МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Росія знову хоче привласнити український уран та цирконій

09/30/2005 | Майдан
Росія знову претендує на контроль над українським ураном та цирконієм.
Давно очікуване сталося – безуранова ядерна держава Росія знову пробує приватизувати українські родовища урану та цирконію. А хто ж піде по стопах Лазаренка?

Російський концерн ТВЕЛ який переробляє ядерне паливо вимагає від української держави корпоратизувати державне стратегічне підприємство „Східний ГЗК” який видобуває і збагачує уран та цирконій. Обидва компоненти необхідні для виробництва як мирних та і військових атомних установок, зокрема атомних зарядів і паливних елементів ядерних реакторів.

Росія зараз перебуває у вельми делікатному становищі, оскільки залишивсь після розпаду СРСР ядерною державою, втратила натомість доступ до родовищ урану та інших стратегічних матеріалів , які залишилися поза межами Росії .

Попри перенесення у 70-х роках кінцевих циклів переробки ядерних матеріалів з України в Сибір, тодішнє керівництво СРСР не змогло перенести туди родовища урану, які знаходяться на території України, Таджикистану та Чехії. На території України знаходяться з найбільших у світі родовищ урану і близько 70% розвіданих світових запасів цирконію, без якого неможливо виготовити ядерні установки та паливні елементи.

Після розпаду СРСР Росія робила безуспішні спроби відновити контроль над урановими рудниками Таджикистану, які завершилися фіаско. Тому при колишньому прем’єрові Лазаренку була зроблена спроба привласнити український комплекс видобутку та переробки урану. Афера оформлялася у вигляді спільного „Українсько-російсько-казахського” підприємства по виробництву паливних елементів для ядерних реакторів. „Казахська” сторона насправді була підставною фірмою, повністю контролюваною Росією і мала завдання приховувати перехід українських збагачувальних заводів та уранових рудників під контроль Росії.

За даними „Майдан-Інформу” саме ця спроба поклала хрест на кар’єрі Павла Лазаренка, оскільки Сполучені Штати Америки і НАТО своєчасно зреагували на цей загрозливий для них процес.

Нова спроба Росії привласнити українські стратегічні ресурси дає підстави припускати про посилення проросійського лобі в найвищому керівництві України . В новому варіанті привласнення Росією ядерних активів України роль „казахського учасника ” виконує „французька сторона”, яка має стати третім учасником пропонованого „консорціуму”.

Відкритим залишається лише одне питання – а хто з нинішніх українських висок посадовців збирається повторити безрадісну долу Павла Лазаренка?

Відповіді

  • 2005.09.30 | Сахаров

    Re: Росія знову хоче привласнити український уран та цирконій

    > За даними „Майдан-Інформу” саме ця спроба поклала хрест на кар’єрі Павла Лазаренка, оскільки Сполучені Штати Америки і НАТО своєчасно зреагували на цей загрозливий для них процес.

    Лазаренко не лише причетний до справ консорціуму. Він тоді поміняв керівництво Придніпровського хімзаводу, де знаходяться потужності зі збагачення урану, на об'єднанні "Азот", яке виробляє азотну кислоту для того збагачення, на своїх людей.

    На тому ж ПХЗ є ультрацентрифуги, придатні для збагачення не лише енергетичного, але й бойового урану, які використовувалися для видобутку "важкої води".

    Цю ситуацію дослідила Мар'яна Чорна, інформацію мав також Гонгадзе, котрий тоді працював з нею на СТБ. За словами Мар'яни через Сівковича інформація була передана РНБОУ і Кучмі. Саме тоді відбулося засідання РНБОУ, на якому Кучма заявив що Лазаренко замахнувся на те
    чого не можна чіпати.

    В чому саме полягала добута Чорною інформація, не знаю. Вона казала що навіть важко уявити, якою ситуація є насправді. Знаю тільки що вона дуже швидко пішла слідом за Гонгадзе.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2005.09.30 | Мартинюк

      Маряна Чорна перша звернула на це увагу Мінекобезпеки

      Вона через мене ( я тоді керував прес-службою Мінекобезпеки) добилася зустрічі з тодішнім міністром Костенком і передала йому дуже багато інформації по цій темі.

      Одначе вона загинула не вслід за Гонгадзе а більш ніж за рік до цього - весною 1999 року, акурат перед початком виборчої кампанії. Про деталі щось знають Княжицький і Сивкович, але мовчать...
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2005.09.30 | Сахаров

        Re: Маряна Чорна перша звернула на це увагу Мінекобезпеки

        Так. Я помилився - Мар'яна загинула раніше. Перед тим незадовго був убитий начальник охорони СТБ. Не пам'ятаю прізвище - чи не Дяченко? Він також добував інформацію. За тиждень перед смертю Мар'яна сказала колезі "Або я незабаром матиму дуже високу посаду або мене уб'ють".
        Хоч вона останнім часом поводилася дещо неадекватно, але у переддень смерті була у хорошому гуморі і ніщо не віщувало самогубства. Мене не залишає відчуття що усі три смерті пов'язані між собою. І що її відсторонення від роботи не могло бути причиною самогубства - не з того вона була тіста хоч і гранично емоційна.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".