МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

А оце вже не гайвороння, а шакали

11/12/2005 | Михайло Свистович
http://ukraine.radiosvoboda.org/article/2005/11/b9456d02-d7e5-4569-9207-f63085279cea.html

Арфуш подав в суд на Луценка: на чиєму боці міжнародні правозахисники?
Тетяна ЯрмощукКиїв, 11 листопада 2005 (RadioSvoboda.org) – Скандал з братами Арфушами, видавцями журналу “Папарацці”, триває вже більше місяця. Вночі 30 вересня у центрі Києва згорів автомобіль Валіда Арфуша. Він заявив, що це пов’язано з підготовкою чергового номера журналу, в якому заплановані публікації про сина Президента Андрія Ющенка. 2 жовтня Президент доручив міністрові внутрішніх справ взяти під особистий контроль розслідування цього інциденту. А прокуратура Києва за фактом підпалу автомобіля порушила кримінальну справу. Втім, брати Арфуші й надалі твердять, що проти них чинять репресії. Про що й заявили сьогодні під час прес-конференції у Києві. До цих заяв приєднався і президент міжнародної журналістської організації “Репортери без кордонів”. Втім, частина журналістського корпусу скептичного поставилася до таких звинувачень.
Брати Арфуші кажуть, що не довіряють українським правоохоронцям. Тож, щоб з’ясувати обставини підпалу авто Валіда Арфуша, брати привезли зі Швейцарії до Києва приватного детектива. За їхніми словами, він вже три тижні працює тут “під прикриттям”, і нібито на 90% вже розслідував справу. Омар Арфуш проголосив, що знає імена замовників і виконавця, боїться їх назвати.

“Репресії проти нас чинить все оточення Андрія Ющенка. Єдине, що можу сказати, є один радник президента, щоправда, він вже не його радник. Коли президенту повідомили, що саме він підпалив машину, президент його вигнав.”

Омар Арфуш хоче, аби для розслідування цієї справи Верховна Рада створила слідчу комісію. З цією метою вони зустрічалися з народним депутатом Нестором Шуфричом.

Серед звинувачуваних братами Аркушами – міністр внутрішніх справ Юрія Луценка. Валід Арфуш вже позвався до суду проти міністра, який в одному з інтерв’ю заявив, що рік тому Генеральна прокуратура порушила проти братів Арфушів кримінальну справу. Валід Арфуш далі:

“Ми запитали про це в Генеральної прокуратури – через нашого адвоката подали запит. Проте, як з’ясувалося, у Генеральній прокуратурі не в курсі, що проти нас є якайсь кримінальна справа. Мене дуже дивує, що міністр може говорити такі дурниці. Якщо людина на такій посаді може дозволити собі без жодних доказів зіпсувати репутацію двох видавців, які давно працюють в Україні, то я починаю задумуватися, в якій країні ми живемо.”

В свою чергу Юрій Луценко мав нагоду зазначити, що під час розмови зі слідчими Валід Арфуш та його адвокат сказали, що не знають, хто підпалив автомобіль і нікого в цьому не підозрюють. Якщо так йтиме й надалі, каже Луценко, то ця справа має всі шанси стати черговою “висячою”.

Разом з Арфушами до Києва приїхав і їхній послідовний захисник, президент міжнародної журналістської організації “Репортери без кордонів” Робер Менар. Каже: планує обговорити з Віктором Ющенком справу Арфушів та свободу слова в Україні. На думку Менара, українська журналістика почала деградувати. Переконливих доказів цьому пан Менар щоправда не навів, а його самого французькі журналісти звинувачують у заангажованості. З цієї ж причини з “Репортерами...” припинив співпрацю й Інституту масової інформації, який був їхнім офіційним представником в Україні. Голова наглядової ради ІМІ Ален Гіймоль далі:

“Два роки тому Арфуші надали “Репортерам без кордонів” велику суму грошей. Проти цього запротестувало багато французьких журналістів. Це сталося, зокрема, й через те, що перед тим Арфуші відправилися до Лівії та зустрілися з паном Каддафі. Журналісти вважають, що ненормально, аби “Репортерів...” фінансували друзі Каддафі. Як можна претендувати на звання захисників свободи слова, одночасно отримуючи фінансування від затятого ворога преси. Тож брати Арфуші мають погану репутацію у Франції”.

На пряме запитання кореспондента “Свобода” Робер Менар підтвердив, що “Репортери без кордонів” отримували гроші від братів Арфушів. Ці гроші, за його словами, були витрачені на звільнення журналістів з Іракського полону. А причиною розриву з Інститутом масової інформації, каже Менар, стала заполітизованість ІМІ.

“Ми довго співпрацювали з Інститутом масової інформації. Проте, в якийсь момент вони перестали бути об’єктивними, стали політично заангажовані. Я вважаю, що вони порушують права людини і свободу слова”.

В Інституті ж масової інформації стверджують, що ніколи не чули щоб “Репортери...” витрачали кошти на визволення журналістів в Іраку. Провідний спеціаліст ІМІ Сергій Таран далі:

“Репортери без кордонів" перестали бути міжнародною правозахисною організацією, а стали піарною організацією для Віктора Януковича. Це стало очевидно після того, як Менар приїжджав до Януковича за два дні до виборів. Основною метою візиту було показати, що міжнародна громадськість підтримує саме цього кандидата. Більше того, що під час цього візиту Менара супроводжував Арфуш. Це дає нам підстави думати, що гроші брати Арфуші виділяють Роберту Менару не на журналістів в Іраку.”

Відповіді

  • 2005.11.12 | Пані

    Про те саме - з І-РЕПу

    http://rep-ua.com/14661.html

    Проти Ющенка готують новий "касетний скандал"!

    Всіх бажаючих попсувати життя Ющенкові не перелічиш: проти гаранта та його сина стіною вишикувались брати Арфуші, Нестор Шуфрич, Робер Менар, партія "Братство"... Найцікавіше ж очікується після приєднання до цього війська Верховної Ради України.

    Якби в Україні був конкурс вшанування людей, що досягли висот в саморекламі, в цьогорічному конкурсі скрутно довелося б і політикам, і естрадним зіркам. Ще недавно нікому не відомі видавці так само «широко» відомого журналу «Папарацци» брати Арфуші потіснили б Корчинського й Сердючку, разом узятих. Ще б пак – в іміджмейкерах у них голова «Репортерів без кордонів», син президента, міністр внутрішніх справ, а також, воленс-ноленс, усі вітчизняні журналісти…

    Принаймні, прес-конференція Омара й Валіда за участі голови «Репортерів» Робера Менара виглядала саме рекламною акцією. Бо на заявлену тему – про «утиски свободи слова» в Україні – нічого серйозного на ній так і не сказали.

    Хоча месьє Менар, відкривши конференцію, обіцяв говорити саме про це. Він почав з того, що «Репортери» після «помаранчевої революції» підняли Україну на 26 позицій в рейтингу свободи слова. Що, на його думку, мусило свідчити про об’єктивність цієї організації – а точніше, його особисто. Проте, сказав Менар, зараз в Україні спостерігаються дуже тривожні симптоми.

    До таких він зарахував те, що так і не знайдено замовників убивства Гонгадзе, напад, скоєний на початку жовтня на дніпропетровську тележурналістку Наталю Власову, та, звісно, справу про підпал «бентлі» Валіда Арфуша.

    По ходу справи Менар пожалівся на нехороше «Дзеркало тижня», що надрукувало напередодні його візиту до України дуже критичну статтю. За словами Менара, тижневик вчинив дуже негарно, не давши йому, попри його прохання, права на статтю-відповідь.

    Уже після прес-конференції І-РЕПОРТЕР намагався зв’язатися з Юлією Мостовою, на персональну адресу якої пролунали звинувачення Менара. На жаль, через те, що в п’ятницю саме готується номер тижневика, зробити цього не вдалося. Важко, однак, не зауважити: «заморочки» вельмишановної газети, добре відомі багатьом журналістам – то одне. А «боротьба за правду» у виконанні пана Менара – таки інше. Хоча б тому, що вже своєю появою поруч з Арфушами французький правозахисник ясно дав зрозуміти, чиї проблеми він вважає найважливішими в Україні.

    Ніби немає ні судових процесів щодо значно серйозніших за «Папарацци» видань, ні «справи Александрова», ні, зрештою, виступів деяких каналів типу НТН чи «України», які також люблять поговорити про цензуру…

    (Сам Менар, до речі, «заради уникнення інсинуацій» відразу наголосив, що вважає братів своїми «хорошими друзями». Мовляв, якось вони навіть допомогли у визволенні французьких акул пера з полону іракських терористів. «Я подзвонив Арфушам, і вони відразу прийшли на допомогу!», - пафосно повідомив Менар. Шкода, що так і не вдалося дізнатись – як саме допомагали? Невже Арфуші мають зв’язки з міжнародним тероризмом? Чи, може, вони заплатили яким-небудь найманцям за операцію зі звільнення заручників – а то й самі брали штурмом бандитське кубло на одному з іще не згорілих «бентлі»?..)

    Після Менара, який змучив усіх (точніше, всіх змучив його перекладач-невіглас), нарешті настав час хоробрих братів. Почали вони досить плавно, вкотре розповівши про нехорошу міліцію, що ніяк не хоче розслідувати підпал машини Валіда. Але швидко братове, на котрих просто-таки магічно діють великі скупчення людей з телекамерами, розходилися.

    - Луценко лжет! - звинувачував главу МВС Валід, посилаючись на інтерв’ю того «Комсомольській правді в Україні» (там Луценко висловив припущення, що Арфуш міг сам підпалити свою машину).

    Там само головний міліціонер сказав, нібито по одному з братів веде кримінальну справу Генпрокуратура. За словами Арфушів, в ГПУ їх запевнили, що нічого про це не знають – тому вони вже подали позов на Луценка до Печерського суду, і планують подати такий самий ще й до Шевченківського.

    Але боротись з якимись луценками братам було не дуже цікаво. Тому вони – очевидно, в кращих традиціях журналістської об’єктивності – публічно звинуватили багатостраждального Андрія Ющенка в «замовленні» щодо них. Раніше, нагадаємо, це були не прямі звинувачення, а лише «припущення». Тепер інакше.

    - Андрей Ющенко поджигал машину… И мы точно знаем, что президенту Виктору Ющенко 100 % известно, кто это делал, и министру Луценко это 100 % известно, - цими словами Арфуші потенційно заробили щонайменше три судові позови.

    Оскільки принаймні під час прес-конференції ніяких доказів цього вони не навели. Аргументи були надзвичайно кумедними:

    - Мы не можем сказать, кто звонил нам с угрозами (щодо публікації в «Папарацци» фото відпочинку Андрія Ющенка – І-РЕПОРТЕР). Мы опасаемся… Но у нас есть аудиопленки с угрозами, они сейчас во Франции.

    Також, за словами Арфушів, в Києві вже три тижні працює винайнятий ними в Швейцарії детектив, який «на 90%» встановив а) замовників підпалу авто, б) факти стеження за Арфушами (очевидно, як будь-який швейцарець, цей детектив добре знає столицю України, мову й узагалі реалії українського життя).

    З міркувань чистісінького альтруїзму І-РЕПОРТЕР рекомендує президентським радникам звернути особливу увагу на ці заяви (зокрема, щодо плівок). Хоча ми й маємо серйозні сумніви щодо здатності радників, а головно – самого президента, адекватно реагувати на піар-атаки.

    Але ж просто промовчати, скажімо, через небажання брати участь в черговому скандалі, Ющенкові вдасться навряд чи. Бо:

    - Мы хотим, чтобы этим вопросом занялись люди, которые обладают неприкосновенностью – народные депутаты. Мы будем просить о создании парламентской следственной комиссии, - повідомили Арфуші.

    За їхніми словами, допомогу їм в цьому обіцяв… правильно, член СДПУ (о) Нестор Шуфрич. Згадка про Нестора Івановича викликала регіт присутніх журналістів (чесно!). Але чи до такого сміху буде сім’ї Ющенків, якщо комісію таки створять? Тим більше, що, за даними І-РЕПОРТЕРА, есдеки через Арфушів наводять надійні мости і з Робером Менаром.

    Хоча, звісно, ми не такі хоробрі та правдолюбні, як лівансько-французькі українці. Й не можемо прямо стверджувати, що за братами Арфушами хтось стоїть.

    …На завершення прес-конференції Арфуші пообіцяли зайти найближчим часом в гості до ще одних «жертв репресій» - скандальної партії «Братство», кілька членів якої перебувають за гратами за бійку під київською мерією. Та пороздавали копію обгортки наступного числа «Папарацци» - чомусь відмовившись, втім, сказати, коли він вийде. Колектив І-РЕПОРТЕРА довго думав, чи ставати нам рабами рекламної кампанії Арфушів – і врешті-решт таки вирішив поставити копію цієї обкладинки. Бо ще відразу в усі київські суди подадуть…

    Та й Андрієві Вікторовичу з його пасією, може, буде цікаво.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2005.11.12 | Stefan Seitz

      Ганьба.

      Не стаття, а список припущень.

      Чим вам завинив видавець Арфуш?

      Хіба правозахисна організація не можу підкреслювати обргрунтовані перестороги щодо дотримання одної з загальнолюдських свобод?

      Ганьба, Міноре!


      > http://rep-ua.com/14661.html
      >
      > Проти Ющенка готують новий "касетний скандал"!

      > Хоча месьє Менар, відкривши конференцію, обіцяв говорити саме про це. Він почав з того, що «Репортери» після «помаранчевої революції» підняли Україну на 26 позицій в рейтингу свободи слова. Що, на його думку, мусило свідчити про об’єктивність цієї організації – а точніше, його особисто. Проте, сказав Менар, зараз в Україні спостерігаються дуже тривожні симптоми.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".