МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Місто із серцем батяра

10/01/2006 | Роман Онишкевич
750 років. Піщинка у клепсидрі історії. І водночас нескінченність у порівнянні з людським життям.

Смертні не можуть жити 750 років. Стільки можуть жити лишень міста, але саме завдяки їм нинішні покоління ледь не фізично можуть відчути подих героїв минувшини. Тих, які ходили тією ж бруківкою, щоправда, ще не скупаною у цементі. Тих, які, як і ми, звіряли свої дзигарі із годинником на Ратуші. Тих, які брали і віддавалися в тіні барокових і сецесійних кам’яниць. Тих, які причащалися львівськими дощами і на межі життя земного і життя вічного спрямовували останній подих у помережане хмарами платинове львівське небо.

Утім, не тільки про героїв мова. У кожному Місті, у кожному столітті завжди були свої звитяжці і свої засранці, свої подвижники і свої пройдисвіти, свої духівники і свої курви, свої романтики і свої циніки. Але Місто – камінь, який точить вода історії. І лише невидимі флюїди усіх поколінь його мешканців, втатуйовані у сірі мури, дозволяють висушити невблаганні краплі часу і зберегти ауру Міста.

Скільки може змінитися за 750 років? Півтори сотні поколінь. Від тих, хто чув запах поту коней Бурундаєвої орди до тих, хто чув запах гнилі від модерних каналізаційних систем. Від тих, хто споглядав обвуглені кістки жертовних тварин на Світовидовому полі, до тих, хто нині смажить там – на Знесінні – шашлики, завчасно вподобані на вітрині-олтарі якогось супермаркету.

Сім з половиною віків. Холодним розумом навіть не осягнеш усіх змін, які відбулися протягом цього, мізерного для планети і неймовірного для людини, періоду. Бо переворот усього, що здавалося тобі фундаментом, трапляється значно частіше. За прикладом далеко ходити не треба. Оглянемося хоча б на пів століття назад, коли Львів святкував свої 700-ті уродини.

Як тодішня влада вітала львів ’ ян? Чого їм бажала? Читайте, дивуйтеся, смійтеся.

ПРИВІТАННЯ ЦК КОМПАРТІЇ УКРАЇНИ І РАДИ МІНІСТРІВ УРСР ТРУДЯЩИМ МІСТА З НАГОДИ 700-РІЧЧЯ. (28 жовтня 1956 року).

Рада Міністрів Української РСР і Центральний Комітет Комуністичної партії України палко вітають і поздоровляють робітників, інтелігенцію і всіх трудящих стародавнього українського міста Львова з нагоди його 700-річчя.

Львів відігравав визначну історичну роль у героїчній боротьбі українського народу проти численних іноземних загарбників, за соціальне і національне визволення, за возз’єднання українських земель в єдиній Українській радянській державі, за здійснення соціалістичних перетворень в західних областях України.

Трудящі Львова завжди були поборниками нерушимої дружби народів Радянського Союзу, і насамперед дружби з великим російським народом, активно боролися проти всіх, хто намагався підірвати цю священну дружбу, особливо проти українських буржуазних націоналістів – найлютіших ворогів українського народу...

... Рада Міністрів Української РСР і Центральний Комітет Комуністичної партії України висловлюють тверду впевненість у тому, що робітники, інтелігенція, всі трудящі міста Львова, як і весь український народ, ще тісніше згуртуються навколо ленінського Центрального Комітету КПРС і Радянського уряду в боротьбі за дальший розвиток промисловості, сільського господарства, науки і культури, за успішне виконання величних накреслень ХХ з”їзду Комуністичної партії Радянського Союзу і внесуть гідний вклад у справу будівництва комунізму в нашій країні.

(Газета „Вільна Україна”)

Цей казенний абсурд був насправді. І був якихось 50 років тому. Цікаво з чим через півстоліття вітатимуть наших дітей і онуків? А може, якщо потрафить, то й когось із нас.

Про Львів можна говорити безконечно. Про Львів треба говорити безконечно. Але треба вважати, що Львів попри більш як статечний вік завжди залишається батяром із шляхетним серцем. А що найголовніше в серці батяра? Правда! Жінки, вино і веселі трафунки.

Жінки. Власне їм Львів завдячує відліком своєї історії. Бо хто насправді скаже, що було до того, як „зайнявся Холм через окаянну бабу... і полум’я було таке, що з усієї землі було видно заграву, також і зі Львова, по Белзьких полях було видно, бо сильним було полум’я пожежі”. І скільки років міста ми б відзначали сьогодні, якби не та „окаянна баба”, оспівана у Галицько-Волинському літописі. А може й не було жодної баби. Може, просто стомлений блідий монах, вкотре макнувши пером у каламар, згадав свою грайливу, не обгороджену стінами келії, юність і вирішив пожартувати?

Хай би там як, але якась „окаянна баба” таки десь мусила бути присутньою у ту мить, коли перший камінь ліг у дику неорану землю, аби передати на віки усім прийдешнім львів ’ янкам нечувану енергію первісної не ограненої вроди. Це львівські жінки змушували юнаків вертерівського віку приставляти дуло пістолета до непосріблених сивиною скронь у Гроті самогубців під Високим Замком. Це вони, замотані в хутра, довели до божевілля субтильного Леопольда Захер-Мазоха. Це вони на два тижні вкрали у Європи Казанову, який не втримався, аби не замешкати у львівському готелі. Це вони давали наснагу і прискорили загибель вічного революціонера і вічного романтика з Нагуєвич. Це вони, окаянні, ножицями своїх ніг, розрізали навпіл тіла найстійкіших чоловіків, втинаючи водночас кар’єри і долі. Але це й вони найеротичніше у світі у вечорових кнайпах вішають на свої точені шиї шалі з аромату кави, а вже на рано, тихо, аби не стривожити сон благовірних, встають з постелі, щоб приготувати найсмачніший у світі борщ з вушками...

А вино! Який дурень першим сказав, що пити нас навчили москалі? Не вірю і навіть не хочу вірити в цю єресь. Ми самі вміли! І нема чого тут соромитися. Славні традиції засвідчені документами. 19 березня 1470 року львівський магістрат затвердив статут кушнірського цеху. І вже в першому, очевидно, найважливішому пункті статуту читаємо: „Перше – якщо якийсь майстер хоче стати членом цеху і досягне цього, повинен покласти одну руську чверть фунта і два бесмери воску та влаштувати майстрам прийняття, поклавши навколо напоїв дванадцять польських грошів”. Певно, на прийнятті не молоком вгощалися. А існував цей, беззаперечно, високий звичай, зауважте, пів тисячоліття тому!

І взагалі, судячи з архівних документів, у Львові забавлятися вміли і любили. Що, слід зазначити, тривожило міську владу значно більше, ніж п’яні гармидери на вулицях сучасного міста тривожать владу теперішню. 1383 року дійшло до того, що, аби вгамувати бучний розмах Рада міста Львова ухвалила Порядок святкування весіль городянами. У ньому, зокрема, зазначено: „...Панове райці з усією громадою так вирішили й постановили, що коли хтось хоче святкувати чи відзначати шлюб, повинен мати 16 осіб гостей і чотири страви, а не більше, і двох жартунів, а не більше, під загрозою штрафу чотирьох гривен”.

Зрештою, кого цікавить історія львівської пиятики, звертайтеся до класиків. Прочитайте хоча б оповідання Богдана Нижанківського, котрий почав творити ще до перших совєтів і, видається, дуже правдоподібно описав життя львівських пивниць.

Врешті, про веселі трафунки. А що власне писати? Нехай кожен, хто дочитав до цього місця, візьме в руки ручку чи втупиться у клавіатуру, згадає і занотує свої історії, випадки, які трапилися з його батьками-дідами, друзями чи недругами. Так і народиться Енциклопедія веселого Львова. Адже у кожного львів’янина таких історій безліч, хоча, підозрюю, більшість із них знову ж таки крутиться довкола жінок і вина. А хай так і буде!

Від автора ж на останок нагадаю один трафунок, певно, добре відомий старшому поколінню, і, мабуть, незнаний поколінню „пепсі”. Це навіть не історія, а, швидше, міф. Міф про зв ’ язок Львова з Космосом. Чи всі знають про традицію космонавтів, які їдуть на стартовий майданчик Байконуру? Так от, на півдорозі авто, яке їх везе, зупиняється, космонавт виходить і робить „по-маленькому” на заднє колесо. На фарт, бо першим, хто це зробив був Юрій Гагарін перед своїм першим польотом. До чого тут Львів, спитаєте? А річ у тім, що Космонавт №1 перед тим, як промовити історичне „Паєхалі!”, облюрив колесо автобуса, виробленого на ЛАЗі, яким власне і добирався на старт. Ось так. Страшно навіть подумати, як би змінилася історія світової науки, якби львівські інженери автобусів не були фартовими. Отож, не в останню чергу завдяки Львову, люди добралися до зірок, де витають у вічному спокої душі наших предків. Гніваються, коли ми поводимо себе не по-львівськи, і тішаться, коли тішимося ми. А зараз ми тішимося. Бо святкуємо 750 років. І жодна міська рада не обмежить кількість страв і трунків на наших столах! І знову наші жінки еротично вдягатимуть шалі з аромату кави, аби зранку відпоїти нас теплим і найпомічнішим у світі борщем!

„Львівський портал”

Відповіді

  • 2006.10.02 | qwer

    Re: Місто із серцем батяра

    Файна стаття!
  • 2006.10.02 | Оксана Марія

    Re: Місто із серцем батяра

    Шановний пане Онишкевич!
    Чому з перших рядків зразу розпочався похорон? Чому зразу з клепсидри? Та й для чого цитувати ганебні сторінки від 1958 року? Авжеж з історії сторінок не викинеш, але чи варто втирати сіль у рани?Треба радіти з того, що Львів дожив до 750 років, бо так як його нищилося...
    Львів житиме ще довго у віках, головне, щоб збільшилося тих, хто дійсно ЗНАЄ як шанувати і історію, і архітектуру, а понад усе - Україну!
  • 2006.10.02 | Горицвіт

    Піщинка в клепсидрі? Може, все-таки крапля?

    Роман Онишкевич пише:

    > Піщинка у клепсидрі історії.

    Клепсидра - це водяний годинник. Там піщинка скоріше заб'є отвір :-)
  • 2006.10.03 | технолог

    Місто з українським серцем

    Львів - перлина України. Глибоко своєрідна, але, така, без якої не може бути нашої країни. Коли ти туди потрапляєш, чарівництво цього міста тебе огортає, обігріває, просто любить...
    І галичани, мої друзі, палкі, зовсім своєрідні - вони унікальні як і їхнє місто...
    Дай їм бог здоров'я і довгих літ, щоб ми разом любили нашу країну, як ми разом любимо наш древній і вічний Львів.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.10.03 | vvkornilov

      Re: Місто з українським серцем

      стаття непогана, якби не отой діалект.
      До речі, а чого поганого у поздоровленні із 700-річчям? Усе правда.
      За радянських часів Львів був і справді романтичним.
      А зараз поки що Львів -- провінційне, не надто розвинуте місто, за рівнем життя поступається навіть іншим західноукраїнським містам. Та ще й засмерділося на свято. Це вже капєць. Хоча, гадаю -- такий вже лігасі у п. Садового! Зичу йому доброї вдачі.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2006.10.03 | Михайло Свистович

        Re: Місто з українським серцем

        vvkornilov пише:
        >
        > А зараз поки що Львів -- провінційне, не надто розвинуте місто, за рівнем життя поступається навіть іншим західноукраїнським містам

        не поступається
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2006.10.03 | Navigator

          Львів - наш європейський паспорт

          Львів - надія України на Європу.
          Наш європейський паспорт.
          Символічно, що в ці дні Львів поріднився (“Twined Cities” International Association) з Санкт-Петербургом.
          Львів - не вікно в Європу.
          А сама Європа.
          ...
          Було б добре прийняти державну програму для школярів, по якій кожний школяр України за час навчання в школі повинен відвідати:
          Київ
          Львів
          Крим
          Донецьк

          Потяги ходять добре. І користь була б велика.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2006.10.03 | Ukrpatriot(patriot)

            Re: Львів - наш європейський паспорт

            Navigator пише:
            > Львів - надія України на Європу.
            :)
            > Наш європейський паспорт.
            Особливо після святкування 750 річчяф, коли через нестачу туалетів можна булшо побачити купи лайна у Стрийському парку, а з усіх підїздів смерділо, як з громадскього клозету, який ніхто не прибирає.

            > Символічно, що в ці дні Львів поріднився (“Twined Cities” International Association) з Санкт-Петербургом.
            > Львів - не вікно в Європу.
            > А сама Європа.

            Тільки б ще керівництво нормальне, яке не допустило такого ідіотизму з транспортом, який в"їзжав прямо в натовп. То було б все добре.
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2006.10.03 | Navigator

              Re: гадять і в Європі. Просто наранок все відчищають.

              У Львові відчистили?
              До речі, у мене син був на ювілеї Львова.
              Дуже схвально відгукується.
              Так що є різні думки.
              ...
              Поїдьте, понюхайте в Луганську, де більше пахне Європою. :)
              Син приїхав місяць тому звідти.
              В захопленні від естетики донецького декадансу!
              згорнути/розгорнути гілку відповідей
              • 2006.10.03 | Nemesis

                Знавці Європи! Приємно порозмовляти!

                Navigator пише:
                > У Львові відчистили?

                Ні. А нащо? Скоро ж знов захочеться! Bиявляється вся Європи сцить в під'їздах та сере в парках! Спасибі за Ваше глибоке знання Європи! І що б ми без Вас робили?

                > До речі, у мене син був на ювілеї Львова.
                > Дуже схвально відгукується.

                Не дивувався чому в дверях деяких туалетів врізані цифрові замки?

                > Так що є різні думки.

                Ага. В того що сцить в підїзді "аааааа! кайф! аж на душі полегшало!" в мешканця підїзда скрізь нецензурщина. А вцілому повний плюралізм та цивілізований дебат. Не словом, а ділом!
                > ...
                > Поїдьте, понюхайте в Луганську, де більше пахне Європою. :)

                Видно знавця та гурмана! Мені "європою" однаково смердить, а декому, виявляєтся, львівська версія більше подобається! Наразі це було свято, львовяне ще якось стримувалися, показували себе з доброї сторони.

                > Син приїхав місяць тому звідти.
                > В захопленні від естетики донецького декадансу!

                Добре йому: тайга балшой!
                згорнути/розгорнути гілку відповідей
                • 2006.10.03 | Navigator

                  Re: Знавці Європи! Приємно порозмовляти!

                  Шановний Немезісе, з вашого посту не зрозумів нічого.
                  Європу знаю добре.
                  В усіх мегаполісах на свята твориться деяке свинство.
                  На ранок його ліквідують.
                  згорнути/розгорнути гілку відповідей
                  • 2006.10.03 | Nemesis

                    Проти експерта не попреш!

                    Navigator пише:
                    > Шановний Немезісе, з вашого посту не зрозумів нічого.

                    Попробуйте ще разок.

                    > Європу знаю добре.

                    Не маю ніяких сумнівів. Насолоджуюсь розповідями знавця.

                    > В усіх мегаполісах на свята твориться деяке свинство.

                    Та ти шо! А я все по переферії: Париж, Амстердам, Лондон. Так ті жлоби в пересувні кабінки додумалися срати та сцяти! Міськрада вчасно домовляється про прокат. Не те шо в Європі - там гордо йдеш в під'їзд та сциш!

                    > На ранок його ліквідують.

                    Бажано б ще мордою того, хто це зробив.
                    згорнути/розгорнути гілку відповідей
                    • 2006.10.03 | Navigator

                      Тепер Ви задоволені?

                      В Англії я жив в серпні 2006 три тижні. З них в Лондоні - тиждень. Був і на балеті в Ковент- Гардені і на опері в Альберт холі, щоб не подумали, що під мостом ночував. Так що надивився всякого. Про що й пишу.
                      А Вам і правда в Україні так гадко????
          • 2006.10.03 | stefan

            Re: Львів - наш європейський паспорт

            Navigator пише:
            > Львів - надія України на Європу.
            > Наш європейський паспорт.
            > Символічно, що в ці дні Львів поріднився (“Twined Cities” International Association) з Санкт-Петербургом.
            > Львів - не вікно в Європу.
            > А сама Європа.
            > ...
            > Було б добре прийняти державну програму для школярів, по якій кожний школяр України за час навчання в школі повинен відвідати:
            > Київ
            > Львів
            > Крим
            > Донецьк
            >
            > Потяги ходять добре. І користь була б велика.
            ***
            Пане Navigator!
            Ви забули Одесу.
            ...
            "Одесса - город не второй!"
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2006.10.03 | Navigator

              Re: Львів - наш європейський паспорт

              Згоден.
              Думав і про Одесу.
              Якщо буде 5 міст- п"ятим по праву хай буде Одеса.
              Моя ідея - показати дітям різноманітність України.
              А тут Крим крутіший за Одесу.
              Люблю і ціню ваш народ.
              Хоч і трішечки хамуватий, але природно талановитий.
              ...
              А місто одне з найкрасивіших в Україні.
              З моєї точки зору - друге по красі після Львова.
      • 2006.10.03 | Shooter

        Re: Місто з українським серцем

        vvkornilov пише:
        > стаття непогана, якби не отой діалект.

        > А зараз поки що Львів -- провінційне, не надто розвинуте місто,

        Ну. Куди Львову до надмвірно розвинутого Донецька, скажімо.

        > за рівнем життя поступається навіть іншим західноукраїнським містам.

        Брехати не гарно (с). Більше того - за рівнем життям Львів поступається хіба-що Києву.
      • 2006.10.03 | Ron

        звідки vvkornilov виссав таку інфо

        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2006.10.03 | Scubo

          З душі своєї

          Прекрасної чистої і відповідно пахнучої. Кого до серця тягне, а когось до гівна. Як мух ...
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2006.10.03 | Чучхе

            Ні фіга. Чувак створив собі віртуальний світ

            і з фанатизмом неохвіта намагається упхнути побільше людей у свої глюки
    • 2006.10.03 | Таля

      Re: Місто з українським серцем

      Слава Україні, кохані галичани!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 2006.10.03 | Ukrod

    Точно - Із серцем батяра !

    Зразу пісня згадалася :

    Най єнші шукають на вербах грушок
    В Парижі, Мюнхені, Торонті
    Мене ж бог боронить від хибних думок
    Зі Львова я а ні на крок

    ........

    Бо ж пиво у нас холодне як лід
    Дівчата солодкі як мід

    ........

    Бо де ще є людям
    Так файно як ту
    Тілько ві Львові

    ........

    Роздінут, розуют
    Ще й писок наб'ют
    Тілько ві Львові

    ........
  • 2006.10.04 | Володимир

    Re: Місто із серцем батяра

    стаття нормальна.
    Одне зауваження: "Скільки може змінитися за 750 років? Півтори сотні поколінь. " Одне покоління міняється за 750:150 = 5 років. Трохи заскоро навіть, якщо брати до уваги що цце Львів. До речі, думаю у Львові покоління міняються повільніше )
  • 2006.10.04 | Nataliya

    Re: Привіт від львів"янки з Чікаго

    PRYVIT Z CHICAGO! JA AZ PROSLJOZYLASJA, KOLY PROCHYTALA TAKU BATJARS;KO-PATRIOTYCHNU STATTJU.
    ROMAN, JA DUZE GORDA Z TOGO, SHO ZNAJU TEBE. JA STASNA PATRIOTKA L'VOVA, TA, NA ZAL', ZARAZ ZYVU V CHICAGO, MAJU NADIJU, SHO NASTUPNE SVJATKUVANNJA MY ZUSTRINEMOS' U L'VOVI. NATALKA OSHCHUDLYAK.
    natadesign@gmail.com


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".