МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Інтерв'ю Москаля ДТ

05/20/2006 | Ukropithecus (robustus)
http://www.zn.kiev.ua/nn/show/598/53433/

Нижче трохи цитат - без коментарів.

— Якою ви застали Луганщину по приїзді зі столиці?

— Більш занедбаного регіону в Україні, напевно, немає. Після ознайомлення з областю складається враження, що час тут зупинився наприкінці 80-х і відтоді не було ніякого розвитку. Дороги — найгірші в Україні, придорожньої інфраструктури немає взагалі, маса депресивних міст із порожніми будинками та забитими вікнами, звідки виїхало 30—40 відсотків населення. Особливо в тяжкому стані маленькі міста, де колись була хоч якась промисловість, а тепер немає навіть її. Сімдесят відсотків ліфтового господарства не працює, і людям доводиться підніматися пішки на 12-й чи 16-й поверх, що абсолютно неприродно. Тепломережі зношені на 100 відсотків. В області майже пандемія туберкульозу і страхітливі цифри щодо хворих на СНІД. На 2,4 мільйона населення майже мільйон пенсіонерів, на яких припадає всього 600 тисяч працюючих. Такі показники не вписуються в жодні економічні стандарти. Мені доводилося працювати в багатьох регіонах України, але такої гнітючої картини я ще не бачив. Складається враження, що попереднє керівництво, яке перебувало при владі майже десять років, абсолютно нічим не займалося, полишивши область саму на себе.

— Ви не вважаєте помилкою свою згоду очолити блок НСНУ на виборах в обласну раду?

— Вважаю, що, незалежно від результатів виборів, із морального погляду, я вчинив правильно. На посаду губернатора мене рекомендував Р.Безсмертний, який був тоді віце-прем’єром із регіональної політики й очолював республіканський штаб. Бути на моєму місці й стояти осторонь виборчого процесу — означало б не мати або позиції, або совісті. Мені неодноразово пропонували створити блок під своїм ім’ям, який, за прогнозами експертів, отримав би 8—10 відсотків голосів. Але, знову ж таки, з командної точки зору, це було б, м’яко кажучи, негарно. Я приїхав на Луганщину за чотири місяці до виборів і став заручником політичної ситуації, що там склалася. Місцеве населення — вкрай заідеологізоване, тому державницьку політику не підтримувало. Раніше в області дуже мало говорили про залучення інвестицій, будівництво доріг, ремонт ліфтів, реорганізацію системи опалення і т.д. Коли я почав порушувати ці питання, вони не знаходили відгуку, людей зациклили на інших ідеях, головні з яких — «Русскому языку — статус государственного» та «НАТО — нет». На всі зустрічі, на яких тільки я бував, виборці приходили з уже сформованою думкою, а після виступів мені незмінно ставили запитання: «Как вы относитесь к предоставлению русскому языку статуса государственного?» Я переконував, що людей черговий раз дурять. Просив згадати вибори 94-го, коли Кучма переміг Кравчука лише завдяки обіцянці підвищити статус російської мови, але за 10 років не лише нічого не зробив, а й сам заговорив по-українськи. Та ж сама картина повторювалася на парламентських виборах 98-го та 2002-го років. Доводив, що для надання мові статусу державної треба змінювати Конституцію, а 300 голосів для цього в парламенті не набереться ніколи. Крім того, робити це нікому не вигідно, бо будуть ще президентські, а далі — знову парламентські вибори, під час яких виборцям ще і ще раз дуритимуть голови мовним питанням. Проте ці аргументи не сприймалися: «Вот придет Партия регионов и все сделает». Аналогічна ситуація і щодо НАТО. На всіх мітингах лунав один лозунг — «Не дадим топтать натовскому кирзовому сапогу Луганскую землю!» Це з тієї ж серії, що й американські валянки. Запитую виборців на зустрічах: що таке НАТО? «А мы не знаем, что это такое. Но знаем, что нам в НАТО не надо!» Переломити цю ситуацію у стислі терміни неможливо, тому результати виборів на Луганщині були визначені наперед.

— Як усе-таки пояснити таку тотальну підтримку Партії регіонів?

— Як казали мені самі місцеві жителі, парламентську кампанію вони сприймали як четвертий тур президентських виборів. І це є сигналом для центру, що зі сходом треба працювати набагато більше. Протистояння, яке спровокувала колишня адміністрація президента між сходом і заходом, не зникло, воно залишилося, а подекуди навіть поглибилося. І хоч що я робив — возив і журналістів на Західну Україну, і дітей на Різдвяні свята, — це була крапля в морі. Хоча особисто в мене проблем із місцевим населенням не було. Я об’їздив вздовж і впоперек усю область, побував у населених пунктах, куди обласні чиновники не виїздили десятиліття, і дуже часто чув від людей: «Мы за вас и за Януковича». Під час кампанії я нікого не дурив і не обіцяв після виборів райського життя. Навпаки, казав: щоб змінити в області ситуацію, треба дуже й дуже тяжко працювати. Люди слухали, проте насправді хотіли чути інше. Вони спокусилися на інші лозунги — про НАТО й російську мову — і залишилися зі своїми проблемами, яких їхні обранці не вирішуватимуть. Бо вибори закінчилися, і штаби позакривалися. Прозріння прийде, але трохи пізніше…

— Що було найістотнішою помилкою Москаля на посаді губернатора Луганщини?

— Я не бачу за собою істотних помилок. Мені закидали, що треба було знайти спільну мову з політичною елітою регіону. Проте еліти як такої просто не було. Був якийсь феодальний устрій, запроваджений Тихоновим та Єфремовим, до яких мала йти кожна нова людина й просити благословення на роботу. При тому що головна роль цих діячів зводилася до підтанцівки донецьким та розігріву публіки під час приїзду лідера скандуванням «Я-ну-ко-вич!» Чи не найгучніший лозунг передвиборної кампанії «регіоналів» — «Луганщину хочуть поставити на коліна!» Та вони самі її й поставили, причому не на коліна, з яких іще можна підвестися, а в лежаче положення. З їхньої мовчазної згоди закривалися шахти, а вони навіть отримували за це ордени. Довели своєю бездіяльністю промисловий регіон до такого стану, що люди, в соціальному плані, тут живуть найгірше в Україні. Мені здається, робилося це навмисно, бо коли народ перебуває в такому стані, ним легше маніпулювати. Я, прийшовши в область, відверто говорив на біле — біле, а на чорне — чорне. Може, виходило трохи різко, але чесно. І з приводу своєї позиції не жалкую…

Відповіді

  • 2006.05.20 | Предсказамус

    В те же ворота

    Если еще добавить оттуда же (отдельные политики откровенно отмечают: «отзыв» Москаля стал результатом кулуарных договоренностей между властью и главным победителем выборов — Партией регионов), то факт сознательной сдачи Востока командой Президента вполне очевиден. Если кого-то интересует, кто строит ПиСУАР, то вот и строители...
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.05.20 | Shooter

      Без сумніву

      Ваша неприродня тяга до одних воріт відома вже давно.


      Предсказамус пише:
      > Если еще добавить оттуда же (отдельные политики откровенно отмечают: «отзыв» Москаля стал результатом кулуарных договоренностей между властью и главным победителем выборов — Партией регионов),

      Гм...воно що цікаве: кулуарно домовилися, що відзивають з Луганщини і так же ж кулуарно домоволися, що ставлять на Крим. Виглядає.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2006.05.20 | Предсказамус

        Если не трудно, упорядочьте поток сознания. Ниасилил

        згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2006.05.20 | Роман ShaRP

        Перевожу.

        >Ваша неприродня тяга до одних воріт відома вже давно.

        "Опять злыыыыыыыыые юляфаны презЮВАнушку и любихдрузёночков абижают".

        >Гм...воно що цікаве: кулуарно домовилися, що відзивають з Луганщини і так же ж кулуарно домоволися, що ставлять на Крим. Виглядає.

        А вот это просто гон. Потому что убрали из Луганска главой ОДА, а ставят - представителем преза. Есть разница.


        Вы в этом вопросе тоже не совсем правы. Договоренности - не договоренности, отзывай - не отзывай, две трети состава облрады отправляют нафиг любого, кто не понравится ПРУ. Вотум недоверия последовал сразу же за заявой Москаля.

        Другое дело что НУ не сделала совершенно ничего для хоть какого-то результата на Востоке, но то же самое "ничего" она делала и в других областях Украины.

        Просто они такие. Команда преза, мля.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2006.05.20 | Предсказамус

          Насчет отставки по 2/3 голосов

          Цитата из Москаля оттуда же.
          — Были все-таки какие-то способы остаться в Луганске?

          — Конечно. При президенстве Кучмы события, наверное, разворачивались бы по следующему сценарию: два месяца на Луганщину не присылали бы никого, а затем политические партии, за исключением ПР, обратились бы к президенту с требованием вернуть Москаля. Меня вернули бы, но не губернатором, а в статусе и.о., которому облсовет юридически сделать ничего не может. Причем вернули бы с новой командой силовиков, и она оставила бы от облсовета «рожки да ножки». Однако нынешний президент на это не пойдет, и «регионалы» это прекрасно понимали...
        • 2006.05.20 | Shooter

          Пєрєводітель

          Роман ShaRP пише:

          > >Гм...воно що цікаве: кулуарно домовилися, що відзивають з Луганщини і так же ж кулуарно домоволися, що ставлять на Крим. Виглядає.
          >
          > А вот это просто гон. Потому что убрали из Луганска главой ОДА, а ставят - представителем преза. Есть разница.

          Гм...і когож поставили в Крим головою ОДА? Не розповісте? Нєгонний Ви наш?
    • 2006.05.20 | Роман ShaRP

      Коробова в тему: "Строгай, народ, строгай…" (л)

      http://www.oboz.com.ua/news/2006/5/20/113809.htm


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".