МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Звернення стосовно введення "Християнської етики" у школі

08/14/2005 | uath.org
Сподіваюся, що взаємовідносини "держава-церква" не є оффтопіком для форуму Майдану.

http://uath.org/zvernennya.php

Звернення до Президента України та міністра освіти стосовно введення курсу "Християнська етика" у державні школи

Президенту України Віктору Ющенко
Міністру освіти та науки Станіславу Ніколаєнко
Віце-прем’єр-міністру з гуманітарних та соціальних питань Миколі Томенко


Ми, громадяни України, які за своїми світоглядними переконаннями є атеїстами, або ж відкрито не відносимо себе до жодної релігійної конфесії, глибоко стурбовані намірами Міністерства освіти та науки з 1 вересня цього року ввести в шкільний курс предмет «Етика віри». В своєму неприйнятті цього заходу ми виходимо з таких аргументів:

Введення в шкільний курс даного предмету, на наш погляд, суперечить статтям Конституції України - 15 («…Жодна ідеологія не може визнаватись державою як обов’язкова») та 35 («Церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави, а школа – від церкви»). Твердження, що даний предмет не буде нав’язувати дітям якогось певного світогляду, здається нам нещирим – очевидно, що будуть викладатись саме основи християнської етики. При цьому ігнорується той факт, що далеко не всі громадяни України є християнами – вони сповідують різні релігії. Або, що ближче до нас, не сповідують жодної. Атеїстами, або ж людьми, які не відносять себе до жодної релігійної конфесії, в Україні, по різних оцінках, є близько 30 % населення. Слід зауважити, що останнім часом такі люди соромляться або ж відверто побоюються афішувати свій світогляд, бо зусиллями різних впливових суспільних груп (представників церков, влади, ЗМІ) атеїзм або ж нерелігійність подаються ледь не як збочення або злочинні переконання. Можна передбачити, що незважаю чи на запевнення посадовців з Міністерства освіти, викладати предмет «Етика віри» в ряді шкіл будуть священнослужителі. Це не надуманий аргумент, адже в деяких школах факт викладання навколо-релігійних предметів священиками вже давно має місце. Викликає сумнів і твердження, що предмет «Етика віри» буде суто факультативним предметом. Насправді, виходячи з того, що значна кількість батьків вже зараз приховує свої світоглядні переконання, вони будуть змушені віддавати дітей на навчання до релігійних «факультативів», не бажаючи ставати ізгоями суспільства, або ж не бажаючи робити ізгоями власних дітей. До того ж, нам відомі факти, коли навколо-релігійні предмети, нібито факультативні, викладаються поміж обов’язковими предметами, і діти просто вимушені їх відвідувати.
В демократичному суспільстві принципові питання (а введення в шкільний курс предмету, що впливає на незміцнену свідомість дітей є саме принциповим), передбачає широку суспільну дискусію, а подекуди й винесення на референдум. Ані про яку дискусію в нашому випадку не йдеться. Від моменту, коли пан президент публічно забажав, «аби його діти отримували знання про бога в школі» , до рішення ввести «Етику віри» в шкільний курс, не минуло й кількох місяців. Ідея нового шкільного предмету, дійсно, сколихнула частину суспільства, засоби масової інформації винесли тему на газетні шпальти та сторінки інтернет-видань, проте суспільним обговоренням це назвати не можна. Нагадаймо пану президенту, що в його передвиборчій програмі та риториці обіцянок ввести в шкільний курс предмет, що має явні релігійні ознаки, не було. На відміну від обіцянок повернутись до десятирічної шкільної програми (що ми вважаємо за доцільне), які так і не були виконані.
Частина населення схвалює релігійне навчання в школах (а «Етика віри», на нашу думку – саме релігійне навчання, якими б евфемізмами його не називали) тільки тому, що сподівається таким чином захистити дітей від суспільних негараздів – наркоманії, злочинності, ранніх та небезпечних сексуальних зв’язків тощо. Проте практика країн Європи та США, де викладаються релігійні предмети (на яку посилаються прибічники релігійного виховання в школі) свідчить про марність цих надій. Як в Україні, так і в означених країнах, значна частина шкільної молоді вживає алкоголь, тютюн та наркотики, чинить злочини, починає раннє статеве життя з небажаними наслідками (вагітність, СНІД). Години, витрачені на релігійні дисципліни, від цього не рятують, тим більше на тлі падіння авторитету самої Церкви (відомі численні сексуальні скандали із священиками в США та Європі; в Україні ж священики набувають все більш поширеного іміджу «мздоімців», які не гребують грішми за послуги, які повинні надаватись ними безкорисно, ані від самих злиденних людей, ані від найбрутальніших злочинців). Навряд чи злиття Школи з Церквою на такому тлі сприятиме покращенню рівня моральності в державі. Скоріше, навпаки, релігіїзація суспільства сприятиме його діленню на конфесії, а відтак – подальшому розділу. Нагадаймо, що основні конфлікти сучасності (найближчий приклад – події в колишній Югославії) відбуваються на релігійному ґрунті, і введення в школу релігійного предмету аж ніяк не сприятиме єдності суспільства. Нагадаймо також вкрай негативну роль ряду церков, які в ході політичних подій, названих Помаранчевою революцією (в результаті якої ви всі займаєте нині свої високі посади), відверто порушили принцип відокремлення від світського життя, використовували церкви як трибуни для агітації, посилали анафеми політичним лідерам (в особливості пану президенту), сприяли спробі розколу України. Чи має тепер Церква, яка в своїй значній частині порушила всі можливі етичні норми, право претендувати на роль вчителя Етики для дітей?
Релігійний предмет вступить в явну суперечку з базовими предметами шкільного курсу – біологією, анатомією, астрономією тощо. Бачення побудови світу, природи та людини, викладені в Біблії (на яку, безперечно, буде посилатись «Етика віри») зовсім не співпадають з прийнятим та затвердженим Міністерством освіти курсом вищеназваних предметів. Як буде подолана така суперечність? Чи не на шкоду природничим наукам?
Виходячи з перелічених аргументів, а також багатьох інших, які ще можна наводити, ми закликаємо вас шанувати Конституцію України, поважати права громадян на вільний світогляд, сприяти об’єднанню суспільства та не робити провокаційних кроків, і відмінити введення в шкільний курс предмету «Етика віри» або будь-якого іншого предмету, за допомогою якого можливо втручатись у свідомість дітей, нав’язувати їм та їхнім батькам якийсь певний світогляд.

Додаток до звернення. Перелік законів, яким протиричіть введення предмету «Християнська етика» у державних школах України:

ст. 35 Конституції України: «Кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої... Церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави, а школа - від церкви. Жодна релігія не може бути визнана державою як обов'язкова.»;
ст. 6 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації»: «Державна система освіти в Україні відокремлена від церкви (релігійних організацій), має світський характер»;
ст. 5 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації»: «Усі релігії, віросповідання та релігійні організації є рівними перед законом. Встановлення будь-яких переваг або обмежень однієї релігії, віросповідання чи релігійної організації щодо інших не допускається»;
ст. 6 Закону України «Про освіту», в якому прошолошується «незалежність освіти... релігійних організацій, ... науковий, світський характер освіти»;
ст. 8 Закону України «Про оствіту»: «Навчально-виховний процес у навчальних закладах є вільним від втручання... релігійних організацій», «Залучення учнів ... до участі в ... релігійних заходах під час навчально-виховного процесу не допускається»



Офіційна адреса звернення:
http://uath.org/zvernennya.php
Залишити свій підпис можна тут:
http://uath.org/forum/read.php?f=1&i=1013&t=1013
Обговорити - на форумі Майдану, тобто у цій гілці :), або ж тут:
http://uath.org/forum/read.php?f=1&i=934&t=934

Відповіді

  • 2005.08.15 | QuasiGiraffe

    Re: Звернення стосовно введення "Християнської етики" у школі

    uath.org цитує:
    > > Ми, громадяни України, які за своїми світоглядними переконаннями є атеїстами, або ж відкрито не відносимо себе до жодної релігійної конфесії, глибоко стурбовані намірами Міністерства освіти та науки з 1 вересня цього року ввести в шкільний курс предмет «Етика віри».
    ...

    >Перелік законів, яким протиричіть введення предмету «Християнська етика»
    ...
    То «Етика віри» чи «Християнська етика»? Автори звернення програму курсу бачили?


    > Твердження, що даний предмет не буде нав’язувати дітям якогось певного світогляду, здається нам нещирим – очевидно, що будуть викладатись саме основи християнської етики.

    То "здається" чи "очевидно"?

    > Можна передбачити, що незважаю чи на запевнення посадовців з Міністерства освіти, викладати предмет «Етика віри» в ряді шкіл будуть священнослужителі. Це не надуманий аргумент, адже в деяких школах факт викладання навколо-релігійних предметів священиками вже давно має місце. Викликає сумнів і твердження, що предмет «Етика віри» буде суто факультативним предметом. Насправді, виходячи з того, що значна кількість батьків вже зараз приховує свої світоглядні переконання, вони будуть змушені віддавати дітей на навчання до релігійних «факультативів», не бажаючи ставати ізгоями суспільства, або ж не бажаючи робити ізгоями власних дітей. До того ж, нам відомі факти, коли навколо-релігійні предмети, нібито факультативні, викладаються поміж обов’язковими предметами, і діти просто вимушені їх відвідувати.

    знов погані передбачення видаються за істину...


    > В демократичному суспільстві принципові питання (а введення в шкільний курс предмету, що впливає на незміцнену свідомість дітей є саме принциповим), передбачає широку суспільну дискусію, а подекуди й винесення на референдум.

    А ви, автори, атеісти, передбачаєте результат такого референдуму щодо обговорюваного питання?



    >
    > Релігійний предмет вступить в явну суперечку з базовими предметами шкільного курсу – біологією, анатомією, астрономією тощо. Бачення побудови світу, природи та людини, викладені в Біблії (на яку, безперечно, буде посилатись «Етика віри») зовсім не співпадають з прийнятим та затвердженим Міністерством освіти курсом вищеназваних предметів. Як буде подолана така суперечність? Чи не на шкоду природничим наукам?

    Та вже жоден священник не сперечається з сучасною біологією, астрономією, біологією.

    > Виходячи з перелічених аргументів, а також багатьох інших, які ще можна наводити, ми закликаємо вас шанувати Конституцію України, поважати права громадян на вільний світогляд, сприяти об’єднанню суспільства та не робити провокаційних кроків, і відмінити введення в шкільний курс предмету «Етика віри» або будь-якого іншого предмету, за допомогою якого можливо втручатись у свідомість дітей, нав’язувати їм та їхнім батькам якийсь певний світогляд.
    >

    Такі самі фрази виголошувалися, коли в школах збиралися вводити основи статевого виховання. Тоді таки надали перевагу шкільному, а не вуличному вихованню.
  • 2005.08.15 | catko

    звернення без підпису. хоч би сатаністами підписались чи що(-)

  • 2005.08.15 | OlenaE

    Re: Звернення стосовно введення "Християнської етики" у школі

    Мені здається, що введення подібного курсу у шкільну програму - це щось на зразок "офтопіка" у шкільній програмі. Як можна говорити про ще один шкільний предмет ( до речі, не зовсім зрозуміло, хто його викладатиме, і як саме проходитимуть уроки), коли практично в усіх школах, за дуже рідким виключенням, не вистачає математиків - фізиків - біологів.. Якщо вже і вводити подібний предмет - то не обмежуватись якоюсь однією релігією, а зробити курс, який познайомить учнів з усіма провідними світовими релігіями. Тоді, можливо, у введенні цього предмету і з'явиться якийсь сенс.
  • 2005.08.15 | Riesenschnauzer

    Знов якась клоунада

    на кшталт "на упадніческіє настроения Лапідуса-младшего, ми, работнікі "Гєркулєса" отвєтім...."

    Маячня. Цікаво було б підписи побачити. Здається мені, що це прачюють професійні підписанти.
  • 2005.08.15 | Shooter

    Пурга

    Автори звернення відверто гонять у своєму листі.

    Понєже
    а) "Етика віри" не є тотожним "Християнська етика" (автори не тільки гонять - ще й самі собі протирічать в тексті звернення)
    б) введення такого курсу ні в якому разі не протирічить статтям 15 та 35 Конституції України.

    На решту можна навіть не звертати уваги.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2005.08.16 | lyd

      Re: Пурга

      Чи хтось знає, що розуміється під "етикою віри"?
      Чи існують підручники з такого предмету?
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2005.08.16 | Shooter

        Re: Пурга

        lyd пише:
        > Чи хтось знає, що розуміється під "етикою віри"?

        Етика віри

        > Чи існують підручники з такого предмету?

        Якщо буде предет і програма - підручники не є проблемою.
  • 2005.08.15 | Мінор

    Дуже смішно (-)

  • 2005.08.16 | Чучхе

    А авторство, наскільки можна зрозуміти, належить Олегу Верніку(-

    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2005.08.16 | Slavix

      Немає сенсу підписуватись під зверненням

      Сподіваюсь, що "етична" ініціатива накриється мідним тазом сама по собі, або ж якщо навіть введуть "етику віри"(християнську?) з першого вересня то якість її викладання буде низькою через брак кадрів і відсутність програми. Принаймі вчителям шкіл про програму нічого невідомо до цих пір.
      Введення релігійної дисципліни дійсно суперечить Конституції та законодавству України. Тому, на мою думку, комуняки будуть звертатися до конституційного суду після закінчення канікул.

      До речі, хоч на одненький відкритий лист або звернення Президент відреагував належним чином?
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2005.08.16 | Shooter

        Re: Немає сенсу підписуватись під зверненням

        Slavix пише:
        >
        > Введення релігійної дисципліни дійсно суперечить Конституції та законодавству України. Тому, на мою думку, комуняки будуть звертатися до конституційного суду після закінчення канікул.

        "Етика віри" не є релігійною дисципліною - релігійною би був "Закон Божий".

        Якщо комунякам не вистачить кебети не позориться - тазіком накриється їхнє відповідне звернення до Конституційного суду.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2005.08.16 | no13

          Re: Немає сенсу підписуватись під зверненням

          Дело не в названии, а в то, что именно будет читатся ученикам. Сама по себе тема "Христианская этика" например как состовная часть теперь уже "Этики веры" никакого криминала не несет. криминал начинается с навязывания ученикам этой этики.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2005.08.16 | настрадамус

            Это подсунули московские попы, атеистам это до фене...(-)



Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".