МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

100 ДНІВ – ПРОБЛЕМИ ТІЛЬКИ ПОЧИНАЮТЬСЯ

11/10/2006 | 1
100 ДНІВ – ПРОБЛЕМИ ТІЛЬКИ ПОЧИНАЮТЬСЯ

Віктор Уколов

Коли Партія регіонів йшла до перемоги на виборах, український ефір був заповнений високотехнологічною піар-продукцією, орієнтованою східноукраїнського виборця. „Покращимо життя вже сьогодні", - ключовий месидж виборчої кампанії припав до душі мільйонам співвітчизників, які підтримали майбутній уряд Віктора Януковича. Настрої підігрівалися відчуттям реваншу – прихильники регіоналів вимагали сатисфакції за принизливий програш на президентських виборах 2004 року, а тому не бажали слухати опонентів, які попереджали, що після зачарування може наступити жорстоке розчарування.

Перші 100 днів нового уряду антикризової коаліції залишають гіркий присмак у роті зачарованого обіцянками виборця Партії регіонів.

Ні дружба з Росією, ні кроки на захист російської мови не стали на перешкоді РФ, яка підвищила ціну на газ до 130 доларів, скориставшись юридичними прорахунками українського уряду. Як не обійшло мешканців Донецька, де на минулих виборах Партію регіонів підтримали понад 76% виборців, підвищення цін на комунальні послуги. Більше того, саме Донецьк лідирує по вартості комуналки обігнавши і Київ, і Харків, і Дніпропетровськ.

Втім, незважаючи на „свій" уряд, мешканцям Донбасу треба знати, що навіть прописка у шахтарському краї не врятує молодих мам від необхідності зібрати чималу папку довідок, щоби отримати допомогу на новонароджених. Лишається сподіватись, що рішення уряду Тимошенко виплачувати 8500 грн. одноразової допомоги новонародженим, не буде скасоване повністю тільки тому, що приймалося не цим кабінетом міністрів.

Протягом перших 100 днів вся Україна спостерігала мильну оперу про переможну боротьбу віце-прем'єра Андрія Клюєва за зменшення ціни на бензин. Втім, якось забулося, що три місяці тому на початку роботи нового уряду, вартість бензину була майже такою ж, як і тепер, а для підвищення цін начебто не було економічних причин. Насправді протягом цих 100 днів ціна барелю нафти на світових ринках падала. Однак в Україні тривав сезонний збір урожаю. І хоч зернозбиральні комбайни не використовують А-95, під шумок підвищеного попиту, ціни стрибнули на будь-яке пальне, а от тепер повернулися майже до попереднього рівня. Трейдери заробили гроші, уряд – позитивний імідж, а виборці – на вуха кілька вагонів смачної лапші.

Тим часом 3 місяці бурхливої діяльності антикризової коаліції можна справді характеризувати наростанням кризових явищ через перерозподіл власності, рейдерські атаки та замовні вбивства. Згадаймо лише деякі з них.

У Запоріжжі убитий директор механічного завода Олександр Шиян. У Донецьку застрелений власник Дебальцевського заводу металургійного машинобудування Генадій Бистряков. У Львові вчиненко замах на директора речового ринку Романа Федишина, при цьому загинула ні в чому не винна дитина, яка стояла поруч.

В кожному випадку серед причин убивств або замахів прокуратура згадує „господарську діяльність". Жоден злочин поки не розкрито.

Чи ж варто дивуватися, що така безкарність злочинів на „верньому рівні" активізувала „низовий" злочинний елемент. Вперше в історії України у Києві сталося вбивство на расовому грунті – на очах у перехожих невідомі зарізали громадянина Нігерії поруч з людною станцією метро.

Однак проблеми перших 100 днів можуть бути лише прелюдією до більш серйозної кризи, яка чекає Україну найближчими місяцями.

Катастрофічний стрибок цін на комунальні послуги може призвести до банкрутства десятків підприємств, які їх надають. У кращих українських традиціях, почне зростати заборгованість з оплати. Відповідно, обленерго нічого не залишиться, як відключати банкрутів-боржників – підприємства, які продають газ, електроенергію та тепло мешканцям міст. В результаті без світла, тепла і води можуть опинитися як ті, хто платив, так і ті, хто заборгував.

Можна прогнозувати, що для вирішення проблеми комунальники не почнуть переймати зарубіжний досвід і відключати кожного боржника. Проблема буде „вирішуватись" на рівні уряду – Україну чекатиме другий етап приватизації банкротів, начебто з найбільш гуманних міркувань.

Ще цікавішим для економіки стане 2007 рік, параметри якого відображає проект бюджету підготовлений урядом. Зокрема планується ввести 16 нових податків та зборів. Офіційна причина - розширення бази оподаткування. Неофіційна – уряд намагається компенсувати дірку в доходах бюджету, яка обов"язково виникне після реставрації вільних економічних зон на Сході, де бізнес буде мати значні податкові пільги. Іншими словами, українці всі разом мають дати податкову дотацію на бізнес щасливчиків, які потраплять у такі зони.

А для того щоб витрати не збільшували і без того закладений у бюджет дефіцит, у наступному році уряд пропонує: збільшувати мімінальну зарплату лише з другого півріччя і тільки на 5%; скасувати пільги для військовослужбоців; відновити стягування ПДВ з сільськогосподарського виробника і не фінансувати у повному обсязі закон про дітей війни.

Тож українці, тримайтеся – уряд закінчив лише перші 100 днів.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".