МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

60 річниця акції "Вісла"

01/03/2007 | Світовий Конґрес Українців
28 квітня 1947 року уряд Польщі розпочав проведення військової операції, акції „Вісла” з метою переселити всіх жителів з тих українських етнічних територій, які стали частиною повоєнної Польщі, та розпорошити їх невеликими кількостями по всій Західній та Північній Польщі. Внаслідок акції „Вісла” було насильно переселено 150 тисяч українців, а кілька тисяч українських громадян, включаючи жінок, дітей та священиків було інтерновано у Центральному Таборі Праці у Явожно, на території якого колись знаходився відділ фашистського табору смерті «Аушвіц». До сьогодні уряд нинішньої демократичної Республіки Польща не зробив жодного серйозного наміру, щоб вибачитись за заподіяне зло.

У 1990 році Сенат Польщі засудив Акцію „Вісла” як зло, заподіяне комуністичним тоталітарним режимом. У 2002 році Президент Польщі Кваснєвський у листі, адресованому науковій конференції, також засудив цю акцію, визнаючи провину Польщі, але не вибачився. Сейм Польщі - найбільш впливовий законодавчий орган - відмовився коментувати це питання. Деякі польські посадові особи виправдовують етнічні чистки під час акції „Вісла” як необхідний крок ліквідації залишків Української Повстанської Армії - партизанського формування, яке діяло в Україні, а також на українській етнічній території, яка стала частиною повоєнної Польщі. Цей арґумент слід відкинути як недопустимий, оскільки у повоєнний період у Польщі діяли різноманітні й набагато більш чисельні польські партизанські загони, але етнічні чистки всього місцевого населення були застосовані тільки проти українського населення.

Інші чиновники виправдовували ці дії як „розплату” за злочини українців по відношенню до поляків на українській території. Однак цей аргумент – недавня вигадка і став з’являтися у публікаціях 50 років після Акції “Вісла”. Таке виправдання не використовувалось у сучасних документах і пропаганді.

Багатьом польським в’язням концентраційного табору в Явожно було надано компенсацію, однак жоден українець компенсації не отримав. Відсутність компенсації українським в’язням Явожна офіційно виправдовується тим припущенням, що компенсація надається тільки тим кого переслідували за політичну чи релігійну діяльність, пов’язану з боротьбою за незалежну та суверенну Польщу. В результаті, навіть ті українці, які були запроторені у Центральний Табір Праці у Явожно без жодних доказів вини чи рішення суду, не підлегають до категорії тих, які можуть бути реабілітовані чи отримати компенцацію.

Етнічна чистка всіх українців під час акції „Вісла” з найдальше на захід висунених частин всієї етнічної української території є найбільшою трагедією, яку переніс український народ, після Голодомору 1932-1933 років та жахливих втрат Другої світової війни. Світовий Конґрес Українців звертається до Ради Европи, Організації Безпеки та Співпраці в Европі, Европейського Союзу та Організації Об’єднаних Націй з приводу відвертої відмови уряду Польської Республіки засудити, вибачитись та компенсувати акцію „Вісла”. СКУ вважає, що потрібен помітний натиск на польський уряд з боку урядів інших країн для того, щоб спонукати Польщу до правильного кроку. З цією метою ми звертаємось із закликом до Президента України та українських громад усього світу: приєднуйтесь до ваших українських побратимів, які потерпіли від цього лиха, щоб вшанувати цю трагедію реквіями та конференціями. Ми особливо звертаємося до Президента України: зробіть це питання складовою частиною сучасних українсько-польських відносин. Нашим громадам по всьому світу ми кажемо: поставте це питання на розгляд урядів своїх країн з метою переконати уряд Польської Республіки, в потребі щирого вибачення та відшкодування.

Акція „Вісла” є не тільки залишком негідного минулого. Це дуже важлива частина життя сучасної української громади у Польщі. Уряд Польщі повинен визнати, що Польська Республіка є домівкою не тільки для переважаючої кількості однорідного польського населення, але й батьківщиною для інших корінних національностей, між ними українців.

Торонтo – Нью-Йорк 30 грудня 2006 року
За Світовий Конґрес Українців

Аскольд Лозинський, Президент Юрій Даревич, Голова Комісії Людських та Громадянських Прав

Відповіді

  • 2007.01.04 | Юрко

    Re: 60 річниця акції "Вісла"

    Я сам є наполовину Лемко тому дуже боляче сприймаю бездіяльність міжнародного товариства та Польщі зокрема щодо визнання операції "вісла" як запланованої етнічної чистки спрямованої проти деяких етнічних груп Українців. Та мушу дещо пояснити - оскільки більшість українцських поселень на території Польщі знаходилися в гірських та лісистих районах, вони були частково ізольовані від великої Польщі та мали власні вектори розвитку. Це виявлялося в бажанні незалежності чи перебуванні як частина великої України, що супроводжувалося активними діями загонів самооборони, що боронили Українців від польських партизан. Шовіністична Польща не могла прийняти той факт, що на її теренах існує "виразка" що "кровотичить" в тілі великої Польщі іншою вірою, іншою мовою та культурою, а якщо згадати потужні загони ОУН-УПА які мали беззаперечну підтримку місцевого населення та достатню військову потужність щоби стримувати натиск польських партизан то все встає на свої місця. В період бородьби на західній Україні Радянської влади з загонами "Бандерівців" ті мали можливість пересікати кордон з польщею, маневрувати, перегруповуватися та знову наносити удари.
    Питання вирішилося простим методом нема населення, що б підтримувало повстанців нема повстанців. Відсутність провізії аит постійні натиски польської армії та загонів Польських шовіністів остаточно зламали супротив та дали можливість великодержавцям встановити едність польського народу у вірі, у мові, у переконаннях, та стало можливим це за рахунок зникнення чотирьох етнічних груп Українців, що проживали на теритої більш-як чверті сучасної Польщі. На даний момент тільки Лемки більш-менш підтримую власну суб культуру та залишаються вигнаннцми на власній землі.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.01.04 | Михайло Свистович

      Re: 60 річниця акції "Вісла"

      Юрко пише:
      >
      > стало можливим це за рахунок зникнення чотирьох етнічних груп Українців, що проживали на теритої більш-як чверті сучасної Польщі. На даний момент тільки Лемки більш-менш підтримую власну суб культуру та залишаються вигнаннцми на власній землі.

      А які ще три етнічні групи проживали там, окрім лемків?
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2007.01.05 | keymaster

        Шкода кожної етнічної групи, але в територію любачівців

        входила столиця Данила Галицького - Холм. Чомусь нікому не приходить на гадку, що Михайло Грушевський народився не на еміґрації, а на етнічних українських землях - на Холмщині, або ж Любачівщині.

        Про це наших державних діячів, коли вони згадують Грушевського, дивним способом заціплює :(

        До речі, це виразний приклад, що російська демагогія про слов"янське, а тим більше - "руське" "братство" - не більше ніж демагогія і обман. Якби справді вони почувались "братами" - то ніколи б на вершині своєї могутности не віддали столиці давньоруського князівства одного з найвидатніших Рюриковичів - полякам. А віддали! І навіть дозволили вивезти звідти корінне населення. І навіть сьогодні не засуджують цього ганебного факту. Раджу це мати на увазі кожного разу, коли в інформпросторі з"являється їхня брехлива демагогія про "загальноруське братство". "Брати", мля! Братів би це боліло - а це просто монголи, які продали полякам шматок свого свіжозавойованого улусу.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2007.01.06 | Бурлака

          Re: Шкода кожної етнічної групи, але в територію любачівців

          keymaster пише:
          > входила столиця Данила Галицького - Холм. Чомусь нікому не приходить на гадку, що Михайло Грушевський народився не на еміґрації, а на етнічних українських землях - на Холмщині, або ж Любачівщині.

          Гм, я ніде не читав, що Грушевський народився на еміграції.
        • 2007.01.07 | Shooter

          Re: Шкода кожної етнічної групи, але в територію любачівців

          keymaster пише:

          > До речі, це виразний приклад, що російська демагогія про слов"янське, а тим більше - "руське" "братство" - не більше ніж демагогія і обман. Якби справді вони почувались "братами" - то ніколи б на вершині своєї могутности не віддали столиці давньоруського князівства одного з найвидатніших Рюриковичів - полякам.

          Цей...Данило Галицький Росії - як більмо в оці. Оскільки це був перший руський (та не московський) король.

          Та й, фактично, землі, на які розповсюджувалася влада Данила Галицького, стали "прообразом" майбутньої України (+-). Якщо хочете, то для росіян Данило Галицький є першим "розкольником Московії". Тому мене їхня політика щодо всього, що є з ним пов'язане, абсолютно не дивує.

          Доречі, я як вчився в школі, ніяк не розумів: чому так возвишено завжди воспєвалася перемога над тевтонцями Олександра Невського і абсолютно замовчувалася подібна перемога короля Данила під Дрогочином. Тепер розумію чому - "патамушо бандєровєц он бил".
  • 2007.01.04 | Юрко

    Re: 60 річниця акції "Вісла"

    Ярославці, Сокальці, Любачівці - розподіл по повітах та між собою вони різнятця
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.01.07 | Hoja_Nasreddin

      Щодо етнічних груп - Ви ся помиляєте

      Мені здається, що Ви помиляєтеся, коли стверджуєте, що мешканці тих трьох повітів - окремі різні етнічні групи. Єдине, що можна стверджувати, що вони не є лемками. Якщо робити такий розподіл на етнічні групи, то кожна область в Україні буде мати не менше однієї етнічної групи. Те що мешканці певних районів України відрізняються одне від одного, то цього ще не достатньо для утворення окремої етнічної групи. А взагалі, в цьому питанні треба "скакати" від означення поняття етнічної групи, тоді розмова буде предметною і коректною
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2007.01.07 | Михайло Свистович

        Re: Щодо етнічних груп - Ви ся помиляєте

        Hoja_Nasreddin пише:
        > Мені здається, що Ви помиляєтеся, коли стверджуєте, що мешканці тих трьох повітів - окремі різні етнічні групи. Єдине, що можна стверджувати, що вони не є лемками. Якщо робити такий розподіл на етнічні групи, то кожна область в Україні буде мати не менше однієї етнічної групи.

        Абсолютно згоден. Я добре знаю мешканців усіх цих трьох повітів, вони і досі компактно проживають, до речі, на деяких територіях. Нічим вони не відрізняються від навколишніх мешканців Галичини. А от лемки таки відрізняються.
  • 2007.01.06 | толя дейнека

    Сталін сказав "Брейк!"

    безпосереднім поштовхом для операції Вісла було вбивство українськими партизанами польського міністра внутрішніх справ. До того відбулося дві кампанії з "обміну населенням" між державами порівнянно мирних, як для сталінського часу. А в операцію Вісла виселяли геть чисто, аж до спалення у власних оселях, тих хто стояв до кінця.
    Виселення проходило по обидва боки кордону - в нас так само виселяли поляків. Колись населення було природно мішаним, і поступово перетікало з одної етнічності в іншу. Після операції Вісла з'явився чіткий етнічний кордон. Президент Валенса, коли відвідував полську діаспору, поїхав не у Львів чи Луцьк, а поїхав аж у Вінницю, де поляків трохи збереглося. Українців ж виселяли на пусті колишні німецбкі землі, по одній-дві родини на населений пункт.

    Ставити в провину тільки полякам операцію Висла не зовсім справедливо. Політичне рішення безсумнівно приймалося в Москві. Польща, хай навіть частково погоджувалася з заходами, просто брала вказівки до виконання. Згадайте, не поляки ж собі призначали міністром оборони Рокоссовського.

    Та й чи є смисл зараз розбирати старі рани, з огляду на те що вчасно говорити про те спроможності не було? Треба визнавати і давати оцінку реальністі, яка склалася. Чіткий кордон - це погано чи добре? А то дивись, може й зараз партизани з обох боків один в одного стріляли б.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.01.06 | сябр

      Re: Сталін сказав "Брейк!"

      Цікаво, чому проводити "деполонізацію" Волині можна, а "деукраїнізацію" Холмщини - ні? Поляки ще вчинили порівняно гуманно: 150000 просто виселили, а не повбивали (маючи вже на цей час 100000 вирізаних на українських землях поляків та близько мільйона біженців з Волині). Цікаво також почитати про це на гілці "Майдан влаштував допити головнокомандувачеві УПА". Можу побитися об заклад, що поляки сприймають акцію "Вісла" так само, як Гальшка - волинську різню, тобто "своїх" усіляко виправдовують, а "чужим" - так і треба, бо вони першими почали.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2007.01.06 | Чучхе

        Re: Сталін сказав "Брейк!"

        Та тут різниця в тому, що поляки не забувають про вирізаних українцями поляків в той час як українці переважно переживають також за вирізаних українцями поляків
      • 2007.01.06 | толя дейнека

        Re: чому проводити "полонізацію" Волині можна

        не треба впадати в крайності.
        в міжвоєнні роки уряд Польщі всіляко сприяв переселенню поляків на Воинь, поза сумнівом то була державна программа. В умовах окупації, особливо коли стала очевидна поразка німців, польські структури спрямовано зайнялися відродженням польської державності на Волині, байдуже ставлячись до прагнень українського населення і його виразників у вигнляді зародків держаних інститутів. У національній боротьбі поляки зазнали військової поразки - так само як українці зазнали поразки від поляків у 1918. Велика кількість жертв пояснюється вакуумом влади, адже німцям клопоту вистачало і без втихомирення українських і польських загонів.
        І нам не треба прим'якшувати поляків. Втікаючи з Волині на Холмщину і Підляшшя, там вони вчиняли різанину проти автохтонного українського населення. Що потім ще раз відгукнулося під час операції Вісла.
        З тих самих причин треба вельми критично ставитися і до цифр, що наводятьв своїх пропагандах сучасні поляки.

        Наша біда в тому, що довгий час в нас не існувало понять "поразка українців" чи "перемога українців". Були лише премоги комуністичної партій і совіцького народу, до рещти байдуже, решти просто не існувало. Від цього психологічного стану неіснування треба відходити, нам і всьому народу.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2007.01.07 | сябр

          чи треба мавпувати поляків у всьому?

          Дійсно, цифру у 100000 жертв наводить Польський інститут національної памяті. Проте і незалежні джерела називають цифри не нижчі 60-80 тис. - а це у 3-4 рази перевищує кількість загиблих на Волині українців. Кількість біженців приблизно в 1 млн. - взята з незалежних джерел, і на відміну від кількості жертв, піддається уточненню. Операція "Вісла" - лише один з етапів польсько-української різанини, причому не найкривавіший. Після здійснення "деполонізації" - чому ми дивуємось "деукраїнізації"? Розмови про "етнічні землі" - так само безплідні, як і вияснення, хто розпочав першим. Не може не радувати, що в сучасній Польщі найбільш радикальні націоналісти та клерикали знаходяться на політичному маргінесі, де їм і місце. В сучасній Україні - так само. Саме це є основою інших, більш продуктивних взаємовідносин між Польщею та Україною.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2007.01.07 | толя дейнека

            Re: поляків у всьому?

            досить велика кількість жертв пояснюється тим, що міжетнічний конфлікт відбувався за умов браку державної влади, у німців був нагайніший клопіт. В моменти напруження держава звичайно утримує страсті, адже головно її функція - брати податки/хабарі з населення. А війна і різанина тому дуже заважає.
            Подивіться, що відбувається в Іраку за слабкої влади і окупації. А тепер послабте ту владу разів в десять -- ви уявите собі ситуацію на Волині і Галичині в 1944.
            Селянин, який втратив родича, йде мститися, бере підмогу, це все росте як сніговий ком. Приємного дуже мало, при чому по обидва боки сучасного кордону. Але загальний підсумок - поляки потерпіли поразку у створенні своїх державних інституцій на землях, що надіялися підкорити собі знов.
            Україна і Польща тут не унікальні. При розділенні Індії і Пакистану у формально мирних умовах число загиблих перевищило мільйон, число біженців і переселенців понад 20 млн, все за лічені місяці.
            Болісні процеси, які лишають шрами на тілі людей і цілих народів. На мою думку, єдино правильний путь зараз - визнати помилки і провини, взаємно вибачитися і перегорнути важкі сторінки минулого.
      • 2007.01.06 | Гіштман

        Таке враження, що ви не сябр, а kolega.

      • 2007.01.07 | Гальшка

        Re: Сталін сказав "Брейк!"

        сябр пише:
        Можу побитися об заклад, що поляки сприймають акцію "Вісла" так само, як Гальшка - волинську різню, тобто "своїх" усіляко виправдовують, а "чужим" - так і треба, бо вони першими почали.
        Я би просила Вас не пересмикувати, Сябре. Бо я жодного разу не сказала, що полякам "так і треба". Якщо Вам все ще не зрозуміло, то повторюю конкретніше:
        а) Історію не можна сприймати уривками, її треба вивчати у якомога глибшій перспективі, тоді вона стає об"ємною і проявлюється, як світлина.
        б) Існують закони, по яких розвиваються певні суспільні явища, і міжетнічні конфлікти - не виняток. Волинська різанина - класичний приклад міжетнічного конфлікту, що мав, до речі, не одне століття визрівання для досягнення кульмінаційної точки. Упевнена в одному: якби в УПА була можливість здійснити депортацію поляків на кшталт "Вісли", вони так і вчинили би. Але "Вісла" якраз є яскравим доказом непримиренності цього протистояння.
        в) Поляки, на відміну від Вас, добре знаються на темі, тому певних компромісів у цій царині досягнуто. Саме в сенсі "перегорнути важку сторінку і йти далі". Бо поляки розуміють, що диму без вогню не буває. Мене ж здивувала саме українська позиція (яку декларували і Ви) - не польська. Мостити на фундаменті досягнутих з польською стороною компромісів якісь додаткові розслідування і надавати цьому форми двостороннього процесу - провокація, яка може розбурхати лише одне: новий виток конфлікту. Якщо особисто Вам потрібне покаяння за геноцид, то матеріалу для такого покаяння - непахане поле - дійте. Облиште тільки УПА - єдине прохання, не втручайтеся в українсько-польські стосунки ні з обвинуваченнями ні з власяницею в руках. І буде щастя.
      • 2007.01.07 | Михайло Свистович

        Re: Сталін сказав "Брейк!"

        сябр пише:
        > Цікаво, чому проводити "деполонізацію" Волині можна, а "деукраїнізацію" Холмщини - ні?

        Ні бо Волинь - етнічна українська територія, а Холмщина не є етнічною польською територією. Це так, для примітивного розуміння, яке Ви останнім часом, на жаль, демонструєте тут (не ображайтесь вже, але колись я був щодо Вас кращої думки).

        > Поляки ще вчинили порівняно гуманно: 150000 просто виселили, а не повбивали (маючи вже на цей час 100000 вирізаних на українських землях поляків та близько мільйона біженців з Волині).

        Ви лишень забули порахувати скільки вбили українців поляки. І на Холмщині, і на Волині.
  • 2007.01.07 | igorg

    Зазвичай держава в першу чергу піклується

    саме про власних громадян і саме про власні інтереси. Бо про інтереси інших держав і їх громадян піклуються їх уряди. Ніхто ніколи й нічого сам собою, з самої лише доброї волі не визнавав. Бо зазвичай завжди є аргументи, щоб цього не робити. В таких справах ідуть перемовини в яких є посередники. І лише Украна готова сама себе й своїх громадян висікти різками. І то не всіх, а лише українців. І чого б то таке диво? А диво дуже просте. Відсутність українського уряду й українців в уряді. Як наслідок винищення українців в Україні.
    І це питання таки дійсно потрібно було б врегулювати насправді. І прийняти вибачення і самим вибачитися. І домовитися про взаємні компенсації. Й добросусідські стосунки з Польщею таки потрібно активно розвивати. Хоча б для того, щоб це питання не використовали проти України її вороги.
    Бо "Вісла" це операція проти українців і УПА. І саме з такою метою її й проводила радянська влада. Знищити, розпорошити, розселити українців, що здатні чинити опір. З цією ж метою й сьогодні підіймаються питання подій на Волині.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".