МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

За п'ять років зникло два мільйони українців

07/11/2006 | Забойщик
'В Україні дуже рано вмирають чоловіки'

Ірина Мойсеєнко
Бі-Бі-Сі, Київ

За останні п'ять років населення України зменшилося на два мільйони. У 2005-му тут налічували вже 46 мільйонів осіб.
Які причини такої стрімкої депопуляції країни?

У День народонаселення я говорила з директором програм ООН Піром Вібеном. Він називає бідність однією з головних проблем, від якого потерпає народонаселення світу.

Наскільки серйозна ця проблема для України і як вона впливає на її населення?

П. Вібен: Три мільярди людей у світі живуть за межею бідності - на один долар за добу. Але бідність – поняття відносне. Один долар в Україні і один долар, скажімо, в Танзанії - це різні речі. Тут ідеться про купівельну спроможність населення і вартість долара в тій чи іншій країні. Але фактом залишається те, що третина населення України живе за межею бідності. І це, звісно, впливає і на тривалість життя, і на малу народжуваність.

Бі-Бі-Сі: Як позначається на стані українського населення такий фактор ризику, як наслідки Чорнобиля? Наскільки вагомий цей вплив на демографічні тенденції?


Життя бідне, та ще й коротке
Середня тривалість життя чоловіків - 65 років
Середня тривалість життя жінок - 75 років
Середній прибуток на рік на особу - 1 270 доларів (Дані Світового банку)

П. Вібен: Що стосується Чорнобиля, то ми нещодавно відзначили 20-ту річницю з дня катастрофи. Дуже велика частина України вважається зараженою радіоактивними елементами зоною, значна частина зараженої території є непридатною для фермерства і для того, аби на ній жили люди. Звісно, ми стали свідками почастішання випадків раку щитовидної залози, але рівень смертності, як вважають міжнародні експерти, власне через Чорнобильську катастрофу не став вищим. Більшою проблемою стала хвиля міграції через Чорнобиль і не лише із заражених зон, а й загалом цілої України.

Бі-Бі-Сі: Але українці здебільшого мігрують мабуть не через Чорнобиль, а з інших причин, зокрема через соціально-економічні проблеми...

П. Вібен: Мігрувало чимало українців, і не лише через чорнобильську катастрофу. Люди шукають кращої зарплатні, робочі місця, кращого рівня життя. Але і міграція не є головною причиною зменшення населення України. На жаль, тут ідеться про високий рівень смертності і низьку народжуваність. В Україні стрімко меншає чоловіче населення. Чоловіки дуже рано вмирають, як у дитячому віці, так і в середньому. А що стосується низькою народжуваності, то тут Україна не є винятком. Старішання населення - це загальноєвропейська тенденція. Але у країнах Західної Європи це відбувається через те, що там збільшилася тривалість життя, а в Україні це пояснюється передовсім дуже низькою народжуваністю. Український уряд намагається заохочувати людей народжувати більше дітей, але поки що соціально-економічна ситуація цьому не сприяє.

Бі-Бі-Сі: ООН стверджує, що однією з причин депопуляції України є стрімке поширення епідемії СНІДу. Згідно з останніми даними, швидкість поширення СНІДу серед молоді в Україні є найбільшою у Європі.

П. Вібен: Це справді так. Півтора відсотка молодого населення України є ВІЛ-інфікованим, що є одним із найвищих показників у Європі. Але якщо поглянути на швидкість поширення епідемії, то Україна випереджає навіть Африку. Це надзвичайно серйозно. Поки що цей чинник не є визначальним для рівня смертності в Україні, але якщо показник досягне п'яти відсотків, то результати будуть даватися взнаки і в медицині, і в освіті, і в економіці загалом. Дякувати Богу, що Україна від цього показника ще далека, але причин для серйозного занепокоєння в Україні вистачає. У двохтисячному році населення України становило 48 мільйонів, а в 2005-му – 46 мільйонів. Тобто за п'ять років зникло два мільйони українців. А це вже дуже серйозно.

http://www.bbc.co.uk/ukrainian/domestic/story/2006/07/060711_moyseyenko_population_sp.shtml

Відповіді

  • 2006.07.11 | rais

    А за п'ятнадцять років - сім мільйонів.

  • 2006.07.12 | SSS

    Не СНІД і не Чорнобиль...

    Забойщик пише:
    > Середня тривалість життя чоловіків - 65 років
    > Середня тривалість життя жінок - 75 років
    > На жаль, тут ідеться про високий рівень смертності і низьку народжуваність. В Україні стрімко меншає чоловіче населення. Чоловіки дуже рано вмирають, як у дитячому віці, так і в середньому.

    Як правдиво зазначено, основна проблема в низькій народжуваності.
    Середня тривалість життя - це не показник. Показником буде процентний склад за віковими групами. Якщо рахувати лише жінок, то з них маже половина - пенсіонери. Кількість населення тривається за рахунок "вічних" бабусь. Нажаль.
    Але років через 10, коли цих бабусь не стане, зменшення населення набере нових обертів, бо народжувати буде просто нікому.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".