МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Всі знають правду, але це не міняє справи

05/26/2006 | Йосип Сірка
Останнім часом на сторінках різних українських видань появилася низка цікавих і надзвичайно виважених матеріялів щодо мовного питання в Україні, яке порушується у сполученні з незаконним визнаванням російської як реґіональної. Статті наповнені фактами, історичними поясненнями, навіть психологію залучено, щоб пояснити, чому склалася така ситуація, що в столиці України майже не чути української, а державній мові загрожує заникнення.

До цих статей долучився і тижневик „Дзеркало тижня” з 20 травня н.р. матеріялом „Роздвоєна мова”. Невідомий автор дуже правдиво проаналізував ситуацію, яка склалася в Україні і кожний , хто цю статтю прочитає, скаже: оце правда!

Гадаю, що про правду тут нема що турбуватися – всі знають, що правдою є засилля російськомовним продуктом України – друкованим, радіо, телевізійними програмами та фільмами. Але є ще інша сторінка правди – якщо в минулому І.Драч та М.Жулинський ще пробували щось змінити в напрямку посилення українського слова, то чому сьогодні настала така байдужість!?

Всі знають правду, що проголошування російської мови реґіональною не тільки антиконституційне, але й антидержавне, але ті, що мали б доглядати за дотримуванням Конституції, чомусь мовчать. Здавалось би, що справа дуже проста в будь-якій демократичній державі, коли хтось робить найменші спроби знищити єдність держави, той відповідає перед законом. Невже ж, щоб стати на захист української мови в Україні, то потрібно буде звертатися до европейського , чи інтернаціонального суду, бо в Україні не дотримуть ґарантій розвитку корінного населення? Щодо „визнавання” російської, як реґіональної, то складається враження, що в Україні панує анархія, яку використовують різні особи та групи, які вороже ставляться до української незалежности. США, щоб рятувати себе перед тероризмом, напали на Афґаністан та Ірак, Іспанія, щоб врятувати єдність бореться з баськими сепаратистами, Китай загрожує атакою, якщо Тайван виявить охоту осамостійнитися, Ізраїль постійно нападє на групи палестинців, яких вважає небезпечними для існування Ізраїльської держави; по Европі і світі стали наганяти терористів і багатьох посадили за ґрати, бо ввжається, що вони небезпечні для держав, для громадського спокою і все це та багато іншого відбувається в державах з різним рівнем демократії, оскільки демократія – порядок, а не анархія. Зрештою не потрібно й далеко заглядати, а приглянутися та прислухатися до північного сусіда, як він вирішив мовне питання!? Правда, Російська Федерація не відповідає Україні щодо державної структури, бо в ній йдеться про національності, а в Україні про російськомовних, які є переважно українцями. Та все ж українцям є чому повчитися у росіян саме щодо державної мови. В Думі лунає тільки одна мова, хоч у федеративній державі, як це бачимо в Канаді, Бельгії, Швейцарії, мали б лунати мови національних суб'єктів, які входять до федерації. Отже, коли в Думі „побоюються” за російськомовних в Україні, то їм слід пригадати ставлення не до іншомовних, а до мов національностей в Росії. Тобто, у світі борються з сепаратистами, терористами та іншими ворогами тої, чи іншої держави, а в Україні вільно себе почувають різні антидержавні люди та групи, які випробовують , що можуть собі дозволити, а починають з різних заяв, щоб підготувати ґрунт на дальші дії. Саме тут очікується більше від держави – видворити, коли це чужинець, притягнути до судової відповідальности, коли це громадянин України, така практика у світі.

Ворогів держави (королівства) карали вже з часів королівств, то чому б в Україні не приєднатиcь до тих світових стандартів, коли винних притягають до відповідальності і відповідно карають. Господь дав людям розум, то потрібно ним користуватися. А нахабам та тим, кому не подобається українська незалежність потрібно своєчасно і відповідно наступити на пальці, як то кажуть в народі: катюзі - по заслузі!

Правдою є й те, що вже на 15-му році незалежности Україна з державною мовою не зробила жодного прогресу. С.п. В.Чорновіл зауважував колегам.депутатам, що за 5 років вже й слон вивчив би українську мову, а деякі депутати і за 15 років не спромоглися вивчити української – український хліб і молоко для них , так як і український капітал, добрі, а от мова не підходить! Яка ж зневага до мови і його народу деяких депутатів, коли президент говорить про важливість державної мови, а вони далі перед камерами іґнорують її, мовби жили в іншій державі. Янукович, коли мітив у президенти, то ще вживав українську, а зараз і йому і його синові „забрало” мову, або Ківалов, чи Піскун, коли займали високі посади, то могли вживати державну, а зараз, ставши депутатами ВР, „забули”, в якій державі вони є депутатами. В европейських країнах та Канаді до парламентів входять вихідці з Азії та Африки, які вивчили мову тої країни, в якій вони живуть, а в більшості країн світу, коли хочеш стати громадянином, то вимагають мовний іспит. Було б доречним такий іспит української мови запровадити для депутатів ВР України, а коли вони його не складуть, то нехай шукають місце за своїми можливостями і здібностями. Коли хтось протягом 15-ти років в незалежній державі неспромігся вивчити державну мову, то йому не може бути місце на державній посаді і вже аж ніяк не може стати членом найвищого державного органу! Так воно є у цивілізованому світі і так воно повинно бути в Україні, бо іґнорування і нехтування державної мови є не тільки порушенням конституції, але й образою українського народу, якому за доброту відплачують зневагою.

У статті „Роздвоєна мова” автор висловлює думку, що „держава повинна бути кровно зацікавлена в розробці комплексної стратегії розвитку української мови й культури в усіх сферах громадського життя... При цьому російська мова, у міру сформованих функцій, зберігала б своє значення засобу спілкування з іншими пострадянськими народами, так само, і носія різноманітних типів культурної інформації”. З цим можна погодитись, але саме в державі , згідно з новою роллю народних обранців, все залежатиме від ВР, отже, з неї й потрібно почина щодо одної державної мови, якщо політик не здатний оволодіти державною мовою, то він не політик, а комерсант, який повинен шукати інше поле діяльности. Політик, який не дотримується Конституції України, є не будівником держави, але її руйнівником, а такому не місце у ВР України.

Не вистачає знати правду, її потрібно й захищати, а часом і боротися за неї, бо правда буває лише одна і за неї полягли мільйони. Правду захисти легше, ніж потім її виборювати! Правда – мов шило в мішку – її не заховаєш, вона вилазить, часом з великим відступом, правда про голодомор в Україні пробивала собі шлях десятиліттями!

Торонто, 25.5.2006 р.

Стаття надійшла на пошту Майдану From: "josef sirka" josirka@yahoo.ca Date: Fri, May 26, 2006 9:18 am

Відповіді

 • 2006.05.26 | Роман ShaRP

  Очередной нац-поп-агитпроп-бред из Торонто.

  Да еще и вранье впридачу. Кто бы мне объяснил, на кой икс печатать такую низкопробную хрень?
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2006.05.26 | Мірко

   Re: Очередной нац-поп-агитпроп-бред из Торонто.

   Дорогий Шарпе,
   ви моя мушко під лупою. (тому виступав за ваші права на цім сайті ;) ) Цікавить мене зміна підходу коли ви вживаєте московську мову, а коли українську. От на якраз таке повідомлення ви вживаєте ваш рідний язік. А на деякі інші коментарі вживаєте українську мову. Розом з мовою мінається у вас і психіка. Чи це вияв якоїсь форми шизофренії, чи може таки психіка і мова мають щось спільного. Підчас мого короткого перебування в Україні я зауважив що мене ніхто не пробував обшахрувати, обдурити, образити, чи погрозити вживаючи українську мову. На таке все вживалася общепанятна. ;)

   Цікаво, як не натисну AltShift то мені замість Шарп виходить Warp! :D(в мене "фонетичний" розклад клявішів)
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2006.05.26 | Роман ShaRP

    О мухах так о мухах.

    Мірко пише:
    > Дорогий Шарпе, ви моя мушко під лупою.

    А вы - моя над ухом. Гудит. Раздражает. Чужеродное такое неприятное существо, пытающееся учить жить меня и других.

    > Цікавить мене зміна підходу коли ви вживаєте московську мову, а коли українську.

    Исключительно по настроению. Ругаться предпочитаю на русском. Нац-икс-ам иногда отвечаю на русском принципиально, -- назло. Я вообще очень злобный тип. ;)

    > От на якраз таке повідомлення ви вживаєте ваш рідний язік.

    1) У меня два родных языка.
    2) На такие сообщения я отвечатю по-русски потому, что терпеть не могу диаспорных маразматиков, пытающихся учить меня жить там, где мне это не нужно.

    >А на деякі інші коментарі вживаєте українську мову.

    По настроению, опять же.

    >Підчас мого короткого перебування в Україні я зауважив що мене ніхто не пробував обшахрувати, обдурити, образити, чи погрозити вживаючи українську мову.

    Это ни о чем не говорит. А вот во власти Украины и на этом сайте это делают регулярно.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.05.26 | ОРИШКА

     Если бы я не знала силу глупости

     "народных идей", я бы решила, что мовные проблемы подбрасывают Ехануров-Ивченко соблятоварищи - типа, пусть народ дерется за право произносить "пчелка" или "бджілка", пока мы тут фиговые листики искать будем, чтобы страшенный газово-ценовой срам прикрыть.
     Год тому назад я бы еще на донов грешила - ну, теперь мы сами с усами.

     Тут уже столько умные люди выступались!
     А покажите дулю карьеристу, который будет рваться на гос.службу да в политику, за незнание укр., рус. и англ - да еще и в интеллигентном варианте. А экзамены на укр. пусть дияспорники принимают - их не купишь :-).
     А укринский - а ну-ка,льготы: книги, фильмы, песни, передачи, учителя, карнавалы, театр, личности! Давай, давай! Только - кто? С себя? А ВРада - закон о льготах. Вместо губошлепства.
     Да кулаком по столу!
     згорнути/розгорнути гілку відповідей
     • 2006.05.26 | Роман ShaRP

      Причем тут ум?

      Ум - инструмент. Представления, идеи, убеждения, принципы - это не совсем к уму. Ум может оградить от некоторых глупых представлений, но в вопросах, не решаемых с помощью формальной логики, цифр и *законов природы*, ум бессилен.

      В данном случае споры идут о вопросе, в котором рациональные доводы малоприменимы.
    • 2006.05.26 | один_козак

     Переговори будуть?

     Пане Романе, на продовження нашої давньої розмови я хочу почати тему "Переговори з Роман ShaRP ® про мирне співіснування мов". Хочу цю частину проблеми обговорити окремо. Підтримаєте розмову?
     згорнути/розгорнути гілку відповідей
     • 2006.05.27 | Роман ShaRP

      Підтримаю.

 • 2006.05.26 | Мірко

  Re: Всі знають правду, але це не міняє справи

  „Роздвоєна мова” тому що роздвоєна країна. Ми по цей день живимось міфом що нині на Донецько-Луганській резервації живуть українці які призабули рідну українську. Так само ми говоримо про Голодомор, підчас якого яких 7 мілйонів було знищено і повною парою прийшла русифікація.
  Якщо був Голодомор, і якщо навезли в індустріяльні міста москалів, то етнічний склад цих земель мусів змінитися. Сьогодні в Україні не дві мови, а два окремі народи. Їх не об'єднує ні спільна історія, ні спільні цінності, навіть не спільний прапор. На диво, об'єднує сьогоднішню Україну спільна мова! Московська. Зрозуміла вона від Лисичанська по Рахів. Якщо ми приймаємо завдання демократично творити, в сьогоднішних межах унітарну державу, це можливе лише за умов що державною та розговірною мовою буде московська. А якщо приймаємо за ціль творення незалежної української держави для забезпечення українського народу і його мови, тоді треба пересунути або кордони, або людей. За умов соціял-демократії можемо пересунути лише кордони.

  Сьогоднішня ситуація найбільш вигідна для московської імперії. Якщо матимемо "єдність" за найвище благо тоді з часом Україна стане де факто південно-московським краєм. Політичне приєднання то Московщини чи ні не буде питанням, бо буде в орбіті московськомовних держав-сателітів Співдружности.

  Пропоную референдум, спочатку в Луганській та Донецьких областях, >або хочете жити в україномовній Україні, або в московськомовній Московщині<. За таких умов люди самі зможуть визначитися. Якщо я помиляюся, і Луганці та Донецькі схочуть бути українцями, кляняюсь їхній волі, а якщо ні, на силу не тримаймо.
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2006.05.27 | Роман ShaRP

   Два сапога из Торонто - пара. Оценку см. выше.

  • 2006.05.27 | Колобок

   :gun: України не віддамо нікому! Жодного клаптика!

   Мірко пише:
   За умов соціял-демократії можемо пересунути лише кордони.

   Пане Мірко!
   Якщо Ви дійсно з діаспори, то в разі проведення запропонованого референдуму навіть права голоса не матимете... Його матимуть ті, кого сюди завезли, відповідним чином звільнивши для них простір. Однак перепис населення показав - більшість себе ідентифікує українцями, отже для всіх нас вони свої, рідні. Однак, вони також не вирішуватимуть долю України. Її вирішать та великі фальсивікатори і "федерасти", що тільки й чекають на такий референдум. А ви їм допомагаєте...
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2006.05.27 | Мірко

    Re: :gun: України не віддамо нікому! Жодного клаптика!

    Колобок пише
    >Пане Мірко! Якщо Ви дійсно з діаспори, то в разі проведення запропонованого референдуму навіть права голоса не матимете... Його матимуть ті, кого сюди завезли, відповідним чином звільнивши для них простір.<

    Пропонуєте їх назад вивести? Як?

    >Однак перепис населення показав - більшість себе ідентифікує українцями,<

    Що таке українець? На форумі це нераз обговорювали. Сьогодні "українець" це випадковий громадян (бо в 1991-му якраз там жив, а інакше був би узбек, чіргіз, чи навіть москаль - какая там разниця?) а мова в нього московська, корейська, чи урду не робить тому самовизначенню різниці.

    >отже для всіх нас вони свої, рідні. Однак, вони також не вирішуватимуть долю України. Її вирішать та великі фальсивікатори і "федерасти", що тільки й чекають на такий референдум. А ви їм допомагаєте...<

    Не будьте такі певні. Якщо поставите чітке або-або тоді навіть найстрашніші олігархи схаменуться. Знатимуть що в РФ їх великі акули обїдять до самих кісток. Прогнозую що Ахметов стане чистим бандерівцем підчас референдуму. Зачне якраз ту насильну українізацію яку українській владі було неможливо.
    А як ні, то видно ампутацію таки треба було.

    (а по справі "ні клаптика" то про Кубань ви вже давно забули?)
  • 2006.05.27 | Колобок

   Мірко, отямся! Подумай про УКРАЇНЦІВ сходу і півдня...

   Вони чекають твоєї допомоги! Вони не хочуть, аби їх разом з їхньою бтьківщиною подарували кремлю!
   Зайди на сайт кримського осередку СВОБОДИ
   http://www.krym.vosvoboda.info/dokument000077.html
   і прчитай звернення українців Криму до мешканців українського Заходу.
   Прочитай і покайся...
   Памятай, вони не облишили того, що боронили наші пращури. Не зважаючи на постійні складнощі, вони не переїхали ні на захід, де значно вільніше відчувати себе УКРАЇНЦЕМ, ні в Торонто (а чого Вас туди заперло?). Вони продовжують боронити НАШЕ. Вони не покидають СВОЄЇ УКРАЇНСЬКОЇ БАТЬКІВЩИНИ. І ми не повинні покидаи ЇХ !!!
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2006.05.27 | Мірко

    Re: Мірко, отямся! Подумай про УКРАЇНЦІВ сходу і півдня...

    Колобок пише
    >Вони чекають твоєї допомоги! Вони не хочуть, аби їх разом з їхньою бтьківщиною подарували кремлю!<

    І я не хочу. Боюся що цілу Україну подаруємо Кремлю. Цин 15-літним невизначенням ми собі блага не добули.

    >Зайди на сайт кримського осередку СВОБОДИ
    http://www.krym.vosvoboda.info/dokument000077.html
    і прчитай звернення українців Криму до мешканців українського Заходу.
    Прочитай і покайся...<

    Нераз читаю сайт. Ще раз гляну.

    >Памятай, вони не облишили того, що боронили наші пращури. Не зважаючи на постійні складнощі, вони не переїхали ні на захід, де значно вільніше відчувати себе УКРАЇНЦЕМ, ні в Торонто (а чого Вас туди заперло?).<

    Та не мене, а батьків заперла в Канаду війна. Як кажеться, відступали із зброєю в руках. В Україні ніколи не жив. Відвідав був у жовтні 2004-го, як спостерігач виборів.

    >Вони продовжують боронити НАШЕ. Вони не покидають СВОЄЇ УКРАЇНСЬКОЇ БАТЬКІВЩИНИ. І ми не повинні покидаи ЇХ !!!<

    Жалко мені. На війні анґліки це називають pocket, буквально кишеня. Якщо не вирівняти фронт, таку кішеню загрозує оточення та винищення ворогом. Фронт треба вирівняти або широким наступом або відворотом тих що в кишенці. Чи український народ спроможний на наступ?
  • 2006.05.28 | Pavlo

   Ви замітили, що тут Ви спільної думки з Лєонтьєвим, Павловським

   Жиріновським та іншими україножерами ?

   >>>Сьогодні в Україні не дві мови, а два окремі народи. Їх не об'єднує ні спільна історія, ні спільні цінності, навіть не спільний прапор.
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2006.05.28 | Сергій Кабуд

    насправді не два народи, а колоніальний кремлівський уряд

    це і є пояснення всіх абсурдів і негараздів-
    ющенко служить не україні а кремлю а тимошенко хоче служити їм краще за ющенка і отримати за це від них картбланш на владу

    от і вся суть укрсучполітики зразка 2006
 • 2006.05.27 | Юрій

  Що ви,Sharp-е, звиздите в нашому ефірі?

  Що ви, Sharp-е, звиздите,що ви дурню несете в нашому ефірі?
  Двомовний діалог - це коли "мая твая нє панімаєт".
  Коли розмова відбувається на одній мові,то можна очікувати якоїсь користі від цього.Коли говорять різними мовами,то часом не розуміють один одного.
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2006.05.27 | ЖАК

   Re: Що ви,Sharp-е, звиздите в нашому ефірі?

   Одному укр.идиоту в Москве уже подсовывали под нос бумажку с надписью "230 $". Переводчик почему-то не помог. "Юрий"! Если не поняли, наймите переводчика. А то такие большие различия в языках имеют место, что без такового не обойтись. Не для средних умов.
  • 2006.05.28 | Роман ShaRP

   UVMOD п. 0, 1 - нічого крім особистого наїзду, провокація

   Я так понимаю, премодератором на сайто Майдан тоже Кабуд?
 • 2006.05.28 | Юрій

  А нам з вами,Жаку,і перекладач не допоможе...

  А нам з вами,Жаку,і перекладач не допоиоже порозумітися.Та ще платити гроші за всіляку маячню!?


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua