МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Раби імперії Ахметова

07/11/2007 | Геннадій Сахаров
Геннадій Сахаров
Газета “ЛИЦА”
РАБИ ІМПЕРІЇ АХМЕТОВА

Тернівка – місто невелике, кількість жителів Тернівки без малого тридцять тисяч. Своєю появою Тернівка завдячує шахтам Західного Донбасу – Тернівській, Самарській і Західнодонбаській. Населення, яке за 25 років існування міста вже стало корінним, здебільшого заїждже, з різних регіонів України і Росії. Вугільні шахти, які є містоутворюючими підприємствами – чи не єдині забезпечують жителів міста робочими місцями. Кількість робочих місць на шахтах обмежена, невеличкі приватні підприємства на зразок магазинів і кафе багато робочих рук не потребують, і проблема роботи у Тернівці завжди була гострою. Безробіттю і супутнім йому злидням Тернівка, вочевидь, завдячує і розповсюдженню у місті наркоманії, алкоголізму і, відтак, туберкульозу і СНІДУ. І кількість безробітних у Західному Донбасі зростає. За минулий рік з шахт голдингу “Павлоградвугілля”, де відбувається скорочення штатів, звільнені чотири тисячі шахтарів.
При тому що безробітних чимало, на обліку у бюро працевлаштування числяться менше 300 безробітних. Отакий тернівський парадокс. Чи то люди втратили надію на допомогу влади, чи то працюють нелегально і не вважають за доцільне ставати на облік як безробітні - це питання до соціологів. Дуже гострою у місті є проблема працевлаштування випускників шкіл – отримуючи “путівку у життя”, вчорашні школярі поповнюють лави безробітних.
Проте людям необхідно забезпечувати свої життєві потреби, їсти, одягатися, а, відтак, десь заробляти на життя. У шахтарських містах є старовинний промисел, який існує стільки, скільки існують вугільні шахти. Біля кожної шахти є терикон. На терикон вивозиться з шахти гірська порода. До породи завжди потрапляють куски вугілля, які нерентабельно відділяти від породи, і терикони нашпиговані вугіллям як добряча шинка часником. Це вугілля у териконах становить проблему і загрозу – воно здатне самозайматися, терикон, що горить, отруює місцевість на кілометри. У Центральному Донбасі років тридцять тому навіть стався вибух терикону з катастрофічними наслідками. Для запобігання самозайманню вугілля у териконах вживаються технологічні заходи – терикони розрівнюють, додають до породи пісок і глину і утримання терикону для шахти – додаткові витрати.
Про старовинний шахтарський промисел. - Вугілля у териконах для населення є фактично дармовим і шахтарські сім’ї, забезпечуючи себе паливом, завжди збирали вугілля на териконах. Дехто збирав вугілля і на продаж. Влада і керівництво шахт дивилися на цей нелегальний промисел крізь пальці – надто він мізерний і, крім того, збираючи вугілля, “териконщики” виконують санітарну функцію, вони зменшують небезпеку самозаймання териконів, вибираючи з них вугілля.
В наш час цей промисел трансформувався. Приватні ділки зрозуміли, що вугілля з териконів – цінний товар, собівартість якого не йде у жодне порівняння з собівартістю вугілля на шахтах, тим більше, що це вугілля високої якості, воно не містить породи, бо перебране руками “териконщиків”.
Приватники почали скуповувати у териконщиків вугілля, териконщики організувалися у бригади, промисел одинаків перетворився на організований бізнес, який при тому залишився нелегальним. У безробітних з шахтарських міст немає іншого виходу, ніж іти на терикони, робота у бригадах териконщиків дає живу копійку, людей не можна звинувачувати у тому, що вони працюють нелегально, бо для них терикон – єдине доступне місце роботи. Інша справа що тим, хто скуповує вугілля з териконів, ця нелегальна робота вигідна. Організований вже крупномасштабний бізнес, який не обкладається податками і, по суті, є злочинним. Териконщики же, робота котрих брудна, марудна і часом небезпечна, позбавлені будь-яких прав, від рабів вони відрізняються хіба що тим, що можуть будь-коли кинути цю роботу. Теоретично. А на практиці – куди піде безробітний у шахтарському місті, де для нього немає роботи? То ж практично териконщик є сучасним рабом і знаходиться у повній залежності від нелегального скуповувача вугілля. До останнього часу залежність териконщиків від скуповувачів вугілля обмежувалася існуванням “чорного ринку” вугілля з териконів, бригади териконщиків мали змогу домовлятися з покупцями вугілля про його ціну і продавати вугілля тим, хто платив більше. До недавнього часу. Бо події, що відбуваються на тернівських териконах, свідчать про появу кримінальної структури, яка монополізує чорний ринок вугілля і починає диктувати териконщикам свої умови, знижуючи закупівельні ціни. І ця кримінальна структура є частиною вугільної імперії Ріната Ахметова, власника компанії “Сістем Капітал Менеджмент”, якій сьогодні належить контрольний пакет акцій голдингу “Павлоградвугілля”.
Ми приїхали до Тернівки у самий розпал протистояння бригад териконщиків з териконів шахт “Західнодонбаська” і “Самарська” зі службою охорони голдингу “Павлоградвугілля”. На териконі шахти “Західнодонбаська” юрбі десь п’ятдесяти териконщиків протистояли до десятка вгодованих охоронців у чорних окулярах, котрі не допускали териконщиків на терикон. Як з’ясувалося, 19 червня до териконщиків у супроводі співробітників охорони голдингу “Павлоградвугілля” приїхала невстановлена особа, котра не представилася. Той чоловік запропонував бригадам териконщиків, які продавали зібране вугілля неназваному підприємцю за 240 гривень за тонну, здавати вугілля за ціною 120 гривень за тонну. Був поставлений ультиматум – “Якщо ви не погодитеся на запропоновану ціну, ви на териконах більше не працюватимете. Сюди будуть завезені інші люди, котрі працюватимуть на наших умовах”. Пізніше були висловлені прямі погрози з обіцянкою застосувати вогнепальну зброю якщо хтось почне збирати вугілля без дозволу охорони.
Як говорить Тетяна Мясникова з бригади териконщиків: “До нас сюди на Західнодонбаську приходив начальник охорони коли ми працювали. І він сказав “Якщо ви звідси не підете і мені Рінат Ахметов накаже стріляти, я особисто у вас стрілятиму. Уриємо одного-двох, іншим буде неповадно”. Нам у міськвиконкомі сказали “ У них сила, вони бандити, вони у вас стрілятимуть. А ви ніхто.” Ми навіть не маємо права звернутися до міліції. Бо ми ніхто”.
Інша териконщиця: “ Вони хочуть зробити кримінал. Вихід вугілля тут (на цьому териконі) маленький. Їх ці гроші не влаштують. Він, бандюга, особисто сказав що усіх підібгає, усі терикони під себе підібгає.” - З натовпу: “Вони вже всі й підібгані, починаючи з терикону “Павлоградської”. “Павлоградський” це їхнє лігво”. - “ Ось що ми збираємо (показує на купу породи, де сама порода), а то будуть “заряджені” купи”. (Жінка мала на увазі що через терикон крастиметься вугілля, яке додаватимуть на шахті до породи, потім вугілля вибиратиметься і продаватиметься). Додамо що коли ми приїхали на терикон шахти “Павлоградська”, там ми дійсно побачили купи породи, які висипалися Камазами, надзвичайно багаті на вугілля. Проте причина такого багатства може бути різною. Як кажуть: “Не спійманий – не злодій”. На териконі шахти “Павлоградська” працюють териконщики, котрі погодилися отримувати за тонну вугілля 120 гривень.
Териконщики прагнуть працювати легально. Териконщиця Наталя Сенча сказала: “Працюємо ми тут давно. Понад десять років. Причина нашої роботи тут у тому що наше місто мале і робочих місць так мало що ми і намагалися влаштуватися на роботу у нашому місті і районі, але не виходить – відмовляють. Тому вихід був один – іти на терикон”. Вона ж, звертаючись до тих, хто не пускав териконщиків на терикон, сказала: “Якщо ми погодимося на ваші умови, ви нам створіть всі умови роботи для нас. Ми пропонували на шахті “Тернівська” офіційно здавати вугілля на шахту. Ми згодні відправляти зібране вугілля на шахту. Ви сказали “Ні”. Вам потрібні гроші. Куди? У кишеню”.
Териконщиця Олена Денісова: “Що це за банда тут? Вона з самого Донецька йде, по усіх териконах. Від самого Донецька дісталася до нашої області. Усі терикони вони закривають, щоб працювали на них. Якщо ми пропонуємо здавати вугілля на шахту, до голдингу, вони відмовляються. То ж куди йтимуть ті гроші? До їхньої кишені”.
Колишній шахтар, пенсіонер Віктор Місюра, працює на териконі чотири роки: “Пенсії не вистачає, шестеро онуків, четверо дітей, треба їм допомагати. Десятитонну купу породи треба перекидати щоб набрати хоч десять виварок (виварка – одиниця кількості вугілля на териконах, десь 40 кілограмів), а то й дві чи три купи. Виварка – чотири гривні”. - І раптом розмова набуває політичного забарвлення. Справа у тому, що у Тернівці 90 відсотків виборців на минулих виборах проголосували за Партію Реґіонів. – “ Я за Януковича не голосував. Я його знаю. Бо я з Донецької області. Я про цю людину взагалі нічого не хочу казати. Я за нього ніколи не голосував, голосувати не буду і людям не раджу. За Реґіони не голосуйте. Не треба, це не ті люди. Там 90 відсотків бандитів, от і все. Це я кажу чесно, поклавши руку на серце. Я їх чудово знаю. У нас у Донецькій області усе завалили. Маю там двокімнатну квартиру у Дімітрові Красноармійського району. Стоїть порожня, балкон засклений. У будинку живуть лише три сім’ї. П’ятиповерховий будинок порожній.. Місто вимирає. Вимер Донбас. Білецьке порожнє, Українськ порожній. Селідове на грані – ось-ось йому кінець буде. Так вони перебралися сюди і тут усе зруйнують”.
Мати п’ятьох дітей Вікторія Кузьмінова: “Мій чоловік 14 років відпрацював на шахті. Зараз не пройшов медичну комісію, роботу втратив. На роботу мене не беруть, бо маю багато дітей, багато виходить лікарняних. Роботи ніде немає. Я працюю на териконі шахти “Самарська” вже 12 років бо і дітей треба одягти до школи і взути. А зараз все (на териконах) перевернулося з ніг на голову, кожний хоче на нас заробити. Змушують нас на них працювати. Старший син закінчив школу – нікуди не приймають, на шахти також не приймають бо прийом є і його немає. Сказали – тільки через знайомство або заплатити гроші, тоді приймуть. Я не уявляю як наші люди зараз можуть жити. Знущаються з людей”.
І майже в усіх розмовах люди висловлювали зневіру у політичній силі, за яку голосували. Та ж Вікторія Кузьмінова сказала: “Я голосувала за Партію Реґіонів. І до останнього ми мали надію що наша партія, Янукович виведуть нас у люди, що не буде злиденного стану у нашій країні, з нашими дітьми, що ми не ходитимемо по териконах , не збиратимемо вугілля за копійки щоб сплатити за світло, за ґаз, щоб купити дітям одяг та взуття. А зараз всі посилаються тільки на Ріната Ахметова, що це його накази, що це він це все розпочав. Все навкруги перекопали, нас не пускають на терикони, перевертають нам все що можливо, заганяють на терикони шахтну техніку, яка там не має бути. Кажуть “Якщо не погодитеся працювати на наших умовах, всі будуть розігнані і сюди привезуть інших людей, котрі працюватимуть на наших умовах”. Я не знаю як буде на цих виборах, але я не знаю голосувати за Реґіони чи ні. Чи є у цьому якийсь сенс? Бо як були у нас люди безробітними так і лишилися. Ми нічого не можемо зробити для наших дітей. Невже Рінатові Ахметову, такій заможній людині, жаль тих копійок, які йому й не потрібні, щоб ми нашим дітям хоч кусень хліба купили за ті гроші? Все одно те вугілля загортатиметься, засипатиметься землею”.
Наказував чи не наказував власник “Павлоградвугілля” Рінат Ахметов остаточно перетворювати безробітних териконщиків на рабів, невідомо. Можливо, і не наказував і прямі посилання на нього тих, хто обіцяє стріляти, лише прикриття для наявно кримінальної структури, яка існує у “Павлоградвугіллі” і хоче використати безвихідний стан людей для власного збагачення. Ми спробували отримати пояснення щодо ситуації на териконі у керівників шахти “Західнодонбаська”. Посадова особа, яку не станемо називати, сказала, що від неї нічого не залежить. То хто ж у “Павлоградвугіллі” керує кримінальнм бізнесом? Хто збагачується, використовуючи рабську працю?
Але ж існує законний і легальний спосіб залагодити проблему. Для цього необхідно прийняти бригади териконщиків у штат шахт, платити їм не чорною готівкою, а через касу шахти, забезпечити людям, котрі працюють зараз по 12 годин на добу під снігом і дощем, у мороз і спеку, нормальний робочий день з усіма нормальними умовами праці, з лазнею, вихідними, лікарняними, соціальним страхуванням. І шахти від того виграють, бо і терикони не горітимуть і викинуте на терикон вугілля повертатиметься, перебране, якісне. Але, очевидно, комусь це дуже невигідно. Вигідніше мати безправних рабів. От тільки цікаво – кому особисто.

Відповіді

  • 2007.07.11 | ti.ua

    Re: Раби імперії Ахметова

    Очі бачили що вибирали
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.07.11 | Сахаров

      Re: Раби імперії Ахметова

      Не дуже то вони й вибирали - вибори відбувалися під наглядом посадових осіб голдингу і шахтарі разом з сім'ями були зобов'язані голосувати за ПР під загрозою звільнення з роботи.

      На доповнення до статті - ось чим небезпечні терикони і от чим ризикують люди, котрі на териконах працюють:http://maidan.org.ua/static/mai/1182695859.html
      У статті за лінком нічого не сказано про підвищену радіоактивність териконів і те, що вони виділяють ще й радон. Мене дивує що моя стаття не викликала інтересу на форумі. Очевидно, розводитись про політику простіше (у нас в цій галузі усі фахівці) ніж зрозуміти у яких нелюдських і жахливих умовах опинилися безробітні у шахтарських містах. Приречені міста і приречені люди.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2007.07.11 | Helge

        Re: Раби імперії Ахметова

        теперь їжте хоч повилазьте
      • 2007.07.12 | Хвізик

        Re: Раби імперії Ахметова

        Сахаров пише:
        > Мене дивує що моя стаття не викликала інтересу на форумі.
        особисто мені додати нічого
        можу лиш уважно прочитати
  • 2007.07.11 | igorg

    А ось про таке треба й писати й показувати

    Це не отой ролик, що ПРУ крутить. Це їхнє кубло. І отримай вони владу - таке буде на всій Україні. Тому що бандити.
    Рецепт такої влади дуже простий. Чим менше мають люди тим міцніша їх влада. Як, чому, при таких величезних оборотах такий занепад? Навколо таких грошей обовязково має виростати інфраструктура. Адже ці гроші обертаються, розповзаються, діляться.
    Бо з тих мільярдів до людей нічого не потрапляє й майже ніде не ділиться. Все йде на зкупку майна все далі на захід. Людей навпаки тільки оббирають. Як тільки вони щось придумають, щоб хоч якось вижити їх раз і на те саме місце. Придумали терикони копать - маладци, капайтє дальше но нє за так!
    Це ж що вийде, якщо людина нормально житиме? Вона ж на терикон чи в копанку не полізе. Почне якісь права заявлять: тіпа хачу работаю, а хачу нєт! Нє нє пойдет! Жрать нада? Значить нада работать :).
    І ця чума залишає по собі руїну й повзе все на нові землі. Благо маючи у ВР й уряді своїх людей можна не помічать жодних соціальних проблем. Благо опустили так, що й не пікнуть.
  • 2007.07.12 | stefan

    Пропоную: Направити звернення до народного депутата В.Хара

    Геннадій Сахаров пише:
    > Геннадій Сахаров
    > Газета “ЛИЦА”
    > РАБИ ІМПЕРІЇ АХМЕТОВА
    >
    > Тернівка – місто невелике, кількість жителів Тернівки без малого тридцять тисяч. Своєю появою Тернівка завдячує шахтам Західного Донбасу – Тернівській, Самарській і Західнодонбаській. Населення, яке за 25 років існування міста вже стало корінним, здебільшого заїждже, з різних регіонів України і Росії. Вугільні шахти, які є містоутворюючими підприємствами – чи не єдині забезпечують жителів міста робочими місцями.
    ...
    > Але ж існує законний і легальний спосіб залагодити проблему. Для цього необхідно прийняти бригади териконщиків у штат шахт, платити їм не чорною готівкою, а через касу шахти, забезпечити людям, котрі працюють зараз по 12 годин на добу під снігом і дощем, у мороз і спеку, нормальний робочий день з усіма нормальними умовами праці, з лазнею, вихідними, лікарняними, соціальним страхуванням. І шахти від того виграють, бо і терикони не горітимуть і викинуте на терикон вугілля повертатиметься, перебране, якісне. Але, очевидно, комусь це дуже невигідно. Вигідніше мати безправних рабів. От тільки цікаво – кому особисто.
    --------------------
    Пропоную:
    Направити звернення з цього питання до народного депутата Василя Хара.
    Він постійно лобіює соціальний захист шахтарів, є один з головних розробників Закону "Про загальнообов'язкове державне соціальне
    страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", № 1105-XIV, від 23.09.1999р.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.07.12 | Сахаров

      Так він же з ПР. Ворон воронові око виклюне?

      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2007.07.20 | stefan

        закриття "копанок" загрожує соціальним вибухом:

        Ось і сьогодні по ТБ показували "копанки" на Донбасі.
        Всі можновладці про це явище прекрасно знають, але дивляться на нього скрізь пальці.
        Раніше "копанки" кришував кримінал, сьогодні - легальні шахти.
        Пару днів тому приїхав "Беркут", розігнав "вільних вуглеробів".
        Через два дні все стало на свої місця.
        Вугілля без документів привозиться на діючу шахту приблизно за півціни.
        Дальше вугілля продається з шахти цілком легально.
        Левова частина "лівого" прибутку осідає в кишенях адміністрації шахт.

        Причина нелегальних дозволів на розробку :
        1."лівиий" прибуток шахт.
        2.закриття "копанок" загрожує соціальним вибухом: цим видом "промислу"
        займається не один десяток тисяч гірників.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".