України про прем"єра

08/08/2005 | Ukrpatriot(patriot)
Треба визнати, що наявність єдиної, монолітної команди прем'єра та президента - це міф. Вже зараз можна говорити про прихований конфлікт між Ющенком і його оточенням і Тимошенко і її оточенням. Особисті рейтинг прем'єр-міністра навіть випереджає рейтинг Ющенка, хоча погіршення економічної ситуації негативно впливає й на позиції Тимошенко. Зрозуміло, що така ситуація не влаштовує оточення Ющенка, яке пов'язує своє майбутнє лише з Народним союзом "Наша Україна", буде шукати всі можливі шляхи для зменшення популярності прем'єра. Тому, все частіше говорять про відставку Тимошенко. Однак, навряд чи відставка відбудеться найближчим часом, швидше за все не раніше осені. На той час прояви економічної кризи в державі будуть ще більше проявлятися і навіть самій Тимошенко буде не вигідно (для рівня своєї популярності у суспільстві) залишатися на цій посаді. Цікаво, що саме "відставна" Юлія Тимошенко може стати тою консолідуючою основою, яка зможе об'єднати правоцентристські та націонал-демократичні політичні сили, які спочатку будуть напівопозиційні до влади, а потім зможуть сформувати справжню опозицію.

Як же буде розвиватися ситуація після відставки Тимошенко? Ймовірно будуть прораховуватися два варіанти. Перший - новий прем'єр буде працювати до самих президентських виборів. Другий варіант - до парламентських виборів в Україні буде ще два нових прем'єра. Юлію Тимошенко замінить людина, яка візьме весь негатив від економічних та політичних прорахунків влади, а приблизно за три місяця до парламентських виборів його замінить нова "чиста" людина, яка й буде разом з Ющенком асоціювати на виборах українську владу. Щоб спрогнозувати майбутнього прем'єра, треба розглянути чотири можливих шляхи розвитку політичної та економічної ситуації в країні.

1. Найідеальніша ситуація для України. Коли всі політичні сили, як нова влада, так і нова опозиція заради України об'єднають свої зусилля і створять уряд національної єдності. Ця ситуація була б оптимальна, оскільки в ситуації, коли люди все більше відчувають економічну кризу, коли рівень життя неухильно падає, влада і опозиція не повинні жити за принципом - якщо владі гірше, то мені краще, і навпаки; не влаштовувати бійки у парламенті, а об'єднатися заради України. В цій ситуації можна навести навіть приклад Ізраїлю. Коли Аріель Шарон переміг ізраїльських лівих на парламентських виборах, він найперше звернувся до основної опозиційної сили "Авода" з пропозицією про співпрацю і формування уряду національної єдності. В цій ситуації найкращою кандидатурою може стати не представник влади, а, швидше за все - навіть опозиції. А ще краще, людина, яка відійшла від активної політики. Можливо навіть Сергій Тигіпко. Тоді, політичні сили спокійно готувалися б до парламентських виборів, а уряд національної єдності працював на економіку, а не на політику. Однак, відразу зазначимо, що цей варіант є найменш реальний.

2. Розвиток ситуації відбувається за логікою подій, тут доцільно перефразувати вислів Леоніда Кравчук, будемо мати, те що будемо мати. В країні буде продовжуватися боротьба за вплив на президента Ющенка різних політичних та економічних сил. Результатом цієї боротьби стане - все більше погіршуватиметься економічна ситуація в державі. Таким собі рятівником нації може бути Петро Порошенко, політична та бізнесова потуга якого зараз стає чи не найбільшою в Україні. Однак, це не обов'язково. Невелика популярність Порошенка серед народу, може примусити Ющенка шукати нову кандидатуру, серед мало знаних депутатів. Такий розвиток подій може відбуватися у двох варіантах розвитку, про які згадувалося вище - новий прем'єр може пробути на посаді аж до парламентських виборів, акумулюючи на собі весь негатив, або за 3 місяці до виборів його змінять на нову "чисту" людину.

3. Ситуація буде розвиватися за інтересами влади. Всю повноту влади в Україні повністю контролюватиме найближче оточення Ющенка, якому для збереження власного авторитету треба буде врегулювати як політичну, так і економічну ситуацію в державі. Тоді владі необхідно буде шукати професійного прем'єра-технократа, який б зміг втримати державу від економічного колапсу. В цій ситуації можливий кандидат також Петро Порошенко. Однак, швидше за все, також буде малознана фігура із середовища НСНУ у Верховній Раді, технократ, який буде працювати, а не заробляти політичні дивіденди. Але вона буде повністю підконтрольна Ющенку і його найближчому оточенню.

4. В Україні буде досягнуто справжній компроміс між різними політичними силами і фінансово-промисловими групами, в першу чергу мова йде про оточення Ющенка і оточення Тимошенко. Ця ситуація є достатньо ймовірною, оскільки передбачає, що Тимошенко не піде в опозицію до нової влади, що є дуже невигідно для Ющенка. Наразі, очевидно, й тепер ведуться переговори щодо такого компромісу. В цій ситуації прем'єром може залишитися і сама Юля Тимошенко. Проте, швидше за все на прем'єрський олімп ввійде цілком нова особа, можливо також із парламентського середовища. Хто це може бути? Найнесподіваніша фігура. Оскільки вона має стати ще одним обличчям влади на наступних парламентських виборах. Варіантів нового прем'єра може буди декілька. Такий розвиток подій є дуже ймовірним, оскільки як Ющенко, так і Тимошенко вже є достатньо зрілими, щоб вести переговори про компроміс і планувати розстановку політичних сил вже після виборів-2006.

www.podiji.com.ua


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".