МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Захід стомився від України

07/12/2006 | Забойщик
Кузьо: Захід стомився від України



Тарас Кузьо, професор університету Джорджа Вашингтона, вважає, що Захід переживає своєрідну "втому від України".
Пан Кузьо відповідав на запитання Бі-Бі-Сі, із яким настроєм зараз на Заході спостерігають за розвитком подій в Україні.

Із паном Кузьом говорив Фідель Павленко.

Т. Кузьо: Через те, що цей процес іде вже тривалий час, від виборів, почалося подібне до того, що відбулося після Кучмагейту, це по-англійськи буде Ukraine fatigue (тобто стома від України - Бі-Бі-Сі). Чому так довго триває цей процес формування коаліції? Всі зрозуміли, що проблема була в тому, що Наша Україна пройшла на третє місце, а не на друге місце, і не хотіла допустити Тимошенко до прем'єрства. Останні події тільки утвердили цей Ukraine fatigue на Заході, включаючи те, що Захід є абсолютно розчарований тими подіями, так само, як багато українців в Україні, бо це тільки питання створення коаліції, але це також питання того, що прем'єром може стати Віктор Янукович, який має дуже негативну репутацію не тільки в частині України, але також на Заході.

Бі-Бі-Сі: Коли ви говорите про оцей синдром "втоми від України чи розчарування Україною", чи йдеться, на вашу думку, про втому від президента Ющенка, його бездіяльності, його непослідовності чи нерішучості?


Т. Кузьо: Це все, що ви сказали. Коли йдеться про цю Ukraine fatugue, то йдеться про розчарування, нерозуміння, чому Україна, одна з чотирьох країн, де відбувалися ці демократичні революції, разом із Сербією, Грузією та Киргизстаном, - в України якраз були найкращі шанси збудувати і зміцнити демократизацію суспільства після революції. Чому тоді ми маємо цю ситуацію тепер, під час другого року президентства Ющенка, на другому році після революції, що країна є в глибокій кризі? Я думаю, на Заході починають розуміти, що Віктор Ющенко не є господарем у країні, він не контролює процеси в Україні і є досить відірваним від них. Питання тепер не в тому, чи він матиме другий термін, а в тому, чи він піде шляхом Леоніда Кравчука, коли він змушений буде робити попередні вибори і зможе програти.

Бі-Бі-Сі: За таких обставин, коли на Заході розчаровані президентом Ющенком і також не надто налаштовані на співпрацю із Віктором Януковичем, як майбутнім прем'єром, у якого, як ви кажете, не дуже гарна репутація на Заході, - чи немає небезпеки того, що Захід просто повернеться спиною до України і визнає, що він її програв Росії?

Т. Кузьо: Тут є дуже небезпечна ситуація, бо маємо розділити, по-перше, НАТО і США, де була завжди велика зацікавленість у подіях в Україні після Помаранчевої революції, і Західну Європу та ЄС, де завжди було відсторонення і до якоїсь міри холодне ставлення до України після революції. Останні події в Україні будуть, на превеликий жаль, (використовувати) деякі цинічні - можна так назвати - країни в Західній Європі, такі як Франція, Бельгія, до якоїсь міри Німеччина, які завжди казали, що Помаранчева революція не є чимось таким надзвичайним, і ми були завжди праві, не бажаючи відкрити двері для членства Україні. Для НАТО і для США це якраз трохи інша справа, там будуть трохи розгублені. Я сумніваюся, що НАТО запрошуватиме Україну до Плану дій щодо членства, коли не тільки Янукович - прем'єр, а ще й є комуністи і соціалісти, які взагалі проти членства в НАТО. Цей процес втоми почався під час подій в Криму в червні, де фактично Захід, НАТО і США були розчаровані тим, що де була влада? Влада себе не показала в Криму.


Бі-Бі-Сі: Вже Сполучені Штати принаймні на офіційному рівні заявляли, що вони співпрацюватимуть із будь-яким демократично обраним урядом України, так само подібна заява була від Європейського Союзу... наскільки це можна вважати просто офіційною позицією, за якою криється не таке аж бажання співпрацювати з Україною? Зрештою, так само США та Захід у цілому кажуть, що готові співпрацювати з будь-якими демократично обраними урядами у світі, але на прикладі уряду Палестинської автономії можна побачити, що це зовсім не так. Вибори відбулися демократично, переміг Хамас, але з таким урядом США та Європа співпрацювати не хочуть. Чи може це повторитися і з Україною?

Т. Кузьо: Ну, це до якоїсь міри правильно. Так, це є офіційна позиція, адміністрація США не буде ізолювати Україну, як вона ізолює Білорусь, вона буде співпрацювати, буде підтримувати стосунки. Але це не означає, що не-офіційна позиція не є цілком інакшою. На неофіційному рівні, очевидно, говориться зовсім інакше, ніж на дипломатичному. І на неофіційному рівні думка така, що найкращий імідж в Україні мала помаранчева коаліція.

http://www.bbc.co.uk/ukrainian/indepth/story/2006/07/060712_coal_kuzyo_sp.shtml


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".