МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Сім‘я Кучми вимагає ревізії парламентських виборів? (/)

04/01/2006 | Мінор
http://rep-ua.com/29746.html


>Після того, як поєдинок на боксерському рингу завершується і рефері піднімає угору правицю переможця, суперники обов‘язково тиснуть одне одному руки – мовляв нічого особистого, тільки чесне змагання, дарма, що переламано ніс. Коли в результаті демократичних виборів в Україні стара влада має піти геть, вона чомусь завжди тримається до нокауту і після чесного змагання, переможеного все ж таки треба виносити на носилках.


Перегляд минулої п‘ятниці програми «Свобода слова» на телеканалі ICTV залишив дивний присмак перекислого і вже прогірклого борщу. І, власне, не тому, що, як завжди, бездоганний Савік Шустер понизив стандарти професійної журналістики. Вразило нечуване поєднання у боротьбі за демократію і європейські цінності націоналістичної «Пори», слабко-замасковано-олігархічної «Віче» і ліворадикальної партії «прогресивних соціалістів». Вітренко, Богословська і Каськів по один бік, те ще й за підтримки представника партії Литвина, - погодьтеся досить неймовірна комбінація.


Тепер вони разом вимагають перерахунку голосів. Набравши менше і так пониженого 3% бар‘єру аутсайдери виборчих перегонів хочуть порахувати ще раз, по дорозі пояснюючи, що напевне це вже не можливо, бо влада спалить бюлетені ще на підвозі до ЦВК. Спостерігаючи за поведінкою Петра Порошенка, який напружено сидів збоку, стривожено зиркаючи на свого сусіда із БЮТ, могло скластися враження, що сценарій з ним не погоджений.


Однак, з огляду на те, що вже у вівторок стара Верховна Рада збирається приймати Постанову про необхідність перерахунку всіх голосів на виборах, важко повірити, що НСНУ тут ні при чому.


Юристи стверджують, що Постанови Верховної Ради для ЦВК не мають юридичної сили. Згідно закону про Центрвиборчком, він керується виключно законами та Конституцією України. А Постанова, хай і Верховної Ради, до законів не належить. Тому старі парламентарі, схваливши Постанову, зроблять швидше політичний, аніж юридичний крок.


І все ж таки, що об‘єднало ще вчора непримиренних суперників, а може і ворогів? Не виключено, що саме результати останніх парламентських виборів нанесли остаточний удар по сім‘ї Кучми. Фінансована Віктором Пінчуком партія «Віче» та прихильний до нього ж проект «Пора-ПРП» (у списках якого генеральний директор пінчуківського ICTV Юрій Богуцький) і навіть нібито напівпомаранчевий блок імені колишнього першого помічника Кучми Володимира Литвина – всі вони мають пряме або опосередковане відношення до колишнього президента. Не чужою до Кучми є і нібито «соціалістична» Вітренко, яка у 1999 році зробила усе, щоб найбільш реальний його конкурент Мороз, не потрапив до другого туру президентської гонки.


Віктор Пінчук, один з найбагатших і найрозумніших олігархів України, завжди умів прораховувати ходи наперед. Втративши Криворіжсталь і тримаючи із останніх сил НФЗ, він не має ілюзій щодо прем‘єрства Юлія Тимошенко, яка під час виборчої кампанії не раз обіцяла продовжити почате ще рік тому.


Тому не дивно, що саме на ICTV не хто інший, як Інна Богословська на підставі перерахунку однієї дільниці на виборах до райради міста Дніпропетровська зажадала глобальної ревізії результатів виборів усіх рівнів по цілій країні. Хоч і трохи смішно, адже реакція, якої вимагала пані Богословська була неадекватна причині.


Насторожує впевненість з якою аутсайдери йдуть на прийняття юридично безглуздої Постанови Верховної Ради у вівторок. Джерела у середовищі НСНУ не виключають, що керівництво партії, яка втрачає владу за результатами парламентських виборів, має чіткий план – як встановити в країні президентське правління і привести Україну до перевиборів Верховної Ради.


У всякому разі збіг інтересів партій, що є близькими до сім‘ї Кучми, з одного боку і частини нової влади, яка не бажає ділити уряд із БЮТ, з іншого - може витворити справжню потвору. І тоді вже не матиме значення бажання самого Президента Ющенка - оголошувати перевибори чи ні – його поставлять перед фактом нелегітимної Верховної Ради і він буде змушений розіграти в сценарії відведену йому роль.


До речі, прихильники перерахунку шукають прецеденти у найближчому зарубіжжі. Як приклад наводять досвід Польщі, де після президентських виборів бюлетені були перераховані по всій країні. Однак треба сказати, що наші сусіди мають справді демократичну країну, де владу, яка програла вибори, не треба виганяти із кабінетів силоміць. На відміну від польського, українського чиновника трясе, коли він уявляє себе на вулиці без кабінетної шкарлупи. Відомо, що заступники мера Омельченка позакривали свої кабінети зсередини, коли по коридору в оточенні журналістів ішов переможець цьогорічних змагань. На відміну від них, партії, які все ще тримають владу в країні, не схильні ховати голову у пісок. Найближчими днями вони перейдуть у наступ і, судячи з програми на ICTV, артпідготовка вже почалась.


Віктор УКОЛОВ


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua