МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Історія успіху: "У нас так не будет!"

07/21/2007 | Наталка Зубар
Харків. Холодна Гора. Зелений квартал між вулицями Ільїнською, Соціалістичною та Полтавським Шляхом (це місце на карті).

Раніше тут була рекреаційна зона. Сквер. З фонтанами, лавочками та клумбами. Офіційно. На виході з станції метро поруч висів вказівник з назвою "сквер Мещанінова". Олександр Мещанінов був видатним медиком, який довгі роки керував Холодногірською лікарнею і під час війни врятував життя тисяч поранених.

19 років тому вивіску зняли і сквер став просто "незабудованою зоною". Через яку щоденно проходять до 10 тисяч людей. На очах у мешканців 3 великих 16-поверхових будинків, для яких цей сквер фактично є внутрішнім двором.

Статус рекреаційної зони зник з документів. Територію почали виділяти під забудову. На цьому невеликому клаптику землі стояло в максимумі 46 кіосків переважно без дозвільних документів, між якими бігали товсті пацюки. Через відсутність туалету працівники кіосків постійно ходили «під кустики».

З одного боку землю виділили під торгівельні кіоски, яка потім чомусь стала землею під будівництво магазину. З іншого боку земля була виділена під кіоски для торгівлі квітами, з часом кіоскі на папері перетворилися в реальності на 4-поверховий торгівельно-сервісний центр. Для легітимізації цього центру забудовник поставив поруч пам`ятник професору Мещанінову, який дивиться прямо в... зад будинку. Дозволів на пам`ятник жоден орган влади не видавав, думку громадян про нього ніхто не питав. Як і про всі інші забудови в сквері.

19 років мешканці кварталу ведуть боротьбу за повне відновлення скверу.

Спочатку вони зупинили будівництво магазину і домоглися ліквідації залишків будмайданчику і засипання котловану, який встигли цілком вирити. Потім домоглися знесення більшості кіосків. Зараз їх залишилося 12, але активісти поставили собі за мету прибрати всі. Нестачі в торгівельних точках в цьому районі немає, поруч два ринка і кілька супермаркетів.

4-поверхові квіткові кіоски На черзі і 4-поверхові "квіткові кіоски", справа яких знаходиться у суді і активісти не сумніваються в тому, що зрештою доможуться знесення і цієї незаконної забудови.

В сквер недавно повернули освітлення, якого не було 15 років. За власний рахунок активісти висадили дві клумби, багато дерев, підготували план рекреаційних заходів і пролобіювали рішення сесії міськради про фінансування рекреаційних робіт в сквері.

"Завтра у нас тут будет новая дорога, поставят новий высокий бордюр, чтобы на газон не ехали машины" - гордо кажуть активісти і показують сліди підготовчих робіт.

Працює ініціативна група так. 5 людей займаються судовими процесами - з забудовниками, власниками кіосків та з міською владою. 2 - безпосередньо зустрічаються з чиновниками. Десятки мешканців моніторять стан скверу і повідомляють координаторам, якщо починаються підозрілі рухи - хтось намагається зрізати дерево, хтось знести лавочку, хтось почав довбати дорогу. тощо. Під різноманітними зверненнями до влади мешканці збирали до 5 тисяч підписів.

Люди викликають ЗМІ, коли з’являються проблеми, організовують масові збори, коли помічають в сквері когось з посадовців. І постійно демонструють масову зацікавленість в належному стані свого життєвого простору.

Активісти показують свій сквер і помічають рекламу, наліплену на деревах. Миттєво прибирають все і кидають в урни. "Так це ж так скрізь!" - каже хтось. "Везде - сколько угодно. А у нас так не будет!" - цю фірмову фразу вони повторюють всім чиновникам, які звично виправдовують власну бездіяльність тим, що "так везде". Скрізь незаконна забудова, скрізь поламані дерева, погані дороги та витоптані газони. "А у нас так не будет!" - кажуть захисники скверу Мещанінова. І доводять це ділом.

Перемога над одним забудовником не означає, що на його місце не прийде інший. Це розуміють активісти, тому, крім боротьби за відновлення формального статусу рекреаційної зони підготували і ... стратегічний план її відновлення. Так, справжній, професійний архітектурний план, який зроблений на замовлення громадської організації, що представляє інтереси мешканців мікрорайону.

кіоску з квітами на плані реконструкції не передбачено Проблемою було знайти фірму, що зробить проект, більшість архітектурних фірм просто лякалася братися за таке незвичне замовлення. Тепер проблемою є змусити міську владу затвердити цей проект. Найбільше лякає чиновників перспектива знесення 4-поверхового "кіоску з квітами", якого на плані реконструкції не передбачено. Вони відмовляють активістам на підставі того, що суд з забудовником не завершений, а архітектурна цінність проекту реконструкції - сумнівна з професійної точки зору. Архітектурна цінність "кіосків з квітами" в них сумнівів не викликає.

Але активісти впевнені в перемозі. Вони знають, що на їх боці не тільки закон, але і масова підтримка мешканців, з якою будь яка місцева влада рано чи пізно змушена рахуватися. А за роки їх боротьби вже стільки облич при владі змінилося... І всього два роки тому міська влада стверджувала, що ніякого скверу Мещанінова не існує. А зараз вже виділені гроші на його часткову рекреацію.

На плані реконструкції є і фонтан, і дитячі майданчики, і красиве модерне нічне освітлення, і меморіальна стела на честь професора Мещанінова, яка на відміну від протокольного бюста, символізуватиме ще й потяг вгору, в майбутнє, до кращого життя.

"Сквер у нас будет детcкой направленности", - говорить одна з активісток Тамара Петруня, - "чтобы моему внуку было где гулять".

Всі фотоілюстрації до статті тут
http://maidan.org.ua/gallery/v/zabudovakharkiv/skverm/

Відповіді

  • 2007.07.22 | Вячеслав Хаврусь

    Клас! Так народжується Європа в Україні!

    Передавай блск їм вітання!


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".