МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Спроба аналізу програми Партії Регіонів

12/09/2005 | gavrilaf

В українському політично активному суспільстві зараз виникла дуже цікава ситуація. Будь-хто може назвати перші п’ятірки партій, розказати біографію лідерів, перемити всі кісточки політикам. Але варто лиш запитати про програму улюбленої партії, як починаються проблеми. Рівень обізнаності майже нульовий. Я б ще зрозумів, якби це стосувалося лише пересічних виборців, дійсно, бабцям на лавочці цікавіше обговорювати весілля дочки Тимошенко, аніж відмінності між політичними програмами. Але телебачення, газети, навіть найбільш прогресивні інтернет видання пішли не набагато далі. Теж саме "інтерв’ю з відомим політиком", "обговорення першої п’ятірки", "таємниці особистого життя ..." тощо. На жаль, жодного серйозного аналізу партійних програм я поки ще не бачив. Тому спробував зробити його сам.

Алгоритм наступний. Програма будь-якої партії має складатися з розділів, що описують різні напрямки партійної політики: соціальна, економічна, культурна та інше. Зрозуміло, що на 90 % програма складається з "води", пафосних висловлювань, що не несуть ніякого реального змісту. Поясню на прикладі, цитатою з програми однієї дуже відомої партії:

"Благополуччя і добробут для всіх, забезпечення високого рівня освіти і культури, соціальних благ, охорони здоров'я, безпеки, економічного росту — ось наші головні пріоритети".

Що уважний читач може винеси для себе з цього тексту? Та, нічого!  Теж саме може сказати про себе будь-яка інша політична сила. Ви ж не думаєте, що є дурники які напишуть щось на кшталт: "Наші головні пріоритети – економічне падіння, зниження рівня культури та охорони здоров'я". 

Тому я викидаю все зайве, залишаю лише ідеї, що дійсно характеризують партію, іноді додаючи свої коментарі.

Крім того, знайдені ляпи теж мають стати загальним надбанням.

Отже, сьогодні – Партія Регіонів!

Почну з політичних реформ

"удосконалення партійної та виборчої систем";"посилення відповідальності політичних партій перед виборцями";

"визначення і законодавче закріплення статусу опозиції".

Безперечно позитивні та корисні ініціативи, але яким чином вони мають бити запроваджені в життя? Та жодних пояснень я не знайшов.

 

Переходимо до бюджетної політики. Основна ідея регіоналів – це реформування системи відносин центру з регіонами:

"формування бюджетної системи держави "знизу", причому не менш ніж 60% коштів має залишатися на місцях" ; "реформування міжбюджетних відносин між центром і регіонами на принципах уточнення і розмежування їхніх прибуткових та видаткових повноважень".

Продовжимо - податкова політика. Більшість партій погоджуються з необхідністю зменшення податкового тягаря і ПР не виключення. Але, як на мене, у програмі регіоналів задекларовано занадто багато податкових пільг різним верствам населення.

 

Ключова теза податкової політики – це диференційоване оподаткування юридичних осіб: "повне скасування оподаткування дрібного бізнесу і низьких доходів громадян, помірне оподаткування середнього бізнесу і понижені ставки оподаткування для великих підприємств".

 

Далі мій улюблений розділ - промислова політика. Починається все досить банально – з закликів на підтримку вітчиняного виробника, стимулювання внутрішнього ринку та інше.

Далі трохи цікавіше, а саме:

 - "державне стимулювання пріоритетних об'єктів в економіці України";

 - "зняття з бази оподаткування коштів, що спрямовуються підприємствами на технологічну модернізацію, наукові розробки та інноваційні програми";

 - "захист внутрішнього ринку від негативного впливу зовнішніх факторів і насамперед демпінгу";

 - "формування регіональних галузевих комплексів";  - "формування регіональних науково-технічних комплексів і корпорацій із замкнутим виробничим циклом".

 

Знову пільги та державна підтримка, але тепер вже для великих підприємств. Крім того з'являються регіональні галузеві комплекси і регіональні корпорації. Поки що, не зовсім зрозуміло, що то таке.

 

В цьому му ж розділі:

"прийняття законів, які максимально захищатимуть господарську діяльність підприємців від державного втручання".

 

Сюди ж додам пару речень з розділу про регіональну політику.

"спрямування більшої частини коштів, отриманих від приватизації підприємств, на розвиток територій, де вони розташовані"; "формування "регіонів розвитку", які б на добровільних засадах об'єднували кілька адміністративних одиниць зі спільною економічною специфікою".

 

Ситуація трохи прояснюється. Мова йде про формування мега-корпорацій на регіональній основі. Причому розвиток має йти на державні кошти і за державної підтримки, але приймати участі в керуванні держава не буде. Така собі економічна федералізація.

 

"розвиток економічного співробітництва і науково-технологічної кооперації з країнами СНД та поглиблення інтеграції України до європейського співтовариства". 

Зверніть увагу, по відношенню до країн СНД вживаються терміни співробітництво та кооперація, а по відношенню до ЄС – інтеграція.

 

Наступний розділ стосується науково-технічної політики.

"стимулювання розвитку високотехнологічного виробництва з високою часткою інтелектуальної праці і створення національного інноваційного середовища".

Регіонали занадто часто говорять саме про державну підтримку та державне стимулювання. Майже як комуністи J.

 

"вироблення та прийняття програми повернення в Україну вчених, які виїхали за кордон".

Тут я сміявся. Цікаво яким чином повертати вчених будемо? За допомогою спецслужб?

 

Надзвичайно важливий розділ - інвестиційна політика.

"створення дієвої системи внутрішнього інвестування";

"вироблення та впровадження нової амортизаційної політики, яка б задовольняла потреби вітчизняних підприємств у власних інвестиціях".

Очевидно, хто зараз в Україні найбільш потужний інвестор і для кого прописані ці пункти.

"створення суспільних фондів розвитку в кожному регіоні України з подальшою трансформацією у потужні інвестиційні структури"; "побудова інвестиційної інфраструктури, що компенсуватиме недоліки ринкових механізмів та нестабільність системи прав власності".

Не зрозуміло, звідки візьмуться кошти у цих "суспільних фондів", хто їх буде контролювати, що таке "інвестиційна інфраструктура"?

 

 "продовження реформування права державної та акціонерної власності з метою створення ефективної системи корпоративного управління".

Знову корпорації.

 

Улюблена тема соціалістів та Блоку Литвина - аграрна політика.

Основні ідеї – це державна підтримка села та інтенсивне запровадження новітніх науково-технічних досягнень у сільське господарство.

Позиція стосовно продажу землі не озвучена. Але є дуже цікавий пункт:

"ширше застосування можливостей оренди і земельної застави", тобто під заставу землю віддавати все ж таки можна. Досить логічно припустити, що і продавати теж можна.

 

Далі соціальна політика.

Державна підтримка мало захищених  верств населення, мінімальна зарплати не нижче за пожиточний мінімум, пенсійна реформа, підтримка молоді, материнства, багатодітних сімей, спорту  – стандартно.

Повернення вкладів Ощадбанку, з нарахуванням процентів – теж не оригінально.

Найцікавіше:

"уведення спеціального податку на розкіш, кошти від якого провинні йти виключно на потреби найнезахищених верств населення, а не на потреби уряду та апарату чиновників";

"звільнення пенсіонерів, які працюють від усіх видів податку".

По останньому пункту лише одне питання – навіщо?

 

Захист прав працівника і споживача.

"створення законодавчої бази для захисту прав вітчизняного споживача".

Знову ж, хотілося б почути конкретні пропозиції.

 

Культура і духовність.

Нічого нового. Пріоритетний розвиток культури, національна самобутність, запобігання примусовій мовній та культурній уніфікації, заклик до міжконфесійного діалогу, рівні можливості для віруючих всіх конфесій тощо.

Все вірно написано, але чому ж тоді лідери ПР своїми діями підтримують виключно УПЦ Московського Патріархату?

 

Економічна безпека.

"впровадження політики "солідарної заробітної плати" громадян, спрямованої на недопущення надмірного розриву між доходами окремих верств суспільства"

Цього я взагалі не розумію, просто якась совкова уравніловка виходить.

 

"впровадження державної цінової політики та підвищення ролі держави у регулюванні і стимулюванні індивідуальних доходів"

Як державна цінова політика корелюється з незалежністю підприємців (див. розділ "Промислова політика")?

 

Затамуємо подих, переходимо до міжнародних відносин.

"Домінантою української зовнішньої політики має стати зміцнення та розгортання європейського потенціалу країни, інтенсифікація процесів євроінтеграції";

"Партія підтримує подальший розвиток і оптимізацію співпраці України з НАТО задля повноцінного включення у систему європейської безпеки".

Опачкі! Оце так номер! Ні, звичайно там є і про співпрацю з Росією і про ЄП, але сам факт! Виявляється, ПР теж прозахідна партія.

 

Крім того, у програмі ПР відображені: освіта, політика зайнятості, охорона здоров'я , армія тощо. Розділи витримані в загальному дусі документу, і тому я їх опускаю задля економії місця.

 

Явних ляпів в програмі лише декілька, але вони дуже знакові.

 

"Ми будемо домагатися проведення конституційно-політичної реформи";

"посилення парламентського контролю за діяльністю уряду".

Вам не здається, що реформу і так вже провели?

 

"Одним з найголовніших і найважливіших завдань для партії є перемога на виборах. Ми повинні у стислі терміни мобілізувати всіх наших прихильників, згуртувати і навчити їх масовій роботі для перемоги вже у 2002 році".

 

Зверніть увагу на дату. Маю підозру, що програма була створена десь у 2000 році і з того часу не змінювалася.

 

Висновки.

Вивчення програми залишило по собі наступні питання:

-         не визначена політична направленість партії. ПР – це партія лівих сил, ліберальна, центриська тощо?

-         про судову реформу ані слова. Є багато загальних фраз про незалежність судів, про забезпечення верховенства права та таке інше, але по відношенню до існуючої судової системи. Я так розумію, що вона цілком влаштовує регіоналів?

-         позиція щодо продажу землі явно невизначена.

-         з одного боку ми бачимо "захист діяльності підприємців від державного втручання", а з іншого майже тотальний державний контроль. Як це можна поєднати?

-         соціальна частина програми роздута, занадто багато пільг, звільнень від податків, державного стимулювання. Незрозуміло яким чином все це буде забезпечуватися?

-         багато пропозицій по створення внутрішніх інвестиційних фондів, соціальних фондів. Але хто має наповнювати фонди грішми? Хто має контролювати?

-         майже нічого немає про середній клас. Адже малим та середнім фірмам ніяка допомога не потрібна. Все що треба – це прозора система оподаткування та захист від свавілля чиновників. Але ці питання залишилися поза увагою. Мабуть регіонали не роблять ставку на середній бізнес.

-         забагато уваги приділено підтримці великих підприємств, розвитку корпорацій, створенню якихось незрозумілих мега-корпорацій.

 

Програма складається з надзвичайно роздутої множини соціальних пропозицій та закамуфльованих тез на підтримку олігархічного бізнесу. Виходить щось на кшталт СРСР, але без ідеології. Реальна влада у керівників фондів, корпорацій (читай олігархів), інший бізнес під жорстким державним контролем.

 

До плюсів я б відніс детальність програми. Видно, що люди працювали.

 

Програма та життя.

Спостерігаючи за виступами публічних політиків з ПР у мене склалося стійке враження, що програму вони не те що не читали, а навіть в очі не бачили.

Де статут російської мови? Де федералізація, ЄЕП, проросійський курс? Де підтримка канонічного православ’я? ЖОДНОГО з цих тезисів у програмі партії немає, але саме на них будується передвиборча компанія.

 

Отже виходить, що ПР просто не має послідовної, задокументованої ідеології! Окремо програма, окремо позиція лідерів. Сьогодні партія в опозиції – лідери обіцяють одне, якщо завтра буде при владі, курс може змінитися кардинально.

І як можна голосувати за партію, не уявляючи, що вона почне робити, отримавши владу?

Відповіді

  • 2005.12.09 | Dworkin

    "Оптимізація співпраці" - не означає "вступ"!

    gavrilaf пише:

    "Домінантою української зовнішньої політики має стати зміцнення та розгортання європейського потенціалу країни, інтенсифікація процесів євроінтеграції";

    "Партія підтримує подальший розвиток і оптимізацію співпраці України з НАТО задля повноцінного включення у систему європейської безпеки".

    Опачкі! Оце так номер! Ні, звичайно там є і про співпрацю з Росією і про ЄП, але сам факт! Виявляється, ПР теж прозахідна партія.

    "Оптимізація співпраці" - не означає ВСТУП! Росія теж співпрацюж зараз з НАТО. Але не хоче вступати і також провадить свою політику.
  • 2005.12.09 | Дончанин

    Re: Спроба аналізу програми Партії Регіонів

    60% доходов должно оставаться у реальных пацанов на офшорах!
    (Из Программы Партии регионов)
  • 2005.12.09 | GO

    спробуйте аналізувати здатність виконувати програми

    Аналіз програми це тільки початок аналізу. Спробуйте проаналізувати здатність виконувати програми. Ось де момент істини.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".