МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Славко Волинський: Андрей Шептицький! Унікум, диво, чи ...

05/04/2006 | Майдан-ІНФОРМ
„... Тільки для Вас маю жити, - для
Вас цілим серцем і душею працювати,
для Вас усе посвятити, – ба, навіть
за Вас, як цього треба буде,
й життя своє віддати”.
Андрей Шептицький


Андрей Шептицький! Унікум, диво, чи плід історичного моменту?Прізвища: Грушевський, Винниченко, Петлюра, Коновалець, Чупринка, Бульба, Бандера, Мельник... вже повернулись до України з доброю славою. Принаймні на заході України. В українських містах і селах їм вставновлені пам’ятники. Створено навіть музеї. Проте, чомусь, геніальна постать іншої особи, котра відіграла надзвичайну роль в історії України нині згадується навіть рідше ніж у «добрі Совєтські часи». Тоді ім’я Андрея Шептицького цькувалося насадниками українського комсомолізму безпощадно від часів створення СРСР і до його розпаду. Сторінки брошур «Пост імені Ярослава Галана» рясніли памфлетами на людину, котра була першим проєвропейським дипломатом України, котра невтомно сіяла українську славу за її межами.

Тепер вже багатьом зрозуміло, що роль цієї людини не можна зводити лише до рамок історії Української греко- католицької Церкви. Нині прізвище: «Шептицький» добре знане серед істориків, теологів, політологів у Західній Європі.

Хіба-що в Україні не всім відомо, про те що Андрей Шептицький заснував у Римі так-звані «Велику» і «Малу» духовні семінарії, де навчалися релігійним наукам спудеї з України. Ба – більше! У Бельгії Андрей Шептицький заснував чернечий чин Редемптористів та відкрив монастир цього чину. У старовинному університеті Лювен за допомоги Шептицького була відкрита кафедра Українознавства. Андрей Шептицький фінансово підтримав у кінці тридцятих років українських студентів, які приїзджали до Лювена здобувати освіту.

Українські домівки – осередки української культури, придбані Шептицьким на Заході існуюють і до нині. Ними опікується українська діаспора.

Проте, якщо у Канаді та США це вдається робити без особливих труднощів, то в Західній Європі постає криза. Причому, не така-собі.

Зокрема під загрозою добрі діяння Андрея Шептицького опинились після того, як Конґрегація східних церков Ватикану ухвалила рішення про припинення фінансування україських священиків греко-католиків.

Парижський Владика УГКЦ під час нещодавніх зборів священиків і цивільних лідерів парафій заявив відкритим текстом:

- Якщо українські вірні у Бельгії і Франції хочуть мати своїх священників, най потурбуються про їх зарплату.

Не скажу впевнено, що українська діаспора у Бельгії досить заможна, аби утримувати п'ятьох священників !

А може цю проблему могли б розв'язати наші віруючі в Господа Бога українські можновладці? Хоча, ні! Церква ж відділена від Держави...

Відповіді

 • 2006.05.04 | МАРІЧКА ГАЛАБУРДА - ЧИГРИН

  Re: Славко Волинський: Андрей Шептицький! Унікум, диво, чи ...

  Будучи < бельгійкою > ( я ще все громадянка Бельгії) я НЕЗНАЮ Славка Волинського й підчас своїх побутів < вдома> в Бельгії його ніколи не зустрічала, хоч їздила і ходила всюди по стежках родимих, від Франкополя почавши...

  У своїй статті він порушив дуже болючу тему для українців в Бельгії...Тему священиків - душпастирів...


  СЛАВКО ПИШЕ:


  < Парижський Владика УГКЦ під час нещодавніх зборів священиків і цивільних лідерів парафій заявив відкритим текстом:

  - Якщо українські вірні у Бельгії і Франції хочуть мати своїх священників, най потурбуються про їх зарплату.

  Не скажу впевнено, що українська діаспора у Бельгії досить заможна, аби утримувати п'ятьох священників !

  А може цю проблему могли б розв'язати наші віруючі в Господа Бога українські можновладці? Хоча, ні! Церква ж відділена від Держави...>

  - Я незнаю ЧОМУ Владика з Парижу говорить про те, щоби громадськість Бельгії зокрема, отримувала аж 5 священиків.
  Поперше їх справді стільки потрібно?

  Наскільки пригадую собі, в Бельгії священикам платить ДЕРЖАВА зарплату. Правда, все це треба оформляти почерез Єпископство бельгійське,на терені де дана парафія УГКЦеркви існує. Тому я не бачу проблем з утриманням священика на Парафії...Хіба, що закон змінився. Тоді інша справа.

  А що до фінансових можливостей Української Громади у Бельгії, то все ясно і яскраво я зрозуміла в 2003, 2004 році коли була так дуже довго вдома.( хоч і підчас раніших побутів )...

  ХТО БУДЕ ОТРИМУВАТИ ТЕ, ЩО КУПИЛИ НАШІ БАТЪКИ ???

  Українська Громада в Бельгії існує, але...за всі остані роки вона була змушена продати Домівку в місті Шарлервуа. Що сталося з там Церквою - я в цій хвилині не пригадую...В наслідок того перестав там існувати дуже активний Відділ Oб'єднання Українок Бельгії...A Громада як така чи діє взагалі?

  Наше славне Франкополе також ледве < клигало> і надіюся, що завдяки молодших людей, моїх ровесників, які перебрали керівництво Франкополя, ми втримаємо цей маєток, якого наші батьки купили 40 років тому й що відзначатимуть ц.р. в вересні.

  У мойому рідному Ґенку також справи не веселі. Старші громадяни повимирали, але моїх ровесників нігде і не видно...А нас було багато !!!! і ми думали, будучи одим з найактивніших осередків в Бельгії, що нас НІКОЛИ не подолати...А подолало нас байдужість до свого рідного й асимілляції !

  Чи втримається там ще довго Народний Дім ? Дві Церкви УАПЦ і УГК ???

  Коли дивлюся на знимки ( закінчила впорядковувати матеріяли для своєї другої книжки цим разом про Бельгію ) то дивуюся і неможу зрозуміти ЧОМУ віддійшли від Громади стільки цікавих молодих людей...Виїхало нас небагато ! І то всі рахуємося < бельгійцями > !

  УКРАЇНА розв'язати Проблеми наші в Бельгії чи у Франції ???

  МЕНІ ДУЖЕ ХОЧЕТЪСЯ СМІЯТИСЯ! Це мяко кажучи...

  МОЖНОВЛАДЦІ В УКРАЇНІ неможуть ради дати в Україні ! Треба лише щодня читати Інтернетську МЕРЕЖУ!

  Що від їх вимагати допомогти діяспорі ???


  МАРІЧКА
  з зараз вечірнього вже Сіднею
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2006.05.04 | Сергій Кабуд

   ще одне підтвердження неукраїнскості київської влади

   Давайте вже назавжди це зрозуміємо-
   влада Ющенка така само окупаційна як і влада кучми чи щербицького і сталіна, лише кров тепер не проливають а п'ють, шляхом погхрабування населення тарифами, безробіттям, шахрайством, тощо.

   З неукраїнською окупаційною владою тре боротися.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua