МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Капєц Єханурову ;) : горілка дорожчає. (/)

10/01/2005 | Роман ShaRP
Цього наші люди не пробачають.


http://www.radio.simya.com.ua/news.php?id=1268

Цьогоріч із 1 жовтня подорожчає горілка. Вартість «півлітри» стрибне в середньому на одну гривню. Причина здорожчання – підвищення на 30-40% цін на спирт. У концерні «Укрспирт» твердять: заводи-спиртовиробники зазнають збитків, бо змушені збувати спирт нижче собівартості. Відтак, на думку, фахівців, вигідніше буде привозити горілку з Росії і вже в Україні її розливати. До речі, на 18-ій спеціалізованій виставці-ярмарку підприємств харчової промисловості «Продукти України-2005», в дегустаційному конкурсі горілка «Луцького спиртогорілчаного заводу» вкотре підтвердили високу якість продукту. Диплом переможця та відзнаку «Золота зірка якості» отримали три види горілки.


Тим часом, подейкують, Антимонопольний комітет досліджує обгрунтованісто подорожчання.

Відповіді

  • 2005.10.01 | Роман ShaRP

    Детальніше з Львівської газети (/)

    http://www.gazeta.lviv.ua/articles/2005/09/30/9346/

    Високоградусні пристрасті

    Один із найпопулярніших серед населення продуктів, який, разом із хлібом і тютюновими виробами, традиційно має найбільший попит, уже з початку жовтня може подорожчати майже на третину. Богдан ЮРОЧКО

    Причиною такого непопулярного явища є те, що концерн “Укрспирт” підвищив вартість спирту. Тож шанувальники міцних напоїв матимуть іще одну нагоду позбутися шкідливої звички.

    Попри те, що, згідно з інформацією, яку оприлюднило Міністерство агрополітики, українські хлібороби ударними темпами збирають зерно, б’ючи загальний показник останніх чотирьох років, один з основних продуктів, окрім хліба, має всі шанси подорожчати вже впродовж найближчого часу. Вже з жовтня ціна на спирт зросте орієнтовно на 30%, а отже, подорожчає і кінцева продукція, представлена в магазинах. Слід зазначити, що це вже друге підвищення цін на алкоголь цього року. Перше було у квітні та стосувалося збільшення акцизного збору.

    З ініціативою збільшення вартості виступив державний монополіст із виробництва спирту – концерн “Укрспирт”. Цінова політика концерну змінюється щороку, залежно від цін на сировину. Однак, як розповіли в прес-службі концерну, цьогоріч вартість сировини тримається на торішньому рівні. Також наголосили, що таким чином урегулюють ціну на спирт, яка коливається від 18 до 34 гривень за декалітр, а отже, на вартість алкогольної продукції це суттєво не вплине.

    Як пояснили “Газеті” у Львівському обласному державному об’єднанні спиртової і лікеро-горілчаної промисловості, підвищення цін пов’язано насамперед із тим, що виробництво цього продукту є нерентабельним, адже співвідношення вартості сировини та готового продукту становить не більш ніж 10%.

    “У собівартості кінцевого продукту 90% становить сировина, – розповів заступник генерального директора з технічних питань Львівського обласного державного об’єднання спиртової і лікеро-горілчаної промисловості Микола Гапченко. – Зважаючи на те, що все подорожчало, коштів на переобладнання заводів не вистачає. У нашому об’єднанні
    11 заводів, по всій Україні їх є 80. Чимало з них потребують модернізації, яку неможливо провести за нинішніх умов. Підвищення ціни дасть змогу оздоровити заводи-виробники і вийти на рівень 20% рентабельності”.

    Саме потреба переобладнання зношених засобів виробництва регіональних заводів є одним із пунктів обґрунтування доцільності збільшення вартості спирту. За словами пана Гапченка, ця проблема є вагомим чинником у зміні цінової політики “Укрспирту”, а відтак і регіональних заводів-виробників. Також він наголосив, що обладнання, на якому виготовляють сировину для алкогольних і парфумерних виробів, морально та фізично застаріле, а також споживає велику кількість енергії, що призводить до перевитрат. Для прикладу, Микола Гапченко послався на 42-річний котел на Гніздичівському спиртзаводі, який уже п’ять разів мали списати на брухт. “На якість продукту це не впливає, – сказав він, – однак суттєво впливає на собівартість спирту”.

    Крамниці ж на сполох іще не б’ють. Як повідомив “Газету” представник “Інтермаркету” Роман Леськів, збільшення цін на алкогольні вироби споживач наразі не відчує. “Потрібно зачекати ще місяць-півтора, – наголосив він. – Подорожчання відбудеться десь на 30%, однак виробники готові до цього. Одним із можливих кроків регулювання ситуації є поступове збільшення цін”. На думку пана Леськіва, горілка не є стратегічним продуктом для українців, тому підстав для хвилювання немає.

    На відміну від реалізаторів, виробники алкогольної продукції таки схвильовані й обурені, на їхню думку, несправедливим учинком “Укрспирту”. Вони наголошують, що концерн виробляє не кінцевий продукт, а лише сировину для інших підприємств. І саме від конкурентоспроможності останніх залежить успіх концерну.

    “Жодних об’єктивних причин для зростання вартості спирту нині не існує, однак, використовуючи своє монопольне становище на ринку, концерн “Укрспирт” директивно підвищує ціни, – зазначив “Газеті” голова наглядової ради компанії “Союз-Віктан” Андрій Охлопков. – Цікаво, що для внутрішнього ринку ціни планують збільшити на 30%, а для експорту її не змінюють”. За його словами, ціна спирту на внутрішньому ринку стане в півтора разу більшою, ніж експортна. Це спричинить те, що виробники просто перенесуть виробництво алкогольної продукції за кордон. “Нам буде вигідніше повністю зосередити виробництво в Росії, і звідти завозити її в Україну. Крім того, там простіше зі спиртом – немає монополії, а його виробництво та ціну визначає ринок”, – підсумував пан Охлопков.

    Однак підприємці ще мають надію врятувати ситуацію. На адресу Антимонопольного комітету вже надійшла скарга від Асоціації “Союз оптовиків і виробників алкоголю та тютюну” та фірми “Союз-Віктан”. Натомість Антимонопольний комітет надіслав лист на адресу концерну “Укрспирт” із вимогою надати економічні обґрунтування такого кроку. Як заявив голова АКУ Олексій Костусєв, якщо встановлять, що монополіст таки зловживав своїм становищем, то “Укрспирт” заплатить 10% від свого річного прибутку.

    Богдан Юрочко
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2005.10.01 | Михаил Волошин

      В течение пару дней крутили по Радио Эра

      ...высказывание Баранивського по этому поводу. Если честно: без ста грамм разобраться, что он имел в виду невозможно. А если учесть, что я вообще не пью - то совсем невозможно.
      Близко к тексту это выглядит так:
      В первую очередь не сказал, что спитр теперь будет по фиксированой цене (с четырьмя категориями). А затем поведал, что некоторые производители позволяли себе демпинговать, понижая цену на спирт, но водка от этого дешевле не станет. Ну, и сделал вывод: хорошо, что цены теперь станут для всех одинаковыми.
      Честно скажу, я так и не понял, почему плохо, когда производитель внутри страны снижает цену? А еще менее понятно: чем это плохо для социалистов?
  • 2005.10.01 | Михаил Волошин

    Кстати: Ющенко почти один в один идет судьбой Горбачева (-)

  • 2005.10.01 | Englishman

    а це непогана новина

    ще краще було б ввести акциз 200-300 відсотковий, але Ющ забоїться. Це не Тимошенко виганяти ;)
  • 2005.10.02 | QuasiGiraffe

    Re: Капєц Єханурову ;) : горілка дорожчає. (/)

    Роман ShaRP цитує:
    > У концерні «Укрспирт» твердять: заводи-спиртовиробники зазнають збитків, бо змушені збувати спирт нижче собівартості.
    Судячи з реклами на телебаченні, вже вишикувалася величезна черга заводів зі своїми торгівельними марками, бажаючих зазнати збитків.
    Кожного дня по парі бажаючих прибуває.



    > Тим часом, подейкують, Антимонопольний комітет досліджує обгрунтованісто подорожчання.

    Продегустують все! Це ж не бензин - там яка монополія!
  • 2005.10.02 | Хвізик

    тре, щоб вона разів у 5 подорожчала (-)

    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2005.10.02 | Михаил Волошин

      На спирту не только водку делают - например, еще лекарства (-)

  • 2005.10.02 | Боровик

    Офтопік про горілку. Схема держмонополії

    Знаю як в одній країні (не називатиму в якій саме) безболісно вирішили проблему збору податків та акцизів з алкоголю.
    Держава практично не вмішується в виробництво та майже не вмішується в роздрібну реалізацію, але держава є монополістом з посередництва між виробником та роздрібною торгівлею.
    Виробник свою продукцію відвантажує на державний склад (є в кожному місті), оплачує фіксовані витрати за зберігання. Продукція попадає в реєстр складського товару.
    Магазини-бари-ресторани вибирають із реєстру що хочуть, платять і забирають товар. Держава переводить гроші виробнику алкогольної суми реалізації.
    В такий спосіб вирішується питання лівої горілки та посередників-прачок-одноденок.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2005.10.02 | Роман ShaRP

      В Гугль піду, може знайду я країну ту...

      Боровик пише:
      > Знаю як в одній країні (не називатиму в якій саме)

      Спробую вгадати - в Америці.

      "This essentially means that the suppliers store their products in the state warehouse and do not receive payment until the state receives an order and the products are shipped to retailers. Pennsylvania is the only control state in the U.S. that was reviewed in this study that has not adopted this model."

      Beverage Alcohol System Review
      http://www.beveragealcoholreview.on.ca/pubs/interjur.htm

      > безболісно вирішили проблему збору податків та акцизів з алкоголю.

      Ой лі безболісно?

      "Liquor store run"
      http://www.portlandphoenix.com/features/politics/documents/02704401.asp
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2005.10.02 | Englishman

        Різниця у тому, що сусідні штати

        можуть проводити "несумісну" політику, як у зацитованому вами прикладі, від цього і проблеми. В унітарній країні, де встановлено єдині правила гри, (теоретично) запровадити модель державного контролю оптової торгівлі простіше.

        Цікаво, як це роблять в Європі.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2005.10.02 | Роман ShaRP

          Наскільки я зрозумів,

          там проблема більше не в політиці, а в ефективності роботи системи у окремо взятому штаті Мен.

          І в нас можливе те саме, вірніше, в нас можливе навіть гірше. Хоча в цілому ніяких суттєвих вад у такій системі я з першого погляду не бачу, проте я, м*яко кажучи, не експерт з алкогольної та фіскальної політики. ;)

          Просто в процесі пошука системи попалося посилання на "болісність", от я його і дав.

          А штату Мен, якщо вірити Стівену Кінгу, не щастить постійно ;).
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2005.10.02 | Englishman

            мені здалося, що

            головною проблемою штату Мен є присутність сусіднього штату Нью Гемпшір, в якому інша регулятивна політика алкогольного ринку приводить до більш низької ціни. Якби вони скоординувались, то не було б контрабандної торгівлі і втрати податків
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2005.10.02 | Роман ShaRP

              А мені здалося, що.

              Englishman пише:
              > головною проблемою штату Мен є присутність сусіднього штату Нью Гемпшір, в якому інша регулятивна політика алкогольного ринку приводить до більш низької ціни. Якби вони скоординувались, то не було б контрабандної торгівлі і втрати податків

              Головною проблемою штату Мен є його власна політика.

              Рентабельність "човникової" контрабанди НМД (і не лише М, я так розумію) означає, що щось не так з легальними умовами. Якщо людині легше витратити свій час та свої гроші на порушення закону, ніж виконати його - значить це не найкращий закон з усіх можливих. А коли йдеться про сусідню область тої ж самої держави, то це взагалі НМД such a shame...
              згорнути/розгорнути гілку відповідей
              • 2005.10.03 | Englishman

                Re: А мені здалося, що.

                Розумієте, те, що закон не працює згдно очікувань, не значить що він сам по собі є поганим. Представте собі просту аналогію- дві сусідні країни мають різні закони стосовно використання органів для трансплантації. Одна (гіпотетично) не має майже ніяких обмежень, черги на операції порівняно недовгі, але в країні ... часто зникають люди, і дуже високий відсоток смертності від ДТП. В іншій- регуляція значно серйозніша, черги на операцію довші, і люди їздять на операцію до сусідів- але означає це, що закон про викоритання органів треба зробити, таким, як у сусідів? Це, звичайно, екстремальний приклад, але він показує, що незавжди "працюючі" закони є найкращими.
  • 2005.10.03 | ak1001

    Водочникам прописали сухой закон (л)

    http://www.kommersant.ua/doc.html?docId=614331

    Водочникам прописали сухой закон
    // "Укрспирт" блокирует отгрузку сырья


    ...
    По оценкам экспертов, объем украинского рынка водки и ликеро-водочных изделий составляет порядка 31-35 млн дал, в финансовом выражении около $1 млрд.

    ...

    По словам господина Демчака, заявки "Укрспирт" не подает из-за того, что руководство концерна намерено перезаключить договоры между водочными компаниями и спиртзаводами с учетом новых цен. По его словам, у входящих в ассоциацию предприятий сырья осталось всего на несколько дней. Несмотря на это, производители не собираются перезаключать договора. "Подписать контракты по новым ценам можно хоть сегодня. Но компании этого делать не будут, поскольку их поставили в такие условия в одностороннем порядке",– говорит директор СОПАТ.
    ....


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".