МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Інтерв"ю Івана Сварника "Високому Замку"

09/16/2005 | Горбань
Іван ФАРІОН Раритети і авторитети. Високий Замок, №146 (3067) 17 серпня 2005 р.
http://www.wz.lviv.ua/pages.php?ac=arch&atid=41210

Маємо нові зигзаги в історії зі зниклими раритетами. Високі посадові особи у Києві та Львові недвозначно натякають, що винними у “нестачі” цінностей є... ініціатори цього розслідування, які першими забили тривогу з приводу масштабних крадіжок в архіві.

Нагадаємо, з чого все починалося. У липні минулого року екс-віце-прем’єр Д. Табачник від імені тодішнього кандидата у президенти В. Януковича (очевидно, з метою отримання політичних дивідендів на виборах) спрезентував Національному історичному музею в Києві листи Михайла Грушевського до директора бібліотеки НТШ Івана Кривецького. Науковці впізнали у них документи з Центрального державного історичного архіву у Львові (ЦДІА), відтак стало зрозуміло, що подаровані речі – крадені.

Згодом стало відомо, що у ЦДІА пропала не одна, а сотні справ. Львівські вчені Ярослав Дашкевич, Орест Круковський, Галина та Іван Сварники, Уляна Кришталович забили на сполох. Наукове товариство ім. Шевченка ініціювало акцію “Врятуймо наші архіви”. Проблему порушили на сесії обласної ради, яка прийняла звернення до Президента і Прем’єр-міністра. З-поміж інших вимог депутатів до керівників держави була і така: на час слідства відсторонити від виконання обов’язків директора архіву Діану Пельц, яка несе персональну відповідальність за збереження архівних цінностей. Такої ж думки дотримувалися і правоохоронці...

І ось кардинально новий поворот у справі. Прес-служба Держкомархіву України в офіційній заяві для ЗМІ звинуватила у протиправних діях завідувача сектору допоміжних історичних дисциплін Івана Сварника і його сестру – завідуючу відділом інформації Галину Сварник. Головне архівне відомство країни інкримінувало І. Сварнику “передачу архівних документів стороннім особам”.

Як сказав в інтерв’ю “Високому Замку” перший заступник голови Держкомархіву Костянтин Новохацький, “є обставини, які дозволяють припустити певну причетність Івана та Галини Сварників до архівних втрат”.

У той же час директор Центрального державного історичного архіву Діана Пельц уточнила нашій газеті, що в цей час триває службове розслідування у справі перевищення окремими держслужбовцями їхніх повноважень, порушення закону про держслужбу, недотримання етики архівіста. І назвала “беззаперечним” фактом те, що І. Сварник незаконно передавав архівні документи колекціонеру.

Сам Іван Сварник відкидає будь-які звинувачення, каже, що почувається спокійно, бо на його боці правда. Наведені факти крадіжок називає вигаданими і фальсифікованими і запевняє, що готовий представити свідків з числа авторитетних науковців, які підтвердять його невинність.

- У нашій професії існує поняття архівної макулатури, - каже І. Сварник. - З давніх-давен заведено, що частину документів, які вважають малоцінними, несуттєвими в історичному, економічному політичному плані, і які дублюються, - списують, віддають для переробки на білову фабрику. Це роблять для того, щоб вивільнити місце для зберігання цінних документів. Я ж робив корисну справу, коли частину цієї макулатури - викинутої і приреченої на знищення - використав, щоб вона ще якось послужила для історії, для виховання студентів як наочний посібник, як експонат. Керівництво Держкомархіву побачило у цьому злочин...

За сенсаційними заявами чиновників настали дії. Івана та Галину Сварників усунули від виконання службових обов’язків. Внаслідок шоку науковець (кілька років тому він переніс інфаркт) знову опинився у лікарні...

Звинувачення вищого архівного керівництва викликало протест громадськості Львова. На захист Івана та Галини Сварників виступили директор Інституту історії Церкви Українського католицького університету Олег Турій, зав. відділом рукописів Львівської наукової бібліотеки ім. Стефаника Мирослава Дядюк, поетеса Ірина Калинець, директор Національного музею у Львові Ігор Кожан, гендиректор ТзОВ “Компанія Ґердан” Орест Шейка, зав. кафедрою “Львівської політехніки” Микола Бевз, президент Товариства шанувальників Львова Мар’яна Долинська, доктор історії, голова археологічної комісії НТШ Лариса Крушельницька.

- Мета заяви Держкомархіву однозначна - відвернути увагу громадськості від суті справи, - каже Іван Сварник. - А вона полягає в тому, що в історичному архіві у Львові сталася гуманітарна катастрофа. За наслідками її можна порівняти з такою подією, як пожежа архіву в Кам’янці-Подільському. Викрадено унікальні речі - автографи А. Шептицького, М. Грушевського, М. Драгоманова, П. Куліша, цінні метричні документи римо-католицької громади Львова, 66 грамот на пергаменті з автографами королів, римських пап, королівськими печатками. Цими збірками міг би пишатися будь-який музей світу...

Науковець стверджує, що “вульгарна крадіжка” була організованою. На його думку, вона не могла статися без відома дирекції...

- Архівне начальство всіляко пробувало замовчувати цю справу, намагалося применшити значення, вагу, цінність вкрадених документів і робило вигляд, що у Львові нічого особливого не сталося, - каже Іван Сварник. Він звинуватив голову Держкомархіву Геннадія Боряка і директора Львівського ЦДІА Діану Пельц у некомпетентності. На підтвердження сказаного навів їхнє твердження про те, що листи М. Грушевського, мовляв, не мають великої історичної вартості, оскільки “всім відомо, що він писав їх у трьох примірниках”.

- Думаю, вся проблема - у керівництві Держкомархіву України, яке зробило все можливе, щоб загальмувати розслідування, в його сумнівних зв’язках з якимись високопоставленими чиновниками, - говорить І. Сварник.

Іван Сварник стверджує, що як він, так і слідчі, володіють достовірною інформацією про те, що у 2003-2004 роках охоронці фондів зверталися до зав. відділом О. Логінової та директора архіву Д. Пельц із повідомленнями про негаразди у сховищах. Про те, що хтось порушує пломби, “порядкує” там уночі. Але дирекція архіву, за його словами, затикала рота цим людям і робила вигляд, що нічого не сталося...


P. S. Комісія, яка проводить службове розслідування в архівній справі, частково завершила свою роботу. Прокоментувати її результати голова комісії Петро Кравчук не зміг, посилаючись на те, що це йому заборонено відповідною постановою Кабміну. За його словами, про зміст акта комісії можна буде довідатися лише після того, як першим з ним ознайомиться Іван Сварник. Стало також відомо, що комісія попросила продовжити на місяць службове розслідування щодо Галини Сварник, оскільки має недостатньо фактів, щоб робити будь-які висновки.

У той же час заступник голови Держкомархіву К. Новохацький заявив: якщо виявиться, що тінь підозри на Сварників кинуто помилково і звинувачення на їхню адресу перебільшені, у Держкомархіву “не впаде шапка з голови”, щоб вибачитись перед ними.


На фото: Іван Сварник каже, що з архівної макулатури робив наочні посібники...

http://www.wz.lviv.ua/pages.php?ac=arch&atid=41210

Відповіді

  • 2005.09.16 | Горбань

    Sorry не туди поставив, треба в гілку про Архівну справу (-)



Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".