МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

ВАЮ готує революцію соціальних фондів.(продовж)

11/14/2005 | stefan
(продовження)
Початок див.:14.05.2005.
http://www2.maidanua.org/news/index.php3?trs=-1&bn=maidan_arch

Тема, яку сьогодні "підіймає" Президент не нова, я маю на увазі державну страхову медицину.
В ВР проекти "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування"(Фонд соціального медичного страхування) розглядаються
уже років зо п"ять, і безрезультатно.Винесуть на обговорення, іноді навіть, розглянуть у першому читанні, а потім - знімають з розгляду...
А для незабезпечених(а таких в державі - більшість) це було би досить непогано.
Головне, коли приймуть Законопроект - мати надійну систему контролю за використанням коштів Фонду соціального медстрахування.
І ще.Питання, чи створювати 5-й Фонд соцстрахування, чи - краще передати його функції уже діючим.
Думається, що краще передати ці важливі функції одному із діючих Фондів.
...
інфо для роздуму.

***
14-11-2005 00:04, Роман ShaRP
Радіозвернення ВАЮ від 12.11.05. Тема - медицина. (/)

http://www2.maidan.org.ua/n/free/1131919475
http://www.president.gov.ua/news/data/11_4087.html

18:10 12 ЛИСТОПАДА 2005
Прес-служба Президента України Віктора Ющенка

Радіозвернення Президента України Віктора Ющенка


Дорога українська громадо!

Пані і панове!

Однією з проблем, що хвилює мене як Президента України, є стан вітчизняної медицини.

Статистика свідчить, що сьогодні тривалість життя українців на 10 років менша порівняно з громадянами інших європейських країн. Щомісяця нас стає менше на 70 тисяч. Онкологічні захворювання, хвороби крові і серця є основними причинами смерті. Щогодини один українець вмирає від туберкульозу.

За цими страшними цифрами – тисячі людських трагедій. Щодня я отримую десятки листів, де ви просите врятувати дитину, батька, матір, брата чи сестру.

Кожен такий лист – це і мій особистий біль. Сьогодні сфера медицини потребує системних і комплексних змін.

Реформа медичної галузі – це виклик, який вимагає загальнонаціональних зусиль, підтримки кожного із вас.

Цього тижня я приділив медицині особливу увагу. Ми говорили про реформу галузі на засіданні уряду. У п'ятницю я зустрівся з людьми, що хворіють на ВІЛ/СНІД, аби почути їх думку щодо профілактики та лікування цієї страшної хвороби в Україні. За оцінками експертів, поряд з нами живе близько 400 тисяч ВІЛ-інфікованих.

Віднині я беру під свою особливу увагу боротьбу зі СНІДом, раком, туберкульозом, хворобами серця і крові. У 2006 році стартують чотири національні програми по боротьбі з цими недугами. Буде відкрито спеціалізовані Національні центри, які візьмуть на себе координаційні функції.

У кожному районному центрі вже наступного року буде відкрито кабінет анонімного безкоштовного обстеження на ВІЛ/СНІД, а в кожному обласному центрі буде обладнано 20 ліжок для лікування хворих на СНІД. Я доручаю Міністерству фінансів разом із Міністерством охорони здоров'я реалізувати цей проект.

Україні потрібен сучасний опіковий центр. Такий, як я бачив у Бостоні, де відвідував нашу маленьку героїню Настю Овчар. Американські медики були вражені професійністю українських лікарів, які надали Насті першу допомогу. Але без спеціального обладнання дівчинку було б не врятувати.

Реформа в медицині починається з лікаря. Сьогодні в Україні кількість лікарів на сто тисяч населення удвічі більше, ніж у розвинених країнах. При цьому рівень медичного обслуговування значно нижчий. Тому першим кроком реформи повинно стати впровадження сімейної медицини.

Людина повинна знати свого лікаря в обличчя. Досвід європейських країн показує: практика сімейної медицини набагато ефективніша. Сімейний лікар добре знає свого пацієнта, тому зосереджений не на лікування, а на попередження захворювання. Зверніть увагу на такий парадокс: у країнах Європи на сімейних лікарів витрачається до 30% бюджету охорони здоров'я, і вони надають до 90% з загального обсягу медичних послуг.

В Україні ж поки що інша пропорція – лише 5% фінансування йде на сімейну медицину, при цьому вона надає 40% послуг.

Потрібно докорінно змінити підходи в фінансуванні галузі.

Головні кошти мають бути спрямовані на первинну медицину, адже переважна частина наших людей, що звертаються до лікаря, потребує саме первинної допомоги. В той час як на її фінансування виділяється, що я вже говорив, лише 5% бюджету охорони здоров'я.

У зоні особливої уваги – медицина на селі. Ми поновимо мережу фельдшерсько-акушерських пунктів. ФАПи мають бути забезпечені необхідним набором медикаментів і обладнання. Таке завдання я поставив перед міністром охорони здоров'я та міністром фінансів. Для надання невідкладної допомоги у повному обсязі треба збільшити видатки на 2006–2007 роки на 1 мільярд 200 мільйонів гривень. З них 460 мільйонів гривень піде на закупівлю нового обладнання і 83 мільйони – на закупівлю автомобілів для ФАПів. У державному бюджеті буде передбачено цільову субвенцію місцевим бюджетам на придбання медикаментів для районних та сільських лікарень, фельдшерсько-акушерських пунктів.

Влада має дбати про інвалідів. Показовий приклад: в уряді британського Прем'єра Тоні Блера працював міністр, який з дитинства є сліпим. Я хочу, аби в Україні люди з особливими потребами не відчували дискримінації при пошуку роботи, могли відвідувати бібліотеки і кінотеатри.

1 червня 2005 року я підписав Указ « Про першочергові заходи щодо створення сприятливих умов життєдіяльності осіб з обмеженими фізичними можливостями». У грудні ц.р. установи виконавчої влади будуть звітувати про виконання цього указу. Я хотів би почути і оцінку громади.

Ми готуємо фундамент для впровадження страхової медицини. Це сприятиме вирішенню проблеми тіньових платежів у галузі. Найближчим часом вийде Указ Президента про реформу в галузі медицини.

Втратити здоров'я легше, аніж потім відновлювати його.

На кожному з нас лежить відповідальність за свій стан здоров'я, який здебільшого залежить від способу життя. Здоровий спосіб життя зробить кожну людину красивішою, родину – щасливішою, а націю – сильнішою. Тому звертаюся до кожного з вас із закликом за здоровий спосіб життя. Українці ніколи не були пияками. Фізична сила, моральний дух, віра і духовність – це були первинні цінності наших дідів і прадідів. А ми їх достойні сини.

Рік тому в моєму плані дій я визначив здоров’я нації головним пріоритетом. У цьому напрямку ми вже зробили перші важливі кроки.

Ми збільшили допомогу матері при народженні дитини. Цього року 150 тисяч молодих мам отримали від держави 8,5 тисяч гривень.

Темпи народження, починаючи з першої половини 2006 року, переконаний, стануть позитивними.

Ми збільшили фінансування галузі. У 2006 році додамо ще півмільярда. Значна частина цих коштів піде на реанімацію медицини на селі. Але це тільки початок структурних змін.

Для мене тема здоров'я має і особистий вимір. Щодня я борюся із наслідками отруєння. Вірю, що настане день, коли я прокинуся повністю здоровим і з обличчя зникнуть страшні згадки про діоксин.

Президент Франклін Рузвельт, який сімдесят років тому ввів традицію радіозвернень, був прикутий до інвалідного візка. Але він залишився в історії одним із найуспішніших американських лідерів.

Рузвельт стверджував: «Необхідна мужність, аби служити інтересам нації».

Ті, хто хотів мене отруїти, насправді зробили мене сильнішим. Бо тепер я знаю справжню ціну життя, усвідомлюю, що таке страждання. І готовий кожною своєю клітиною служити своєму народові.


***
Майдан / Архів2005
http://www2.maidanua.org/news/index.php3?trs=-1&bn=maidan_arch

14-05-2005 10:48, stefan
ВАЮ готує революцію соціальних фондів

Версія до друку // Відповісти // Тема повністю // Редагувати // Стерти // переглядів: 987 // URL: http://www2.maidan.org.ua/n/arch51/1116056920

Чутки про реорганізацію фондів державного cоціального страхування ходять уже декілька років.В парламенті розглядалося до десятка законопроектів,. але ні один з них "не пройшов".З-проекти або відправлялись на чергову доробку, або зовсім знімались з розгляду.
Так було при старій владі, ми пам"ятаємо, що деякі непогані ідеї блукали по кабінетах Уряду та ВР роками, та так і не знайшли свого
реального втілення в життя.
Нова влада, як видно, більш енергійно береться до розгляду вузлових питань(податкові механізми,ПДВ,єдиний податок та ін).
Дiйшла черга і до соціальних фондів.
На нинішний день, їх чотири:
1.Пенсійний Фонд(ПФУ)
2.Фонд соцстрахування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України(ФСНВ)
3.Фонд соцстрахування від тимчасової втрати працездатності(ФСТВП)
4.Фонд соцстрахування від безробіття.
(Є ще 5-й Фонд соцстрахування(медичний)- він існує тільки теоретично,
бо декілька законопроектів були відхилені ВР).
14.04.2005 народний депутат Хомутиннік В.Ю. вніс Проект Закону №7357 "Про єдину систему збору та обліку внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
http://www.rada.gov.ua:8080/pls/zweb/webproc34?id=&pf3511=24310&pf35401=69687
Проектом передбачено:
1.передачу функцій реєстрації страхувальників, збору страхових внесків, здачу звітності, контролю за правильностю сплати внесків Єдиному органу реєстрації по принципу "єдиного вікна".
Ідея ця не нова.Вона витає в ВР та КМУ уже декілька років.
Аналогічний проект був зареєстрований в ВР раніше.В чому ж різниця старого з-проекту і нового? Лише в тому, що в старому Єдиний орган реєстрації і збору страхових внесків не був конкретизований, якому відомству він буде належати.В новому з-проекті це уже чітко зазначено-
орган податкової інспекції.
Маючи п"ятирічний досвід роботи в цій сфері(ФСНВ), можу сказати:
1.Передача функцій реєстрації податковій інспекції має свої плюси і мінуси-
+контроль за сплатою страхових внесків буде дещо ефективнішим по відношенню до частини фізосіб-СПД,єдиноподатників, які працюють без банківських рахунків, готівкою і ігнорують реєстрацію в соцфондах.
-(мінус)штат прцівників податкової служби значно збільшиться, а у них і так дуже велика служба.На прикладі Суворовського р-ну м.Одеси(250 тис.населення):
-штат податкової приблизно- 160 чол.
-штат ПФУ - 130 чол
-штат ФСНВ - 13 чол.
Так що, якому відомству передавати функції Єдиної реєстрації платників
соцфондів, буде, напевно, предметом спорів у ВР.
одне ясно-ця служба повинна бути підконтрольна Мінфіну, як і Податкова служба.Хоча страхові внески не мають назви "податок"-вони фактично є різновидом податку.Для платника внесків абсолютно не важно,
як вони називаються-смисл в тому, що їх треба заплатити обов"язково,-
і за несплату до платника будуть примінені штрафні санкції.
2.+.В з-пректі розширена база нарахування внесків.На с.д. страхові внески в соцфонди не сплачують атестовані службовці ЗС, МВС, СБУ, МЧС та деяких інших відомств.
Після прийняття з-проекту всі громадяни України будуть на рівних правах.
А то доходило, інколи до абсурду:
Пів року назад звернувся за консультацією молодий чоловік.П"ять років
відслужив в МВС, офіцер.Пфд час служби захворів легенями.Признали профзахворювання.Втрата професійної працездатності 20%.Групу інвалідності не призначили.Оранта виплатила одноразову компенсацію десь біля 2000грн. І все.Виплата щомісячної компенсації втрати працездатності в МВС не передбачено, як взагалі в Україні,згідно Закону: "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництвіта професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" № 1105-XIV від 23 вересня 1999 року

http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=1105%2D14&p=1115149320935310
Тепер і Президент підключився до вирішення цього непростого питання:

УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ
№ 779/2005 від 12.05.2005
Про лібералізацію підприємницької діяльності та державну підтримку підприємництва

З метою забезпечення реалізації конституційного права громадян на підприємницьку діяльність, створення більш сприятливих умов для розвитку підприємництва на засадах непорушності права приватної власності, підтримання добросовісної конкуренції і обмеження монополізму постановляю:
...
2. Кабінету Міністрів України:

1) вжити до 1 червня 2005 року заходів для прийняття законів:
про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва;
про основні засади здійснення контролю за діяльністю суб'єктів підприємництва;
...
3) до 1 жовтня 2005 року:
внести на розгляд Верховної Ради України проекти законів:
про єдиний соціальний внесок, передбачивши об'єднання фондів соціального страхування та уніфікації їх процедур;
...
4. Державному комітету України з питань регуляторної політики і підприємництва внести пропозиції щодо запровадження механізму публічного контролю за виконанням цього Указу.

Президент України В.ЮЩЕНКО
12 травня 2005 року

***
Хочеться додати, що питання реформування механізму роботи Фондів соціального страхування, напевно, дозріли.
Але треба пам"ятати, що це дуже тонкі механізми, які мають дотик до мільйонів громадян нашої держави.З цими механізмами і інструментами
необхідно поводитися дуже обережно.Без консультацій професіоналів тут можна наломати таких дров.
Особливо хочеться зазначити Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.Тут окрема специфіка,-крім збору страхових внесків та виплат постраждалим, на ФСНВ лежить функція профілактики нещасниз випадків, обслідування підпрємств,а також розслідування нещасних випадків.
Якщо функції спеціалістів по збору страхових внесків в соціальних фондах досить близькі(хоча і тут своя специфіка-бо страхові тарифи визначаються для кожного підприємства індивідуально),то специфічні функції по профілактиці нещасних випадків, розслідування нещасних випадків, лікування, реабілітація
потерпілих-окрема головна функція ФСНВ, і таких спеціалістів не готує ні один ВУЗ України, всіх свої спеціалістів ФСНВ готує сам.
***
17 травня 2005р. в 15-00 ВР планує слухання на тему "Соціальне страхування та соціальне забезпечення в Україні: сучасний стан, проблеми та перспективи розвитку" доповідач депутат Василь Хара.
Хотілось би почути думки спеціалістів, юристів,підприємців з цього питання.

Стефан Станевич. Одеса.

Суворовське відділення ФСНВ в м.Одесі.
www.fsnvsuvor.cjb.net
e-mail: fsnvsuvor@mail.ru


Версія до друку // Відповісти // Тема повністю // Редагувати // Стерти // переглядів: 987 // URL: http://www2.maidan.org.ua/n/arch51/1116056920


--------------------------------------------------------------------------------

ВАЮ готує революцію соціальних фондів (986) stefan ®. 14-05-2005 10:48 2. інформативно
пане Свистовичу, (220) stefan ®. 14-05-2005 18:43 .
А? (192) Михайло Свистович . 15-05-2005 20:45 .
------ декілька повідом. з нижче вашого рівня ------
Re: ВАЮ готує революцію соціальних фондів (186) stefan ®. 14-05-2005 23:38 .
Re: ВАЮ готує революцію соціальних фондів (178) Karamello ®. 15-05-2005 00:49 .
Re: ВАЮ готує революцію соціальних фондів (173) QuasiGiraffe ®. 15-05-2005 01:53 .
Re: ВАЮ готує революцію соціальних фондів (173) stefan ®. 15-05-2005 09:56 .
Re: ВАЮ готує революцію соціальних фондів (155) Karamello ®. 15-05-2005 13:23 .
Re: ВАЮ готує революцію соціальних фондів (156) stefan ®. 15-05-2005 15:09 .
Re: ВАЮ готує революцію соціальних фондів (169) Karamello ®. 15-05-2005 15:54 1. влучно!
Re: ВАЮ готує революцію соціальних фондів (169) stefan ®. 15-05-2005 17:00 .
Дозвольте запитати (106) Вітус ®. 31-05-2005 10:45 .
Re: ВАЮ готує революцію соціальних фондів (156) Karamello ®. 15-05-2005 13:25 .
Re: ВАЮ готує революцію соціальних фондів (155) stefan ®. 15-05-2005 16:17 .
сьгодні парламентські слухання ... (135) stefan ®. 17-05-2005 08:10 .
Швидше, комплексну реформу соціальної сфери (134) Shooter ®. 17-05-2005 12:11 .
Парламентські слухання (123) stefan ®. 18-05-2005 18:14 .
(107) stefan ®. 23-05-2005 07:40 .
Виступ д-ра Вольфганга Ріке на Верховній Раді 17.05.2005. (132) stefan ®. 23-05-2005 07:47 .
Re: засекречені слухання ВР (120) stefan ®. 31-05-2005 08:04 .
Чи вистачить соціальним фондам 20% від ФОПу на всіх? (128) Обережний герой ®. 23-05-2005 08:33 .
Re: Чи вистачить соціальним фондам 20% від ФОПу на всіх? (111) Боровик ®. 31-05-2005 20:40 .
15%, а чому не 1,5;? (106) stefan ®. 31-05-2005 21:24 .
Re: 15%, а чому не 1,5;? (107) Боровик ®. 31-05-2005 21:44 .
Re: 15%, а чому не 1,5;? (98) stefan ®. 01-06-2005 22:20 .
Re: 15%, а чому не 1,5;? (99) Боровик ®. 01-06-2005 23:24 .
а решту 15% - з найманих працівників (31) stefan ®. 28-08-2005 21:11 .
Re: ВАЮ готує революцію соціальних фондів (92) stefan ®. 10-06-2005 18:11 .
артпідготовка до реорганізації соціальних фондів (87) stefan ®. 12-06-2005 14:14 .
Re: артпідготовка до реорганізації соціальних фондів (74) stefan ®. 13-06-2005 10:40 .
Re: артпідготовка до реорганізації соціальних фондів (68) stefan ®. 15-06-2005 08:22 .
*испуганно, шепотом* может не надо? а? :( (-) (64) tmp ®. 15-06-2005 11:26 .
Re: ВАЮ готує революцію соціальних фондів (75) stefan ®. 15-06-2005 12:52 .
УП про "єдине вікно" (45) stefan ®. 17-08-2005 16:10 .
здоровий глузд перемагає (74) stefan ®. 17-06-2005 09:42 .
Re: здоровий глузд перемагає (68) stefan ®. 17-06-2005 09:48 .
здоровий глузд переміг (67) stefan ®. 25-06-2005 07:21 .
профсоюзи - школа комунізму.... (70) stefan ®. 25-06-2005 17:24 .
ПФУ буде збирати єдиний соцвнесок (70) stefan ®. 20-07-2005 14:43 .
"єдине вікно" в Одесі (61) stefan ®. 04-08-2005 16:04 .
Re: ВАЮ готує революцію соціальних фондів (64) stefan ®. 12-08-2005 00:40 .
пенсійний фонд буде збирати всі соцвнески (44) stefan ®. 19-08-2005 16:22 .
Re: пенсійний фонд буде збирати всі соцвнески (40) stefan ®. 19-08-2005 16:33 .
Re: ВАЮ готує революцію соціальних фондів (41) stefan ®. 28-08-2005 20:46 .
не зовсім "в тему", але близько (24) stefan ®. 02-09-2005 21:22 .
Пинзеник хоче ФСНВ віддати в приватні руки (35) stefan ®. 29-08-2005 20:59 .
Re: Пинзеник хоче ФСНВ віддати в приватні руки (26) stefan ®. 31-08-2005 22:56 .
Re: ВАЮ готує революцію соціальних фондів (47) stefan ®. 07-09-2005 22:40 1. важливо
Законопрект КМУ(Тимошенко) зник з сайту ВР (28) stefan ®. 09-09-2005 07:41 .
Законопрект КМУ 2122-2 від 06.09.2005 вернувся (22) stefan ®. 10-09-2005 22:30 .
про моральну шкоду за виробничу травму (18) stefan ®. 22-09-2005 08:52 .
пан Пинзеник не зрозумів ФСНВ (14) stefan ®. 11-10-2005 22:37 .

Відповіді

  • 2005.11.25 | stefan

    Проект Соціального кодексу України

    Проект Соціального кодексу України
    http://www.rada.gov.ua:8080/pls/zweb/webproc4_1?id=&pf3511=26231
    Номер,дата реєстрації 8495 від 24.11.2005

    СПИСОК АВТОРСЬКОГО КОЛЕКТИВУ РОЗРОБНИКІВ
    проекту Соціального кодексу України:

    1. ЄВДОКИМОВ Валерій Олександрович – народний депутат України, Секретар Комітету ВР України з питань правової політики

    2. ФОМЕНКО Катерина Олександрівна – народний депутат України, Голова підкомітету з місцевих бюджетів Комітету ВР України з питань бюджету

    3. НАДРАГА Василь Іванович – народний депутат України, Голова підкомітету у справах пенсіонерів та пенсійного забезпечення Комітету ВР України у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів

    ...
    ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
    до проекту Соціального кодексу України

    1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту
    Соціальне законодавство України засновано на принципі збереження рівня існуючих прав громадян щодо соціального захисту, визначених Конституцією та законами України. Зокрема, стаття 22 Основного Закону передбачає, що "права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод".
    З часу отримання незалежності соціальне законодавство України має помітні здобутки, які, значною мірою, наблизили його до стандартів Європейського Союзу. Це, передусім, стосується забезпечення масштабної реформа соціального страхування, якою, через низку законів, було закладено основи для адаптації організаційно-фінансових основ системи соціального захисту населення до умов ринкової економіки та громадянського суспільства.
    Натомість, законодавство з соціальних питань містить значну кількість неузгоджених між собою норм щодо соціального захисту окремих категорій громадян: ветеранів війни та праці, жертв політичних репресій, чорнобильців, інвалідів та інших, а також норм окремих законів щодо сімей з дітьми, малозабезпечених сімей.
    Крім того, чіткої узгодженості потребують численні законодавчі

    2
    акти із законами, що регулюють соціальні стандарти та надання соціальних послуг. Принциповим недоліком чинного законодавства є те, що значний масив норм правового регулювання соціальних відносин і досі встановлюється підзаконними нормативними актами, а не законами України. При цьому можна навести численні випадки суперечностей норм законодавчих та підзаконних актів, що суттєво порушує систему правового регулювання у сфері соціального захисту та конкретні права громадян.
    Тому цілком обґрунтовано виникає необхідність у підведенні певних підсумків щодо розвитку законодавчого поля України у сфері соціального захисту населення, з тим, щоб критично переосмислити чинні норми, усунути протиріччя і неузгодженості між ними. Безумовно, найбільш доцільним шляхом правотворчості у цьому напрямі є кодифікація соціального законодавства.
    Зазначені обставини і обумовили подання на розгляд Верховної Ради України проекту Соціального кодексу України.
    Законопроект, поданий на заміну раніше зареєстрованого, враховує положення нових законів, що були прийняті протягом попередньої сесії, а також конструктивні зауваження, висловлені у висновках Кабінету Міністрів України, Головного науково-експертного управління Апарату . Верховної Ради України, пропозиції громадськості.
    Зокрема, у доопрацьованому проекті були враховані:
    1. Положення законів України, що були прийняті після подання
    проекту "Соціального кодексу України" - "Про охорону дитинства",
    "Про соціальну роботу з дітьми та молоддю" та прийнятого останнім
    часом Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов
    соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського
    піклування".
    2. Зауваження Кабінету Міністрів України.

    з
    Стосовно останніх, необхідно зазначити наступне.
    Логічна структура проекту формувалась, виходячи з міжнародних правових норм, визначених Європейською соціальною хартією та Європейським кодексом соціального забезпечення, яким має відповідати національне законодавство країн ЄС. Вони мають в основі предмет правового регулюванняи - права громадян за певним видом соціального ризику. В свою чергу, формування певного інституту - організаційно-правової форми, у якій здійснюється регулювання соціальних відносин, передбачалось в проекті виходячи з необхідності забезпечення цих прав.
    Вибір назви та сфери правового регулювання проекту було здійснено виходячи із:
    структури норм Європейської соціальної хартії та Європейського кодексу соціального забезпечення, які передбачають встановлення базових громадянських прав щодо основних видів соціального ризику;
    законотворчої практики європейських країн.
    Виходячи з цих, апробованих світовим досвідом засад, було визначено сферу правового регулювання проекту Соціального кодексу України. До неї не було включено сферу соціально-культурних послуг, що забезпечує задоволення прав людини на освіту та охорону здоров'я, оскільки стосовно особливостей правового регулювання ці відносини мають суттєві відмінності і традиційно не включаються безпосередньо до соціального законодавства.
    Враховуючи зазначене, а також те, що основна кількість зауважень редакційного характеру була врахована максимально повно, на наш погляд, проект цілком відповідає вимогам, які наведені у зауваженнях Кабінету Міністрів України
    2. Цілі і завдання прийняття законопроекту
    Кодифікація соціального законодавства насамперед спрямована на те, щоб, з одного боку, узагальнити норми, згідно з якими здійснюється чинне правове регулювання, і, водночас, передбачати встановлення

    4
    нових норм, що відповідають назрілим потребам суспільної практики, заповнити прогалини правового регулювання, замінюючи невдалі, застарілі правові положення новими.
    Основними принципами, які були покладені в основу розробки проекту, є збереження соціальних гарантій, встановлених Конституцією України та чинним законодавством. Водночас, проект передбачає його розвиток у відповідності з досвідом країн із соціально орієнтованою ринковою економікою при збереженні певної специфіки України. З метою наповнення правового регулювання питань соціального захисту новим змістом, який випливає з норм і традицій громадянського суспільства, в основу проекту щодо визначення основних прав громадян та формування загальної структури правового матеріалу були покладені норми Європейського кодексу соціального забезпечення та Європейської соціальної хартії.
    Визначення конкретного рівня гарантій соціальної підтримки здійснювалось, в основному, виходячи з реальних економічних можливостей суспільства на даний час. Водночас, передбачається і певне їх підвищення, що має стати наслідком об"єктивно зумовленого прискореного економічного розвитку України.
    3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту
    Проект містись 407 стр., складається з чотирьох книг, включає загальну та спеціальну частину, 27 розділів та 736 статей.
    Загальна частина включає норми щодо основних засад правового регулювання здійснення в Україні соціального захисту та організаційно-правових форм його забезпечення.
    Спеціальна частина містить конкретні види соціального захисту, структуровані за факторами соціального ризику. Зазначені норми встановлюються, виходячи із забезпечення двох основних організаційно-

    5
    правових форм соціального захисту - соціального страхування та соціального забезпечення. Крім цього, передбачається створення умов для формування додаткових систем соціального захисту на основі добровільних цивільно-правових відносин.
    Крім цього, спеціальна частина містить норми правового регулювання соціальної допомоги окремим категоріям населення, що потребують додаткового соціального захисту з боку держави та органів місцевого самоврядування - інвалідів, ветеранів, осіб, що постраждали внаслідок екологічних катастроф тощо.
    Проектом Соціального кодексу України пропонується внутрішньо узгоджена єдина система правових норм у сфері соціального захисту населення. Систематизація та уніфікація норм здійснювалась на основі:
    - чіткого та однозначного визначення понятійного апарату у сфері
    правового регулювання соціального захисту населення;
    - приведення соціального законодавства у відповідність із
    Конституцією України стосовно правового регулювання комплексу
    відповідних питань саме на законодавчому рівні;
    систематизації правового матеріалу на основі норм Європейського кодексу соціального забезпечення.
    Серед конкретних питань правового регулювання, стосовно яких проектом пропонуються принципово нові підходи, або ж суттєве удосконалення існуючих норм, необхідно зазначити наступні.
    1. У сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування проектом пропонується:
    1) Уніфікувати систему управління фондами соціального страхування на основі створення єдиної вертикалі виконавчих органів, що має забезпечити:
    - економію адміністративних видатків на здійснення фондами
    своїх функцій та повноважень;
    - більш повне охоплення платників та підвищення рівня збору

    внесків соціального страхування;
    - цільове спрямування коштів соціального страхування;
    - спрощення взаємовідносин фондів соціального страхування та
    суб'єктів господарювання щодо реєстрації та сплати внесків.
    2) Уніфікувати умови пенсійного забезпечення в особливому
    порядку різних категорій громадян, яке здійснюється з державного
    бюджету і регулюється на даний час численними спеціальними
    законами, які не завжди узгоджені між собою.
    3) Узгодити окремі норми правового регулювання, що
    здійснюється на даний час законами України "Про пенсійне
    забезпечення" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне
    страхування".
    2. У сфері соціального забезпечення проектом пропонуються нові підходи щодо надання соціальної допомоги за виявленими ознаками нужденності, стосовно ролі органів місцевого самоврядування у сфері соціального забезпечення, а також удосконалення комплексної системи соціального захисту інвалідів.
    Крім цього, проект передбачає впорядкування системи пільг та компенсацій певним категоріям громадян, що також встановлені окремими спеціальними законами.
    4. Фінансово-економічне обґрунтування
    У зв'язку з тим, що проект базується на забезпеченні існуючого рівня соціальних гарантій та їх підвищення за умови існування джерела, визначеного авторами законопроекту - збільшення доходів державного бюджету внаслідок економічного зростання, він не передбачає зростання видатків державного бюджету поза межами, визначеними Конституцією України.

    5. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту
    Прийняття проекту забезпечить здійснення суттєвих кроків щодо гармонізації законодавства України та країн ЄС, сприятиме оновленню правових норм у сфері соціального законодавства на основі комплексного підходу, і забезпеченню на цій основі надійного соціального захисту населення України.
    У зв'язку з виключно важливим соціально-політичним значенням, прийняття проекту забезпечить суттєвий внесок у розвиток соціального права в Україні.

    ***
    Великий, солідний документ, підготовлений нардепами ВР.
    Документ, звісно потрібний.
    Але, це дуже великий документ -405 сторінок.В законопроекті включено
    дуже багато складних питань:всі види соціального страхування.
    Практика показує, що такий величезний документ Україна на сьогоднішній
    день прийняти ще не може, -взяти хоча би один вид соціального страхування -пенсійний, де практично, кожний місяць проходять деякі зміни до Законодавства.
    Очевидно, на ближчих пару років - це буде прекрасний документ для захисту дисертацій(кандидата та доктора наук, з юрисприденції та економіки).


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".