"Заперечую!" Громадський рух рятує старовинні квартали Будапешта
06/29/2007 | Наталка Зубар
Зима 2007. Весь центр Будапешту розмальований графіті. Навіть пам`ятники королям. Навіть центральна вулиця Андраші, що є охоронним об`єктом ЮНЕСКО.
Графіті за угорським законом - це адміністративний злочин. Однак за всі роки існування Угорщини судову справу за графіті відкрили на одну людину. Її звати Орсоля Егрі, це вона на фото. Вона не розмальовує лайкою пам`ятки, що охороняються ЮНЕСКО. На тих, хто це робить, в суд не подають.
Орсоля вже 4 роки малює один знак в одному районі Будапешта і тільки на будинках, яким загрожує знесення. Цей знак - оберіг. Про це знає і мер 7го района Будапешта, за особистою ініціативою якого місто подало в суд на громадянку Егрі. Про те, що значить цей знак, знають вже не тільки в Будапешті, а і за кордоном. Це - символ боротьби за збереження історичної пам`яті. Важкої і довгої боротьби проти великих грошей.
Громадська ініціатива, речником якої є Орсоля Егрі, називається угорською OVAS!, що в перекладі найближче до вигуку адвоката в суді "Заперечую!". Її учасники з 2002 року заперечують перетворення 7го адміністративного району, старовинного Ержбетвароша, найменшого з 23 районів Будапешта, на суцільну новобудову з скла та бетону. Цей район розташований впритул до охоронної зони Юнеско і учасники OVAS! поставили собі за мету домогтися статусу охоронної зони і для Ержбетвароша. Це був район музикантів, поетів та інтелектуалів, де будинки досі зберігають пам`ять про класиків угорського мистецтва. Цей район пам`ятає жахи 2ї світової війни. В 1944 році профашистський режим Салаші зробив цей район гетто і всі євреї Будапешту були звезені туди. Тільки вторгнення радянських військ в січні 1945 року врятувало їх від планованого вивезення в концтабори і Ержбетварош став єдиним в Європі гетто, що не бачив масового винищення.
І архітектурна цінність споруд там не менша, ніж в сусідній охоронній зоні ЮНЕСКО, однак... Закону нема, щоб забороняв це зносити? Нема. І мерія роздає дозволи на забудову крупним інвесторам.
Як будь яка влада в будь якій країні мерія аргументує свої дії турботою про благо народу. Більшість будинків в цих кварталах - в поганому стані. Там досі є будинки з туалетами на дворі. Мешкає там зовсім небагато людей, в основному - старі та бідні, які не можуть собі дозволити капітальні ремонти або не хочуть переїжджати з рідних місць, де прожили все життя.
А натомість... тут будуть п`ятизіркові готелі, нові робочі місця, бізнес-центри, нове розкішне житло, і .. .може... навіть трохи соціального житла побудують. Не залишиться історії? Так в нас в місті і так пам`яток історії - на всю туристичну Європу вистачить!
І поступово старі будинки кварталів порожніють і просто як просяться під знесення.. Так було донедавна.
І що може зробити проти таких аргументів, проти влади та великих грошей невелика і неформальна купка інтелектуалів? Навіть мої знайомі угорці з громадянських організацій, які обізнані з темою протестів і методами роботи OVAS!, висловлювали скепсис стосовно можливості успіху. Що вже казати про простих громадян.
І все ж в травні 2007 року OVAS! домігся внесення 70 будинків Ержбетварошу в реєстр об`єктів, що охороняються державою. А за два роки до того - 51. І на черзі - ще будинки.
Як це стало можливим? Як діє OVAS! ? І що з їх досвіду можемо запозичити ми?
OVAS! не подає в суд. Не блокує забудови. Не проводить мітингів протесту. Не робить практично нічого з того, що є звичними прийомами боротьби з проблемною забудовою в Україні.
Вони працюють з людьми та суспільними комунікаціями. І тільки...
Ще до першої акції активісти OVAS! ретельно проробляли методологію дій. Розробили символіку і основні повідомлення. Обрали речника. Погодили ідеологічну платформу. І тільки потім вийшли на люди.
Знак, яким активісти позначають загрожені будинки, схожий на стрілецьку ціль, і одночасно несе в собі алюзії на жовті зірки Давида, якими позначали євреїв німецькі фашисти.
Біля кожного маркованого будинку регулярно проходять екскурсії, на яких активісти OVAS! розповідають всім бажаючим про історію цього будинку і кварталу в цілому. Екскурсії щотижневі, оголошення про них роздаються перехожим протягом тижня. В день екскурсії всіх зустрічає активіст з великим "оберегом" на паличці. Так його пізнають люди.
На екскурсії постійно запрошується преса та... професійні екскурсоводи, яких в Будапешті, одній з туристичних столиць Європи, вже дуже багато. Спочатку на екскурсії ходили переважно місцеві мешканці та люди, що працюють в Ержбетвароші. Преса підтягнулася пізніше. А екскурсоводи почали ходити тільки минулого року. І тепер багато з них вже прокладають свої туристичні маршрути по раніше забутих вуличках. Ержбетварош стали згадувати в путівниках.
На відміну від мітингу, на екскурсію не треба заявки в органи влади. Втручання поліції в екскурсію виглядає, м`яко кажучи, дивно (хоча на початку і таке бувало, поліцію викликали забудовники, такі випадки потрапили у ЗМІ і викликали великий резонанс).
Такі регулярні екскурсії допомогли активістам налагодити постійні та довірливі відносини з мешканцями загрожених будинків, які стали звертатися за порадою та допомогою. Комусь з старих допомогли зробити ремонт, комусь отримати соціальну допомогу, комусь порадили хороший клуб по інтересах. В результаті люди відмовилися від ідеї продавати свої квартири забудовнику і укріпилися в бажанні жити на звичних місцях й надалі і повірили в те, що їх рідні квартали можна відновити.
Одним з аргументів влади за знесення старих будинків була висока вартість і складність реставрації (в Україні це теж популярний аргумент). Тоді активісти OVAS! залучили організації архітекторів та істориків і оголосили конкурс на кращий проект та кошторис реставрації одного загроженого будинку. Були розроблені професійні проекти і виявилося, що всі запропоновані проекти є на порядок дешевшими від тих цифр, що наводилися владою. Цей факт отримав великий розголос і поставив обґрунтоване питання про корупцію.
Архітектори та реставратори працювали над проектами безкоштовно, переможець зрештою отримав підряд на відновлення цього будинку від угорського аналога Держкомітету з охорони пам`яток. А решта учасників мали гарну рекламу, яка допомогла їм отримати нові замовлення.
Грамотна і продумана робота з пресою, безумовно, один з головних методів роботи OVAS!. Орсоля Ергі збирає всі публікації про діяльність групи і наочно демонструє прогрес з роками з допомогою папок, в кожній з яких складено матеріали за рік. Зовсім тоненька - 2002 рік. Непідйомний фоліант - 2006, і всього один місяць 2007 - такої ж товщини як 2002.
Прес-конфереції OVAS! проводить зазвичай прямо на місці подій – поруч з загроженими будинками.
Крім екскурсій по старих кварталах, Орсоля часто розповідає про Ержбетварош в свойому кафе, розташованому на іншому боці Дунаю. Це приміщення автовокзалу 1960х років, яке стояло закинуте після зникнення автобусних маршрутів. І ніби просилося під знесення. Як і старі будинки в Ержбетвароші. Орсоля купила цю споруду і зробила з неї модерне стильне арт-кафе, яке не просто приносить дохід власникам та втіху відвідувачам та художникам, що виставляються в ньому. «Транзіт-арт-кафе» фактично демонструє, як може розвиватися Ержбетварош. І це вражає.
Активісти руху заохочують повернення бізнесу в старі будинки і вже сприяли відкриттю кількох кафе в старовинному стилі.
Позиція OVAS! "історія і культура проти тупої жадоби" привернула на їх сторону і міністерство культури, і комітет з охорони пам`яток і навіть міжнародну громадськість. Притому активісти не заперечують проти участі інвесторів і нових будівництв в районі, особливо враховуючи, що 40% будинків там втрачені невідворотньо. Вони вимагають збереження історичного обліку при реконструкції та врахування загального стилю при новому будівництві. І категорично заперечують спроби виселити нинішніх мешканців.
На сторону OVAS! зрештою став і мер Будапешта, але угорське законодавство, що базується ще на Магдебурзькому праві віддає пріоритет самоврядуванню районів в забудовній сфері. Узгоджувати рішення з містом вони не мусять.
Ніхто більше не допоміг розголосу діяльності OVAS! як протидія мера району та забудовника, які мають дуже приязні стосунки.
Сам факт судового переслідування владою Орсолі за графіті при тому, що від цієї навали реально потерпає все місто, додав руху більше симпатиків, ніж вся екскурсійна діяльність. Мешканці Будапешта закидали мерію, і ЗМІ обуреними листами "Чому влада не ловить і не переслідує реальних хуліганів, які паплюжать наше місто, а натомість зловила одну захисницю старовинних будинків?"
Скандали навколо забудови Ержбетвароша в 2006 році настільки зачепив діяльність інвестора, що він купив першу шпальту в одній з найбільших німецьких газет "Шпігель", яка видається також в інших європейських країнах, і надрукував там панегірик своїй будівельній діяльності в Будапешті. При цьому не забув додати порівняння себе та "хуліганки" Орсолі. З фотографіями. Одного погляду на які досить, щоб скласти враження про обох. Фото Орсолі ви бачите самі, а він... достатньо подивитися на українські обличчя влади.
Однак і інвестор змушений змінювати плани, змінювати проекти, зберігати і відновлювати існуючі фасади. Він не збанкрутує від цього, за оцінками економістів прибуток від будівництва в центрі Будапешту зараз більше 100% на рік. Не збанкрутує і місцева влада. В приватних розмовах з активістами однієї, теж знайомої автору громадської організації, Clean Air Action Group, інвестори зізнавалися, що на хабарі чиновникам йде до 10% вартості розробки проекту забудови.
Незважаючи на те, що боротьба за історичний облік Ержбетвароша інколи набуває відверто екстремальних форм (наприклад, в Орсолі палили машину, їй постійно погрожують по пошті і телефоном), OVAS! є переконаним прихильником ненасильницького спротиву. Орсоля вважає, що і мер, і забудовник мають таке ж право на існування, на переконання, на дії, як і вона та її однодумці, і метою OVAS! є не перемогти "ворога", а переконати людей в перспективі своєї справи. Вони не мислять в категоріях "ворогів", не використовують конфронтаційну риторику і агресивний піар. І саме ненасильницьку ідеологію вони вважають основною причиною успіхів своєї боротьби. А також - реалістичний, взаємовигідний підхід до вирішення конфліктів, коли за всіма сторонами визнається право на свою вигоду.
Навесні в Будапешті через скрутне фінансове становище мала закриватися одна з найстарших в Європі штучних ковзанок на відкритому повітрі. В надзвичайно мальовничому місці - поруч з старовинним замком. Хтось організовував демонстрації і пікети, що Орсоля прокоментувала так: "Замість протестувати, краще б намовили всіх своїх знайомих регулярно ходити на той каток! Тоді б він і не збанкрутів!"
В Угорщині немає законів, які б змушували владу хоч якимось чином враховувати громадську думку при забудові міст. В цьому відношенні в Україні законодавство є більш прогресивним. І нам варто користатися цим. Як і досвідом OVAS!
На питання, що саме є головним в їх діяльності, Орсоля відповідає "Ми дуже добре знаємо, чого ми хочемо, і як цього можна досягти. І можемо пояснити такими словами, які здатна зрозуміти кожна людина".
З весни 2007 OVAS! почав збір підписів по всій Європі під зверненням до голови Центру Світової Спадщини ЮНЕСКО Франческа Бандаріна з вимогою включити 7й район Будапешта в охоронний реєстр ЮНЕСКО.
І я не сумніваюся, що угорські активісти досягнуть своєї мети.
Фото: Наталки Зубар та Володимира Ханаса.
Всі ілюстрації – тут http://maidan.org.ua/gallery/v/ovas/
Графіті за угорським законом - це адміністративний злочин. Однак за всі роки існування Угорщини судову справу за графіті відкрили на одну людину. Її звати Орсоля Егрі, це вона на фото. Вона не розмальовує лайкою пам`ятки, що охороняються ЮНЕСКО. На тих, хто це робить, в суд не подають.
Орсоля вже 4 роки малює один знак в одному районі Будапешта і тільки на будинках, яким загрожує знесення. Цей знак - оберіг. Про це знає і мер 7го района Будапешта, за особистою ініціативою якого місто подало в суд на громадянку Егрі. Про те, що значить цей знак, знають вже не тільки в Будапешті, а і за кордоном. Це - символ боротьби за збереження історичної пам`яті. Важкої і довгої боротьби проти великих грошей.
Громадська ініціатива, речником якої є Орсоля Егрі, називається угорською OVAS!, що в перекладі найближче до вигуку адвоката в суді "Заперечую!". Її учасники з 2002 року заперечують перетворення 7го адміністративного району, старовинного Ержбетвароша, найменшого з 23 районів Будапешта, на суцільну новобудову з скла та бетону. Цей район розташований впритул до охоронної зони Юнеско і учасники OVAS! поставили собі за мету домогтися статусу охоронної зони і для Ержбетвароша. Це був район музикантів, поетів та інтелектуалів, де будинки досі зберігають пам`ять про класиків угорського мистецтва. Цей район пам`ятає жахи 2ї світової війни. В 1944 році профашистський режим Салаші зробив цей район гетто і всі євреї Будапешту були звезені туди. Тільки вторгнення радянських військ в січні 1945 року врятувало їх від планованого вивезення в концтабори і Ержбетварош став єдиним в Європі гетто, що не бачив масового винищення.
І архітектурна цінність споруд там не менша, ніж в сусідній охоронній зоні ЮНЕСКО, однак... Закону нема, щоб забороняв це зносити? Нема. І мерія роздає дозволи на забудову крупним інвесторам.
Як будь яка влада в будь якій країні мерія аргументує свої дії турботою про благо народу. Більшість будинків в цих кварталах - в поганому стані. Там досі є будинки з туалетами на дворі. Мешкає там зовсім небагато людей, в основному - старі та бідні, які не можуть собі дозволити капітальні ремонти або не хочуть переїжджати з рідних місць, де прожили все життя.
А натомість... тут будуть п`ятизіркові готелі, нові робочі місця, бізнес-центри, нове розкішне житло, і .. .може... навіть трохи соціального житла побудують. Не залишиться історії? Так в нас в місті і так пам`яток історії - на всю туристичну Європу вистачить!
І поступово старі будинки кварталів порожніють і просто як просяться під знесення.. Так було донедавна.
І що може зробити проти таких аргументів, проти влади та великих грошей невелика і неформальна купка інтелектуалів? Навіть мої знайомі угорці з громадянських організацій, які обізнані з темою протестів і методами роботи OVAS!, висловлювали скепсис стосовно можливості успіху. Що вже казати про простих громадян.
І все ж в травні 2007 року OVAS! домігся внесення 70 будинків Ержбетварошу в реєстр об`єктів, що охороняються державою. А за два роки до того - 51. І на черзі - ще будинки.
Як це стало можливим? Як діє OVAS! ? І що з їх досвіду можемо запозичити ми?
OVAS! не подає в суд. Не блокує забудови. Не проводить мітингів протесту. Не робить практично нічого з того, що є звичними прийомами боротьби з проблемною забудовою в Україні.
Вони працюють з людьми та суспільними комунікаціями. І тільки...
Ще до першої акції активісти OVAS! ретельно проробляли методологію дій. Розробили символіку і основні повідомлення. Обрали речника. Погодили ідеологічну платформу. І тільки потім вийшли на люди.
Знак, яким активісти позначають загрожені будинки, схожий на стрілецьку ціль, і одночасно несе в собі алюзії на жовті зірки Давида, якими позначали євреїв німецькі фашисти.
Біля кожного маркованого будинку регулярно проходять екскурсії, на яких активісти OVAS! розповідають всім бажаючим про історію цього будинку і кварталу в цілому. Екскурсії щотижневі, оголошення про них роздаються перехожим протягом тижня. В день екскурсії всіх зустрічає активіст з великим "оберегом" на паличці. Так його пізнають люди.
На екскурсії постійно запрошується преса та... професійні екскурсоводи, яких в Будапешті, одній з туристичних столиць Європи, вже дуже багато. Спочатку на екскурсії ходили переважно місцеві мешканці та люди, що працюють в Ержбетвароші. Преса підтягнулася пізніше. А екскурсоводи почали ходити тільки минулого року. І тепер багато з них вже прокладають свої туристичні маршрути по раніше забутих вуличках. Ержбетварош стали згадувати в путівниках.
На відміну від мітингу, на екскурсію не треба заявки в органи влади. Втручання поліції в екскурсію виглядає, м`яко кажучи, дивно (хоча на початку і таке бувало, поліцію викликали забудовники, такі випадки потрапили у ЗМІ і викликали великий резонанс).
Такі регулярні екскурсії допомогли активістам налагодити постійні та довірливі відносини з мешканцями загрожених будинків, які стали звертатися за порадою та допомогою. Комусь з старих допомогли зробити ремонт, комусь отримати соціальну допомогу, комусь порадили хороший клуб по інтересах. В результаті люди відмовилися від ідеї продавати свої квартири забудовнику і укріпилися в бажанні жити на звичних місцях й надалі і повірили в те, що їх рідні квартали можна відновити.
Одним з аргументів влади за знесення старих будинків була висока вартість і складність реставрації (в Україні це теж популярний аргумент). Тоді активісти OVAS! залучили організації архітекторів та істориків і оголосили конкурс на кращий проект та кошторис реставрації одного загроженого будинку. Були розроблені професійні проекти і виявилося, що всі запропоновані проекти є на порядок дешевшими від тих цифр, що наводилися владою. Цей факт отримав великий розголос і поставив обґрунтоване питання про корупцію.
Архітектори та реставратори працювали над проектами безкоштовно, переможець зрештою отримав підряд на відновлення цього будинку від угорського аналога Держкомітету з охорони пам`яток. А решта учасників мали гарну рекламу, яка допомогла їм отримати нові замовлення.
Грамотна і продумана робота з пресою, безумовно, один з головних методів роботи OVAS!. Орсоля Ергі збирає всі публікації про діяльність групи і наочно демонструє прогрес з роками з допомогою папок, в кожній з яких складено матеріали за рік. Зовсім тоненька - 2002 рік. Непідйомний фоліант - 2006, і всього один місяць 2007 - такої ж товщини як 2002.
Прес-конфереції OVAS! проводить зазвичай прямо на місці подій – поруч з загроженими будинками.
Крім екскурсій по старих кварталах, Орсоля часто розповідає про Ержбетварош в свойому кафе, розташованому на іншому боці Дунаю. Це приміщення автовокзалу 1960х років, яке стояло закинуте після зникнення автобусних маршрутів. І ніби просилося під знесення. Як і старі будинки в Ержбетвароші. Орсоля купила цю споруду і зробила з неї модерне стильне арт-кафе, яке не просто приносить дохід власникам та втіху відвідувачам та художникам, що виставляються в ньому. «Транзіт-арт-кафе» фактично демонструє, як може розвиватися Ержбетварош. І це вражає.
Активісти руху заохочують повернення бізнесу в старі будинки і вже сприяли відкриттю кількох кафе в старовинному стилі.
Позиція OVAS! "історія і культура проти тупої жадоби" привернула на їх сторону і міністерство культури, і комітет з охорони пам`яток і навіть міжнародну громадськість. Притому активісти не заперечують проти участі інвесторів і нових будівництв в районі, особливо враховуючи, що 40% будинків там втрачені невідворотньо. Вони вимагають збереження історичного обліку при реконструкції та врахування загального стилю при новому будівництві. І категорично заперечують спроби виселити нинішніх мешканців.
На сторону OVAS! зрештою став і мер Будапешта, але угорське законодавство, що базується ще на Магдебурзькому праві віддає пріоритет самоврядуванню районів в забудовній сфері. Узгоджувати рішення з містом вони не мусять.
Ніхто більше не допоміг розголосу діяльності OVAS! як протидія мера району та забудовника, які мають дуже приязні стосунки.
Сам факт судового переслідування владою Орсолі за графіті при тому, що від цієї навали реально потерпає все місто, додав руху більше симпатиків, ніж вся екскурсійна діяльність. Мешканці Будапешта закидали мерію, і ЗМІ обуреними листами "Чому влада не ловить і не переслідує реальних хуліганів, які паплюжать наше місто, а натомість зловила одну захисницю старовинних будинків?"
Скандали навколо забудови Ержбетвароша в 2006 році настільки зачепив діяльність інвестора, що він купив першу шпальту в одній з найбільших німецьких газет "Шпігель", яка видається також в інших європейських країнах, і надрукував там панегірик своїй будівельній діяльності в Будапешті. При цьому не забув додати порівняння себе та "хуліганки" Орсолі. З фотографіями. Одного погляду на які досить, щоб скласти враження про обох. Фото Орсолі ви бачите самі, а він... достатньо подивитися на українські обличчя влади.
Однак і інвестор змушений змінювати плани, змінювати проекти, зберігати і відновлювати існуючі фасади. Він не збанкрутує від цього, за оцінками економістів прибуток від будівництва в центрі Будапешту зараз більше 100% на рік. Не збанкрутує і місцева влада. В приватних розмовах з активістами однієї, теж знайомої автору громадської організації, Clean Air Action Group, інвестори зізнавалися, що на хабарі чиновникам йде до 10% вартості розробки проекту забудови.
Незважаючи на те, що боротьба за історичний облік Ержбетвароша інколи набуває відверто екстремальних форм (наприклад, в Орсолі палили машину, їй постійно погрожують по пошті і телефоном), OVAS! є переконаним прихильником ненасильницького спротиву. Орсоля вважає, що і мер, і забудовник мають таке ж право на існування, на переконання, на дії, як і вона та її однодумці, і метою OVAS! є не перемогти "ворога", а переконати людей в перспективі своєї справи. Вони не мислять в категоріях "ворогів", не використовують конфронтаційну риторику і агресивний піар. І саме ненасильницьку ідеологію вони вважають основною причиною успіхів своєї боротьби. А також - реалістичний, взаємовигідний підхід до вирішення конфліктів, коли за всіма сторонами визнається право на свою вигоду.
Навесні в Будапешті через скрутне фінансове становище мала закриватися одна з найстарших в Європі штучних ковзанок на відкритому повітрі. В надзвичайно мальовничому місці - поруч з старовинним замком. Хтось організовував демонстрації і пікети, що Орсоля прокоментувала так: "Замість протестувати, краще б намовили всіх своїх знайомих регулярно ходити на той каток! Тоді б він і не збанкрутів!"
В Угорщині немає законів, які б змушували владу хоч якимось чином враховувати громадську думку при забудові міст. В цьому відношенні в Україні законодавство є більш прогресивним. І нам варто користатися цим. Як і досвідом OVAS!
На питання, що саме є головним в їх діяльності, Орсоля відповідає "Ми дуже добре знаємо, чого ми хочемо, і як цього можна досягти. І можемо пояснити такими словами, які здатна зрозуміти кожна людина".
З весни 2007 OVAS! почав збір підписів по всій Європі під зверненням до голови Центру Світової Спадщини ЮНЕСКО Франческа Бандаріна з вимогою включити 7й район Будапешта в охоронний реєстр ЮНЕСКО.
І я не сумніваюся, що угорські активісти досягнуть своєї мети.
Фото: Наталки Зубар та Володимира Ханаса.
Всі ілюстрації – тут http://maidan.org.ua/gallery/v/ovas/
Відповіді
2007.06.29 | Пані
Запрошую інших написати свої враження також
Володю, Оксану, Олю, Віталія, Катю, Анатолія і всіх, хто назвав зустріч з Орсолею в Транзіт Арт Кафе в січні 2007 року найбільшим враженням стаді тура в Будапешті.Я, нажаль, не дуже вмію передавати емоції, а якраз в цьому випадкові їх опису би не бракувало!
2007.06.29 | stefan
хочу в стаді тур в Будапешт
Пані пише:> Володю, Оксану, Олю, Віталія, Катю, Анатолія і всіх, хто назвав зустріч з Орсолею в Транзіт Арт Кафе в січні 2007 року найбільшим враженням і.
>
> Я, нажаль, не дуже вмію передавати емоції, а якраз в цьому випадкові їх опису би не бракувало!
-----------------------
Також хочу в стаді тур в Будапешт.
Одне з найкрасивіших міст в Європі.Поряд з Львовом, Чернівцями, Краковом , Віднем.
2007.06.29 | igorg
Загальний культурний рівень тут є вирішальним фактором
Дуже дякую. Досвід гарний та цінний. Але перенесення його в Україну дуже проблематично. Спробуйте провести екскурсію в Києві . Київ вже майже безповоротно перетворився на місто заробітчан і жлобуїнів. Проте ще не все втрачено в інших містах України, де є гарні культурні традиції й населення з корінням: Львові, Луцьку, Ужгороді, Мукачеві, Тернополі і т.д.Водночас маємо приклад, як освітньо-культурний рівень визначає реакції суспільства на подразники. Може тому цю освіту й бажають знищити під найрізноманітнішими приводами. А культуру замінити жлобуїнськими ерзацами та Сердючками. Заважає "бізнесу".
2007.06.29 | Пані
Якщо ви думаєте, що в Угорщині нема жлобів...
... то ви дуже сильно помиляєтеся. Там свої таргани і місцями покруче, ніж в нас.Там насправді важче боротися з владою, ніж в нас. Там набагато вищий рівень апатії суспільства.
2007.07.01 | igorg
А де їх нема ... Чудова ідея і матеріал! До дії
Можна розпочинати таку роботу хоч сьогодні. Засобами інтернет.Є така чудова програма Google Earth, що дозволяє побачити супутникові знімки всієї України і дуже детальні. Але основне, що там є певні інформаційні шари які можна заповнювати. Як мінімум ми можемо вставляти на карту знімки історичних та культурних памяток і супроводжувати це коментарями. Хоча насправді можливості набагато ширші. Там є приклади цілих екологічних та культурних програм. Щоправда програма гарно їсть ресурси, але якщо розумно підходити (не гасати по мапі) то цілком прийнятно.
Наразі цю можливість вже почав використовувати наш бізнес, активно розміщуючи різні шопи, ресторанчики, лазні і т.п. А ще до того, якось так виходить, що й памятки соціалізму. Тож варто нам проявити активність.
Про програму, тут же її можна закачати
http://earth.google.com/intl/ru/
А ось тут можна розміщувати фотографії
http://www.panoramio.com
Знаходите на GE координати місця і вводите коли розміщуєте фото.
Можу детальніше. Є бажаючі долучитися? Є свіжі ідеї?
2007.07.02 | Пані
Ми в Харкові в цьому сенсі дещо придумали
І будемо втілювати. Але до публічного оголошення я не скажу Я не одна з цим працюю і це "не моя тайна"Але думаємо ми в одному напрямку.
2007.06.29 | Стопудів
дуже дякую за фантастично цікавий матеріал!
2007.06.29 | Пані
Дякую
За бажання можна передруковувати де завгодно2007.06.30 | пан Roller
+1
2007.07.01 | ziggy_freud
щирий риспект угорцям
але ж такі да важко працювати з людьми, коли в них в очах світиться відбиток купи грошей, які хтось рік тому заробив на будівництві. Зараз всі кинулись в цей бізнес, як 15 років тому всі бізнесюки мали хоча б один кіоск "всьо шо угодно трейдінга". І ті, хто кинувся пізніше, пролетять. Це спільна доля всіх жертв багаторівневого маркетингу.угорський досвід вартий розгляду, але ті, хто ходить на екскурсії, і ті, хто руйнує Київ, зовсім різні соціальні групи. Хоча може бути, що воно спрацює і у нас.
2007.07.02 | Пані
Re: щирий риспект угорцям
ziggy_freud пише:> угорський досвід вартий розгляду, але ті, хто ходить на екскурсії, і ті, хто руйнує Київ, зовсім різні соціальні групи. Хоча може бути, що воно спрацює і у нас.
Там основний забудовник Ержбетваорша - взагалі чувак з Ізраїля, який якимось чином заприятелював з мером району. Тобто абсолютно "немесний".
Так що різниці особливої і в цьому нема.
Я на зв`язку з цим рухом, так що якщо треба якась інфа. обмін досвідом, тощо - завжди готові. Я ще розраховую, що Ханас допише свої враження.
2007.07.02 | Mika_Y
Re: "Заперечую!" Громадський рух рятує старовинні квартали Будап
Наталка Зубар пише:> Весь центр Будапешту розмальований графіті. Навіть пам`ятники королям. Навіть центральна вулиця Андраші, що є охоронним об`єктом ЮНЕСКО.
Я був у Будапешті позаторік, щоправда, проїздом, але години три мав часу походити по місту: чогось не пригадую на будиках якоїсь примітної кількості графіті. Єдине графіті, що впало в око - це здоровий напис на боці того їхнього мосту, що з левами: Лена, я тебя люблю! Петя. . Тому зацитований уривок з Вашої цікавої та повчальної статті видався мені деякою гіперболою. Чи тепер це справді так, і Будапешт справді аж так розмальований?
2007.07.02 | Пані
Re: "Заперечую!" Громадський рух рятує старовинні квартали Будап
Mika_Y пише:> Наталка Зубар пише:
> > Весь центр Будапешту розмальований графіті. Навіть пам`ятники королям. Навіть центральна вулиця Андраші, що є охоронним об`єктом ЮНЕСКО.
>
> Я був у Будапешті позаторік, щоправда, проїздом, але години три мав часу походити по місту: чогось не пригадую на будиках якоїсь примітної кількості графіті. Єдине графіті, що впало в око - це здоровий напис на боці того їхнього мосту, що з левами: Лена, я тебя люблю! Петя. . Тому зацитований уривок з Вашої цікавої та повчальної статті видався мені деякою гіперболою. Чи тепер це справді так, і Будапешт справді аж так розмальований?
Я була там тиждень в кампанії ще 10 громадських активістів. З яких мінімум половина це все читає. Навіщо мені брехати? Можу поставити більше фоток з графіті, якщо не вірите.
Місцеві кажуть, що ця навала - графіті - накочувалася на місто поступово, але особливо поширилася після заворушень літа 2006 року. Тобто це десь з осені 2006.
2007.07.04 | vkhanas
Чи є графітті в Будапешті?
Я їх, на жаль, не фотографував, але їх насправді багато.Володимир Ханас
2007.07.04 | Mika_Y
Дякую за відповіді.
Звичайно, я не маю ніяких підстав не вірити твердженням Пані, але в угорців теж якось вірилося , тому й перепитав, бо, повторю ще раз, у 2005 році я великої кількості цієї напасті там не бачив. Але час іде, все змінюється, й, інколи, не на краще...2007.07.02 | vkhanas
Re: "Заперечую!" Громадський рух рятує старовинні квартали Будапешта
Цікаво, що їхній рух можна перекласти українською мовою як "Захист". А взагалі таке подвижництво "тягне" на Нобеля. Наталко дякую! Я обов*язково допишу кілька рядків про свої враження.2007.07.02 | Пані
Re: "Заперечую!" Громадський рух рятує старовинні квартали Будапешта
vkhanas пише:> Цікаво, що їхній рух можна перекласти українською мовою як "Захист". А взагалі таке подвижництво "тягне" на Нобеля. Наталко дякую! Я обов*язково допишу кілька рядків про свої враження.
Я дуже на це розраховую. Сподіваюся. що в тебе це не займе 5 місяців, як в мене На такі темпи, хоч і об`єктивно випарвдані, орієнтуватися не варто.