МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Звіт КВУ про хід виборчого процесу на Донеччині

04/06/2006 | Прес-служба КВУ
Комітет виборців України – всеукраїнська громадська організація, яка вже дванадцять років здійснює комплексний моніторинг виборчих кампаній в Україні на предмет дотримання учасниками виборчого процесу українського законодавства та міжнародних стандартів демократичних виборів. В день голосування 26 березня 2006 року на виборчих дільницях працювало 5000 представників КВУ, які мали статус офіційних спостерігачів або журналістів газети “Точка зору”. Також представники КВУ спостерігали за процесом передачі протоколів в ТВК і ОВК, слідкували за роботою цих комісій.

Напередодні і в день голосування працювала безкоштовна гаряча лінія, куди надходила інформація про порушення та надавалися юридичні консультації. В день голосування на “гарячу лінію” зателефонувало 28 тисяч виборців та членів комісій.

В Донецькій області від КВУ працювало 344 офіційних спостерігачів та 176 журналістів від Всеукраїнської громадсько – політичної газети “Точка Зору”, засновником якої є ВГО КВУ. Загальна чисельність спостерігачів – 520.

ТВО№ 39 (Донецьк)– 123 (8-“Точка Зору”, 115-КВУ)
ТВО №40 (Донецьк) – 97 (всі “Точка Зору”)
ТВО№ 41 (Донецьк) – 58 (33 – “Точка Зору”, 25-КВУ)
ТВО № 42 (Артемовск) –16 (всі КВУ)
ТВО № 43 (Горловка)- 30 (всі КВУ)
ТВО №44 (Енакиево) – 2 (“Точка Зору”)
ТВО № 45 (Константиновка) – 10 (все КВУ)
ТВО №46,47 (м.Макіївка) – 10 (1- “Точка Зору”, 9 - КВУ)
ТВО №48,49 (м.Маріуполь) – 44 (24-“Точка Зору”, 20-КВУ)
ТВО №50 (Красноармейск) –2 (“Точка Зору”)
ТВО №51 (Краматорськ, Славянск) – 20 (все КВУ)
ТВО№ 52 (Шахтерск, Торез) – 25 (все КВУ)
ТВО №53 (Марьинка, Селидово) – 44 (все КВУ)
ТВО №54 (Волноваха) – 2 (“Точка Зору”)
ТВО №55 (Старобешево, Докучаевск) – 30 (все КВУ)

В територіальних комісіях по Донецькій області працювало – 7 чоловік (“Точка Зору”)

Також в області працювало 17 мобільних груп КВУ.

У офіційних спостерігачів КВУ та журналістів „Точки зору” виникли наступні проблеми:

- в м.Донецьк зафіксовано усього 2 випадки, коли КТС не допустили на дільниці, через незнання закону:

- На ДВК № 3 ТВО № 41 (м. Донецьк р-н Ленінський) вранці 26 березня не пускали спостерігача від “Точки зору” протягом 40 хвилин через не знання членами ДВК Закону.

- ДВК № 106 ТВО № 40 (м. Донецьк р-н Калінінський) засідання ДВК відбулось без спостерігачів (як від політичних партій, так і від КВУ)!!! Їх допустили за 10 хвилин до відкриття дільниці, коли всі процедури вже було виконано.

У день голосування до КВУ також надійшли наступні скарги від спостерігачів:

- ДВК №36 ТВО № 39 м. Донецьк - спостерігачів примушують займатися організаційною роботою на ДВК, погрожуючи у випадку відмови не надати наприкінці голосування протокол.

- ДВК №61 ТВО № 40 м. Донецьк – члени ДВК відмовлялися реєструвати спостерігачів, журнал для реєстрації не вівся взагалі. Конфлікт було залагоджено після втручання мобільної групи КВУ.

- За повідомленням прес-секретаря Донецької обласної організації СДПУ (о) Наталії Зоц на ДВК №49 ТВО №50 (Амвросіївський район) не пускали спостерігачів від СДПУ(о).

В день виборів 26 березня спостерігачі КВУ склали понад 50 скарг та актів про порушення.

Напередодні голосування

Окружні виборчі комісії в області, в цілому, були сформовані та провели своє перше засідання вчасно – 27 січня. ОВК № 55 (центр – м. Старобешево) провела перше засідання навіть раніше зазначеного законом терміну – 26 січня. Незначні проблеми у роботі виникли у комісії в ТВО № 44 (центр – м. Єнакієве).

Через безвідповідальне ставлення партій та блоків - суб’єктів виборчого процесу у питанні подань кандидатур до ОВК частина з членів комісій в області виявилися некомпетентними та такими, що не відповідають нормам закону за вимогами до професійних якостей. Через це відбулися зміни у керівному складі низки ОВК:

1. Змінені голови в ОВК №48 (центр-м.Маріуполь) та ОВК №51 (центр – м.Краматорськ)

2. Змінені секретарі комісій в ОВК №39 (центр – Куйбишевський район м.Донецьк) та ОВК №42 (центр – м.Артемівськ).

3. 27 лютого голова ОВК № 51 (центр – м.Краматорськ) В.Дорохов написав заяву про складання повноважень за особистим бажанням. Він обґрунтував це станом здоров`я.

За повідомленням члена комісії Миколи Злобаря існують неформальні причини відставки пана Дорохова:

- постанова Краматорського міського суду від 24.02, що визнала бездіяльність голови ОВК. Позивачем у справі виступав уповноважений блоку „Пора-ПРП” Сергій Суков. Приводом для позову став той факт, що, утворивши 18 лютого дільничні комісії, ОВК не надав їх особистий склад усім зацікавленим бокам.

- напружені стосунки між паном Дороховим та суддею Н.Пікаловою, до якої голова комісії застосовував нецензурні вирази. У відповідь суддя направила до ЦВК лист із проханням вплинути на В.Дорохова.

Абсолютна більшість подань про складання повноважень члена ОВК була за особистими заявами громадян. Окружні виборчі комісії після етапу численних ротацій членів та проблем з матеріально-технічним забезпеченням, в цілому, почали працювати в нормальному режимі. У переважній більшості випадків списки виборців були вчасно передані до ОВК. Так, у м. Донецьк міський голова О.Лук`янченко передав акти зі списками виборців до 3-х окружних виборчих комісій міста Донецька 13 лютого ( термін, передбачений законом). Деякі ОВК у області отримали списки виборців навіть раніше зазначеного терміну ( ОВК №53 - 10 лютого).

За невеликим винятком протягом лютого – березня 2006 року ефективність роботи ОВК та ТВК підвищилася. Постійні зміни в складі виборчих комісій спричинили незначні проблеми у роботі ОВК. Засідання ОВК, в окремих випадках, проходили з порушенням строків, іноді засідання підмінялися іншими формами роботи, списки виборців передавалися в ДВК не на засіданнях, а по факту явки членів ДВК в окружну комісію.

Поширеними були проблеми із забезпеченням ОВК необхідними матеріалами – приміром чисельними є випадки, коли ОВК не мали достатньої кількості бланків посвідчень для реєстрації спостерігачів від громадських організацій, в результаті багато посвідчень було видано на бланках посвідчень спостерігачів від політичних партій, а в частині ОВК це питання не вирішено до цього часу. В той же час, в окремих випадках мають місце свідомі дії ОВК, які можна пояснити політичними мотивами. Насамперед це стосується відмови в реєстрації спостерігачів.

Округ №50, м. Красноармійськ. В ОВК не вводять члена виборчкома від Партії промисловців та підприємців України Анатолія Дзекунова, оскільки ніби-то не отримали на нього посвідчення з ЦВК. При цьому прізвище цього члена ОВК є в газеті “Голос України” в переліку членів комісії, затверджених 13 березня. Також Михайла Єремєєва як уповноважену особу НСНУ вигнали 21 березня з засідання ОВК разом із журналістом газети “Наша Альтернатива” Пилипом Тищенко. Пани Єремеєв та Тищенко подали позови до прокуратури. Комісія відмовляється реєструвати спостерігачів від НСНУ в цьому окрузі. Відмова аргументується тим, що зі 166 спостерігачів 96 – з Західної України, а отже вони не могли написати заяви власноруч.

Спостерігачі КВУ відзначали також і інші проблеми, пов‘язані з роботою ОВК:

17 березня ОВК ТВО №46 (м.Макіївка) передала у міську прокуратура 2 заяви відносно протиправних дій блоку НСНУ. Голова ОВК Ганна Серединська (за поданням УНП) повідомила, що приводом для подання заяв є діяльність довіреної особи блоку Тетяни Садової, які привели до того, що «наші ДВК недоукомплектовані членами саме від виборчого блоку «Наша Україна» Станом на 16 березня у дільничних комісіях ОВК ТВО №46 НСНУ змінила 31 члена ДВК, 5 з яких – голови комісій. Голова ДВК №14 (також представлений партією НСНУ) до 14 березня жодного разу не з`явився на своєму участку. Пані Серединська стверджує, що неодноразово попереджали керівництво партії про перешкоджання таким чином роботі комісій.


Починаючи з лютого 2006 року до ОВК ТВО №43 почали надходити заяви від жителів м. Горлівка, стосовно надходження їм письмових повідомлень, щодо того, що вони є членами ДВК та викликаються на засідання. Вони стверджують, що своєї згоди на участь у роботі ДВК не давали, ніяких заяв не писали. Або поширені випадки, коли члени однієї політичної партії викликаються на засідання ДВК в якості члена комісії від іншої політичної партії чи блоку. Так, від уповноваженої особи блоку “Наша Україна” до ОВК ТВО №43 надійшло подання на члена ДВК Шапко М., який є громадянином Росії та має лише посвідку на проживання у м. Горлівка.

ОВК №55 на 18 березня недоукомплектувала 5 з 13 ДВК у м. Докучаєвськ. Станом на 17.03 ДВК не отримали ще другого запрошення для виборців, які повинні бути рознесені 18.03. Передано неповний комплект інформаційних плакатів для розміщення на дільницях.

Проблем із відкритістю роботи ОВК в Донецькій області майже не зафіксовано. Журналісти та спостерігачі мали можливість бути присутніми на засіданнях комісій та отримувати необхідні матеріали.
Є декілька випадків, коли члени комісій від тих чи інших політичних сил вчасно не повідомлялися про засідання чи не отримували необхідні матеріали:

На ОВК №53 уповноважена особа КПУ написала скаргу щодо непоінформування про засідання комісії представника КПУ та ненадання протоколу засідання комісії, де розглядалося питання про керівний склад ДВК (лютий 2006).

Окружні виборчі комісії наприкінці березня загалом працювали в нормальному режимі, і робили все можливе для забезпечення нормального виборчого процесу, доукомплектації дільничних виборчих комісій тощо. Дуже часто певні процедури ОВК здійснювали з порушенням строків та процедури, однак труднощі як правило носили об’єктивний характер.

В Донецькій області проблеми із реєстрацією спостерігачів КВУ виникли тоді, коли ОВК поставили вимогу окрім звичайних подань надати ще й подання в електронному вигляді. Така ситуація виникла у ОВК ТВО №39 (м.Донецьк), де співробітниці КВУ О.Долі відмовили у прийнятті документів не в електронному вигляді, а також відмовили у наданні офіційної відмови. Після заяви КВУ щодо звернення до ЦВК спостерігачі були зареєстровані, проте з ОВК все одно надійшла просьба надати списки спостерігачів в електронному вигляді. Такі ж проблеми виникли і в інших ОВК області.

Хід голосування

Відкриття дільниць

В області вчасно відкрились та почали працювати переважна більшістьдільничних виборчих комісій (ДВК). Приблизно 40 % виборчих дільниць відкрились із запізненням від 5 до 25 хвилин переважно з технічних причин, оскільки затягнувся процес видачі бюлетенів.


Затримкою для відкриття ДВК у м. Донецьк (ТВО № 39, 40, 41) став той факт, що блок “Наш Донбас” зняв себе з виборів до райрад Донецька і ДВК не відкривали виборчі дільниці з причини, що ніби - то мають виключити партію з бюлетенів. Мобільна група КВУ виїхала до ТВК в Київському районі та отримала наступну інформацію: 25 березня ввечері до ТВК Київського районну прийшла постанова Ворошилівського районного суду, щодо зняття з виборів блоку “Наш Донбас”. Через це не відкрились ряд виборчих дільниць Донецька (приблизно 10 - 15 %), що прийняли рішення виключати блок з виборчих бюлетенів. Такі випадки зафіксовані на ДВК № 85 та ДВК №110 ТВО № 39 (м. Донецьк р-н Київський), ДВК № 23 ТВО № 39 (м. Донецьк р-н Ворошилівський).

ДВК №88 ТВО №39 - блок “Наш Донбас” не позначений як той, що вибув, у виборчих бюлетенях.

ДВК №85 ТВО №49 м. Маріуполь – призупинена робота комісії. Робота дільниці почалася вчасно, проте потім з’ясували, що у бюлетенях навпроти виборчого блоку “Наш Донбас” не проставили штамп “Вибув”. Голова комісії заявив, що він не знав про зняття блоку з виборів до місцевої ради й у нього не було відповідної заяви ТВК. Члени комісії не встигають поштампувати усі бюлетені. Голова комісії пан Скороходов опечатав скриньку, в якій знаходилися бюлетені трьох виборців, з порушенням закону – не зібрав засідання комісії. Зараз на дільниці 2 скриньки замість 3-х.

Іншими причинами затримки відкриття дільниць стали процедурні моменти чи людський фактор (запізнення голів комісій, прийняття присяги новими членами тощо):

ДВК № 13 ТВО № 39 (м. Донецьк) не відкрилась через те, що одного члена ДВК було виключено, а введені члени приймають присягу.

ДВК № 6 ТВО № 39 (м. Донецьк) не відкрилась через те, що затягнулось засідання ДВК, а саме процедура видачі бюлетенів.

ДВК № 106 ТВО № 39 (м. Донецьк) не відкрилась через те, що станом на 7.30 члени ДВК не вийшли на роботу. Спостерігачі 1,5 години очікували на вулиці, до приміщення їх не впустили.

ДВК № 33 ТВО № 39 (м. Донецьк) не відкрилась через те, що не було кворуму (запізнився голова ДВК), потім затяглось засідання ДВК - перший контрольний лист в урну вкинули без печатки(!), і було прийняте рішення вкинути другий з печаткою. Зафіксовано, що на урнах браковані пломби, які легко зірвати.

Готовність виборчих дільниць до голосування

Головною проблемою в плані організації голосування стали великі черги на дільницях. Спостерігачі КВУ фіксували випадки, коли члени ДВК штучно утворювали 2 черги: в одній видавали бюлетені по виборам народних депутатів, в іншій – по місцевим виборам.

ДВК №8 ТВО №39 (Ворошилівський район м.Донецьк) – члени комісії з самого початку голосування створили 2 черги.

ДВК №45 ТВО № 55 м. Докучаєвськ (біля 15.00) – через великі черги виборці розписуються за отримання бюлетеня, проте не можуть дочекатися та йдуть з дільниці, так і не отримавши свої бюлетені.

До 19.00 черги на виборчих дільницях не зменшуються:

ДВК № 114 ТВО № 52 (м. Торез): Люди вистоюють по 2 черги. Спочатку в одній черзі отримують бюлетені по виборам у Верховну Раду, потім, у другій черзі отримують бюлетені по місцевим виборам.

ДВК № 62 ТВО № 39 (м.Донецьк) - через великі черги більшість виборців йдуть з дільниць, не проголосувавши.

ДВК №67 ТВО № 43 (м.Горлівка) – на 20.00 члени ДВК не пускають виборців на дільницю, запускаючи до приміщення по 1 особі. На вулиці очікують біля 300 осіб.

ДВК №9 ТВО №39 (м.Донецьк) – члени ДВК на дільниці створили 2 черги – за бюлетенями по виборам народних депутатів до ВРУ та за бюлетенями на місцеві вибори.

ДВК №29 ТВО №47 (м.Макіївка) – на дільниці виборцям дають розписатися лише в отриманні одного бюлетеня до ВРУ, проте голосують виборці за 4 бюлетенями.


До спостерігача КВУ у м.Горлівка звернулася голова ДВК 139 ТВО №43, що була введена до ДВК за 3 дні до виборів від Народного Блоку Литвина. Голова панікувала, оскільки не знала навіть, як необхідно складати протокол.

Через укомплектування дільничних комісій мінімальним складом, члени ДВК майже не реагують на такі порушення як голосування не в кабінці, перебування одразу двох виборців у кабінці тощо

ТВО № 39 ДВК № 40 м. Донецьк о 12.25 зафіксований випадок, коли виборці заходять у кабінку по двоє. Члени ДВК не реагують

У переважні більшості дільничних комісій області ( наприклад, ДВК № 121 ТВО № 40, ДВК №9 ТВО №41, ДВК 63 ТВО №39, ДВК №32 ТВО №39 у м.Донецьк, ДВК № 161, 162, 167-169, 171 ТВО №51 м. Слов’янськ тощо) – зафіксоване голосування не в кабінках для голосування через те, що кабінок не вистачає.

ДВК №62 ТВО №43 м. Горлівка, ДВК №23 ТВО №39, ДВК №109 ТВО № 40 - м Донецьк – зафіксовані випадки, коли через велику кількість виборців на дільниці люди голосують не в кабінках для голосування.

На 19.00 голосування поза кабінками не припиняється:

ДВК №147 ТВО №43 (м. Дебальцево): Біля кабінок для голосування розташовані столи, до яких прикріплені кулькові ручки. Голова комісії заявляє, що столи стоять для того, щоб виборцям було де ознайомитись з бюлетенями, але оскільки там є ручки, виборці там і голосують.

ДВК №98 ТВО №41 (м. Донецьк) виборці голосують поза кабінками, через черги та непристосованість виборчий дільниці.

Спостерігачі КВУ в Донецький області фіксували випадки, коли виборчі скриньки знаходилися поза полем зору членів ДВК, були опломбовані неналежним чином тощо.

ДВК № 97 ТВО № 39 (м. Донецьк) в приміщенні для голосування можливо розмістити лише одну велику скриньку для голосування, якої звичайно не вистачає.

ДВК №84 ТВО №39 м.Донецьк - всі скриньки для голосування опломбовані лише з одного боку. На запитання представника КВУ, голова ДВК заявив, що в нього на 7 скриньок лише 12 пломб, а отже він жодну з них пломбувати з другого боку не буде.

ДВК №147, №156 ТВО №43 ( м. Дебальцеве): скриньки для голосування розташовані не в полі зору членів комісії.

ДВК №47, ТВО №43 (м. Горлівка), скринька для голосування опломбована не згідно закону. Пізніше на ДВК приїхали представники НСНУ й БЮТ та наполягли на тому, щоб ці скриньки були відставлені. За даними спостерігачів КВУ у цих скриньках знаходиться приблизно 500 бюлетенів. Усього на дільниці 2200 виборців. Зараз з ОВК на дільницю везуть 2 нові скриньки.

ДВК № 32 ТВО №39 – скринька для голосування не витримала тиску бюлетенів та розійшлася по швам ( була заповнена на 70%). Ії опломбували та склали відповідний акт.

Певні незрозумілі моменти виникали із печатками на контрольних листах. Трапляються випадки, коли члени ДВК з початку голосування вкидали у скриньки контрольні листи без печаток.

ДВК №48 ТВО № 55 м.Докучаєвськ – в 4 скриньках були вкинуті контрольні талони без печаток. Члени ДВК вкидають додаткові контрольні листи із печатками.

ДВК №49 ТВО №55 м.Докучаєвськ – перший контрольний лист в скриньки кинули без печаті. Тому комісія прийняла рішення вкинути другий контрольний лист.

На окремих ДВК області на 15.00 виникло занепокоєння, що через велику явку виборців не вистачить бюлетенів:

ДВК №52 ТВО №55 м. Докучаєвськ – не вистачає 53 бюлетеня згідно списку виборців. Велика явка виборців, члени ДВК переживають, що до кінця дня не вистачить бюлетенів. ОВК стверджує, що в Ії розпорядженні не має додаткових бюлетенів.

ДВК №93 ТВО №50 м. Красноармійськ - кількість виборчих бюлетенів значно менше, ніж виборців у списку.

Приміщення ДВК у окремих випадках були не пристосовані для голосування чи траплялися інші процедурні порушення:

ДВК № 97 ТВО № 39 (м. Донецьк) в приміщенні для голосування можливо розмістити лише одну велику скриньку для голосування, якої звичайно не вистачає.

На ДВК №136 ТВО №50 відсутня інформація про кандидатів у депутати в міську та обласну раду.

ДВК №152 ТВО №43 (м.Дебальцеве) - температура у приміщенні комісії біля + 3.

ДВК №147 – 156 ТВО № 43 (М.Дебальцеве) – відбувається торгівля пивом на дільницях.

ДВК № 147-156 ТВО №43 (м. Дебальцеве) – на усіх дільницях присутні представники правоохоронних органів.

Спостерігачі КВУ фіксують також суттєві порушення з боку членів ДВК, які, певно, намагалися прискорити процес голосування, проте тим самим порушували законодавство.

ДВК № 149, №150, №151 ТВО №43 м. Дебальцеве – члени ДВК заздалегідь ставлять підписи в бюлетенях, мотивуючи це тим, що так можна уникнути черг. На столах лежать стоси із вже підписаними бюлетенями.

ДВК №148 ТВО №43 м. Дебальцево - члени ДВК 25.03 о 18.00 поставили підписи під ітоговим протоколом, який був заповнений повністю без цифр за результатами голосування

Траплялися спроби виносу бюлетенів з дільниць. ДОО КВУ висловлювало занепокоєність тим, що з цих прецедентів можуть початися “каруселі”.

ДВК №8 ТВО № 39 м. Донецьк – складений акт щодо спроби виносу бюлетенів з дільниці.

ДВК №14 ТВО №39 – зафіксований факт виносу бюлетеня з виборчого дільниці.

ДВК №59 ТВО №50 (м.Красноармійськ) - спостерігачі склали акт з приводу виносу виборцем бюлетенів

Зафіксовані трагічні випадки із виборцями під час голосування:

ДВК №33 ТВО №40 м. Донецьк – жінка під час голосування в кабінці для таємного голосування впала та зламала руку. Члени ДВК викликали швидку.

ДВК №16 ТВО № 49 м.Маріуполь на дільниці помер 75-річний чоловік. Виклик до швидкої поступив біля 8:24. За словами лікаря швидкої медичної допомоги, чоловік помер у зв’язку із горловою кровотечею.

ДВК № 59 ТВО №44 у селищі Ольховатка Донецької області в черзі на виборчій дільниці загинув чоловік 1930 року народження (УРА-Інформ. Донбас)

Списики виборців

Спостерігачі КВУ фіксували випадки, коли виборці не знаходили себе у списках виборців, проте вони були не такими масовими, як очікувалося. Більш розповсюджені були випадки, коли виборці, які заздалегідь перевірили себе у списках, прийшовши на виборчу дільницю, були не внесені в них і не змогли проголосувати.

ДВК № 61,62, 69 - 72 ТВО № 43 (м. Горлівка ) Від 15 до 20 виборців на цих дільницях не знайшли себе у списках виборців, хоча заздалегідь перевіряли себе у списках на виборчих дільницях і на той момент вони були внесені у списки.

ДВК № 62 ТВО № 43 (м. Горлівка ) Жінка внесена у список під №141 по прізвищу, яке вона мала до заміжжя, та під №146 по прізвищу, яке в неї зараз після заміжжя.


ДВК №46 ТВО №47 (м.Макіївка) – складений акт з приводу того, що виборець, який прийшов проголосувати на дільницю, з’ясував, що за адресою його проживання була записана ще одна не відома йому особа, яка на цей час вже проголосувала.

Голосування виборців за місцем перебування

Спостерігачі КВУ зафіксували декілька дільниць, де кількість виборців, що голосують на дому, занадто велика:

ДВК №148 ТВО № 43 – викликає підозру той факт, що виборці, які голосують за місцем перебування, становлять 5-6% від загальної кількості виборців на дільниці.

У м. Артемівськ спостерігачі КВУ фіксують чисельні випадки завищення кількості виборців, що голосують на дому. Заяв на голосування за місцем перебування виборців фактично в декілька разів менше ніж виборців, зазначених у списках ДВК як ті, що голосують за місцем перебування: ДВК №37 ТВО №42 – з 90 осіб, що голосують за місцем перебування, лише 9 осіб подали відповідні заяви, ДВК №8 ТВО №42 – зі 100 осіб тільки 40, ДВК №39 ТВО №42 – з 53 осіб 9 заяв, ДВК №26 ТВО №42 – з 46 осіб у списку заяви лише у 6.

До того ж в окрузі фігурують якісь загадкові “додаткові” списки, ніби-то надані Пенсійним фондом України.

ДВК №160-182 ТВО №51 (Славянський район, сільські дільниці) – 10-11% тих, хто голосує за місцем перебування

Біля 15.00 стало зрозуміло, що в області склалася ситуація, коли в окремих округах лише 10-15% осіб, зазначених як ті, що голосують за місцем перебування, власноруч писали заяву на голосування “на дому”. Трапляються випадки, коли людей відправляють додому з виборчих дільниць, мотивуючи це тим, що вони мають голосувати “на дому”.

ДВК №37 ТВО №42 – члени ДВК відправляють осіб похилого віку з ДВК, мотивуючи це тим, що вони будуть голосувати на дому. В цілому на ДВК список голосуючих на дому – 97 осіб, з них тільки на 9 осіб є відповідні власноруч написані заяви.

ДВК № 42 ТВО №43 м. Горлівка – члени ДВК відправили з дільниці жінку, яка вже була включена до списку виборців, що голосують за місцем перебування, хоча вона особисто не писала жодної заяви з цього приводу.

ДВК № 84 ТВО № 39 (м. Донецьк р-н Київський): Мобільною групою було зафіксовано, що старший член групи для виїзного голосування Кіяненко Ігор Анатолійович один сидить у машині неподалік від дільниці з маленькою урною та усіма отриманими бюлетенями та заповнює відривні контрольні талони на бюлетенях.

ДВК № 115, 118 ТВО № 52 (м. Торез): Комісії розташовані у адміністративних корпусах шахт, члени комісій – представники адміністрації шахт. На виїзне голосування голова ДВК відправив не тих, хто повинен був їхати (як було вирішене заздалегідь). Не оголошувалась ані скільки чоловік у списку для голосування за місцем перебування, ані скільки бюлетенів видається.

У м. Артемівськ зафіксований випадок, коли представники виїзної групи подавали виборцям неправдиву інформацію. Спостерігач КВУ зняв на відео плівку факт, як на запитання виборця, що голосував за місцем перебування, який висловив бажання проголосувати за кандидата в мери міста пана Кареліна, представники ДВК відповіли, що його немає у списках, а є лише діючий мер пан Рева (ДВК №38 ТВО № 42).

Можна констатувати, що найбільша кількість порушень мала місце саме під час голосування „на дому”:

ДВК № 16 ТВО № 41 (м.Донецьк) - у список для голосування за місцем перебування внесено 90 осіб. О 19.40 комісія вже відвідує 49 особу. Голосування за місцем перебування проходить за наступною схемою: у всіх, до кого приходить група членів комісії зі спостерігачами є листок, на якому написані номера, яки вони відмічають у бюлетенях. При цьому це все відбувається на очах у членів комісії, ніхто навіть не відводить погляду. За такою схемою голосують всі без виключення виборці, до яких приїздить група членів ДВК зі скринькою для виїзного голосування.

ДВК №80 ТВО 41 (м.Донецьк) під час виїзного голосування був зафіксований наступний випадок: офіційний спостерігач від НСНУ, що виїздила на виїзне голосування, є доктором. Коли група для виїзного голосування приїздила до виборців, зазначених у списку тих, хто голосують на дому, вони заявляли, що не подавали відповідної заяви. Коли група повернулася на ДВК та перевірили 80 заяв, то з’ясували, що майже усі вони написані однією рукою і всі мають один і той же діагноз – остеопороз.

ДВК № 39 ТВО № 42 9м.Артемівськ) – спостерігач КВУ зафіксував факт, коли після виїзного голосування члени ДВК занесли скриньку у підсобне приміщення на 30 хвилин і окрім одного спостерігача С.Губи (від діючого мера міста пана Реви), ніхто не мав до неї доступу. Спостерігачі КВУ відмічають, що під час процесу голосування та підрахунку голосів пан Губа вів себе неподобним чином та давав вказівки членам ДВК.

Втручання в роботу комісії

На ДВК №143 ТВО №55 в селищі Первомайське голова сільради впливав на роботу ДВК та вказував, як виборці мають голосувати.

В області фіксувались випадки ведення агітації біля виборчих дільниць або випадки, схожі на провокації проти певних політичних сил із застосуванням ніби-то їх партійної символіки.

Біля виборчих дільниць Калінінського району в місті Донецьку сьогодні о 7 годині ранку було розповсюджено провокаційну агітаційну листівку, ніби то від імені кандидата на посаду міського голови м. Донецьк, діючого мера міста О. Лук’янченко. Сумлінного змісту звернення до шахтарів Донецька вражає стилем виконання – більш яскравої пародії на кандидата Лук’янченко важко було б вигадати. Листівка закликає шахтарів 26 березня прийти на виборчу дільниці і віддати свій голос в підтримку “такого же донецкого парня как и они” і підписана “С лаской и любовью в сердце, искренне Ваш А. Лукьянченко”! Навіть у виборців не виникає сумнівів, що пан Лук’янченко до листівки не має жодного відношення.


ДВК №49, ДВК №84 ТВО №43 м. Горлівка – спостерігачі КВУ зафіксували прапори Партії Регіонів на відстані 50 м від дільниці.

У ДВК №37 ТВО №43 агітація ПРУ знаходиться безпосередньо у кабінках для голосування. Пересічний виборець звернувся з цього приводу до членів ДВК, які відповіли що цю агітацію підклала сама дівчина і акт з цього приводу складено не буде.

Виборчий штаб БЮТ у м. Красноармійськ повідомив, що на ДВК №134 ТВО №50 складений акт з приводу проведення агітації спостерігачем під час голосування.

У м. Маріуполь пересувається «Mercedes» з державними номерами ЕА85352, на якому встановлені прапори Партії Регіонів та з якої ведеться агітація, а саме роздаються буклети партії. Машину супроводжує Маріупольське телебачення, яке ніби-то, фіксує порушення виборчого законодавства. Маріупольський міський виборчий штаб ПРУ заявляє, що не має жодного відношення до цього та розглядає цей інцидент як провокацію. Міськвідділ партії подає заяву в Жовтневий районний відділ ГУМВД України в Донецькій області з вимогою розібратися в ситуації.

Спостерігачі КВУ та спостерігачі від політичних партій неодноразово фіксували факти підвозу виборців на виборчі дільниці у м. Донецьк та Горлівка. Автобуси були прикрашені символікою Партії Регіонів.

ДВК №60 ТВО № 39 (м.Донецьк) у кабінці для голосування кульковою ручкою написані номери Партії регіонів у кожному з 5 бюлетенів.
Окрім цього, зафіксовані випадки агітації на дільницях з боку представників політичних партій

ДВК №43 ТВО №43 (м. Горлівка). Агітація на дільниці. Кандидати у міськраду від Христіянсько – Ліберальної Партії пани Токар та Легурь агітували виборців на дільниці голосувати за політичну партію, членами якої вони є. На вимогу голови ДВК вони залишили дільницю.

Кримінальне втручання у виборчий процес

25 березня о 22.30 у квартиру І.Г. Морозова, секретаря Будьонівського райкому КПУ в м.Донецьк, першого номеру у виборчому списку КПУ до Будьонівської райради невідомий кинув пляшку із запальною сумішшю. Потерпілий доставлений до опікового відділення лікарні ОЦКБ. За словами лікарів, його шанси на одужання мінімальні. Голова УМВС України в Донецькій області Михайло Клюєв на прес-конференції 27 лютого повідомив, що підпал у квартирі Іллі Морозова визнаний умисним. За фактом підпалу заведена карна справа.

25 березня о 22.30 у квартиру І.Г. Морозова, секретаря Будьонівського райкому КПУ в м.Донецьк, першого номеру у виборчому списку КПУ до Будьонівської райради невідомий кинув пляшку із запальною сумішшю. Потерпілий доставлений до опікового відділення лікарні ОЦКБ. За словами лікарів, його шанси на одужання мінімальні. Голова УМВС України в Донецькій області Михайло Клюєв на прес-конференції 27 лютого повідомив, що підпал у квартирі Іллі Морозова визнаний умисним. За фактом підпалу заведена карна справа.
25 березня о 22.30 у квартиру І.Г. Морозова, секретаря Будьонівського райкому КПУ в м.Донецьк, першого номеру у виборчому списку КПУ до Будьонівської райради невідомий кинув пляшку із запальною сумішшю. Потерпілий доставлений до опікового відділення лікарні ОЦКБ. За словами лікарів, його шанси на одужання мінімальні. Голова УМВС України в Донецькій області Михайло Клюєв на прес-конференції 27 лютого повідомив, що підпал у квартирі Іллі Морозова визнаний умисним. За фактом підпалу заведена карна справа.

Був знайдений мертвим голова ТВК Долінської сільської ради (Слов’янський район) Олександр Пашин. За даними Центра громадських зв’язків УМВС України в Донецькій області голова ТВК пан Пашин помер ненасильницькою смертю.

На ДВК №158 ТВО №43 (м.Дебальцеве) спостерігачі КВУ підтверджують факт викрадення спостерігача від НСНУ з Хмельницького. Прес-служба НСНУ повідомляє, що хлопця жорстоко побили, насильно заливали й ому до рота спиртне та повернули на дільницю через 7 годин. Спостерігачі від НУ подали відповідні заяви до Дебальцівського та Горлівського міських відділів міліції.

Місцеві вибори:

У деяких ДВК м. Донецьк (ДВК № 30, 48 ТВО №39) у виборчих бюлетенях не проставлено навпроти фамілії кандидата в мери міста С.Бешулі “вибув”. Міська ТВК стверджує, що в усі ДВК передала розпорядження викреслити пана Бешулю.

ТВК №91 ОВК №50 (м.Красноармійськ) - члени ДВК проставили штамп “Вибув” напроти знятого з реєстрації кандидата в мери міста Приймаченко таким чином, що штамп охоплює й строку кандидата в мери пана Ташлинського. Адвокати пана Ташлинського після переговорів із членами комісії домовилися, що члени ДВК попереджатимуть виборців про те, що пан Ташлинський є кандидатом.

Соцпартія не була включена в бюлетені по виборам до Ленінської райради м. Донецьк. За даними спостерігачів КВУ та заступника голоси штабу СПУ в Донецькій області Олександра Іваненко, такі факти були зафіксовані на 20 дільницях в районі. Готуються позови. Представники СПУ вимагатимуть скасування результатів виборів до Ленінської райради.


- Чи мали місце на дільницях фальсифікації під час голосування (каруселі, вкидання і т.п.). Наскільки ці явища були поширеними. Якщо можливо, вкажіть, з якими саме виборами (вибори до ВР, місцеві, які саме…) ви пов‘язуєте ці випадки. Якщо можливо, вкажіть на користь кого були ці маніпуляції.

ДВК №148 ТВО №43 м. Дебальцево - члени ДВК 25.03 о 18.00 поставили підписи під ітоговим протоколом, який був заповнений повністю без цифр за результатами голосування
О 00.30 27 березня на прес-конференції голова УМВС України в Донецькій області Михайло Клюєв підтвердив факт, зафіксований ДОО КВУ, стосовно того, що у м.Дебальцеве 25 березня о 18.00 були знайдені вже підписані чисті бланки протоколів. Протоколи були вчасно вилучені.


Закриття дільниць

Приблизно 90% дільниць у Донецькій області закриваються вчасно, окрім деяких випадків:

ДВК №85 ТВО №39 – дільниця не закрита, в ній на 22 годину залишаються 100-150 виборців.

ДВК № 3, № 15 ТВО №40 – на час закриття на дільницях залишаються 20-30 виборців.

Попри прогнози на більшості ДВК не встигли проголосувати до 5 осіб.

Підрахунок голосів

Станом на 9 годину ранку 27.03.06 підрахунок голосів закінчився приблизно на 10 % виборчих дільниць. Переважно це невеликі дільниці, де кількість виборців, що проголосували, не перевищує 1000 виборців.

1. ДВК № 19 ТВО № 41 (м.Донецьк) - підрахунок закінчився о 7.45. Всього на дільниці 1096 виборців, з них проголосувало 855.

2. ДВК № 36 ТВО № 41 (м. Донецьк) – підрахунок закінчився о 8.45.

3. ДВК № 49 ТВО № 40 (м. Донецьк) – підрахунок закінчився о 9.00

Підрахунок бюлетенів суттєво ускладнювавя фізичним і моральним станом членів ДВК та спостерігачів. В окремих випадках члени ДВК відмовляються виконувати доручення голів ДВК або ігнорують офіційних спостерігачів, на дільницях відбуваються конфлікти.

ДВК №8 ТВО №39 – з 2245 виборців проголосували 1541. На 10.00 на ДВК тільки роз пломбували скриньки і розпочали підрахунок. Орієнтовно він закінчиться о 16.00. На ДВК не співпадає кількість бюлетенів та кількість контрольних талонів. Складено акт про порушення, зафіксовано розбіжність на 4 шт. Це призупинило перебіг підрахунку бюлетенів.

Станом на 17.00 28 березня на ДВК №44 ТВО №55 тільки закінчився підрахунок голосів, члени ДВК почали складати протоколи.

Спостерігачі мали можливість спостерігати за підрахунком голосів окрім окремих випадків:

ДВК №97 ТВО №39 – спостерігачу від КВУ члени ДВК не дозволили перебувати під час підрахунку голосів по рішенню комісії.

Члени ДВК порушують законодавство під час підрахунку голосів. Пріоритетним є підрахунок бюлетенів по виборам народних депутатів до ВРУ та обласної ради. Інші бюлетені ДВК на 14.00 тільки починають рахувати.

ДВК №33 ТВО №39 – на 14.00 завершується лише підрахунок бюлетенів по виборам народних депутатів до ВРУ. Спостерігач КВУ повідомляє про спробу голови ДВК отримати підписи членів комісії під протоколом, де вказано на 120 голосів за ПРУ більше, ніж є насправді. Члени ДВК ініціювали перерахунок, проте голова продовжує настоювати на своїх цифрах.

ДВК №61 ТВО №39 – на 13.00 27 березня у комісії підрахували лише бюлетені до ВРУ та обласної ради. Після цього голова та 2 члени комісії повезли протоколи до окружної та територіальної комісії, а бюлетені по виборам міських голів, депутатів міськради та райради просто лежать на столах, оскільки інші члени ДВК не можуть проводити підрахунок без голови комісії.

ДВК №29 ТВО №39 – о 14.45 підрахунок бюлетенів відбувається без голови комісії. За словами спостерігачів, він поїхав обідати.

Трапляються випадки, коли ТВК та ОВК повертають протоколи на дільничні комісії, мотивуючи це недотриманням процедури підрахунку тощо.

ДВК № 46,69,70,73, 139,140 ТВО №43 (м.Горлівка) – в ОВК не прийняли протоколи до ВРУ, оскільки підрахунок голосів починали не з великих скриньок, а з малих і комп’ютер не приймає ці дані.

ДВК №107 ТВО №40 – на 14.30 окружна комісія повернула на дільницю всі протоколи через те, що кількість контрольних листів та бюлетенів не співпадає.

Зафіксовані випадки, коли невикористані бюлетені були погашені неналежним чином.
ДВК №96 ТВО №50 - невикористані бюлетені по виборам кандидатів до ВРУ були погашені неналежним чином. Їх не перерахували та не перерізали, а просто запакували та відвезли у невідомому напрямку.

Порушення


ДВК №150 ТВО№ 43 (м. Дебальцево) Члени комісій почали голосувати після закриття дільниць, на початку підрахунку голосів. Один член комісії збирався проголосувати по двом наборам бюлетенів. Коли спостерігачі зробили йому зауваження, він злякався та залишив другий набір бюлетенів на столі.

ДВК 113 ТВО № 39 (м. Донецьк). При підрахунку голосів на дільниці виявилось, що на 283 бюлетенях не стоїть підпис члена ДВК. При цьому ДВК голосуванням вирішила рахувати ці бюлетені дійсними.

ДВК №171 ТВО №51 (м.Слов’янськ) - список виборців для виїзного голосування не був завірений підписами. З цього приводу складений акт.

У м.Докучаєвськ на 12.45 закінчився підрахунок голосів на всіх ДВК окрім двох:

ДВК №44 ТВО № 44 – складено акт щодо того, що зникли 95 невикористаних бюлетенів по виборам міського голови, відповідальним за видачу яких був один член ДВК.


ДВК №150 ТВО№ 43 (м. Дебальцево) Члени комісій почали голосувати після закриття дільниць, на початку підрахунку голосів. Один член комісії збирався проголосувати по двом наборам бюлетенів. Коли спостерігачі зробили йому зауваження, він злякався та залишив другий набір бюлетенів на столі. ДВК 113 ТВО № 39 (м. Донецьк). При підрахунку голосів на дільниці виявилось, що на 283 бюлетенях не стоїть підпис члена ДВК. При цьому ДВК голосуванням вирішила рахувати ці бюлетені дійсними. ДВК №171 ТВО №51 (м.Слов’янськ) - список виборців для виїзного голосування не був завірений підписами. З цього приводу складений акт. У м.Докучаєвськ на 12.45 закінчився підрахунок голосів на всіх ДВК окрім двох: ДВК №44 ТВО № 44 – складено акт щодо того, що зникли 95 невикористаних бюлетенів по виборам міського голови, відповідальним за видачу яких був один член ДВК.

№48 ТВО 55 – чисельні порушення (немає підписів на бюлетенях, не вірно складений акт тощо) через непрофесіоналізм членів ДВК

ДВК № 80 ТВО № 50 (м.Красноармійськ) – 4 офіційних спостерігача від ПП склали акт про порушення – в ДВК присутня стороння особа, а саме чоловік голови ДВК, який мав ключі від сейфу! Виносив з та вносив на дільницю бюлетені.

ДВК №74 ТВО №50 (м. Красноармійськ). При відкритті скриньок виявилось, що на контрольних листах не було печатки. При всіх спостерігачах та членах комісії ставили печатку. Складено акт про порушення, але члени комісії відмовляються його підписувати.


Головною проблемою, що перешкоджає підрахунку голосів, є розбіжності в кількості контрольних талонів та бюлетенів у скриньках:

ДВК №94 ТВО №40 – розбіжність між наявними бюлетенями та контрольними талонами становить приблизно 150 шт. У зв’язку з цим 4,5 години перераховували бюлетені та контрольні листи.

ДВК№35 ТВО №39 – підрахунок почався лише о 12.00 27 березня, до цього часу перераховували бюлетені та відкріпні талони.

ДВК № 78 ТВО № 39 (м.Донецьк) - після того як бюлетені були перераховані, виявилось що не збігається кількість бюлетенів та контрольних талонів. Різниця в 3 шт. Складено акт про порушення. Через це виникла значна затримка процесу підрахунку голосів.

Під час нічного підрахунку в області траплялись трагічні випадки із членами ДВК:

ДВК №35 ТВО №39 (м. Донецьк). У голови ДВК Жукової Валентини Петрівни о 1.24 стався інсульт. Викликали швидку допомогу. Заступник голови – людина похилого віку. На дільницю приїхали представники ОВК. Було вирішено переобрати голову ДВК з присутніх членів комісії шляхом голосування. Це суттєво затримало початок підрахунку на дільниці.

Ввечорі 27 березня втомлені члени ДВК, порушуючи законодавство, недораховували бюлетені та йшли додому спати.

Така ситуація, наприклад, виникла на ДВК №7 ТВО №39, де члени комісії не дорахували бюлетені по місцевим виборам, закрили дільницю та пішли додому спати.


Голова комісії № 29 ТВО № 39 (м.Донецьк) під час підрахунку голосів не тільки возив бюлетені в ОВК та обратно (оскільки ОВК забракувала протоколи), але вирішив поїхати вдруге – пообідати, залишивши інших членів комісій на дільниці.

Проблемою для членів ДВК стали черги в окружних та територіальних комісіях. Зафіксовані випадки, коли втомлені члени ДВК, так і не здавши бюлетені, розверталися та їхали.
ТВК №98 ТВО №39 (м.Донецьк) – члени дільничної комісії поїхали з ТВК та відвезли бюлетені знову у приміщення ДВК. Вони закрили приміщення та пішли додому спати.

Спостерігачі КВУ вранці 28 березня при підрахунку голосів на ДВК № 27 ТВО №39 (Ворошилівський район м.Донецьк) зафіксували наступне порушення: під час підрахунку голосів по виборам депутатів до Ворошилівської райради сумарна кількість тих, хто проголосував за цими бюлетенями, перевищила на 60 загальну кількість тих, хто проголосував на цій дільниці. Після перерахунку голосів було з’ясовано, що ці 60 голосів були віддані за Партію Регіонів. Поки офіційні спостерігачі складали акт про порушення, голоси на користь ПРУ зникли і цифри знову зійшлися.


Суттєвою проблемою для спостерігачів КВУ стає відмова членів ДВК надавати копії протоколів. Роздратовані члени ДВК після багаточасового підрахунку бюлетенів відмовляють через брак канцелярських товарів чи просто часу на заповнення копій протоколів.

ДВК № 7 ТВО № 41 (м. Донецьк) – дільниця не забезпечена відповідним обладнанням. Мотивуючи своє рішення відсутністю ксерокса, секретар ДВК відмовила офіційним спостерігачам, в т.ч. і від КВУ, у видачі копій протоколів. Після телефонної розмови з цього приводу представників офісу ДОО КВУ голова ДВК Демішев В.П. запевнив, що проблему буде вирішено і спостерігач від КВУ отримає копії протоколів протягом 20 хвилин.

ДВК№ 111 ТВО№ 40 (м. Донецьк) Голова ДВК відмовляється давати протоколи усім офіційним спостерігачам та представникам ЗМІ.

ДВК №12 ТВО №39 – спостерігачу не дають копію протоколу, пропонуючи переписати його особисто власноруч.

ДВК №45 ТВО №40 - голова комісії ігнорує запити офіційних спостерігачів та відмовляє у наданні копій протоколів про перебіг підрахунку, не мотивуючи нічим свою відмову.

ДВК №72 ТВО №43 (м.Горлівка) – з 8.00 до 10.00 години представники НСНУ та Партії підприємців і промисловців блокували вхід до ДВК, не даючи змоги членам комісії до ТВК та ОВК, мотивуючи це тим, що комісія не надала їм копії протоколів.

ДВК №73 ТВО №43 (м.Горлівка) – голова комісії після завершення підрахунку бюлетенів по виборам народних депутатів до ВРУ вигнав усіх спостерігачів з дільниці. Складається акт.

Голова ДВК №41 ТВО №39 О.М.Горбуненко, не вказуючи причину, відмовилася підписати копії протоколів ДВК усім офіційним спостерігачам

ДВК №65 ТВО №39 – секретар комісії відмовилася підписати протоколи та мотивувала свою відмову тим, що вони ще не складені, хоча свідки стверджують інше.

28 березня члени ДВК №50 ТВО №55 (м.Красноармійськ) не змогли здати протоколи в ОВК, оскільки голова окружної комісії не витримала фізичного навантаження та поїхала додому спати.

28 березня потрапили у автокатастрофу 2 члени ДВК №55 ТВО №47 (м.Макіївка), коли іхали з обласної територіальної комісії.

Випадків порушень під час підрахунку в ОВК не зафіксовано.

Оскарження результатів виборів

1. ДОО КВУ поставила б під сумнів вибори до Ленінської райради м.Донецьк, дезафіксовані випадки, коли у бюлетенях не була зазначена СПУ.

Під сумнів можна поставити вибори міського голови у Харцизьку. Це обумовлене тим, що ще до початку виборчого процесу діючий мер пан Ігнатенко був усунутий з посади по рішенню суду. Звідси виникає той аргумент, що сформована міська ТВК також не легітимна. На момент перед виборами у місті було 2 секретарі міскради, 2 головних редактори міської газети „Родина”, що випускали по 2 номери цієї газети.

Представники СПУ заявили про намір оскаржити вибори до Ленінської райради м.Донецьк.

Голова ДОО БЮТ Володимир Скубенко розповсюдив заяву, у який ставить під сумнів прозорість голосування у області, констатуючи факти порушень. Представники БЮТ у області збирають факти порушень. Не виключене оскарження виборів до ВРУ на окремих дільницях.

Відповіді

  • 2006.04.06 | Сергій Кабуд

    можливі оскарження(-)



Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".