МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Ющ по газу - пряма мова

01/17/2006 | Shooter
в FT. діло каже :)

– Нещодавня угода з Росією про поставки природного газу й призначення компанії "РосУкрЕнерго" єдиним постачальником викликало багато запитань...

- Передісторія така. Очевидно, ви знаєте, що завжди газ, який ми купували в Туркменістані, в Україну доставлявся одним способом: це транзит територією Росії. Іншої альтернативи немає. І цей транзит робила одна зі структур... Я б узяв історію останніх п'яти-семи років.

Завжди була якась російська структура, що займалася від імені "Газпрому" транзитом територією Росії туркменського газу, котрий був власністю України. Я вас запевняю, і до Майдану, і після Майдану в цьому нічого не змінилося.

Це та практика, що була роками.

Україна до цієї практики щодо формування таких структур – прошу виділити курсивом – ніколи жодного стосунку не мала. І сьогодні я вам заявляю, що Україна – як країна або якась корпоративна структура – до "РосУкрЕнерго" ніякого відношення не має. "РосУкрЕнерго" сформовано за рахунок "Газбанку" – структури "Газпрому", і дочірньої структури "Райффайзен банку", до яких Україна не має жодного відношення.

Я порушив питання перед президентом Росії надати всю необхідну допомогу щодо того, щоб, по-перше, українська сторона отримала місце у відповідній структурі "РосУкрЕнерго" як одна із зацікавлених сторін у транзиті газу. Щоб ми відчули себе повноправними в процесі транзиту газу з використанням будь-якої структури, у тому числі й тої, про яку ми зараз говоримо.

– Чому тоді так багато великих промисловців критикують цю угоду?

– Якщо в них є спосіб купувати дешевший газ, нехай купують. Я тільки можу запевнити, що сьогоднішня ціна за газ – 95 доларів за тисячу кубів – це найнижча ціна у Східній Європі.

Прошу це підкреслити. Крім Білорусі. Якщо в когось із цих бізнесменів є спосіб отримувати дешевший газ, я це тільки вітаю. Може, в Англії газ і дешевше – я думаю, десь 410 доларів.

[...]

– Як рішення Росії про скорочення поставок газу змінило ваше бачення російсько-українських відносин у майбутньому?

– Коли 22 грудня я прочитав офіційний лист від "Газпрому", де фігурувала ціна 230 доларів, я негайно сказав своїм колегам з "Нафтогазу", що в першу чергу, це політична ціна, що це, звісно ж, політичний тиск на Україну. І що нам потрібно було знайти професійну відповідь, щоб вивести цей конфлікт із політичної площини та вирішити його на рівні бізнесу. Хотів би вам розповісти, що ми пережили, коли вони недопоставили 122 мільйони кубометрів на добу, які нам довелося відшкодувати, щоб не зірвалися поставки газу до Європи.

Росія звичайно платила нам цим газом за транзитні послуги. І коли ці платежі зупинилися, ми за два дні вибрали 107 мільйонів кубічних метрів із наших підземних сховищ і відправили цей газ у Західну Європу, щоб Європа не відчула те, що відчули ми без газу. І я думаю, що Європа це знає й розуміє, що ми хотіли продемонструвати повагу до споживачів і політичних наших партнерів на Заході, і продемонструвати гарантію з української сторони, що транзит буде без перебоїв. Тепер усе в минулому. Найважливіше, що в нас є газ по 95 на українському кордоні.

– Але це лише на шість місяців, а що потім?

– Якщо ви уважно прочитаєте угоду, то там сказано, що ані ціна на газ, ані тарифи за його транзит не можуть бути змінені односторонньо. І термін на півроку лише тому, що в другій половині року ціна за туркменський газ виросте на десять доларів, і це, звісно ж, потрібно було врахувати в угоді. І все. Але основна угода говорить, що протягом п'яти років жодна зі сторін не має права переглянути ціну.

– Але якщо Україна й Росія не домовляться про ціну, здається, єдиний спосіб один на одного натиснути, це закрутити кран...

– Знаєте, я думаю, що подібні методи залишилися в минулому. Думаю, що це основний урок, який ми винесли з цього конфлікту. І те, що Україна має найдешевший газ у Європі після Білорусі – великий політичний успіх. Ми підняли тарифи на транзит, які не змінювалися більше десяти років. Ми будемо переганяти на 11 мільярдів кубометрів газу більше. У 2005 році в нас уже був рекордний обсяг транзитного газу – 120 мільярдів кубометрів, включаючи російський, туркменський й узбецький газ. А в 2006 році тільки російського газу буде 121 мільярд. Національна Комісія з Регулювання енергоринку регулюватиме внутрішні ціни, що свідчить про те, що в нас діють продумані й дуже гармонічні ринкові механізми.

– Ви не боїтеся, що Росія може знову використати ті самі методи через шість місяців або через рік? Ви згодні з тими, хто каже, що Росія вчинила так, щоб підштовхнути ваш парламент до відставки уряду?

– Не думаю, але не буду особливо захищати свою точку зору, бо мені, як президенту, незручно і некоректно це коментувати. Якщо в наш час є люди, які ведуть таку політику, то я можу сказати, що це слабка політика, яка не має жодних перспектив. Я думаю, Росія винесла свій урок, як і Європа з Україною. Вважаю, те, що сталося, привело до того, що багато хто, в тому числі європейські організації, інакше подивилися на концепцію європейського енергоринку. І ось чому Україна сьогодні готова якнайглибше інтегруватися в європейський ринок.

Ми хочемо запропонувати співробітництво країнам, які мають ресурси, щоб зробити взаємодію максимально ринковою, створити максимально безпечну модель поставок газу через Україну до Європи.

Ми хочемо продемонструвати свій транзитний потенціал країнам, у яких є газ. Ми пропонуємо побудувати нові газопроводи й убезпечити газовий ринок за допомогою інших джерел. Я не люблю слова "альтернативний" у цьому випадку. Ми просто й чесно повинні диверсифікувати цю політику й продумати якісь реалістичні варіанти. У першу чергу я говорю про країни Центральної Азії, які, я впевнений, хочуть бути представлені на європейському ринку.

Те саме й щодо Росії. Ми хотіли б поглибити наше співробітництво з Росією. Ми сьогодні розглядаємо можливості розширити наші транзитні гілки. Наприклад, гілка "Богородчани – Ужгород" може збільшити свою пропускну здатність на 20 мільярдів кубометрів на рік. Це проекти, в яких ми хотіли б бачити як російських, так і європейських партнерів.

Ми прагнемо всім продемонструвати, що ми хочемо зробити наш транзитний ринок доступнішим і щоб Україну вважали найбезпечнішим транзитером багато років. Ми говоримо про Казахстан, Туркменістан та інші варіанти поставок середньоазіатського газу через Кавказ або Чорне море. І важливо знайти тут здорові компроміси з усіма – менше допускати помилок і підходити до цих питань конструктивніше.

– Але ви ж не віддасте частину української ГТС "Газпрому"?

– Ні. Наша газотранспортна система належить Україні, і Україна не розглядатиме питання зміни цього статусу.

Відповіді

 • 2006.01.17 | damoradan

  Исчо (шедевр)

  http://www.obozrevatel.com/news/2006/1/17/80145.htm

  Президент Украины Виктор Ющенко намерен внести новые изменения в Конституцию, после чего вынести новую редакцию на всенародный референдум после мартовских выборов. Об этом Ющенко сообщил в интервью The Financial Times.

  Издание пишет, что „довольно резким тоном, который диссонирует с его обычно мягкой манерой общения, Ющенко настоятельнее заявил, что голосование за отставку правительства его никоим образом не ослабило”. В частности, Ющенко отметил, что Кабинет министров не обратил внимания на этот парламентский демарш, поскольку народные избранники пренебрегли процедурой. Он отметил, что перед отставкой правительства по крайней мере треть депутатского корпуса обязана подписать просьбу о проведении подобного голосования, но, отметил Ющенко, эта формальность не была соблюдена. «Потому можно сказать, что парламент допустил вопиющее нарушение конституции», – сказал он.

  Ющенко считает, что этот неприятный эпизод поможет его партии «Наша Украина» заручиться поддержкой людей, поскольку сторонники Оранжевой революции 2004 года, которая привела его к власти, отвернутся от бывшего премьер-министра Юлии Тимошенко, которая присоединилась во вторник к пророссийской оппозиции во время голосования. Он сказал, что «ни одна сила не пошла больше вразрез с революционными ценностями, чем Тимошенко, которая «изменила национальным интересам».

  Ющенко прогнозирует, что его партия будет играть «первую скрипку» в процессе формирования следующего правительства после победы над Партией регионов, которую возглавляет его соперник на прошлогодних президентских выборах, – Виктор Янукович. И тогда, отметил Ющенко, конституцию пересмотрят демократическим путем – а не так, как происходило недавнее голосование, которое он назвал «неконституционным и противозаконным».

  «Но конституцию однозначно нужно будет отстаивать при участии людей, на референдуме, мобилизируя демократические силы», – сказал Ющенко.
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2006.01.18 | samopal

   М-дя... Пора посилать до нього Свистовича.

   По-перше - бо давненько не був, а по-друге - бо у нього прорізався дар (хоча невігласам може видатися, що то він сам потроху прозріває).
   Кому в очі не загляне, все людина або доброю стає, або правильною, або розумною... Не знаю, чи можна його випускать з цим на телебачення, але направити до прєзідєнта варто. Нехай би сходив та "просвітив". А раптом ми його ще остаточно не втратили?
 • 2006.01.18 | Мірко

  Re: Ющ по газу - пряма мова

  Шутер цитує Юща -
  > Національна Комісія з Регулювання енергоринку регулюватиме внутрішні ціни, що свідчить про те, що в нас діють продумані й дуже гармонічні ринкові механізми.<

  Що?
  Комісія регулюватиме ціни, - це гармонійний ринковий механізм?
  Боюсь що попри безнастанне вкапування Demorol хтось додав Ющу й дозу коноплів. А читачі FT швиденько зроблять з того потрібний висновок.

  Ану, знову, поясніть для тих, що не вчилися в совітських вузах. Вільноринковець Ющенко уважає регулювання цін гармонійним ринковим механізмом. Ага, ясно. :crazy:
  А "статистка" (соціялістка?) Юля врегулювала ціни на бензин тим, що відкрила ринок для ширшої конкуренції. :D
  Непоборна лоґіка, ні?
  Тут щось питомо "українське". :lol:
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2006.01.18 | line305b

   Re: Ющ по газу - пряма мова

   Мірко пише:
   > Що?
   > Комісія регулюватиме ціни, - це гармонійний ринковий механізм?
   > Боюсь що попри безнастанне вкапування Demorol хтось додав Ющу й дозу коноплів. А читачі FT швиденько зроблять з того потрібний висновок.

   Нормальный высновок они с того зроблять. Цены всех монополий должны регулироваться государством. Особенно британцы должны знать это лучше других, потому что Британия изобрела систему регулирования монополий "цена - коэффициент" по которому государство объявляет фиксированную цену на монопольный товар на один период, и затем снижение или повышение этой цены на обоснованный коэффициент на следующий период, предоставляя монополии прозрачные правила игры на длительное время. Считается наиболее дружественной к рыночному развитию системой регулирования монополий. То, что Ющ упомянул об этом в интервью ФТ - либо удачно ввернул, либо тренер хороший был.

   > А "статистка" (соціялістка?) Юля врегулювала ціни на бензин тим, що відкрила ринок для ширшої конкуренції. :D

   Насколько я помню, Юлька вначале помогла кризису углубиться, обвинив российские компании в монополизации рынка - насколько мне известно, не утруждая себя доказательствами - т.е. в ручном режиме грубо вмешалась в работу рыночной системы. Если после этого произошла либерализация импорта или рынка - это был рыночный шаг, но если до этого гос.служащий своим заявлением посеял панику, создал видимость непредсказуемых действий или популистский кризис - это дурной гос.служащий, для которого один выход - отставка. Для сравнения - недавно итальянский глава центробанка, который публично заявил - один раз, но после тендера, виигранного иностранцами, что приватизация крупнейшего итальянского банка ими противоречит национальным интересам - был вынужден САМ уйти в отставку, несмотря на то, что назначается ПОЖИЗНЕННО на свой пост.

   > Непоборна лоґіка, ні?
   > Тут щось питомо "українське". :lol:
   "Украинська" логика в данном случае в вас.
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2006.01.18 | saha

    Re: Ющ по газу - пряма мова

    > Насколько я помню, Юлька вначале помогла кризису углубиться, обвинив российские компании в монополизации рынка - насколько мне известно, не утруждая себя доказательствами - т.е.

    Восени Антимонопольний комітет визнав існування монополії на ринку ПММ.
    з травня до жовтня нічого не змінилося хіба що НафтоГаз сильніше вийшов на ринок роздрібної торгівлі але не так щоб його вважати монополістом :).

    Про решту криз я взагалі мовчу.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.01.18 | Shooter

     Re: Ющ по газу - пряма мова

     saha пише:
     > > Насколько я помню, Юлька вначале помогла кризису углубиться, обвинив российские компании в монополизации рынка - насколько мне известно, не утруждая себя доказательствами - т.е.
     >
     > Восени Антимонопольний комітет визнав існування монополії на ринку ПММ.

     Лайн трішки неправий в формулюванні: Юля звинуватила компанії в картельній змові щодо завищення цін на паливо, використовуючи своє монопольне становище. І не те, що, скажімо, спробувала обмежити
     їхню рентабельність, а просто "скомандувала": цени стой, раз-два! Чим і посприяла посиленню кризи з пальним.

     А існування монополії "саме по собі" не веде обов'язково до того, в чому компанії звинуватила Юля. І що, звісно, антимонопольний комітет ніколи не визнавав.
  • 2006.01.18 | Михайло Свистович

   Re: Ющ по газу - пряма мова

   Мірко пише:
   >
   > Комісія регулюватиме ціни, - це гармонійний ринковий механізм?

   Ринку немає. Є монополія.

   > Боюсь що попри безнастанне вкапування Demorol

   Ви його самі йому вкапували чи він Вам сам про це розповів?

   >
   > Ану, знову, поясніть для тих, що не вчилися в совітських вузах.

   Схоже, що не тільки в совіцьких

   > А "статистка" (соціялістка?) Юля врегулювала ціни на бензин тим, що відкрила ринок для ширшої конкуренції

   Відкрила? Для конкуренції? Ширшої? Врегулювала? Ви яку коноплю курили?

   > Непоборна лоґіка, ні?
   > Тут щось питомо "українське"

   Та вже ж не діяспорне
 • 2006.01.18 | Schwarzkopf

  Re: Читайте інтерв'ю Тарути

  на : http://www.pravda.com.ua/news/2006/1/18/37716.htm
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2006.01.18 | Shooter

   Cенсу немає

   Оскільки принципово Тарута зацікавлений лише в супердешевому газі для "себе", будучи готовим, наприклад, на білоруський чи молдавський варіант, себто передачі труби Росії - і про це він вже заявляв в своєму "першому" анти-договірному інтерв'ю.

   Заодне рекомендую подивитися на майже абсолютно едентичні заводи ч/м, які успішно працюють не те, що в ЦЄ (де газ вже >200 і де Тарута, доречі, має 2 заводи - в Угоршині та Польщі), а в тій же ж Німеччині чи Франції. З їх в кілька разів більшими зарплатами.

   Ну і про рік 2007 - ні слова. Коли умови для переговорів для України були би лише гірші.

   **********

   Взагалі-то, я би на місці кореспондента спитав: якщо вже газ по 95 робить ч/м нерентабельною, то навіщо Тарута купував ч/м активи в Угорщині та Польщі, де газ вже - за 200 доларів?
 • 2006.01.18 | Стайєр

  Офф-топ, але занятно (історія повторює себе?) :

  Архіви Форумів Майдану

  27-12-2001 00:53, IApple
  Ще й як шантажуватимуть... навіть не свої Туркменським газом!

  Версія до друку // Тема повністю // переглядів: 24 // URL: http://www2.maidan.org.ua/n/arch2001/1009407193

  Нагріти сусіда. Віктор Христенко пред'явив Україні газовий ультиматум

  Известия, 26.12.2001, 16:33 (взято з УП)

  У вівторок у Києві фактично провалом закінчилися міжурядові переговори Росії й України про газові стосунки двох країн у 2002 році. Переговори, які вів паливний віце-прем'єр Віктор Христенко зі своїм українським колегою Олегом Дубиною, зайшли у тупик через жорстку позицію Москви. Україні пропонують платити за російський газ у півтора рази дорожче, ніж платили досі.

  Віктор Христенко приїхав у Київ у понеділок. Переговори тривали два дні, але урядові групи двох країн не узгодили текст протоколу про постачання російського газу українським споживачам і його транзиті до третіх країн у 2002 році.

  Поки сторони дійшли згоди тільки у найбільш принциповому питанні - про потреби України природного газу у наступному році. Вирішено, що українським споживачам газу знадобиться 78 мільярдів кубометрів. 34 мільярда Україна планує закупити у Туркменії, 18 мільярдів - добути сама, 26 мільярдів кубометрів, що залишилися добрати за рахунок постачання з Росії.

  Як відомо, Україна недавно запропонувала Росії перейти на грошові розрахунки за транзит нашого газу. Досі Росія розплачувалася "натурою" - тобто самим газом.

  Вчора Віктор Христенко у відповідь на українські пропозиції погрозив Києву підвищенням цін на газ з нинішніх $50 до $80 за тисячу кубометрів. Крім того, Москва роздумує збільшити плату за транзит туркменського газу через російську територію на Україну із $1,09 за транспортування тисячі кубометрів на 100 кілометрів шляху до $1,75. Такі умови просто катастрофічні для української сторони.

  Джерело "Известий" в українському уряді повідомило, що Київ вже веде переговори з Туркменією про можливість збільшення постачання туркменського газу до країни, у випадку якщо Росія все ж радикально підніме ціну на газ.

  Прес-секретар українського прем'єра Анатолія Кінаха Сергій Нагорянський заявив "Известия": "Кожна сторона, безумовно, відстоює свої інтереси. Але ми вважаємо, що з розвитком економік наших країн ми повинні поступово перейти на грошові розрахунки. Під час останнього раунду російсько-українських переговорів російський прем'єр Михайло Касьянов заявив, що значна частка взаєморозрахунків повинна проводитися грошима".

  Як повідомили "Известиям" у кабінеті міністрів України, сьогодні переговори будуть продовжені – до Москви прибуде українська урядова делегація. Її склад і графік роботи у Москві поки ще не затверджений. Однак, за деяким даними, перший віце-прем'єр України Олег Дубина, який останні місяці веде всі газові переговори з Росією, у Москву не приїде. Скоріше за все делегацію очолить український міністр палива і енергетики Віталій Гайдук.

  У будь-якому разі тепер слова президента Росії Володимира Путіна про те, що всі газові проблеми з Україною врегульовані, можна сприймати з великою натяжкою.

  -------------------------------------------

  Ще не всі "ломові" аргументи "братів" послаблено. А на тлі електричного "єднання" (і підвищення тарифів на електроенергію з боку Росії вже після угоди), останніх атомних "помочей"...


  Версія до друку // Тема повністю // переглядів: 24 // URL: http://www2.maidan.org.ua/n/arch2001/1009407193

  Україну більше не шантажуватимуть. (188) Максим’як . 25-12-2001 00:03 4. UBK
  Re: Просив би звернути увагу п.Юрка та п.Заграву. (41) Максим’як . 25-12-2001 00:39 .
  Re: Україну більше не шантажуватимуть. (27) LEN . 26-12-2001 22:51 .
  Справді добудова - то "преступление перед народом" расєйским, (30) IApple . 26-12-2001 23:20 .
  Re:А Буняк далі робить свою справу, тепер буксири для танкерів. (29) Максим’як . 27-12-2001 00:20 .
  Re: Справді добудова - то "преступление перед народом" расєйским, (11) LEN . 27-12-2001 19:03 .
  За що й розмова! (13) IApple . 27-12-2001 19:36 .
  Re: За що й розмова! (11) LEN . 27-12-2001 21:48 .
  Re: Завтра придбане підприємство зробить офіс в Україні (13) Максим’як . 27-12-2001 23:28 .
  Лен має рацію. Це приклад наслідків бездумної приватізації (13) Ernst Zahrava . 29-12-2001 05:26 .
  Якраз навпаки (11) IApple . 29-12-2001 05:41 .
  Ввін має рацію мимоволі (8) Ernst Zahrava . 29-12-2001 06:05 .
  ЛЕН, читайте що наші брати пишуть (27) Абу ®. 27-12-2001 13:31 .
  захисникам російських інтересів- (18) Абу ®. 27-12-2001 14:14 .
  Re: ЛЕН, читайте що наші брати пишуть (13) LEN . 27-12-2001 18:48 .
  Ще й як шантажуватимуть... навіть не свої Туркменським газом! (23) IApple . 27-12-2001 00:53 .
  Re: Важко щось сказати, наскільки ця стаття є правильною. (23) Максим’як . 27-12-2001 01:35 .
  Re: Газовий протокол між Росією і Україною на 2002 рік узгоджено (12) Максим’як . 27-12-2001 14:50 .
  Хлопці, ви у мапу дивилися? (41) Рюген . 27-12-2001 01:14 .
  А протоку до Середземного? (22) IApple . 27-12-2001 01:27 .
  Единственный жизнеспособный маршрут,который существует уже сегод (24) IApple . 27-12-2001 01:41 .
  А в якому стані трубопровід Баку -Супса (через Грузію ?)(-) (10) Мартинюк . 27-12-2001 14:00 .
  Re: Баку -Супса до 8 млн. т. з 2002 (16) Максим’як . 27-12-2001 14:19 .
  Re: Единственный жизнеспособный маршрут,который существует уже сегод (17) LEN . 27-12-2001 18:30 .
  угу (16) Абу ®. 27-12-2001 15:24 .


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua