МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Механіка паніки

12/20/2006 | Олександр Демченко
Днями журнал Time назвав людиною року Тебе. Тебе, користувача інтернету. Ось що він пише про нас: "І ми не тільки спостерігали, але і працювали. Як скажені... Ми писали оцінки для книг на "Амазоні" і записували подкасти. У своїх блогах ми розповідали, як програють наші кандидати і складали пісні про розставання..." ( http://www.time.com/time/magazine/article/0%2C9171%2C1569514%2C00.html )

Вчора ти попрацював на славу і в Україні. Ти створив паніку. Змусив провідні телеканали разом із Міністерством надзвичайних справ та ЧАЕС заспокоювати тебе.

Я був здивований, коли отримав кілька попереджень про падіння стіни чорнобильського саркафагу, а моя мама дізналася про цю чутку тільки з теленовин. Зазвичай київські "чорнобильські паніки" проходять старшим поколінням - від бабусі до бабусі.

У цей понеділок і вівторок бабусі дізнавалися про нову чудову чутку не від своїх приятельок, а від онуків та онучок. А онуки пересилали одне одному таке повідомлення:

"Позавчера на Чернобыльском саркофаге обрушилась стена, радиационный фон в Киеве и области повышен. Вчера туда Ющ ездил, но официально не объявляют, считают, что паника может привести к ненужным им сложностям, сволочи. Сейчас фон ровно в 2 раза выше максимально допустимого (22 - 27 при макс.допустимых 14).

Новость, конечно, не самая хорошая. Пишу, чтобы по возможности приняли меры. Постарайтесь как можно меньше гулять на "свежем воздухе, особо не проветривайте помещения и обязательно делайте влажную уборку как можно чаще. Если у вас или ваших знакомых есть детки - позаботьтесь, чтобы они выходили как можно меньше и воспитателей в д/с попросите, чтобы не выводили детей во двор."


Дехто додавав: "Инфа по моим старым связям, достоверная", інші скромно зазначали "по неофициальным данным и правительственным каналам", а дехто писав просто - "РАЗОШЛИ ВСЕМ!!!"

Пошук Яндекса по блогах ( http://blogs.yandex.ru/ ) фіксує перші повідомлення "про саркофаг" на форумах і блогах чотирнадцятою годиною 18 грудня (понеділок). Також за допомогою пошуку можна з'ясувати, що два абзаци "канонічного" повідомлення були написані двома різними людьми.

Вітаю, вчора та позавчора ви повідомили і обговорили цю чутку на десятках відкритих джерел; кількість електронних листів можна тільки оцінювати, і, скоріш за все, їх були тисячі. Хтось допомагав врятуватися своїм близьким, а хтось і відверто кепкував.

Важко точно встановити, чи був цей природній процес стимульований кимось, однак достеменно відомо інше...


Легітимізація чутки

Чутка так і рвалася у новинні стрічки. І на допомогу їй прийшла безвідказна прес-служба партії Братство. "Саркофаг частково обрушився" - передала вона у понеділок ( http://bratstvo.info/bratstvo-text-5250.html ). На сайті Братства не вказується час новини, однак можна стверджувати, що це було ввечері: перший передрук датовано 20 годиною 32 хвилинами. Незважаючи на неробочий час, "сенсацію" від генератора уток видали "Фраза" та "From-UA", вдовільнившись знаками питання у заголовках. Це ви дізнаємось, шукаючи новини за запитом "саркофаг" ( http://news.yandex.ru/ ). За цими виданнями пішов новинний шквал, однак більшість сайтів намагалися подати й офіційну інформацію від МНС.

Окремий відступ про прес-службу Братства. Зайдіть на сайт партії - і спробуйте знайти хоч одну новину, якій Ви зможете повірити. Продовжуючи традиції "Агенції завтрашніх новин", прес-служба партії Братство рідко виробляє щось окрім качок. Майже усе, що вас так дивувало у новинах - це їхня робота. І про те, як не витримавши призначення Януковича прем'єром, Баба Параска намагалася повіситись, і про те, як діди Януковича воювали в УПА...


Блогери, як стоп-механізм

Сайже усі автори постів "про саркофаг" у блогах отримали повідомлення з ICQ, форумів чи і-мейлів. У блогах чутка не поширювалась, і навпаки, спростовувалась і висміювалась. То що робили блогери?

1. Знаходили першоджерела
"кстати, авторы этой хуйни - "братство" корчинского" - пише блогер dimitar ( http://juliy.livejournal.com/2665254.html?thread=42791718#t42791718 )

2. Знаходили очевидців
"идем на форум http://forum.pripyat.com/showthread.php?t=1357 " - пише блогер pashen - "и находим основное для нас сообщение:
"Администрация сайта и форума связалась напрямую с руководством ЧАЭС и уведомляет всех - никаких инцидентов на атомной станции (и на саркофаге в том числе ) не происходило. У нас нет оснований не доверять нашим источникам."
( http://pashen.livejournal.com/93256.html )

3. Перевіряли контекст
...і виявлялося, що вказане "перевищення" норми радіаційного фону і є нормою.

До цього можна додати ще дві речі:

5. Довіряти тим, кому вигідно казати правду
У найбільших ЗМІ - найкращі можливості для того, щоби знайти першоджерела і очевидців. Вони відповідатимуть у суді, якщо збрешуть. Також, якщо дійсно щось сталося, вони зацікавлені якнайшвидше і якнайширше поширити новину про подію: конкуренція. Це той випадок, коли на телебачення варто звернути увагу.

6. Не довіряти тим, кому вигідна брехня
Вона вигідна партіям та організаціям, які будують свою паблісіті на провокаціях. Вона вигідна сайтам, на які будуть посилатися через сенсаційну, хоч і неправдиву інормацію.


Окремо до Ігоря Кроля, прес-секретаря МЗС. Пане Ігоре, Ви бачили мою статтю "Як читати новини"? ( http://maidan.org.ua/static/mai/1154835557.html ) Невже не бачили? А я ж не дарма написав там Ваше прізвище! Сподівався, що якщо не ведете прес-моніторинг (чи не робите з нього висновки), то хоч своє ім'я з прізвищем час від часу у пошуковики забиваєте. Дарма. Знову "не знаєте, кому це потрібно". Почитайте - будете знати!

Люди, я любив вас. Будьте пильні ;)

Відповіді

 • 2006.12.20 | Андрый

  Re: Механіка паніки

  Сайт Братство,инфо наконец-то дал опровержение: на ЧАЕС все спокойно http://www.bratstvo.info/photogallery/displayimage-25-36.html
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2006.12.20 | AxeHarry

   Re: Механіка паніки

   Znovu "manevry" bijciv black-"PR"-nogo frontu?
  • 2006.12.20 | Олександр Демченко

   Коротше кажучи, жодна інформація від них не варта уваги

   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2006.12.21 | Analytik

    Re: Коротше кажучи,

    Кожен сам складає собі реєстр надійних джерел інформації.
    Потрібно взяти собі за правило постулат роботи спецслужб: кожна інформація повинна бути перепровіреною і підтверженою з інших достовірних джерел.

    До речі, не потрібно всі претензії предявляти інтернету - я знаю молодиків, які надсилали одне одному повідомлення з мобільникив (через аську) про цю нібито аварію, знаючи, що її не було.
 • 2006.12.21 | 3dom

  Дискредитация Интернет, как источника достоверной информации?

  Ощущение, что чего-то все-таки готовится.

  http://www.korrespondent.net/main/173659
  Украине не хватает "твердой руки"
  ...
  Таков вывод исследований, озвученный на пресс-конференции в Киеве научным руководителем Фонда Демократических инициативы Ириной Бекешкиной.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua