МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

"Люстрація" серед польських дипломатів

01/05/2006 | Майдан-ІНФОРМ
Кільканадцять польських дипломатів з усього світу мають негайно повернутися на батьківщину. Новий польський уряд партії "Закон і справедливість" (PiS) вирішив, що Польщу не можуть представляти за кордоном люди, пов"язані або з комуністичними спецслужбами, або з колишнім апаратом влади, передовсім ПОРП - Комуністичною партією Польської Народної Республіки. Прем"єр Казімєж Марцінкєвіч виконує основну передвиборчу обіцянку - декомунізацію державних структур. Опозиція називає таку політику помстою.

Скоро до Польщі має повернутися принаймні десять послів і керівників дипломатичних установ. Польське міністерство закордонних справ однак ще не оприлюднило офіційного списку. За неофіційними повідомленнями, йдеться між іншим про послів у Берліні, Вільнюсі, Лондоні, Сеулі, Празі та Буенос-Айресі. Деякі з них раніше визнали свої зв'язки з органами безпеки комуністичних часів, інші були політичними друзями лідерів лівиці, а дипломатична посада була своєрідною нагородою за вірність.

Сьогоднішні спадкоємці польських комуністів - партія Союз посткомуністичної лівиці (SLD)- заявляють, що це політична чистка, на зразок радянських. У відповідь речник польського МЗС наголошує на "перегляді дипломатичних кадрів". Прем"єр-міністр Казімєж Марцінкевіч так пояснює політику уряду щодо дипломатів:

"Так прийнято у західній цивілізації, що функціонери і співробітники спецслужб, а також активісти комуністичної влади з минулої епохи не повинні обіймати таких постів".

А яка думка інших польських політиків? Ян Рокіта із "Громадянської платформи" (PO) поставився до зміни дипломатичних кадрів із розумінням, наголошуючи, що декомунізація була основним пунктом виборчої програми братів Качинських. Натомість колишній міністр закордонних справ Польщі Даріуш Росаті наголошує, що це надто різке, непередбачливе рішення, яке може дестабілізувати польську дипломатію в світі. Зрозуміло, що проти політики нового уряду й лідери лівого Союзу демократичної лівиці (SLD). Говорить генеральний секретар цієї партії Гжегож Напєральський:

"Не беруть тут до уваги заслуг ( дипломатів), тільки ідеологічні речі. Це якась помста. Це дуже погано".

Також чути у Польщі голоси представників інших професій – суддів, прокурорів та журналістів, які домагаються очищення свого середовища від колишніх працівників комуністичних спецслужб та активістів Комуністичної партії.

З такою ініціативою виступила нещодавно Спілка польських журналістів. У її регіональних відділеннях створюють Комісії правди і примирення, які прагнуть оприлюднити архівні документи органів безпеки. Крім цього, є плани опублікувати списки журналістів, які писали доноси на своїх колег, провокаторів та пропагандистів комуністичного режиму.

http://ukraine.radiosvoboda.org/article/2006/01/d7e2a559-a7f0-4331-9210-27464fac2e08.html

Відповіді

 • 2006.01.06 | Sir

  Re: "Люстрація" серед польських дипломатів

  Було б непогано й в нас, в Україні провести щось подібне. Нехай вже не звільняти, але хоча б опублікувати списки тих чи інших осіб, що були стукчами, займалися доносами на своїх сусідів.
  Здається в Києві навіть створюють інституцію подібну до польського Instytutu Pamięci Narodowej (Інституту Народної Пам"яті) але боюся, що як завжди все досить швидко загнеться. Поставлять, напевно, там керувати когось зі старих пердунів-комуняк і все труба ідеї.
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2006.01.06 | Сергій Кабуд

   а є стукачки серед дипломатів, десь так 90%(-)Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua