(більш) Справедливе голосування з трьома бюлетнями
10/05/2006 | DevRand
Схема дуже красива, і хоча є серйозні сумніви що вона коли небуть буде напряму застосована на практиці, однак може стати серйозним стимулом для того, щоб продовжувати думати над змінами нашого (недовершеного) способу голосування, підрахунку та перевірки результатів. Принаймні в ній є ідеї, які можна використовувати і у нас.
Схема Рівеста не є ліками від усіх проблем та порушень під час голосування. Наприклад, "каруселі" вона не лікує, так само як не лікує погані списки з "мертвими душами". Критично важливим залишається забезпечити принаймі три речі -
- підготовка грамотних спостерігачів,
- навчання виборців
- та створення і завчасне оприлюднення адекватних списків.
Але зате, запропонований Рівестом протокол гарантує що виборець може пересвідчитись, що його голос враховано, і враховано саме так як він проголосував, і що його анонімність забезпечена, навіть при тому що він може зробити таку перевірку результатів.
Отже, учаснику голосування видають три однакових бюлетня (з різними випадковими ідентифікаційними номерами). Для кожного кандидата вибрець заретушовує
1) одне коло(кружок) в строчці для кандидата, в будь якому одному з трьох бюлетнів, якщо він голосує проти нього
2) два кружка в строчці для кандидата в будь яких двох бюлетнях, якщо він голосує за цього кандидата
3) всіх трьох пустих або всіх трьох заповнених кружків не допускається
Приклад, якщо бюлетні заповнені так, як на картинці знизу, то виборець проголосував:
- за президента Боба Сміта
- за сенатора Еда Зіна
Одразу додам, що обов"язковим едементом схеми Рівеста є те що на публічному веб-сайті друкуються всі списки виборців з призвіщами, а після голосування - всі результати, включно з ідентифікаційними номерами бюлетнів (які як ви пам"ятаєте, є випадковими), та з інформацією про всі заповнені на них кружки.
Після того як виборець, згідно простих правил, в кабіні для голосування заповнив бюлетні (помітив відповідні кружки), спеціальна (проста) машина пперевіряє,що виборець не порушив правил заповнення, розділяє бланк на три бюлетня, штампує їх офіційним штампом та видає йому копію одного з них - на вибір, але тільки одного. Далі всі три бюлетня, як і звичайно, кидаються в урну - зв"язку між ними вже немає.
Результати підраховуються просто - бюлетні скануються простою оптичною сканувальною машиною (для цього і потрібні кружки), та від суми всіх кружків відданих за кожного з кандидатів, віднімається кількість тих, хто проголосував - таким чином отримується кількість голосів, які набрав кожен кандидат.
За всіма бюлетнями, що публікуються на сайті, можна підрахувати кінцевий результат. Плюс, і це дуже важливо, кожен виборець може порівняти дані заповнення з копії свого одного бюлетня, що він її отримав після голосування, з даними заповнення цього бюлетня, що наведені на сайті(знайшовши його по ідентифікаційному номеру).
Таким чином, одна третина випадково обраних бюлетнів з усієї кількості задіяних, може бути перевірена на істинність - фальсифікаторам неможливо вгадати, які бюлетні можна підробити, а які ні - і це зі значною вірогідністю підтвердить, чи були порушення, чи не було. (На підставі хоча б однієї невідповідності можна вимагати перерахунку).
І саме головне, і це є причиною того, чому схему прийшлось ускладнити до 3-х бюлетнів на кожного виборця. Справді, чому б просто не використовувати один бюлетень і не давати виборцю його копію , і друкувати всі бюлетні в інтернеті, щоб він міг перевірити чи є там його голоси?
А для того, щоб виборець навть особисто не зміг би довести якісь третій стороні, як саме він проголосував!
ДЛя чого це потрібно? для того щоб він не зміг би продати свій голос, або щоб у нього неможливо було видурити його голос погрозами. Дійсно, за умови якщо є копія лише одного бюлетня з трьох, неможливо визначити яким насправді було голосування цієї людини. незалежно від того, що на цьому бюлетні, він міг проголосувати за будь кого іншого, відповідним чином проставивши кружки на двох інших, "секретних", бюлетнях.
Насправді зберігається можливість того, що можна зробити атаку і на цю схему - наприклад, уявимо собі, що "голоси" купуються.
Тоді "замовник" голосування може "купити" виборця, щоб той заповнив бюлетні згідно завчасно наданої замовником виборцю схеми, своєї для кожного з трьох бюлетнів і для кожного виборця, учасника голосування. Мається на увазі, що замовнику потрібен не сумарний вибір голосуючого, а розрахована схема голосування для кожного з учасників цієї фальсифікації, яка в сумі дасть потрібний результат, а також дозволить перевірити (перед тим як виплатити гроші) че є схема голосування, надана для конкретного учасника, в кінцевих результатах голосування, чи немає. Тобто, чи присутні на сайті з результатами голосування три будь які бюлетні, кружки на яких заповнені згідно схеми наданої для цього виборця. Якщо так, то винагорода виплачується, якщо ні - то ні.
Слід зазначити, що ця атака працює лише коли в голосуванні приймає участь багато кандидатів (інакше організаторам фальсифікацій просто не вистачить різноманітних комбінацій, що мають бути унікальними для всіх виборців що приймают участь в фальсифікації).
Однак, не дивлячись на те, що схема Рівеста більш складна технологічно (потрібні машинки, для перевірки та копіювання одного з бюлетнів ), на те що вона розрахована на більш розумного/підготовленого виборця, та на те що вона є вразливою до описаної атаки з попредньою схемою заповнення , вона все одно набагато більш "захищена", ніж класичне голосування з одним бюлетнем.
Особисто я погодився б на неї, лише для того щоб мати можливість перевірки, чи враховано в результатах виборів саме мій голос?
Повний текст статті Рівеста, англійською. можна прочитати в цьому pdf-файлі.
Відповіді
2006.10.06 | Prophet
Re: (більш) Справедливе голосування з трьома бюлетнями
Якщо якась людина зробить позначки на всіх трьох бюлетнях за "свого" кандидата, то це за такою системою буде враховано як два голоси. І навпаки, можна не ставити жодної позначки -- мінус голос. Будь-яка перевірка бюлетня до розділення на три частини порушує умову анонімності.Запропонована система дозволяє лише переконатися, що правильно заповнені бюлетні правильно враховано. Але проти вкидань бюлетнів, транзитних серверів, свідомо невірно заповнених бюлетнів вона не діє.
А взагалі ідея красива, але не проти Ківалова...
2006.10.06 | BIO
Альо, шєф, хтось знов вкрав прозору скриньку...
Та то не лихо - у мене всі "наші" бюлетні на мобілу знятіще в кабінці...
1. Для борьбы с мертвыми душами и т.п. поповщиной лучшим
вариантом есть Единый Реестр (Избирателей) с кодированным
доступом на просмотр личной информации.
2. Сильнейшим ударом по махинаторам будет переход на безбумажную
ТХ с ПРЯМЫМ транзитом результата голосования в БД ЦВК опять же с
анонимизацием путем пин-кодирования как процедуры голосования
так и процедур доступа для проверки результата в ЛЮБОЙ момент времени.
3. Закрепить эффект столь гибкой системы можно и НУЖНО установкой
железно законодательных фильтров на пидрахуев с территориально-судебной реформой вкупе, раззомбированием населения через
общественные медиаканалы и на закуску маленькой
мирной революцией (в пределах властных кварталов г.-героя Киева)
ибо само собой ничего подобное не произойдет и за 1000 грядущих лет.
2006.10.06 | Ukropithecus (robustus)
Re: (більш) Справедливе голосування з трьома бюлетнями
Можете сказати, що тут неправильно? Навпроти кожного кандидата один кружечок вже заповнений при друкуванні, робиться це випадковим чином, але запам'ятовується, на якому ID які кружечки вже заповнені, це секретна інформація. Людині треба поставити лише одну крапочку навпроти того кандидата, за якого вона голосує, щоб в одному рядку було два кружечки заповнено. Потім все те ж саме, але при перевірці машина ще й звіряє ID бюлетня із заповненими кружечками.2006.10.06 | saha
Re: (більш) Справедливе голосування з трьома бюлетнями
скупщики будуть вимагати показати частину з намалюваним ручкою кружечком2006.10.06 | Ukropithecus (robustus)
Re: (більш) Справедливе голосування з трьома бюлетнями
saha пише:> скупщики будуть вимагати показати частину з намалюваним ручкою кружечком
так, якщо ваш кружечок за кольором, розміром або формою відрізняється від надрукованих, то результат голосування можна встановити якщо вам видадуть ту колонку (бюлетень), в якій він стоїть. Але це вже проблема скоріше технічна.
2006.10.06 | saha
Re: (більш) Справедливе голосування з трьома бюлетнями
тоді не потрібно 3х частин, якщо не потрібно захищатися від того як довести хто голосував.достатньо одного з номером.
2006.10.06 | Ukropithecus (robustus)
Re: (більш) Справедливе голосування з трьома бюлетнями
saha пише:> тоді не потрібно 3х частин, якщо не потрібно захищатися від того як довести хто голосував.
> достатньо одного з номером.
якщо уявити, що всі кружечки однакові, як це можна довести?
2006.10.06 | Ukropithecus (robustus)
тут отакий є пробій
якщо людина отримала ту копію бюлетня, на якій стоїть її зайвий кружечок, і передасть її людині, що має доступ до початкових оригіналів, то можна визначити яким було голосування.2006.10.06 | Хома Брут
Re: взагалі - велике спасибі за допис
який не соромно бачити в розділі "статті".2006.10.07 | BIO
Re: взагалі - велике спасибі за допис
Дякую, мені достатньо поточного тиражу на ВФ, а усе іншетіки після перемоги революції у меморійному збірнику...
Меморіал ММ