МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

"Закони дозволють посадити людину за будь-яку критику влади"

08/06/2006 | Олег Козловський (Росія)
Останні події в Росії показують, що каральні органи розгорнули справжню війну проти активістів різних опозиційних організацій. Постійно з’являються повідомлення про затримання, або суд. Ситуацію в Росії ми спробували з’ясувати у координатора російської організації „Оборона” Олегом Козловським.

Наскільки активно зараз починає працювати репресивна машина путінізма проти Оборони й інших організацій (НБП, АКМ)?

Напередодні саміту G8 по всій країні прокотилася навіть не серія, а скоріше ціла хвиля переслідувань представників опозиції, у першу чергу молоді. Людей, що збиралися приймати участь у двох великих опозиційних заходах липня - конференції "Інша Росія" у Москві й Другому Соціальному Форумі в Пітері - знімали з поїздів, затримували й відправляли на добу за "дрібне хуліганство", відбувалися просто бандитські напади, проти декількох навіть були відкриті кримінальні справи по статті "тероризм".

Як в акціях була задіяна Оборона?

Координатора Оборони в Ульяновську Олександра Брагіна співробітники РУБОП затримали прямо на вокзалі, звідки він збирався поїхати на конференцію руху в Підмосков'я, і знайшли в нього "екстремістські матеріали": листівку з фотографією Гаррі Каспарова й стікер Оборони. Його змусили написати якесь зобов'язання нікуди не їхати з міста, але наступного дня він все-таки зміг вирватися й доїхати до Москви. Через пару днів ульяновські РУБОПовці особисто приїхали в столицю, щоб заарештувати його прямо на конференції "Інша Росія". Нам довелося виводити Сашка по технічним коридорами через чорний хід і везти на конспіративну квартиру.
А тим часом у нього в офісі в Ульяновські міліція проводила обшук у справі про тероризм.

Що підкинули доблесні стражі порядку?

Наскільки я знаю, нічого "знайти" їм не вдалося, але справа була все-рівно порушена без яких-небудь доказів і підстав. А от на Далекому Сході ще одній учасниці "Іншої Росії" прямо в аеропорті підкинули в речі не багато не мало - тротилову шашку.

Як за твоїми оцінками, репресії підсилюються? Із чим це зв'язано? І має до цього відношення роздмухування Росією конфлікту в Грузії?

Режим Путіна поступово усе тугіше закручує гайки. Він діє більш плавно, ніж, наприклад, Лукашенко, але вектор в обох випадках однаковий. Наприклад, останні зміни до закону про протидію екстремізму дозволяють посадити людину за практично будь-яку критику влади. У такий спосіб Путін і його оточення сподіваються залякати опозицію. Але я впевнений, що це не вдасться, скоріше буде зворотний ефект: ті, хто зараз критикує владу лише за окремі порушення, тепер стануть послідовними її супротивниками. А тих, хто вже пройшов через розгони мирних мітингів, арешти й переслідування, тим більше не налякаєш. На нашій діяльності ці зміни не позначаться ніяк. Щодо відносин із Грузією я не бачу причинно-наслідкового зв'язку. Але це все елементи однієї політики, що проводиться нинішньою російською владою: вона спрямована на посилення тиску як на свій народ, так і на сусідів.

Пам'ятаєш нашу розмову з Подрабінєком у камері, де він говорив, що президентські вибори обов’язково будуть під акомпанемент війни. Це може бути Грузія? [Інтерв'ю бере українець, який разом із Олегом відбував покарання за участь в протестних акціях у Мінську навесні цього року - Майдан-Інформ]

Дії російського керівництва настільки непередбачувані, що важко робити прогнози навіть на два місяці вперед, не те що на два роки. Якщо в них залишилося хоч трошки розуму (про душу я вже не говорю), то вони зрозуміють, що війна зараз для Росії - самогубство. Наша армія до цього не готова, а всі можливі супротивники або сильніше нас (як Китай), або співробітничають із НАТО (як Грузія).

Скільки ваших активістів зараз сидять або перебувають під судом? І за що?

У Мінську сидять: координатор московської Оборони Микола Зборошенко й активістка Катерина Винокурова. У Мінську 22 липня пройшла акція протесту біля російського посольства. Учасники розгорнули транспарант "Луку на пожизненное", скандували "Россия без Путина, Беларусь без Лукашенко" і т.п. Двох оборонщиків й одного білоруса затримали, але через кілька годин відпустили під обіцянку прийти на суд. Росіяни повернулися в Москву, але 26 липня добровільно приїхали в Мінськ на судове засідання. Микола одержав 15 доби, Катя - 10. При цьому їм відмовили в адвокаті, не допустили ні журналістів, ні представника консульства, ні громадськість. Коля по нашій інформації вже тиждень тримає голодування, але ніякої інформації ні білоруські, ні російські влади нам не надають. Російський МЗС у понеділок офіційно відмовився надавати яку-небудь допомогу, заявивши, що це їх "приватна справа", а втручатися російські влади не збираються
У п'ятницю біля білоруського вже посольства в Москві проходила акція проти політичних переслідувань у Бєларусі. У той день починався суд над " Партнерством ", а також ми протестували проти арешту наших хлопців. Хоча всі формальності були дотримані, ОМОН затримав п'ятьох учасників акції, а інших розсіяв. Згодом троє були відпущені, а я й інший активіст обвинувачуються в організації несанкціонованої демонстрації. Суд у понеділок відклали через хворобу судді.
В Улан-Уде координатор бурятської Оборони Раджана Дугарова також обвинувачується в організації несанкціонованого масового заходу 29 червня, хоча тоді теж були виконані весь вимоги закону. Міліція й суд хотіли закрити справу, але під тиском ФСБ воно було відновлено й сьогодні повинне бути вже друге засідання.

Поїздка в Бєларусь Зборошенко і Катерини - особиста ініціатива чи побажання організації?

Це була їхня особиста ініціатива. Що стосується їхнього повернення на суд, то ми їх відговорювали, оскільки тут від них було б більше користі, чим в Акрєсціна. Та й то, що там відбувається в "Палаці Правосуддя", судом назвати ніяк не можна. Але хлопці все одно поїхали, і за це їх можна тільки поважати.

Як зараз відбувається робота з активістами? Наскільки дії міліції впливають на чисельність мітингів у Росії?

У липні в нас пройшла конференція, на якій була вироблена стратегія руху на два роки. У вересні вона буде представлена громадськості. Ми будемо активно працювати зі студентами й представниками різних груп інтересів: неформалами, людьми, що постраждали від дій влади. Спілкування з аудиторією буде проходити в основному безпосередньо або за допомогою граффіті, стікерів і подібних засобів, а також через Іnternet. На традиційні ЗМІ особливого розрахунку не робимо. Загалом , ні міліція, ні ФСБ не можуть якось сильно вплинути на приплив нових активістів. Навпаки, всупереч активізації силових структур кількість учасників руху стало тільки швидше рости. Основна проблема скоріше в тім, що влада (у Москві у всякому разі) тепер стала забороняти й розганяти практично всі серйозні виступи опозиції, навіть прямо порушуючи закон. Тому проводити великі мітинги й ходи зараз дуже складно, але ми шукаємо (і знаходимо) інші методи.

Яка зараз ситуація із пропутінськими молодіжними організаціями? Як вони протистоять Обороні?

У Росії за останні півтора року з'явилася величезна кількість провладных молодіжних організацій. Вони мало відрізняються по ідеології, але дуже один одного не люблять, оскільки конкурують за гроші й "доступ до тіла" (Путіна - прим. ред.) Самими великий й активними на сьогоднішній день є рухи "Наші", Молода Гвардія Єдиної Росії, "Місцеві", "Росія Молода". Перші збиралися стати новим комсомолом, але через серію скандалів з нападами на представників опозиції вони втратили підтримку сірого кардинала Кремля Владислава Суркова зараз ледве зводять кінці з кінцями. Молода Гвардія - це молодіжне відділення партії влади. Вони обіцяють всім своїм активістам місце у виборчому списку (правда, не говорять, яке) і до них ідуть самі жосткі кар'єристи, а також перебіжчики з опозиційного табору. "Місцеві" - це найсмішніша із цих організацій. Вони себе називають "молодими політичними екологами", збирають мітинги за гроші й по списку з студентів підмосковних ПТУ. 12 червня вони звезли в Москву близько 40 тисяч "активістів", яких пригнали погрозами відрахування або заманили обіцянками подарувати самокат. Але звичайно на їхніх акціях буває не більше 20 чоловік. Росія Молода - єдина з них, хто намагається хоча б на публіці не асоціюватися із владою. Вони в основному займаються провокаціями на опозиційних мітингах, або влаштовують якісь скандальні й не дуже законні акції. Їх "активісти" - студенти одного з московських ВУЗів, керівництво якого кришує організацію. Є також імперський Євразійський Союз Молоді, що також практично нічого не робить, крім як бореться з "помаранчевою заразою". Думаю, українцям вони відомі краще перерахованих вище, тому що активно співробітничають із пропутінськими організаціями в Україні: із Братство, Прогресивними соціалістами й ним подібними. Практично на будь-якій великій акції опозиції з'являються представники якоїсь із цих організацій і намагаються влаштувати яку-небудь провокацію: від роздачі провокаційних листівок до бійок. Наприклад, під час конференції "Інша Росія" її пікетували відразу й нашисти, і Молода Гвардія, і Місцеві, а ЕСМовці спробував ударити екс-прем'єра Михайла Касьянова. Але ми теж не стоїмо на місці. У нас є база даних провокаторів з їхніми фотографіями, іменами й досьє, який ми ділимося з іншими опозиційними організаціями. У результаті провладним структурам усе складніше влаштовувати провокації (реальних активістів у них небагато, більшість за гроші).

Тобто у вашому варіанті влаштовувати з ними мордобій - в'язницею пахне? Які ефективні міри ви приймаєте?

Кілька місяців назад РуМол улаштував провокацію біля суду над одним активістом НБП: вони спробували напасти на нацболів, які прийшли на засідання. Хоча румоловців було вдвічі більше, ніж лімонівців, їм оформили ефективну відсіч, розсіяли, а декількох здали в міліцію. Але притягли до відповідальності не тих, хто нападав, а тих, хто захищався! Зараз за цю бійку шестеро нацболов сидять у СИЗО. Тому наша тактика - не піддаватися на провокації, а припиняти їх. Ми приділяємо особливу увагу безпеки наших заходів і превентивним мірам. Але із зрозумілих причин розкривати всі подробиці я не можу.

У вас останнім часом Оборона проводила багато андеграундних зібрань, на яких ви з’ясовували вашу тактику. Можеш щось про нову ідеологію написати? Чи секрет?

Розвороту на 180 градусів, звісно, не буде. Але ми більш чітко сконцентруємося на темах чесності влади й виборів, волі слова й сили закону в Росії. Зараз у нас відкривається друге дихання: з обновленою ідеологією й чітким баченням мети ми дуже сильно активізуємо свою діяльність і змінимо свій імідж. За останні півроку ми довели, що в Росії може бути реальна позапартійна опозиційна сила, а тепер ми повинні показати, на що ця сила здатна. Попереду в нас яскраві й несподівані акції.

Відповіді

  • 2006.08.06 | П. Л .

    Re: "Закони дозволють посадити людину за будь-яку критику влади"

    Молодці.
    Мета Путінщини - відновлення могутньої держави, в кінцевій меті - Вмперії. Таку Імперію можливо тримати лише в кулаці. тобто відновивши, відсвіживши тоталітаризм. Тому є сутнісний зв"язок між подіями в Грузії, в Україні й нарощенням поліційно-бандитського терору, агресивної "єднальної" політики Моск. патріархії паралельно з пошуком нової ідеології. Євразійство - гарна локшина на вуха народу... Захід у зв"язку з міжнародним тероризмом буде закривати очі димовими завісами Путіних.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".