МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Радіозвернення ВАЮ від 12.11.05. Тема - медицина. (/)

11/14/2005 | Роман ShaRP
http://www.president.gov.ua/news/data/11_4087.html

18:10 12 ЛИСТОПАДА 2005
Прес-служба Президента України Віктора Ющенка

Радіозвернення Президента України Віктора Ющенка

Дорога українська громадо!

Пані і панове!

Однією з проблем, що хвилює мене як Президента України, є стан вітчизняної медицини.

Статистика свідчить, що сьогодні тривалість життя українців на 10 років менша порівняно з громадянами інших європейських країн. Щомісяця нас стає менше на 70 тисяч. Онкологічні захворювання, хвороби крові і серця є основними причинами смерті. Щогодини один українець вмирає від туберкульозу.

За цими страшними цифрами – тисячі людських трагедій. Щодня я отримую десятки листів, де ви просите врятувати дитину, батька, матір, брата чи сестру.

Кожен такий лист – це і мій особистий біль. Сьогодні сфера медицини потребує системних і комплексних змін.

Реформа медичної галузі – це виклик, який вимагає загальнонаціональних зусиль, підтримки кожного із вас.

Цього тижня я приділив медицині особливу увагу. Ми говорили про реформу галузі на засіданні уряду. У п'ятницю я зустрівся з людьми, що хворіють на ВІЛ/СНІД, аби почути їх думку щодо профілактики та лікування цієї страшної хвороби в Україні. За оцінками експертів, поряд з нами живе близько 400 тисяч ВІЛ-інфікованих.

Віднині я беру під свою особливу увагу боротьбу зі СНІДом, раком, туберкульозом, хворобами серця і крові. У 2006 році стартують чотири національні програми по боротьбі з цими недугами. Буде відкрито спеціалізовані Національні центри, які візьмуть на себе координаційні функції.

У кожному районному центрі вже наступного року буде відкрито кабінет анонімного безкоштовного обстеження на ВІЛ/СНІД, а в кожному обласному центрі буде обладнано 20 ліжок для лікування хворих на СНІД. Я доручаю Міністерству фінансів разом із Міністерством охорони здоров'я реалізувати цей проект.

Україні потрібен сучасний опіковий центр. Такий, як я бачив у Бостоні, де відвідував нашу маленьку героїню Настю Овчар. Американські медики були вражені професійністю українських лікарів, які надали Насті першу допомогу. Але без спеціального обладнання дівчинку було б не врятувати.

Реформа в медицині починається з лікаря. Сьогодні в Україні кількість лікарів на сто тисяч населення удвічі більше, ніж у розвинених країнах. При цьому рівень медичного обслуговування значно нижчий. Тому першим кроком реформи повинно стати впровадження сімейної медицини.

Людина повинна знати свого лікаря в обличчя. Досвід європейських країн показує: практика сімейної медицини набагато ефективніша. Сімейний лікар добре знає свого пацієнта, тому зосереджений не на лікування, а на попередження захворювання. Зверніть увагу на такий парадокс: у країнах Європи на сімейних лікарів витрачається до 30% бюджету охорони здоров'я, і вони надають до 90% з загального обсягу медичних послуг.

В Україні ж поки що інша пропорція – лише 5% фінансування йде на сімейну медицину, при цьому вона надає 40% послуг.

Потрібно докорінно змінити підходи в фінансуванні галузі.

Головні кошти мають бути спрямовані на первинну медицину, адже переважна частина наших людей, що звертаються до лікаря, потребує саме первинної допомоги. В той час як на її фінансування виділяється, що я вже говорив, лише 5% бюджету охорони здоров'я.

У зоні особливої уваги – медицина на селі. Ми поновимо мережу фельдшерсько-акушерських пунктів. ФАПи мають бути забезпечені необхідним набором медикаментів і обладнання. Таке завдання я поставив перед міністром охорони здоров'я та міністром фінансів. Для надання невідкладної допомоги у повному обсязі треба збільшити видатки на 2006–2007 роки на 1 мільярд 200 мільйонів гривень. З них 460 мільйонів гривень піде на закупівлю нового обладнання і 83 мільйони – на закупівлю автомобілів для ФАПів. У державному бюджеті буде передбачено цільову субвенцію місцевим бюджетам на придбання медикаментів для районних та сільських лікарень, фельдшерсько-акушерських пунктів.

Влада має дбати про інвалідів. Показовий приклад: в уряді британського Прем'єра Тоні Блера працював міністр, який з дитинства є сліпим. Я хочу, аби в Україні люди з особливими потребами не відчували дискримінації при пошуку роботи, могли відвідувати бібліотеки і кінотеатри.

1 червня 2005 року я підписав Указ « Про першочергові заходи щодо створення сприятливих умов життєдіяльності осіб з обмеженими фізичними можливостями». У грудні ц.р. установи виконавчої влади будуть звітувати про виконання цього указу. Я хотів би почути і оцінку громади.

Ми готуємо фундамент для впровадження страхової медицини. Це сприятиме вирішенню проблеми тіньових платежів у галузі. Найближчим часом вийде Указ Президента про реформу в галузі медицини.

Втратити здоров'я легше, аніж потім відновлювати його.

На кожному з нас лежить відповідальність за свій стан здоров'я, який здебільшого залежить від способу життя. Здоровий спосіб життя зробить кожну людину красивішою, родину – щасливішою, а націю – сильнішою. Тому звертаюся до кожного з вас із закликом за здоровий спосіб життя. Українці ніколи не були пияками. Фізична сила, моральний дух, віра і духовність – це були первинні цінності наших дідів і прадідів. А ми їх достойні сини.

Рік тому в моєму плані дій я визначив здоров’я нації головним пріоритетом. У цьому напрямку ми вже зробили перші важливі кроки.

Ми збільшили допомогу матері при народженні дитини. Цього року 150 тисяч молодих мам отримали від держави 8,5 тисяч гривень.

Темпи народження, починаючи з першої половини 2006 року, переконаний, стануть позитивними.

Ми збільшили фінансування галузі. У 2006 році додамо ще півмільярда. Значна частина цих коштів піде на реанімацію медицини на селі. Але це тільки початок структурних змін.

Для мене тема здоров'я має і особистий вимір. Щодня я борюся із наслідками отруєння. Вірю, що настане день, коли я прокинуся повністю здоровим і з обличчя зникнуть страшні згадки про діоксин.

Президент Франклін Рузвельт, який сімдесят років тому ввів традицію радіозвернень, був прикутий до інвалідного візка. Але він залишився в історії одним із найуспішніших американських лідерів.

Рузвельт стверджував: «Необхідна мужність, аби служити інтересам нації».

Ті, хто хотів мене отруїти, насправді зробили мене сильнішим. Бо тепер я знаю справжню ціну життя, усвідомлюю, що таке страждання. І готовий кожною своєю клітиною служити своєму народові.

Відповіді

  • 2005.11.14 | Безробітний

    Що він мав на увазі?

    "Темпи народження, починаючи з першої половини 2006 року, переконаний, стануть позитивними"...
    Це як?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2005.11.14 | Iryna_

      Re: Що він мав на увазі?

      Безробітний пише:
      > "Темпи народження, починаючи з першої половини 2006 року, переконаний, стануть позитивними"...
      > Це як?

      У радянські часи на розі Саксаганського та Еспланадної в Києві висів плакат: "Берегите и множьте зимующих птиц!" Оце так само.
    • 2005.11.14 | Пані

      Хто ж цому психоаналітик....

      Хтож його хзнає, що в нього в голові...

      Скоріше за все - позитивну демографію, тобто приріст населення.

      Це досить реально, я думаю. А нас в Харкові минулого місяця вперше за 20 чи більше років був приріст населення - на 2500 мешканців чи щось коло того.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".