МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Архіви повертаються в Україну

03/21/2007 | Майдан-ІНФОРМ
21 березня 2007 року у зв’язку з поверненням архіву Миколи Лебедя в Україну, відбулася прес-конференція директора Центру досліджень визвольного руху (ЦДВР), кандидата історичних наук Володимира В’ятровича.

Після довготривалих пошуків, із США в Україну нарешті було повернуто архівну збірку чільного діяча Організації Українських Націоналістів (ОУН), секретаря закордонних справ Української Головної Визвольної Ради (УГВР), засновника Служби безпеки ОУН, головного редактора дослідницько-видавничого бюро «Пролог» – Миколи Лебедя (1909–1998).
Архівна збірка формувалася Миколою Лебедем протягом 1942–1955 рр., у 1944 році вона була ним особисто вивезена спершу до Західної Європи, а згодом й до США. У зв’язку з політичною діяльністю Миколи Лебедя, як лідера ОУН(за кордоном) – опозиційної до ОУН(бандерівців) структури, матеріали збірки прискіпливо переховувалися їхнім власником. Після смерті М. Лебедя у 1998 році його архів вважався безслідно зниклим. У 2006 році, за допомогою дослідника історії ОУН і УПА Петра Содоля (м. Нью-Йорк, США), Центру досліджень визвольного руху вдалося встановити місцезнаходження збірки – Архів дослідницько-видавничого бюро «Пролог» (м. Нью-Йорк). 29 березня 2007 року «Збірку документів Миколи Лебедя» згідно відповідної угоди, як окремий фонд, було передано на зберігання та опрацювання до Архіву ЦДВР. У березні 2007 року усі матеріали збірки були перевезені в Україну.

До архівної збірки входять невідомі дотепер матеріали, що проливають світло на нові факти з історії українського визвольного руху 1940-х–1950-х рр. Загалом Архів Миколи Лебедя налічує 1459 машинописних і рукописних документів та охоплює 10664 аркушів. У збірці містяться документи різного характеру: листівки та звернення, накази, інструкції, звіти, денники, протоколи допитів, вирізки з преси, листування, підпільні видання. Тематично матеріали висвітлюють питання: збройної боротьби та пропаганди ОУН і УПА, діяльності СБ ОУН та УГВР, діяльності радянських партизанів та НКВД, українсько-польських та українсько-німецьких стосунків.

Особливе місце в архівній збірці займає комплекс документів присвячений українсько-польським стосункам в Галичині та Закерзонні у 1942–1947 рр. Серед цих матеріалів містяться інформація про польський терор у Галичині та Закерзонні (1942–1947), списки українців, які загинули від рук поляків, списки знищених польськими підрозділами українських сіл, протоколи допитів СБ ОУН, що висвітлюють польські злочини проти українців, польські та українські пропагандивні матеріали, що спрямовувалися до українського та польського населення і підпіль.

Архів Миколи Лебедя стане основою для публікації серії документальних видань. Зокрема на травень 2007 року заплановане видання збірника присвяченого українсько-польським стосункам 1942–1947 рр. З огляду на брак подібних джерел та особливу актуальність порушеної в них проблеми, публікація цього збірника матиме значний вплив на розвиток українсько-польської наукової та суспільної дискусії.
Центр досліджень визвольного руху й надалі продовжуватиме роботу з пошуку та впорядкування архівів та матеріалів українського підпілля і його діячів.

За додатковою інформацією звертайтеся:
+380636286860 – відділ зв’язків з громадськістю, Роман Грицьків
e-mail: cdvr_lviv@yahoo.com

Відповіді

  • 2007.03.26 | Buntaro

    Re: Архіви повертаються в Україну

    Це якесь дежавю - кілька років тому було оголошено про передачу архіву Лебедя Harvard'у в 2002 р., де він (архів) зараз і знаходиться. Як це можливо? Лебідь залишив два архіви?

    http://www.huri.harvard.edu/na/lebedpapers.html


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".