МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Критика на призначення Гайдука. Чи аплодував Ахметов? (/)

10/11/2006 | Мінор
http://rep-ua.com/50763.html

ІСД - Інтриги Старих Друзів?

Призначення секретаря РНБО - ключовий момент вибору для Президента. Як і тоді, коли він раптово передумав розпускати парламент, а натомість почав підписувати з донецькими Універсал. Ющенко продовжує гру з багатими олігархами Сходу, все далі віддаляючись від середовища, яке обирало його на Заході

Призначення Віталія Гайдука секретарем Ради Національної Безпеки звичайно ж є спробою знайти конкурентів Ахметову-Януковичу на донецькому полі. Як противагу ахметовському СКМ обрали іншу бізнесову групу ІСД (Індустріальний Союз Донбасу).


Загравання з власником ІСД Сергієм Тарутою, який за даними журналу Wprost, ненабагато відстає від Ахметова, триває уже кілька років - відколи український Президент особисто вступився за донецьку компанію, яка хотіла купити польський завод Guta Chenstohova. Відтоді, як Ющенку став потрібен свій „ахметов” у регіоні, де все вирішують не повноваження, а валізи грошей.


Однак на сьогодні ситуація докорінно змінилася - група Ахметова, завдяки Партії регіонів, тепер може забезпечувати свої інтереси, використовуючи важелі уряду. Таким чином найбагатший олігарх України поєднав свої і так немалі можливості з повноваженнями найвищої виконавчої влади.


Кажуть від часів Павла Лазаренка нічого подібного у нас не було. Обпікшись тоді, хитрий Кучма зумів знайти противагу, утримуючи клани біля себе, але на однаковій відстані. Очевидно тактика другого Президента нарешті сподобалася третьому і призначаючи Гайдука в РНБО Ющенко також думає, що розпочне тактику противаг.


Насправді ж у подібній ситуації президент Кучма діяв значно радикальніше. Як тільки Лазаренко почав побудову бізнес-імперії, спираючись на можливості посади прем‘єра, як його швидко змінив цілком лояльний до глави держави, дніпропетровський перевірений кадр. Більше того на імперію Лазаренка розпочалася безпрецедентна, організована атака правоохоронних структур. Лише відібравши у олігарха важелі в уряді, Кучма розпочав будувати систему нових противаг.


Ющенко робить ніби все правильно, але він не має такого впливу, як Кучма. Президент більше не може одноосібно звільнити прем‘єра. Та найголовніше Ющенко не ризикує протистояти Ахметову сам і думає, що в особі Гайдука знайшов найманця, який виконуватиме за нього важку роботу.


Якщо план Президента вдалий, у майбутньому ми станемо свідками гострої і безкомпромісної боротьби, яка послабить і СКМ, і ІСД. Але.


В недалекому минулому Сергій Тарута і Рінат Ахметов були практично партнерами. Більше того, свій основний капітал тоді співвласник ІСД Рінат Ахметов заробив за допомогою Віктора Януковича та... Віталія Гайдука. „Секрет полішинеля” їх спільного бізнесу давно розкритий у серії статей одного відомого донецького кореспондента газети «Обозреватель».


Розслідування журналіста засвідчило, що сталеливарні заводи Ахметова отримували майже дармовий кокс, розраховуючись із шахтами по бартеру і по сміховинних цінах. Відтак коксодобуваючі підприємства ставали збитковими і за активного лобіювання обласної адміністрації, де тоді працювали Янукович із Гайдуком, отримували дотації по лінії центрального бюджету із Києва. Саме таким чином на гроші українських платників податків робився найбільший в Україні капітал.


Чи можна сподіватися, що настільки „позитивний” досвід спільного заробітку забудеться колишніми партнерами після отримання ще більшої влади? „Наші донецькі” зробили найбільші гроші завдяки співпраці в минулому з „чужими донецькими”, то ж чи будуть вони конкурувати, коли з‘явилась набагато краща можливість для „бізнесу”? У такій ситуації завжди легше домовитись. Тим більш, що і уряд, і РНБО, як орган, який міг би уособлювати опозицію до нього, тепер повністю контролюють два донецьких крила.


Тим часом на користь Президента Ющенка «попрацювала» чорна кицька, яка пробігла між колишніми партнерами Ахметовим та ІСД десь у 2002 році.


Інформовані джерела стверджують, що на той час до 25% від обсягу своїх капіталів Індустріальний Союз Донбасу завдячував інвестиціям Рената Ахметова. І от на початку нового тисячоліття щедрий «інвестор» зненацька зажадав вивести із ІСД свої капітали. Оскільки забрати таку суму із обігу було практично неможливо, Ахметов запропонував взяти акціями Азовсталі та Харцизького трубного заводу. Нібито СКМ була створена саме, як майбутній власник нових активів.

Але що не говори, попри тодішній скандал СКМ та ІСД залишились партнерами, які змушені терпіти одне одного і навіть розподіляти сфери впливу. Чи не поділять вони і тепер свій вплив, але уже на найвищому державному рівні?


Принаймні два чільника сучасного Секретаріату Президента можуть бути пов‘язані із дільністю ІСД. Безпосередньо – Олександр Чалий і опосередковано Арсеній Яценюк. Призначення Віталія Гайдука на ключову посаду РНБО утворює потужне лоббі ІСД в оточенні Президента. З цієї кампанії випадає хіба Віктор Балога, але як держслужбовець, який має за спиною чималий досвід, він не піде на пряме протистояння всередині команди.


Якщо обидві ФПГ застосують свої нові важелі впливу, за кілька років нам загрожує утворення цілком корпоративної (кланової) економіки, зразком якої може слугувати Південна Корея. Кілька корпорацій контролюватимуть більше половини робочої сили, прибутків і уряд.


Дивним чином, але такий недемократизм в економіці може поєднуватись із свободою слова, тим більше, що обидві донецькі групи вже досить давно вкладають гроші у розвиток ЗМІ.

Наскільки ж нестабільна подібна система продемонструвало банкрутство ДЕУ, коли під загрозу потрапила економічна система всієї Південної Кореї. Прикладом протилежного, європейського підходу може слугувати Німеччина, де понад 90% підприємств є за українськими мірками „малими”, бо на кожному з них працює не більше 10 осіб.


А що Президент України? Йому нічого не залишиться, як визнавши очевидне, почепити на секретаріат нову табличку „ІСД”. Тим більше, що ідея "відділення бізнесу від держави" здається остаточно забута.


Віктор УКОЛОВ, спеціально для І-РЕПОРТЕРА

Відповіді

  • 2006.10.11 | viloshnyk

    Але Гайдук - "наші донецькі". Україномовний

    фінансує ряд видань, у тому числі pro-ua.com. Утримує Костя Бондаренка. Подумаєш трохи грошей вкрав. Якийсь ви пане Уколов, упереджений :-)
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.10.11 | Мінор

      Гаразд. А як же з "відділимо бізнес від влади"?

      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2006.10.11 | 123

        "Бізнес" і "бізнесменів" - різні речі

        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2006.10.11 | Мінор

          ІСД протягом кількох років шукало підходи до Президента

          Звичайно ж концерном рухав виключно патріотизм і гуманізм. Бізнес тут ні при чому :-)

          http://www.pravda.com.ua/news/2006/10/11/48822.htm
          >ІСД довго ходив кругами навколо Ющенка. Вони зайняли нішу зразково-показової корпорації, яка має бути ідеальним партнером у випадку, коли влада захоче вступити в шлюб із бізнесом: спонсорство національних проектів, західні кредити, і модернізація енергозбереження, і т.п., і т.д. Звичайно, це була тільки маска. Приміром, з прозорістю фінансових потоків ІСД не так все гарно, як у деяких її конкурентів. Але насправді всі жести Гайдука і Тарути чітко демонстрували Ющенку, що вони здатні розуміти його, і що це – лиш невелика частина того, що вони можуть зробити для президента, якщо той…
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2006.10.11 | 123

            Це єдиний доказ того, що Гайдук зловживатиме владою?

            Замало щось -- цитата якогось пісатєля...

            Гайдук працював заступником міністра, міністром, віце-прем*єром. Можна було б знайти переконливіші аргументи на користь того, що він у владі працює перш за все на свій бізнес.

            Мінор пише:
            > Звичайно ж концерном рухав виключно патріотизм і гуманізм. Бізнес тут ні при чому :-)
            >
            > http://www.pravda.com.ua/news/2006/10/11/48822.htm
            > >ІСД довго ход/в кругами навколо Ющенка. Вони зайняли нішу зразково-показової корпорації, яка має бути ідеальним партнером у випадку, коли влада захоче вступити в шлюб із бізнесом: спонсорство національних проектів, західні кредити, і модернізація енергозбереження, і т.п., і т.д. Звичайно, це була тільки маска. Приміром, з прозорістю фінансових потоків ІСД не так все гарно, як у деяких її конкурентів. Але насправді всі жести Гайдука і Тарути чітко демонстрували Ющенку, що вони здатні розуміти його, і що це – лиш невелика частина того, що вони можуть зробити для президента, якщо той…
    • 2006.10.11 | damoradan

      Вы забыли добавить, (л)

      что партнер Гайдука Тарута собирает добытые "черными археологами" артефакты Трипольской культуры. На этой почве и сблизились.

      http://www.ugmk.ua/news/nstvyu280405.html

      27 апреля во время совместного заседания Кабинета министров и Президента Украины, посвященного подведению итогов работы правительства в первом квартале 2005 года, “страна узнала как минимум два новых факта о том, как олигархам необходимо общаться с новой властью”, пишет “Украинская правда”.

      В свете “новых стандартов” взаимодействия власти и бизнеса издание акцентирует внимание на “особые отношения” между Виктором Ющенко и председателем правления корпорации “Индустриальный союз Донбасса” Сергеем Тарутой.

      “Сегодня это [C. Тарута] наибольший коллекционер трипольской культуры!”, — сообщил Президент на заседании правительства, обсуждая проблемы возрождения духовности. — Как только речь пошла о национальном музее, он пришел и сказал: “Я готов финансировать “Арсенал” не менее чем на 200 миллионов долларов, чтобы половина из этого музея принадлежала государству”.

      Сергей Тарута является совладельцем коллекции древностей ПЛАТАР, основу которой составляютпредметы старины Трипольской цивилизации. По словам бизнесмена, основатели коллекции ПЛАТАР планируют создать в Киеве на базе коллекции музей мирового уровня.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2006.10.11 | Мінор

        Ой як все цікаво! А бджіл він не розводить?

        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2006.10.11 | damoradan

          Зачем? Просто мед покупает (л)

          Год назад состоялся аукцион "с участием" ющенковского меда.

          http://www.commersant.ua/doc.html?DocID=628153&IssueId=29835

          Рекордсменами по количеству собранных денег оказались бочонки меда с пасеки Виктора Ющенко. Президентский мед принес филармонии 2,64 млн грн и еще 1 гривну. Наибольшую сумму на аукционе потратил председатель правления Харьковского благотворительного фонда Юрий Сапронов, заплативший за пепельницу и один бочонок меда в общей сложности 1,1 млн грн и 1 гривну.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2006.10.11 | 123

            А це взагалі суперкомпромат. Сапронов-це друге ім*я Гайдука?

      • 2006.10.11 | 123

        Мдя, потужний компромат

        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2006.10.12 | damoradan

          А я и не претендовал

          Просто если кому-то захочется рассказать, что речь идет чисто о профессиональных вопросах, у меня есть аргумент против этого...
  • 2006.10.11 | vvkornilov

    Re: Критика на призначення Гайдука. Чи аплодував Ахметов? (/)

    коротше, просто юляфани недобиті бісяться і нестройними рядами пісяться у власні газетки:))) щось зарано. 2009 ще коли буде...Може і Юля вже тоді буде у Сан-Франковську? Але не на сансет булевар, а, бач, в ізолейтор:)))
  • 2006.10.11 | jurij

    Re: Дуже важлива позиція інших олігархів?

    Яку силу підтримує Коломойський і Боголюбов, чи було у них зближення з Януковичем?
    Наскільки Пінчук впливає на більшість ВерхРади, враховуючи позиції Кушнарьова,появу в уряді Табачника.
    Чи стався розлом союзу на Київському рівні, і по всій Україні між БЮТ та запорізькими бізнесменами Хмельницького та ін.

    Якщо розглядати лише Ахметова та Таруту - це уривковий погляд на всю ситуацію в країні, він не повний і не зовсім об'єктивний.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".