Довгоносики з Кабміну
12/08/2006 | Максим Ісаєнко
Такої ситуації, яка сьогодні склалась на зерновому ринку України, не було ніколи
за 15 років незалежності України. Фактично вже два місяці заблоковані портові
термінали, зерно не рухається, щодня примножуються збитки компаній. Зерно, яке
знаходиться в портах, псується, в непридатних для тривалого зберігання зерна
перевантажувальних терміналах спостерігаються численні випадки самозігрівання
зерна, що може призвести не тільки до втрати такого зерна, але й до підвищення
вибухонебезпечності в портах України, що може мати не тільки економічні наслідки.
Володимир Клименко, голова Української Зернової Асоціації
за 15 років незалежності України. Фактично вже два місяці заблоковані портові
термінали, зерно не рухається, щодня примножуються збитки компаній. Зерно, яке
знаходиться в портах, псується, в непридатних для тривалого зберігання зерна
перевантажувальних терміналах спостерігаються численні випадки самозігрівання
зерна, що може призвести не тільки до втрати такого зерна, але й до підвищення
вибухонебезпечності в портах України, що може мати не тільки економічні наслідки.
Володимир Клименко, голова Української Зернової Асоціації
За даними Держкомстату України, станом на 1 листопада в Україні було зібрано 34,1 млн. тонн зернових. Цей показник відповідає середньорічним обсягам за 1990-2005 роки. Всього на рік прогнозується виробництво зерна на рівні 35,3 млн. тонн, в тому числі продовольчої пшениці - майже 9 млн. тонн. Загальна потреба підприємств хлібопекарської галузі у продовольчій пшениці становить 5 мільйонів.
Тобто – є хліб. Точніше – ще є, бо рентабельність виробництва зерна останнім часом катастрофічно зменшилася і, за даними Держкомстату, у минулому року встановила 3,1%.
Але цього року селяни з оптимізмом дивилися у майбутнє, що дозволяла робити світова кон’юнктура. Через тривалу засуху в Аргентині, Канаді та Австралії, попит на світовому ринку перевищує пропозицію. Збільшенням світових цін в першу чергу мали скористуватися Україна, Казахстан та Російська Федерація, де природні умови були більш привабливими. Серед них найкращі умови для експорту є в Україні, яка має достатні перевалочні потужності в портах Маріуполь, Бердянськ, Херсон, Миколаїв, Южний, Одеса, Іллічівськ, Ізмаїл. РФ та Казахстан користуються або транзитом через українські порти (які зазвичай зайняті відвантаженням власного зерна), або обмеженими потужностями в портах Краснодарського краю (Новоросійськ, Туапсе, Єйськ).
І ось, при таких непоганих умовах, 28 вересня уряд ввів ліцензування експорту зерна. Мотивом такого рішення стала недостатня кількість продовольчого борошна, придбаного для Держрезерву. Постанова від 3 жовтня 2006 р. №1376 вимагала закупити 6-місячний резерв зерна до 15 жовтня. Але виникла проблема: ціни. Встановлений рівень державних цін ніяк не відповідав реаліям, губернатор Миколаївської області О.Садиков навіть назвав іх «грабіжництвом». Форсування продажу мало наслідком мінусову рентабельність, банкрутство сільгоспвиробників, тобто - банальним пограбуванням селян. Не дивно, що зерно до Держрезерву не надходило. Тому територіальні органи застосовували неринкові механізми «забезпечення плану зернозаготівель». Це привело, наприклад, до втручання АМКУ в ситуацію в Херсонській області через незаконні дії обладміністрації.
Рішення про ліцензування на певний час припинило відвантаження зерна в українських портах, а 11 жовтня Кабінет Міністрів остаточно заблокував вивезення, додатково увівши квотування експорту. Підставою для такого рішення знов стала нестача продовольчого зерна в Держрезерві, але квоти було встановлено не тільки на продовольче зерно, а також на ячмінь та кукурудзу, які є суто кормовими культурами. В той же час не було введено обмежень на експорт продуктів переробки борошна, таких як мука та комбікорм. Також було встановлено цілком непрозорий механізм розподілу квот, а їх розмір ніяким чином не відповідав реаліям.
Все це дає підстави стверджувати, що справжньою метою обмежень, які неминуче приводили до падіння внутрішніх цін, було лобіювання інтересів певних бізнесових кіл: власників мукомельних підприємств, виробників та споживачів комбікормів. Тому цілком недивним є ствердження видання Ukraine Daily про те, що «антикризовий» аграрний міністр Юрій Мельник представляє у владі інтереси «Миронівського хлібопродукту» та ТМ «Наша Ряба».
Також поточна політика КМУ відповідає інтересам наближених до влади експортерів: через зменшення зовнішньої торгівлі внутрішні ціни суттєво знизилися в той час, колі світові ціни нестримно підвищуються.
До чого все це призвело, розповідає Володимир Клименко, голова Української Зернової Асоціації:
Обмеження експорту одразу було переведено у "ручний" режим. Як наслідок, вже два місяці (з 1 жовтня) зернові термінали у портах України заблоковані зерном, через скупчення вагонів Укрзалізницею уведені заборони по відвантаженню до окремих портів, простоюють вагони з транзитним зерном. Затрамбовано всю інфраструктуру зернового ринку.Але найбільш тяжкими для країни можуть стати наслідки безвідповідальних дій Кабміну в сфері зовнішньої торгівлі: Україна втрачає свої традиційні ринки збуту, які завойовувала роками.
Окрім того, наслідками таких рішень будуть:- масові дефолти за експортними контрактами для українських експортерів;
- втрата довіри на світових ринках до постачань продукції із України;
- дисконтуванням експортних цін на зерно у наступному маркетинговому році;
- втрата інвестиційної привабливості аграрного сектору економіки України;
- неможливість виробниками зерна вчасно повернути отримані кредити;
- суттєві втрати перевізників (Укрзалізниця), портів, державних інституцій;
- негативний вплив на обсяги валютної виручки, зовнішньоторговельний баланс, курс національної валюти.
Не є дивним, що впроваджені урядом Януковича обмеження потягнули суттєве збільшення світових ціни: Україна є одною з найбільших в світі держав-експортерів зерна. Але, нажаль, українські селяни не отримали від такого лобіювання іноземних інтересів нічого, крім збитків та загрози загибелі зібраного врожаю. І дуже небезпечним (хоча не можна казати, що несподіваним) виявляється відверте лобіювання з боку Кабміну інтересів східних сусідів.
Експерти неодноразово попереджали, що обмеження, які застосовує КМУ, приведуть до втрати Україною традиційних ринків збуту (в першу чергу – країн Європи, Північної Африки, Близького Сходу), з подальшим їх захопленням Росією та Казахстаном. Тим більше, що припинення експорту українського зерна фактично звільнило українські потужності для російського та казахського транзиту.
Першими наслідками обмежень КМУ стало масове зривання виконання зовнішньоекономічних контрактів українськими експортерами. Деякі з них вже звертаються до міжнародних судових інстанцій для стягнення збитків з українського уряду, тобто – з бюджету.
Далі, враховуючи, що ситуація з можливістю експорту не прояснюється, традиційні покупці українських товарів почали шукати нових, більш надійних постачальників.
Як наслідок, цього року Казахстан, за прогнозами, збільшить обсяг експорту зерна в порівнянні з минулим роком в чотири рази – на 6 мільйонів тонн, при збільшенні валового збору лише на 2,5 мільйони. Уряд країни планує нарощувати виробництво та вийти на рівень 20 млн. тонн щорічно, та стати шостою в світі країною-експортером, вичавивши Україну. Для цього казахські державні компанії беруть активну участь у будівництві зернових терміналів в Азербайджані, Ірані, Латвії та Грузії.
В такому випадку втрата традиційних ринків збуту Україною може стати незворотною. І процес, нажаль, вже триває.
Просто зараз Україна «дарує» Казахстану ринок Єгипту. Діалог стосовно експорту зерна здійснюється на рівні особисто Нурсултана Назарбаєва та Хосні Мубарака. 21 листопада було підписано угоду про початок постачання зерна; передбачено подальше збільшення обсягу експорту до 170 млн. дол. Можна впевнено казати, що це – гроші, які українські виробники вже не побачать. Також на єгипетському ринку активізуються поставки із США, сюди повертаються старі продавці, наприклад, Сирія.
30 жовтня відбулася зустріч міністра іноземних справ Казахстану Токаєва з міністром індустрії та торгівлі Саудівської Аравії бен Ямані. Мова йшла про активізацію торгівельно–економічних стосунків між країнами. Нагадаю: Саудівська Аравія є найбільшим покупцем українського ячменю. Точніше - була.
З 1999 року Йорданія закуповує ячмінь та пшеницю в Україні; наша держава була найбільшим постачальником на цьому ринку. Зараз експорт ячменю суттєво скоротився, а на ринку пшениці почалися поставки з Казахстану - вперше в історії. Українським виробникам та експортерам залишається тільки подякувати за це «українському» уряду.
Це не єдині приклади швидкого входу Казахстану на ринки традиційних українських імпортерів. Тільки в листопаді на міжнародному зерновому форумі в Астані було підписано 70 нових контрактів.
Не залишаються осторонь від процесу «дєрібану» української частки ринку і росіяни. Користуючись забороною експорту та вільним доступом по українських портів, вони суттєво збільшили свою присутність на ринках, на яких раніше домінувала Україна. Остання новина: на початку листопада російське зерно вперше почало експортуватися до Тунісу: компанія «Астон» перемогла в тендері на постачання 160 тис. тонн. Як підкреслив голова компанії, «Астон» розглядає контракт як «початок довгострокового стратегічного партнерства». Він повідомив, що цього року планує вихід на ряд нових ринків Азії. Без блокування експорту та усунення української сільгосппродукції зі світового ринку такі наполеонівські плани були неможливими.
В той час, коли конкуренти активно освоюють традиційні ринки збуту українського зерна, Світовий банк прогнозує збитки українських аграріїв у 300 мільйонів доларів та вказує, що дії «уряду професіоналів» не вирішать внутрішніх проблем, а навпаки, збільшать їх.
Немає ніяких сумнівів, що «антикризові» дії приводять до справжньої катастрофи в аграрному секторі. Врозуміти Кабмін намагалися іноземні посли, українські суди, ЄБРР, асоціація зерновиків, Світовий банк, навіть Президент. Але – марно.
В ситуації штучного обвалу внутрішнього ринку та свідомо створеної урядом катастрофи, П.Симоненко 22 листопада вже заявив по необхідність та «невідвертість» підтримки аграрного сектору з держбюджету.
В такий ситуації незрозуміло, чому такі дії нашого проФФесіонального Кабміну не привертають до себе уваги Ради національної безпеки та оборони, профільних комітетів Верховної Ради, нарешті – СБУ? Те, що робить зараз «український» уряд в зерновому секторі – це пряма загроза національній безпеці, це свідома руйнація важливішої галузі, це, нарешті – пряме лобіювання інтересів інших країн. Тобто – державна зрада.
Нажаль, сьогодні маємо те що маємо. Зерно псується та починає горіти на елеваторах. Селяни, які ще три місяця тому були оптимістами, з жахом підбивають збитки. Конкуренти захоплюють ринки збуту. Уряд погрожує тримати блокаду власної країни до останнього. Тобто - до останнього незбиткового господарства, до останньої країни-імпортера, до останньої тонни незіпсованого зерна. Чекати залишилося недовго.
Нажаль, історична пам’ять народу не б’є у набат, коли держава починає «боротися за хліб», не розбираючи методів. Але якщо поточні справи відбуватимуться ще пару місяців, усі проблеми відпадуть самі собою: не буде чого і, головне, куди експортувати.
Однією з проблем зернової галузі є шкідники. Хрущаки, кліщі, щури та інші тварини помітно шкодять врожай. Але те, що роблять сьогодні тварини з Кабінету Міністрів, ніякому амбарному довгоносику навіть не снилося.
Може їх того, дустом спробувати?
Відповіді
2006.12.08 | Hoja_Nasreddin
Re: Довгоносики з Кабміну
Ну що тут скажеш, сволота вона ї є сволота. Їй-бо, граються з вогнем, наволоч продажна.2006.12.08 | Людмила Коваль
Re: Довгоносики з Кабміну
Чому б голові Української Зернової асоціації не скористатись правом наданим ст.55 Конституції і не звернутись до суду з приводу порушення урядом економічних прав зерновиробників. Таку можливість надає п.7 ст.41 Конституції України і імперативна норма Міжнародного пакту про екотомічні, соціальні і культурні права людини (ст.11 п.2 пп.(а).(б)і ст.5.Україна ратифікувала цей пакт ще в 1976 році.
В 1991 законом " “Про дію міжнародних договорів на території України” підтвердила, що укладені і належним чином ратифіковані Україною міжнародні договори становлять невід'ємну частину національного законодавства України і застосовуються у порядку, передбаченому для норм національного законодавства.
Чи панство чекає, що суд сам відкриє провадження по їх публікації, або що янучари засоромляться власного тиску на зерновиробників?
2006.12.08 | S.D.
За даними сайту УЗА
Судові розборки були. Як я зрозумів, рішення суду про припинення квотування було бойкотовано та заблоковано урядом. Про це Азаров колись на "Свободі Слова" бахвалився2006.12.08 | Людмила Коваль
Re: За даними сайту УЗА
S.D. пише:> Судові розборки були. Як я зрозумів, рішення суду про припинення квотування було бойкотовано та заблоковано урядом. Про це Азаров колись на "Свободі Слова" бахвалився
Вибачте, з Вашого "телеграфного" тексту я не зрозуміла було чи ні рішення суду? Що заблокував уряд? Рішення суду? А як це? Чим бахвалився Азаров? Ігноруванням рішення суду?
2006.12.08 | S.D.
Коротко
19.10.2006http://uga-port.org.ua/cgi-bin/valnews_portal.sh?lpos02006101924.shtml
Партнер юридической компании "Магистр и партнеры" А. Резников высоко оценивает шансы на победу зернотрейдеров в суде. По его словам, суд даже может приостановить действие постановления Кабмина на время судебного разбирательства. "Но не факт, что за это время трейдерам удастся вывезти из страны законтрактованное зерно, - говорит старший юрист компании "Линия права" Д. Кузнецов. - У таможенных органов всегда найдутся законные оговорки, чтобы ничего не предпринимать "до выяснения всех обстоятельств".
02.11.2006
http://uga-port.org.ua/cgi-bin/valnews_portal.sh?lpos0200611029.shtml
Хозяйственный суд Киева во вторник приостановил действие постановления Кабинета министров, которым было введено квотирование экспорта зерна до конца этого года. Управляющий партнер юридической компании Astapov lawyers (Киев) Андрей Астапов сообщил "і", что Хозяйственный суд Киева вынес такое определение после того, как его юридическая компания по поручению зернотрейдеров обратилась в суд 30 октября.
Руководитель аналитического департамента УАК Владимир Лапа сказал, что пока непонятно, будет ли выполняться определение суда на практике. "Если будет, то тогда зерно, которое заблокировано в портах, будет отправлено",- сказал аналитик.
Один из зернотрейдеров, не пожелавший назваться, сказал "і", что сомневается в том, что после этого определения суда зерно пойдет на экспорт. "Маловероятно, что таможня добровольно разрешит загрузку и отправление судов",- сказал он.
03.11.2006
http://uga-port.org.ua/cgi-bin/valnews_portal.sh?lpos02006110310.shtml
Государственная таможенная служба ввела временный запрет на экспортные отгрузки из Украины пшеницы и ячменя по лицензиям, выданным Министерством экономики в соответствии с распределенными квотами. Данная мера содержится в письме руководства Гостаможслубы Украины, направленном в адрес руководителей региональных таможен, текстом которого располагает ИА "АПК-Информ". "С целью недопущения нарушений законодательства в сфере внешнеэкономической деятельности прошу временно, до решения данного дела по сути, прекратить таможенное оформление по выданным Минэкономики разовым лицензиям на экспорт пшеницы и ячменя", - говорится в письме.
10.11.2006
http://svobodaslova.ictv.ua/ukr/catalog/2006-11-10/text116.html
Азаров:
Вот зерно. Ах, какой уряд Януковича нехороший! Ввёл лицензирование, ввёл квотирование, ограничил, скажем, вывоз зерна из страны. Ах, как это нехорошо, как это аморально! Да, мы сами знаем, что это нехорошо. Но мы стоим и балансируем на меже двух зол. С одной стороны – нехорошо так действовать, а с другой стороны – ещё так хуже оставить свою страну без зерна. Придя 4-го сентября в здание Кабинета Министров, первое, с чего мы начали, помимо того, что я говорил уже, – это мы стали разбираться: а сколько же зерна продовольственного будет в нашей стране? И, к большому сожалению, в результате такого хозяйствования, последствия которого мы до сих пор ликвидируем, мы до сих пор не можем точно для себя уяснить сколько. И пока мы не уясним, ни один корабль с зерном не уйдёт из страны. Мы вынуждены на это идти. Я говорю послу, который ко мне пришёл и начал мне рассказывать, что вот это антирыночные меры. Я сказал: "В любой стране мира вопрос цены на хлеб – вопрос политический. Вопрос наличия достаточного количества зерна – это вопрос национальной безопасности". Мы разберёмся, безусловно. Мы уже в понедельник заканчиваем ревизии по всем абсолютно элеваторам, зернохранилищам, мы чётко уясним, сколько у нас зерна, и после этого будут приняты решения. На другое мы не можем пойти.
2006.12.08 | Людмила Коваль
Дякую. Тепер зрозуміло.
Азаров жене пургу.S.D. пише:
>
> 10.11.2006
> http://svobodaslova.ictv.ua/ukr/catalog/2006-11-10/text116.html
> Азаров:
> Но мы стоим и балансируем на меже двух зол. С одной стороны – нехорошо так действовать, а с другой стороны – ещё так хуже оставить свою страну без зерна.
>
А зло то і не там. Зло в тому, що янучари не хочуть платити за зерно за ринковими цінами. Вічні хапуги. Їм би повні зокрома та на дармовщинку.
Господи, кого Ющ до влади допустив.
Резніков толковий юрист. Думаю. що тепер зерновики з таможениками судяться.
Правда зерно згниє нім процеси закінчуться. Та по мені най воно краще згниє, ніж його "довгоносикам" задармо віддати.
Картопля є. Народ привик виживати у цій державі. Погіршення економічної ситуації не на корись янучар, бо народ його з"їсть замість хліба. Зерновики не повинні здаватися. Це в інтересах і їхніх і наших антипрусячих.
2006.12.08 | kotygoroshko
до Максима
єдина проблема Вашої статті - це те що про неї ніхто не знає, особливо селяниможливо, я помиляюсь, можливо Ви друкували цю статтю в пресі Сходу і Півдня України, які дуже прихильно ставляться до людей з уряду "професіоналів" - які відгуки від селян? а в Центрі і на Заході?
2006.12.08 | S.D.
Я поки що знайшов єдине посилання на цю статтю - на сайту УЗА
При тому це передрук з посиланням на МайданЯк я бачу з контексту, стаття звіжисінька. Світовій банк лаявся з цього приводу і казав то 300.000 збитків вчора,а про це є згадка в статті. Крім того, не вказано адресу передруку. Тобто, як я розумію - ексклюзів Майдану. Що не є дивним для старого майданівського автора.
2006.12.08 | толя дейнека
дії уряду мають рацію і лежать в межах його повноважень
не раз вже було, що спочатку все зерно вивозиться з країни, а потім доводиться його закупати за більшими цінами. Зернотрейдери мають зиск і з першого, і з другого, тож вона сторона дуже зацікавлена в "оборотах".Те що уряд сприяє обробній промисловості - теж плюс, сором мати державу за постачальника голої сировини.
А те що Світовий банк заворошився - говорить як раз про правоту уряду, Світовий банк ніколи не був помічений в лобіюванні національних інтересів, лобіює виключно міжнародних спекулянтів.
2006.12.08 | Стась
Re: дії уряду мають рацію і лежать в межах його повноважень
толя дейнека пише:> не раз вже було, що спочатку все зерно вивозиться з країни, а потім доводиться його закупати за більшими цінами.
А почему закупать надо потом, а не сейчас? Что мешает?
> Зернотрейдери мають зиск і з першого, і з другого, тож вона сторона дуже зацікавлена в "оборотах".
А держава заинтересована в экспорте исключительно металлопроката? Зерно пусть гниет?
> Те що уряд сприяє обробній промисловості - теж плюс, сором мати державу за постачальника голої сировини.
Что из продуктов переботки зерна у нас идет на экспорт?
>
> А те що Світовий банк заворошився - говорить як раз про правоту уряду, Світовий банк ніколи не був помічений в лобіюванні національних інтересів, лобіює виключно міжнародних спекулянтів.
А мне пофигу, что там мировой банк скажет. Мне интересней, что будет, если сейчас вынудить село отдать зерно по дешевке, а потом им не хватит денег на посевную. Опять начнем вливать деньги в сельское хозяйство (точнее, в очередные загребущие руки, а селу достанутся крохи) и раздувать инфляцию до уровня 90-х?
2006.12.08 | толя дейнека
Re: дії уряду мають рацію
Стась пише:> А почему закупать надо потом, а не сейчас? Что мешает?
> А держава заинтересована в экспорте исключительно металлопроката? Зерно пусть гниет?
Держава звісно зацікавлена в збільшенні експорту, але не собі і населенню в збиток через кілька місяців. Експорт збіжжя не заборонений - на його обсяги встановдено квоти. Приблизно так само вчиняли США, коли обмежували доступ металопродукції з України на свій ринок - тоді посол Пфайфер про США мовчав, а зараз в цього з'явилися заперечення щодо україни.
> Что из продуктов переботки зерна у нас идет на экспорт?
в статті згадувалася мукомольна промисловість і Наша-Ряба, це вже схоже на обробну галузь.
> А мне пофигу, что там мировой банк скажет. Мне интересней, что будет, если сейчас вынудить село отдать зерно по дешевке, а потом им не хватит денег на посевную. Опять начнем вливать деньги в сельское хозяйство (точнее, в очередные загребущие руки, а селу достанутся крохи) и раздувать инфляцию до уровня 90-х?
зерно на експорт продають не селяни, а зернотрейдери, це дві великі різниці. Зернотрейдери раді приплести селян, але вони самі і без допомоги уряду село роззують.
в зернотрейдерів не існує внутрішнього обмеження: їм краще вивести все зерно і створити дефіцит, щоб знову завести. Коли такого обмеження нема, в діло має втрутитися уряд і поставити розумний адміністративний бар'єр.
2006.12.08 | S.D.
Имено так
Сейчас - отобрать (скупить за гроши), продать на мировом рынке по нормальным ценам, а чтобы село не сдохло - дотировать из бюджета.Вот такая интересная схема прикармаивания бюджетных денег. Спросите у коммунистов и металлургов - они в курсе.
2006.12.12 | БІВ
Re: Имено так
Взагалі. на мою думку держава(уряд) моглиб для підтримки вітчизняного товаровиробника скупити зерно по завищених цінах продати за кордон (без участі трейдерів)по світових цінах. І ця різниця між цінами закупівлі- продажу можно булоб врахувати як дотація с\г виробнику. Але трейдери теж лобіюють свої власні інтереси через КАБМІН (організація конкурсу на отримання лімітів) та Верховну Зраду.... Мудаки всі.... А товаровиробник вимирає... скоро напишемо "Червону книгу товаровиробників"2006.12.12 | Юра
Re: Довгоносики з Кабміну
давно вже пора дустом2006.12.20 | олексій
Re: Довгоносики з Кабміну
бідних фермерів як не цінами на паливо так квотуванням добьють а що далі !!!!! ЛЮДИ ПІДТРИМАЙТЕ ФЕРМЕРІВ ДАЙТЕ ЗМОГУ ПРАЦЮВАТИ!!!!!>>
> Однією з проблем зернової галузі є шкідники. Хрущаки, кліщі, щури та інші тварини помітно шкодять врожай. Але те, що роблять сьогодні тварини з Кабінету Міністрів, ніякому амбарному довгоносику навіть не снилося.
>
> Може їх того, дустом спробувати?
ЦИХ ДОВГОНОСИКІВ НІ ТО ШО ДУСТОМ А ЗАРИНОМ ПОТРІБНО ТРУЇТИ НАРОДУ ЖИТИ НЕ ДАЮТЬ!!