МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Мегаблок: шанси і загрози (/)

07/28/2007 | eume
Високий рейтинг мегаблоку не гарантує йому майбутнього

Відкритим залишається питання ідеології

Наприкінці 2006-го ”Наша Україна” фатально відставала за рейтингом і від Партії регіонів, і від БЮТ. Вона була послаблена неоднозначним іміджем окремих чільних постатей, шлейфом помилок і браком чітких привабливих гасел. Політологи почали серйозно говорити про небезпеку формування в Україні двопартійної системи.

Вихід з ”Нашої України” Давида Жванії та Миколи Катеринчука, які почали розкручувати новий бренд ”Народної самооборони” на чолі з харизматичним Юрієм Луценком, багато хто сприймав як завбачливу втечу з корабля, що остаточно сів на рифи. До цього додалася ще й тривала внутрішня боротьба за лідерство в ”Народному союзі ”Наша Україна”, коли базова партія пропрезидентського блоку опинилася на межі формального розколу.

На цьому тлі сьогоднішні рейтинги ”Нашої України”, які майже зрівнялися з бютівськими, — справжнє диво. Звісно, в їхній основі повернення довіри багатьох ”помаранчевих” виборців до президента Віктора Ющенка, який продемонстрував здатність до жорстких і рішучих дій. Але не можна скидати з рахівниць і здобутків Банкової на партійній ниві. Спочатку було стабілізовано внутрішню ситуацію в НСНУ і зведено нанівець вплив групи ”любих друзів”, яка однозначно дратувала громадськість. Потім відбулася домовленість із нещодавніми опонентами з ”Народної самооборони”. Нарешті, було приборкано лідерів історичних партій ”Української правиці”.

Безумовно, все це далося вельми непросто. ”Самооборона” мала рейтинг, що гарантував їй самостійне проходження — а Юрієві Луценку виграшну роль лідера нехай і не надто великої, але абсолютно ні від кого незалежної фракції. Це спонукало ”самооборонців” до жорсткого обстоювання власних кадрових претензій.

”Правиця” ще в квітні мала шанс забезпечити собі статус ”прохідного” блоку — для цього б вистачило навіть частини голосів традиційних націонал-демократичних виборців Заходу й Центру. Але для цього вона мусила працювати не менш активно за ”Самооборону”, а головне — не менш злагоджено. Проте саме цього не сталося. Пріоритетом Народного руху, який боровся з Українською народною партією за статус ”головної партії” ”Правиці”, стало не так творення єдиного потужного правого проекту, як прагнення за будь-яку ціну забезпечити своє власне парламентське представництво. Відтак ”Правиця” з її внутрішніми сварками за квоти в списку різко послабила свої позиції в переговорному процесі.

А тому застосована Банковою схема: спершу домовленість із ”Самообороною”, а потім — ультиматум на адресу ”Правиці” й її подальша капітуляція — була реалізована з цілковитим успіхом. Лідери ”Самооборони” задовольнилися чвертю місць у загальному списку — зовсім непогано для двох ще вчора мало кому відомих партій! А три партії ”Правиці” врешті-решт погодилися на 21% квоти, відсутність своїх лідерів у першій ”десятці”, а головне — на майбутню самоліквідацію й злиття в єдиній пропрезидентській партії. Щоправда, цю партію в підписаній 5 липня Декларації було названо ”національно-демократичною”.

НУ-НС боротиметься за спільний помаранчевий електорат з БЮТ

Отже, ”Наша Україна—Народна самооборона” вийшла на старт не менш централізованою, аніж БЮТ. Без жодних слідів колишньої ”вольниці”. Але — жорстка вертикаль БЮТу тримається на одній-єдиній особі харизматичного лідера. Натомість у НУ-НС є принаймні декілька лідерів — формальних і неформальних. Юрій Луценко як перший номер списку. В’ячеслав Кириленко як голова НСНУ і майбутній лідер фракції. Ще вісім лідерів партій блоку — кожен із власними амбіціями. Голова Секретаріату президента Віктор Балога, вплив якого значно перевищує його порядковий номер у списку. І, нарешті, у надхмарних олімпійських висотах — сам президент України Віктор Ющенко. А процес ухвалення й виконання рішень у громіздкій системі — триваліший і складніший, що може виявитися суттєвим ”мінусом” під час спресованої бліц-кампанії.

Цим проблеми мегаблоку не вичерпуються. Його важливим ресурсом є принаймні дві сотні тисяч реальних активістів партій ”Правиці” — звиклих працювати на виборах не лише за плату, а й за переконання.

НУ-НС дуже втратить, якщо ці люди чи частина їх, ображені надто безцеремонним поводженням зі своїми лідерами й партійними брендами, відстороняться від кампанії. Дехто на Банковій переконаний, що підпис того ж Юрія Костенка визначить і позицію кожного рядового члена УНП. Та це навряд чи відповідає дійсності. Ветерани націонал-демократії звикли, щоб їх переконували, а не ламали через коліно.

Сьогодні питання про ідеологічне обличчя мегаблоку так само відкрите. Вже зрозуміло — НУ-НС експлуатуватиме під час кампанії насамперед антикорупційні й соціальні гасла: закликатиме ліквідувати депутатську недоторканність, підвищити пенсії й виплати породіллям. Напевно, така тактика є правильною щодо ”посполитого” виборця. Однак було б помилкою, якби мегаблок знехтував необхідністю вироблення окремих звернень до інтелігенції — найбільш рефлектуючої й схильної до аналізу частини електорату. Самоусунення НУ-НС від боротьби на цьому полі чи переоцінка власних позицій тут різко поліпшать шанси блоку Литвина, який цілеспрямовано змагатиметься саме за голоси освітян, науковців, медиків. Так само надто вже ретельне оминання спікерами мегаблоку дражливих політичних тем мови, УПА, Росії, НАТО тощо цілком здатне збільшити електоральний ужинок маргінальних ультрарадикалів.

А головне — НУ-НС реально боротиметься за спільний помаранчевий електорат з БЮТ. І будь-яка заява чи то когось із лідерів мегаблоку, чи то самого президента про можливість співпраці в майбутньому парламенті з Партією регіонів фатально відобразиться на електоральних позиціях ”Нашої України—Народної самооборони”.

Не менші небезпеки пов’язані з проголошеним об’єднанням 10 різновагових і озброєних різною ідеологією сил у ”єдину національно-демократичну партію” і неминучою при цьому боротьбою за лідерство в Києві й на місцях. Але докладніше аналізувати ці небезпеки буде доречніше після виборів.

Отже, нинішні високі рейтинги не обіцяють мегаблокові ані спокійного життя, ані гарантованого майбутнього. Вони лишень дають шанс.

Максим СТРІХА,
керівник наукових програм Інституту відкритої політики


http://www.gpu-ua.info/index.php?&id=174753
http://www.urpsobor.org.ua/materials/?i=695

Відповіді

  • 2007.07.28 | привид Романа ShaRP'а

    "Все, как один, в борьбе за это..." (/)

    http://obozrevatel.com.ua/news_print/2007/7/10/179394.htm

    11.07.2007 | 08:00
    Мегаблок как фанера, или Все, как один, в борьбе за это...
    Марк КОЛЕСНИК

    От мегаблока сразу повеяло Бессмертным... Роман Петро-о-о-о-ович! Алло? Вы где? Можете говорить? Самое время выйти и сказать: "Вообще мегаблок – это моя идея, еще с 2005-го года, только мы, "Наша Украина", ее своей 65%-ной жадностью бездарно завалили". Ну, второе, насчет "завалили" – это если по-честному. То есть можно и не надо. А первым – грех не похвалиться, так почему же не? Как из ВР уволились – так вас что-то и не видно, и не слышно... Или, может, обидно? В прошлом году соглашение писали-писали, старались-старались, мурыжили-мурыжили... До сих пор на http://www.razom.org.ua/ "Демократична коаліція до зради Мороза" с вашей парсуной висит. Да, тогда все внезапно сорвалось. По мнению некоторых – опять-таки, от "нашеукраинской" врожденной партийной жадности. А в этот раз до программного соглашения пока даже как-то и не дошло, а уже вроде все крепко спаяно, повязано, и глава партии Кириленко утверждает, что пути назад нет, и быть не может. Хотя на низах имеются и прямо противоположные мнения...

    Вот я смотрю сейчас, Роман Петрович, в эти низы, и они все, как один, повторяют "в одну упряжку впрячь нельзя..." Все-все-все, представляете себе эту неприятную картину? Ну, а далее по тексту идут животные. У кого, по классику, – кони и лани, а у кого и вовсе, простите, козлы, мулы или даже гадюки.

    Я не зря, Роман Петрович, ваше коалиционное соглашение вспомнил. Вы тогда хотели подробно расписать, что будете дальше вместе делать. Злословы твердили, что вы просто так время тянули и нервы союзникам мотали. Хотя, не исключаю, что и не просто так, а исключительно с целью благородного торга. Может, и переборщили с подробностями да количеством текста, но вообще желание похвальное. Указует ориентиры, информирует массы... А с нынешним Мегаблоком в этом плане – беда!

    " Где это? – Что это? – Ну где это? – Ну что это? – Ну… это самое. Про которое поется: "И, как один, умрем в борьбе за это!!!"

    Где ЭТО, Роман Петрович? За что боремся, и на что будем напарываться? "Копирайтёр взъерошеный терзает болеро... "Не зрадь Майдан!" – изношено, "За Ющенко!" – старо...".

    Ориентиров общих, выстраданных и определенных, как не было, так и нет?

    Князевич, например, говорит, что скользкие темы НАТО и УПА муссироваться не будут, "Правица" - что их надо обязательно внести в программу. Кириленко тем временем эти темы упрямо педалирует (ох, наплачетесь вы еще с этим неутомимым энерджайзером)... А оно хоть вноси, хоть выноси – и так понятно всем, что рано или поздно эти вопросы от Мегаблока попрут. Но какова, позвольте заметить, неудобная позиция! Откажешься – заклюют сторонники, не откажешься – чего доброго отвернутся теоретические сомневающиеся, которых никто пока, вроде, не видел, но ведь это же, как и в случае с легендарным сусликом, ничего не значит. А будете и дальше раскорякой стоять – станут клевать и те, и эти. И ведь будете же! Куда вам деваться-то с такой... разношерстной упряжкой.


    Зря все-таки они, которые народ, про коня и прочих копытных... Тут самое время другой творческий коллектив вспомнить – из лебедя, рака и щуки. Например: глава "Нашей Украины" Кириленко чествует Романа Шухевича и заявляет, что никогда не отречется от УПА, а мегаглава мегаблока Луценко в Сумах не так давно призывал брать пример с Ковпака... И что делать? Выдать каждому по "шпалеру", и раз и навсегда чисто по-партизански решить этот вопрос внутри блока, а заодно решить и вопрос, какая голова главнее? Главное, чтобы патроны были не от Жвании. Иначе, боюсь, решение будет слишком однозначным... Правда, это ведь еще не все головы. Есть еще Почетный Голова, непревзойденный гуру плюрализма – сначала подписать указ по празднованию столетия Шухевича, потом, несмотря на требования Кириленко, Шухевичу посмертно героя не дать, после чего укатить подлизываться к донецким на 75-летие области, как будто кто-то там ему поверит... А есть еще и менее почетный, но не менее мощный в данный момент полубывший голова – Балога. Видимо, от многоголовья мегаблоку никуда, увы, не деться...

    Попробуем определиться по-другому: мегаблок – он за красных или за белых, то есть за левых или за правых? Что? И тут – раскорякой? Луценко – за левых, "Правица" – за правых, Ющенко между умным крупным бизнесом и красивыми мелкими социальными инициативами не может разорваться? Йоц-тоц-перевертоц, не мегаблок выходит, а какое-то непонятное мегаболото со всплывающими с разных концов информационными пузырями... Да, Балога обещал "обманчивое многоголосие" и "деструктивное вольнодумство" прекратить. Однако против сокрушающего любой здравый смысл Ющенко даже могучий Балога бороться бессилен.

    За демократию, говорите? За европейские ценности? Рома-а-ан Петро-о-ович! И не стыдно? Вот так, при всем честном народе, нагло, прямо в лица? В демократии и Европе, Роман Петрович, все по-другому. Там у партий – четкие идеологии, и попробуй от них отступи, там не столь важна конкретная персона при конкретном портфеле, а важно выполнение программы и обещаний избирателям, поэтому портфели и посты дают тем, кто работает, а не тем, кто красиво треплется и на сцене пляшет. Там для создания блока нужно согласие партий в целом, а не только их номинальных глав. Там руководство партий и блоков избирается на съездах, а не назначается высочайшим повелением. И кадрово-портфельные вопросы тоже решаются гласно и заранее, а не по принципу "якось воно буде". Так что, не надо ля-ля, Роман Петрович.

    А вообще нелегкая судьба у "Нашей Украины", с самого момента ее образования. В оппозиции – пролетали, во власти – пролетали. Хотели пропорциональной избирательной системы – сначала в 2002-м пролетели с системой, потом в 2006-м пролетели на системе. Хотели мегаблока – сначала в 2005-м пролетели с мегаблоком, теперь в 2007-м будут пролетать на мегаблоке. Что на фанере. Все, как один. В борьбе за это.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.07.28 | Володимир

      Re: "Все, как один, в борьбе за это..." (/)

      привид! Не засмічуй кіберпростір! Пішов у сраку, а точніше - на спаскуджений обоз або не менш спаскуджену уп! Там тебе з нетерпінням чекають потімкофф та продскій з мацковцкімі кураторамі.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2007.07.29 | привид Романа ShaRP'а

        Вот что мне в патриотищах нравится...

        ... так это как они воют дурными голосами. Такие смешные!
    • 2007.07.28 | blueandwhite

      Re: "Все, как один, в борьбе за это..." (/)

      Нша Украна -- це провінційна трагікомедія.
      А з Луценком на чолі і Балогою в позиції ектів пенетрейшн вона взагалі перетворилася на погорілий театр.

      Гарним уроком, хоча голови скунсівців не озброєні навчальними програмами, був би такий рахунок: БЮТ 20-10 СКУНС
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2007.07.28 | samopal

    Партнери нагадують про шанси і попереджають про загрози (/)

    Партія регіонів відкрита для діалогу з «Нашою Україною».

    Як передає кореспондент УНІАН, про це заявив член президії політради Партії регіонів, голова Донецького обласного відділення партії Борис КОЛЕСНІКОВ після завершення XVI конференції Донецького обласного відділення Партії регіонів.

    "Наші програми і серця відкриті", - сказав Б.КОЛЕСНІКОВ, коментуючи ставлення однопартійців до "Нашої України".

    Проте він додав, що "після минулих виборів ми були відкриті для діалогу, зокрема й з "Нашою Україною", і "Наша Україна" в той момент скористалася, можна сказати, неетично, нашою пропозицією". "Вони пішли на торги з Блоком Юлії Тимошенко, щоб лякати нас. Нас вони лякали своїм союзом з Блоком Юлії Тимошенко, і потяг пішов", - сказав Б.КОЛЕСНІКОВ. За його словами, сьогодні діалог можливий, "але якщо будуть такі дрібні зловживання, то потяг може піти в черговий раз".

    На закінчення Б.КОЛЕСНІКОВ підкреслив: "Ми готові до конструктивної співпраці, ми готові до того, щоб справді об`єднати Україну"

    ================================================================
    http://www.unian.net/ukr/news/news-205206.html
  • 2007.07.28 | Тестер

    Ілюзії. Як у лідерів так і партійців, а найголовніше у виборців

    Ще нічого доброго для людей не зроблено.
    Для тих маленьких українців, про яких так гарно говорив Ющенко.
    Вони продовжують говорити. Ні планів побудови держави, ні економічних і т.д.. Киньте камінь в мене, якщо це не правда.
  • 2007.07.28 | Тестер

    Ілюзії. Як у лідерів так і партійців, а найголовніше у виборців

    Ще нічого доброго для людей не зроблено.
    Для тих маленьких українців, про яких так гарно говорив Ющенко.
    Вони продовжують говорити. Ні планів побудови держави, ні економічних і т.д.. Киньте камінь в мене, якщо це не правда.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.07.29 | shu

      Re: Ілюзії. Як у лідерів так і партійців, а найголовніше у вибор

      Тестер пише:
      > Ще нічого доброго для людей не зроблено.
      > Для тих маленьких українців, про яких так гарно говорив Ющенко.
      > Вони продовжують говорити. Ні планів побудови держави, ні економічних і т.д.. Киньте камінь в мене, якщо це не правда.

      На відміну від інших у них таки є цілком реальні пропозиції, наприклад що до економічних реформ - це Податковий кодекс від М.Катеринчука і Ко.(http://podatky.info/). Хочь завтра можна голосувати в Парламенті лише б голосів вистачило.

      І на відміну від азарівсько-олігархічного ПК цей вирішує проблему:
      -ПДВ. Мені здалося, що там просто заміняють ПДВ на банальний податок з продажів лише, щоб не дратувати ЄС тактовно назвали його ПДВ однобічної дії :-) Як би там не було - це вирішує проблему цьго найкорупційнішого і антісоціального податку.

      -Законодавче закріплення спрощеної системи

      -Рентні платежі. Чьому зараз олігархи тупо наживаются на корисних копальнях, яки за Конституцією належать народу? Це архінесправедливість. Але мало хто про це каже, бо всі ці ПР та БЮТ
      тримаются на тих олігархах, яки наживаются на народному добрі. Але це треба змінювати!

      -Ну я вже не кажу про реальне зменшення податкового навантаження і зміни в сутності відносин між платником і контролюючими органами.
  • 2007.07.29 | пан Roller

    Re: Мега- это 1000000 кило на рыло?

    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.07.29 | TrollSeeker

      Ролик з перепою знову наплутав. 1000 кіло=мега,1000000 кіло=гіга

  • 2007.07.29 | Георгий

    Re: Мегаблок: шанси і загрози (/)

    Все эти МЕГА, ГИГА, МИНИ, МАКРО блоки чушь, я знаю толко один нормальный блок,- туалетный, от него польза несомненная, а вся эта украинская придумка с блоками разнопартийными придумана для одного, чтобы во власти были одни и те же люди. Эти придурки наверху нам просто не доверяют, а вдруг повыбираем не тех кого им надо, НУ ЩО ТОДІ ІМ РОБИТИ. ВОНИ ЩО ЩОСЬ ТОЛКОВЄ ВМІЮТЬ?? ВМІЮТЬ КРИЧАТИ ОДНЕ НА ОДНЕ "САМ ДУРАК"!


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".