МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Енергозбереження: стережіться шахраїв!

01/13/2006 | Майдан-ІНФОРМ
Написати цей матеріал змусив лист від одного з наших читачів, який надійшов нам на пошту Майдану. В ньому повідомляється про розробку методу одержання енергії на основі “простої технології керованого нуклеосинтезу”, автором якої є к.т.н. Адаменко Станіслав Васильович, керівник Лабораторії електродинамічних досліджень ТОВ „Протон-21”, м. Київ.

В останні дні, коли активно обговорюється питання зменшення енергетичної залежності від Росії нас зацікавив надісланий матеріал і з допомогою одного з наукових експертів Майдан-ІНФОРМу ми провели власне розслідування. Як виявилося, в свій час в газеті “Дзеркало тижня” (http://www.zn.kiev.ua/ie/show/436/37984/) був опублікований сенсаційний матеріал “Ядерне паливо з… піску”. Саме в цій розробці фігурує як автор згаданий вище С.В.Адаменко. Публікація його “розробки” в ДТ завдяки можливості коментувати через Інтернет-форум викликала лавину обурених відгуків вчених (див. тут: http://www.zn.kiev.ua/nn/phorum/show/23/10575/0/?st_id=-37984). Вони категорично заперечували висновки або припущення, зроблені в цій публікації. Наслідком такої несподіваної реакції була поява статті “Відкриття чи дута сенсація?” (http://www.zn.kiev.ua/nn/show/439/38218/), в якій викладені думки різних експертів, в тому числі й активіста-експерта Майдану.

Здавалось би, після такого ганебного відгуку пан Адаменко мав би повністю припинити свою діяльність та закрити свою лабораторію. Але не в Україні, де головне побільше обіцяти, та “розводити лохів на гроші”. По суті, надіслана в передноворічні дні на Майдан та розміщена до цього на сайті Державного департаменту інтелектуальної власності (http://www.sdip.gov.ua/ukr/help/prominv/nukleosintes/) “технологія” є нічим іншим, як голослівна маніпуляція для вимагання грошей без жодного наукового обґрунтування. Такий висновок може зробити навіть людина-неспеціаліст на основі аналізу лексики “стислого опису розробки”, який являє собою набір модних на цей час завдань, над якими працюють наукові центри всього світу: синтез надважких трансуранових ядер, самоорганізація матерії, знищення радіоактивних відходів, тощо. І на все-про все, прикриваючись модною фразою “пріоритет України” вимагають не багато, і не мало, а 10 млн.$/рік. Для однієї лабораторії!

До речі, в Інтернеті з’явився сайт цієї лабораторії (http://www.proton21.com.ua), з вмістом якого можуть ознайомитися як фахівці, так і нефахівці. І зробити свій висновок хоча б проаналізувавши вкрай низький рівень публікацій (http://www.proton21.com.ua/articles.html). Жоден фаховий журнал в галузі ядерної фізики не наважився публікувати подібні відкриття, очевидно, в свій час обпікшись на “холодному термояді”. До участі ж в наукових конференціях допускають всіх (аби організаційні внески заплатили!), переважно не рецензуючи надіслані матеріали, тому наведений список щодо участі в конференціях не є переконливим. Ми також запрошуємо фахівців надсилати нам свої думки щодо піднятої теми, або висловлювати їх в обговоренні на Вільному Форумі Майдану, куди веде лінк в кінці даного повідомлення.

Хто ж такий цей пан Адаменко? Спілкування зі співробітниками Інституту ядерних досліджень (ІЯД) НАН України показує, що він є типовим бізнесменом від науки. Незрозумілим для нас чином його шляхи перетнулися з подібним же діячем Анатолієм Архиповичем Шведовим, який навіть в свій час був заступником директора Інституту з наукових питань(!). Немало співробітників він банально “розводив”, залучаючи до роботи в проектах, одержував результати, після чого “забував” розплатитися. Співробітники говорять, що він має іменитих покровителів, знає кому треба дати, щоб одержати фінансування. Нині А.А.Шведов начебто працює директором однієї з наукових установ в Криму, при цьому рахується на роботі в ІЯД. Він пробував “популяризувати” знахідку Адаменка на наукових семінарах та конференціях Інституту ядерних досліджень, але крім скептичного (в кращому випадку - нейтрального) ставлення науковців не отримував жодної підтримки. Головна причина, як і в “холодному термояді” – це те, що знайдені “ефекти” знаходяться в межах експериментальної похибки, а всі подальші висновки є нічим більшим, як спекуляції.

Крім сайту Державного департаменту інтелектуальної власності до популяризації вельми сумнівних розробок долучилися і наші журналісти, які часто не розбираючись в суті питання публікують неперевірені речі. З ДТ в свій час спроба “запустити туфту” не пройшла, бо його читають люди, які щось все-таки розбираються в науці. Простий пошук в Інтернет дав наступні видання для масового читача, в якому йому задурюють голову неіснуючими “фактами” (наводимо список, можливо неповний):
http://www.nbuv.gov.ua/articles/vis-nanu/2003-2/5.htm - як не дивно, журнал “Вісник НАН України” мав би рецензуватися та не допустити публікації ненадійних результатів;
http://www.news2000.com.ua/print/derzhava/nuzhnaliukrainedeshevayae.html - виявляється, цей метод благословив міністр освіти та науки С.Ніколаєнко;
http://www.business.ua/i631/a21719 – Висновок: “жизнеспособность изобретения подтверждена государственным патентом”.

Саме тому цим матеріалом Майдан застерігає органи нашої влади від участі в сумнівних псевдонаукових оборудках, коли гроші платників податків підуть на банальне розкрадання грошей під маркою “енергетична незалежність України”. Звичайно ж, якщо влада є нашою…

Відповіді

 • 2006.01.13 | Вячеслав Хаврусь

  Hy-ну. І це лише початок

  "розводу" держави та довірливої публіки на гроші. "То ли ещё будет!" Очевидний наслідок катастрофічного падіння рівня нашої вищої освіти, коли для її одержання треба лише гроші. Замість того, щоб вища освіта була елітарною (в кращому розумінні цього слова, тобто доступна для всіх бажаючих, але дипломи могли одержувати лише дійсно найкращі), ми маємо масовий конвеєр, який за гроші штампує дипломи. Левова частка на цьому конвеєрі дістається різним платним вузам, де головне вчасно внести плату за навчання, а знання нікого не цікавлять. Як наслідок, можлива поява таких розробок, і я думаю, що вони в подальшому будуть рости в геометричній прогресії. Експертів то нема! Всі мають вищу освіту, але лише одиниці на всю країну можуть дати вірну оцінку. Питання - як знайти таких експертів.

  А взагалі цікаво було б, якби наукові експерти, присутні на Майдані, почастіше піднімали б подібні теми. Особисто був би дуже вдячний, бо знання за плечима не носити.
 • 2006.01.13 | Мирослав

  Re: Енергозбереження: стережіться шахраїв!

  Не треба наїжджати так на людей ;)
  я наприклад фізик, і мені досить цікаво було почитати про технологію експерименту.
  Відсутність публікацій у IOP i APS та непідтримка академіків ще не означає що автор - шахрай.

  Це може також означати, що десь по загран лабах хтось мовчки намагається відтворити цей еффект і стати мільярдером ;)

  Дайте людині спокій і час, і вона сама розбереться в усьому. Навіть без 10 державних мільйонів.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2021. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua