МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Маніфест Громадянської мережі ОПОРА

04/11/2006 | Майдан-ІНФОРМ
Місто Львів -- перлина української та європейської архітектурної спадщини. Протягом останніх 15 років Львів існує в умовах унікально відмінних історичних обставин. Відтак його теперішня життєдіяльність і формат майбутнього розвитку цілковито залежить від нас самих – громади міста і влади, на яку ми заслуговуємо.

Життя міст числяться десятиліттями й століттями, а деякі претендують на вічність. Обличчям міста є його жителі, все решта – це плід їхньої уяви та результат спільних зусиль або бездіяльності. Вічним можна вважати місто, минулим якого пишаються, теперішнім милуються, а про майбутнє мріють. Без сумніву Львів може відповідати цим критеріям, але чи буде? Це питання до всіх й треба мати сміливість, щоб дати на нього відповідь.

Свідченням того, що місто розвивається є наявність великої кількості старих та нових проблем. Проте, хаотичні та безсистемні методи їх вирішення або просто ігнорування вказують на те, що Львів розвивається без напрямку. Простіше кажучи — ми рухаємось по колу.

Більшість існуючих негативів та потенційних небезпек загалом зводяться до однієї проблеми – збереження та розвиток історико-архітектурної і культурної спадщини міста Львова.

Проблема збереження історико-архітектурної спадщини для Львова не нова, більше того, вона набрала вигляду хронічної, а тому є загрозливою в перспективі розвитку міста. В цьому полягає її невичерпна важливість та актуальність.

Стан Львова є критичним, оскільки з 500 пам’яток архітектури, включених до списку світової спадщини ЮНЕСКО, велика кількість таких, що перебувають в занедбаному стані. На місці вже втрачених споруджуються будівельні комплекси, що порушують архітектурне середовище, сформоване століттями. Зокрема, відомі факти незаконної перебудови частин будівель. Хоча намагання вирішити цю проблему з боку громадськості були, вони не стали успішними, зокрема і через те, що нормативно-правова база на місцевому рівні має суперечності щодо законодавства вищого рівня.

Проблема, яка найбільшою мірою стосується жителів міста, є найменш відомою для них. Дозована, а часто й відверто брехлива інформація стала методом пропаганди для одних і способом виправдання для інших. Відтак розмова зводиться до суперечки про те, хто у всьому винен, а хто не винен взагалі? При цьому питання про те, що і як робити, залишається непоміченим.

Ми хочемо спровокувати довготривалу суспільну дискусію і спрямувати її в русло конструктивних дій. Це єдино можливий спосіб уникнути імітованої демократії за якою може ховатися олігархічна корумпованість, кругова порука й замкнуте коло системних зловживань.
Саме з цією метою ми, Громадянська мережа ОПОРА, започаткували багатоетапну і довгострокову кампанію «Тілько ві Львові». Перші кроки в цьому напрямку були зроблені в березні 2006 року: Громадські слухання з питань реалізації Концепції розвитку міста (14.03.2006 р.) і систематичне розповсюдження інформаційної продукції – плакат і наліпки із зображенням піскового годинника, як символу втраченого часу, коли місто руйнується, а хтось отримує за це гроші; плакат і наліпки з провокативними написами, що означають найбільш хронічні проблеми Львова («Громадський туалет тут?», «Падають балкони», «Стічні весняні води вирішать проблему водопостачання», «Час збирати каміння… час продавати бруківку»).

Це був перший крок, що означав нашу готовність взяти на себе відповідальність і сприяти вирішенню проблеми збереження й розвитку історико-архітектурної спадщини Львова. В такий спосіб ми хочемо особливо підкреслити її реальну актуальність саме для громади міста, так як позиція влади й політиків в цьому питанні виглядає непереконливою і замикається в межах двох крайностей: з одного боку декларативна багатослівність й популізм, з іншого – відверте ігнорування. Це верхня, найменша, частина айсбергу. Натомість те, що ховається під водою в кращому випадку є предметом закритих кулуарних розмов, нечастих маргінальних дискусій й безконечного волання самотніх ентузіастів. В гіршому випадку – це зумисне закрита інформація, що становить таємницю для непричетних.

Ми хочемо змінити такі правила гри, ми будемо діяти систематично і нахабно зухвало, критерієм нашого успіху буде підтримка громади й ефективні результати.

На даному етапі ми визначили кілька пріоритетних напрямків діяльності Громадянської мережі ОПОРА:

загострити увагу громадськості та владних кіл міста на існуючій проблемі збереження самобутнього архітектурного обличчя та на механізмах управління містом Лева;

сприяти вирішенню проблем незаконної та самовільної забудови;

сприяти забезпеченню належної відкритості та прозорості публічної адміністрації міста;

об’єднати зусилля міщан для напрацювання механізму постійного та ефективного контролю з боку громадськості за діяльністю адміністративних та владних структур, що відповідають за стан справ у архітектурній та історико-культурній сферах місцевої політики.

Наші завдання:

Провести міську кампанію актуалізації проблеми із захисту історико-архітектурної спадщини Львова та питань управління містом.

Визначити перелік найактуальніших проблем міста у даній галузі.

Провести ряд підкампаній спрямованих на вирішення конкретних питань даної проблематики.

Залучити до вирішення проблеми широкі кола громадськості, активізувати позицію наукового, мистецького, журналістського та студентського середовищ міста щодо проблеми.

Донести інформацію про можливості впливу громади на існуючий стан справ в цій галузі.

Донести інформацію про стан проблеми до громадськості шляхом випуску інформаційного бюлетеню «Точка опори».

Добитися оприлюднення наразі «таємних» документів, на основі яких реалізовується політика міста в даній галузі.

Добитися прозорості та відкритості дій влади при прийнятті нового Генерального плану.

Донести інформацію про очікувані перспективи для громади міста і регіону в разі ефективного використання та відновлення наявного туристично-культурного потенціалу Львова.

На основі заяв та публічних позицій міського голови та політичних партій, виголошених у передвиборчій кампанії, вимагати конкретизації програм та їх планового втілення.

Створити своєрідний мартиролог міської архітектури.

Створити гарячу лінію 8-800-... з метою боротьби з корупцією і свавіллям чиновників у даній галузі.

НАШІ ПЕРШОЧЕРГОВІ КРОКИ І ВИМОГИ:

Зупинити ремонтні роботи на площі Ринок для перевірки наявності проектної документації та необхідних погоджень, а також для одержання висновків науковців про можливість проведення таких робіт.

Припинити будь-яке самовільне будівельне втручання на території, віднесеній до культурної спадщини ЮНЕСКО, таке як розбудову горищних приміщень з облаштуванням мансард, пробиття отворів в цокольних частинах будинків, вставлення різномастих пластикових вікон, клаптикову побілку, строкате замощення тротуарів.

Анулювати рішення виконкому м. Львова № 406 від 6. 05. 2005 «Про затвердження положення про порядок врегулювання питань самочинного будівництва у м. Львові» як таке, що суперечить чинному пам’яткоохоронному законодавству і приписам ЮНЕСКО.

Внести зміни до Статуту міста з метою його демократизації в частині механізмів громадської участі.

Забезпечити повну звітність та відкритість процедури використання та розподілу коштів по субвенції на святкування 750-річччя міста Львова.

Забезпечити відкритість процесу обговорення й законність реалізації Концепції розвитку міста та реальну прозорість прийняття Генплану.

Підняти на якісно вищий рівень суспільного обговорення питання збереження парків Львова з подальшим втіленням на рівні публічної адміністрації конкретних вимог та пропозицій з боку громадськості.

Громадянська мережа ОПОРА в першу чергу зацікавлена в активізації громадської участі у вирішенні проблеми збереження та розвитку історико-архітектурної спадщини. Проблеми існують для тих, хто хоче їх вирішувати. Якщо вас не влаштовує ситуація з архітектурою та будівництвом в місті, але про це ніхто не знає – значить ви пасивно погоджуєтесь з тим, що відбувається.

З метою обліку і оцінки архітектурних втрат за останні 10 років просимо власників поруйнованих квартир внаслідок самовільно розбудованих горищ, надбудов, прибудов, прорубаних отворів в цокольних частинах будинків подати про це інформацію за адресою:
вул. Дорошенка, 50, Громадянська мережа ОПОРА (понеділок і четвер з 19:00 до 21:00) або телефонуйте за номерами 2403583 чи 80979211866.

Відповіді

  • 2006.04.11 | Тарас Гаталяк

    Re: Маніфест Громадянської мережі ОПОРА

    Львів'яни і всі кому не байдужа доля пл.Ринок у Львові! Чи бачив хтось проект реконструкції пл.Ринок?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.04.11 | Тарас Гаталяк

      Чи є в когось думки відносно існування трамваю через пл.Ринок?()

      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2006.04.12 | Vyacheslav

        Re: Чи є в когось думки відносно існування трамваю через пл.Рино

        Правильно побудована трамвайна колія (а у Львові таке робити вміють) шкоди Ринку завдавати не буде. А без неї транспортна ситуація в центрі Львова лише погіршиться.
      • 2006.04.12 | raw_stick

        Re: Чи є в когось думки відносно існування трамваю через пл.Ринок?()

        Вважаю, що трамвай через Ринок потрібний, але треба робити так, щоб завдати якнайменшої шкоди історичній спадщині. Тобто провівши громадське обговорення, обов"язково взявши до уваги рекомендації істориків, археологів, архітекторів (справжніх, а не "кишенькових").


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".