МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Сьогодні Чистий четвер

04/20/2006 | kick
Чистий четвер – це день весняного очищення.

Існує повір’я, що в Чистий четвер, до схід сонця ворон носить з гнізда своїх дітей купати в річці. Хто скупається раніше від воронячих дітей, той буде здоровий протягом цілого року. Отож хворі люди купалися, бувало, вночі – “поки ворон дітей не купає”, щоб очиститись від хвороби.

Ввечорі в церкві відправляються “Страсті”. Колись в цей час, люди намагалися зберігти урочистий спокій і додержувались тиші: ні сміху, ні співів, навіть голосних розмов на вулицях коли в церкві читалися єванглії, чути не було.

Люди повертаючися з церкві намагалися донести додому “страсну” свічку так, щоб вона не погасла. Для цього робили спеціяльні ліхтарі з кольорового паперу, або фарбованого скла у формі місяця або зірки, що було гарною оздобою цього вечора.
Полум’ям страстної свічки викопчували хрест у хаті на сволоці – “щоб лиха нечисть хату минала”. А якщо полум’ям цієї свічки випалить хрест на воротях, то в двір не забіжить “поганий собака”, тобто нечиста сила, що в цей вечір бігає по землі в такій подобі.

Страстна свічка в народному віруванні мала велику магічну силу. Народ вірив, що ця свічка в скрутний час стає людям у пригоді, її запалювали і ставили перед образами, коли на мешканців дому нападав страх, наприклад під час грози, “щоб грім хати не спалив”, або під час тяжкої хвороби.
http://mediacrimea.com.ua/ - Агенство Крымских Новостей


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua