МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Екстрадицію зупинено силами правозахисників і Майдану!

07/30/2007 | Майдан-ІНФОРМ
28 липня 2007 року на Майдан надійшло повідомлення від представників «Міжнародної Амністії» про те, що правоохоронні органи України готують екстрадицію до Росії біженця з Чеченської республіки Сусарова Льоми Лечаєвича, 1984 р.н., звинуваченого в участі у бойових діях у складі Чеченських сил опору.

Щоб зупинити протиправні дії Генерального прокурора України, та Прокуратури м. Києва, у провадженні якої і знаходиться справа про видачу Л.Сусарова українськими правозахисниками були вжиті термінові заходи. Результатом прийнятих мір стало зупинення процедури екстрадиції.

До захисту прав чеченського біженця залучено Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Ніну Карпачову.
Сьогодні, на запрошення Секретаріату омбудсмена, відбулась зустріч адвоката О. Левицького і незалежного експерта з питань захисту прав людини Л. Коваль з представником Секретаріату п. Євтушенком. Йому передано письмове прохання термінового втручання омбудсмена у справу Льоми Сусарова. Атже при видачі чеченського біженця російській стороні на нього чекають позасудові переслідування, тортури та катування і можливо смерть.
За вихідні дні правозахисникам вдалося встановити, що Л.Сусаров дійсно має міжнародний статус біженця № 6030, виданий відділенням Управління Верховного Комісара зі справ біженців у Баку (Азербайджан) і що за час утримання у Лук‘янівській в‘язниці він повністю був позбавленим доступу до правової допомоги. Правозахисники з‘ясувли, що 20 червня ц.р. Соломенський райсуд м.Києва виніс незаконну постанову у справі №4-642/07 про тримання Л. Сусарова під вартою на підставі КПК України.
В даний час названа Постанова оскаржена а апеляційному порядку до Київського міського суду.
Сьогодні збігав граничний, 40 денний згідно п.4 ст.16 Європейської конвенції про видачу правопорушників, термін перебування під вартою Л. Сусарова. І якби не втручання українських правозахисників та адвоката О. Левицького, чеченського біженця, в порушення ратифікованих Україною міжнародних Конвенцій зі справ біженців, було б депортовано до Росії.
Нагадуємо, що на Україні вже лежить пляма порушника міжнародних норм у зв‘язку з депортацією в лютому 2006 року 11 узбецьких біженців, які по поверненню на Батьківщину зазнали переслідувань і жорстокого поводження з боку правоохоронних органів Узбекистану.

Майдан продовжує ретельно стежити за діями української влади у справі Льоми Сусарова.

Відповіді

  • 2007.07.30 | Володимир

    Re: Екстрадицію зупинено силами правозахисників і Майдану!

    Треба підключити до цієї справи західні правозахисні організації.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.07.30 | Людмила Коваль

      Re: Екстрадицію зупинено силами правозахисників і Майдану!

      Володимир пише:
      > Треба підключити до цієї справи західні правозахисні організації.

      Власне вони нам і повідомили.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2007.08.01 | Alexx

        Re: Екстрадицію зупинено силами правозахисників і Майдану!

        А помоєму чеченським терористам - тюрми.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2007.08.02 | Єфремович

          Re: Екстрадицію зупинено силами правозахисників і Майдану!

          Ну це по-твоєму, москальскому.
          А по людьському, - той чечен бореться від московської агресії.
          москва - то є головний терорист на Землі, що не давав і не дає жити народам.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2007.08.02 | Большой Брат

            Re: Екстрадицію зупинено силами правозахисників і Майдану!

            +++А по людьському, - той чечен бореться від московської агресії.+++

            === В Украине?!===
            Не знаю какой-такой он террорист-борец за свободу. Скорее не поделили что-то с Кадыровым.
          • 2007.08.08 | Alexx

            Re: Екстрадицію зупинено силами правозахисників і Майдану!

            Чеченські терористи нам не друзі, як і московські. І якщо росія чомусь вимагає його екстрадиції, то точно не за патріотичні виступи на мітингах, а за вбивства і терор.
  • 2007.08.07 | Вінницька Правозахисна Група

    Ніна Карпачова разом з майданівцями! Молодці!

    Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
    http://khpg.org/index.php?id=1186393977

    періодика » Права Людини » права біженців

    06.08.2007
    джерело: www.ombudsman.kiev.ua
    Н.Карпачова вимагає зупинити процедуру екстрадиції з України до Російської Федерації Л.Сусарова

    27 липня 2007 року під час особистого прийому Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини Ніною Карпачовою заарештованих у Київському слідчому ізоляторі до неї звернувся Сусаров Льома Лечиєвич, громадянин Російської Федерації, 1982 року народження, з приводу загрози його екстрадиції до Росії всупереч вимогам міжнародного та національного законодавства України.

    [ Karpachova-Susarov ]

    Зокрема, заявник повідомив, що був змушений залишити свою родину, двох малолітніх дітей, виїхати з території Росії та одержати статус біженця у зв’язку з переслідуванням за політичними мотивами. Він вважає, що екстрадиція на територію Росії становить загрозу його здоров’ю та життю.

    Вислухавши заявника та вивчивши процесуальні документи, на підставі яких Льома Сусаров перебуває під вартою на території України, Уповноважений з прав людини вважає, що рішення про його екстрадицію підлягає негайному зупиненню.

    Так, перевіркою було встановлено, що Льома Сусаров має статус prima facie біженця представництва Управління Верховного Комісара ООН в Баку у справах біженців, який отримано в Азербайджанській Республіці. Це підтверджено представництвом Управління Верховного Комісара ООН в Україні у справах біженців. Відповідно до статті 33 Конвенції ,,Про статус біженців’’ 1951 року забороняється висилати біженців або їх примусово повертати в країни, з яких вони прибули. Ця стаття передбачає, що держави-учасниці не будуть жодним чином висилати або повертати біженців до кордонів країни, де їхньому життю чи свободі загрожуватиме небезпека через їхню расу, релігію, громадянство, належність до певної соціальної групи або політичні переконання.

    На даний час Льома Сусаров тримається під вартою на підставі постанови Солом’янського районного суду міста Києва від 20 липня 2007 року про обрання йому запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. У встановлений законом строк на постанову подано апеляцію, яка на даний час ще не розглянута.

    Уповноважений з прав людини вважає, що проведення екстрадиції без рішення Апеляційного суду міста Києва є брутальним порушенням вимог частини 3 статті 129 Конституції України, яка передбачає забезпечення права кожної людини на апеляційне оскарження рішення суду.

    Крім того під час провадження Уповноваженого з прав людини було з’ясовано, що заарештований Сусаров всупереч статті 59 Конституції України та пункту 13 статті 20 Закону України «Про біженців» протягом значного часу не мав можливості реалізувати своє законне право на вільний вибір захисника.

    Під час відвідання Уповноваженим з прав людини заарештованих, в тому числі Сусарова, було встановлено, що камера є занадто тісною (менше ніж 2,5 квадратних метра на людину) і не пристосована для одночасного перебування такої кількості людей (ще двох іноземців). Це є порушенням санітарних норм, які регламентують порядок тримання арештованих.

    Під час розмови з Уповноваженим з прав людини Льома Сусаров звернувся з проханням щодо надання йому в Україні статусу біженця, а також поскаржився на незадовільний стан здоров’я. Після звернення Уповноваженого до адміністрації слідчого ізолятору Сусарова було переведено до медичної частини для обстеження та надання необхідної медичної допомоги.

    Ці питання стали предметом подання Омбудсмана Ніни Карпачової до Генерального прокурора України Олександра Медведька. Ніна Карпачова вимагає зупинити процедуру екстрадиції з України до Російської Федерації Сусарова Льоми Лечиєвича.

    01.08.2007
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.08.08 | Людмила Коваль

      Re: Ніна Карпачова разом з майданівцями! Молодці!

      А Ви читаєте першу сторінку Майдану, чи тільки форум?

      Наводжу фрагмент про Сусарова з чергових підсумків моніторингу омбудсмена в якому хронологічно викладені події:

      "27 липня омбудсмен нанесла візит без попередження до Київського СІЗО №13 (Лук‘янівське СІЗО) і провела там 48 годин, піддавши ретельній перевірці усе в‘язничне господарство.
      Від часу свого останнього візиту Ніна Іванівна знайшла позитивні зміни в умовах утримання в‘язнів, але й відмітила недоліки: суттєве «перенаселення» установи, високий рівень захворюваності на туберкульоз, недоукомплектованість кадрового складу персоналу в‘язниці. Питання стосунків персоналу з ув‘язненими обійдено чи то увагою омбудсмена, чи то увагою її прес-центру.

      Під час візиту Ніни Іванівни до Лук"янівського СІЗО до неї звернувся громадянин Російської Федерації Сусаров Льома Лечиєвич з приводу загрози його екстрадиції до Росії на вимогу ФСБ.

      Довідка. Льому Сусарова було затримано українськими правоохоронними органами 17 червня 2007 року. В порушення статті 59 Конституції України та пункту 13 статті 20 Закону України «Про біженців», затриманий був позбавлений права на вільний вибір захисника.
      20 червня Солом‘янський районний суд м. Києва виніс постанову про обрання Л. Сусарову запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
      5 липня затриманий подав через СІЗО заяву на надання йому політичного притулку в Україні. Заява до адресата не надійшла.
      27 липня минав граничний 40 денний термін арешту чеченця і ГПУ готувала екстрадицію Сусарова на вимогу російських правоохоронних органів не зважаючи на те, що стаття 33 Конвенції ,,Про статус біженців’’ 1951 року забороняє висилати біженців або їх примусово повертати в країни, з яких вони прибули.
      Екстрадиція чеченського біженця до Росії на вимогу ФСБ становила і продовжує становити реальну загрозу здоров’ю та життю Л. Сусарова. При зустрічі з Ніною Карпачовою він розповів, що був змушений залишити свою родину, двох малолітніх дітей, виїхати з території Росії та одержати статус біженця у зв’язку з переслідуванням за політичними мотивами.

      З 27 липня відлік вже йшов на години, коли, отримавши повідомлення від представників «Міжнародної Амністії» про загрозу екстрадиції до Росії чеченського біженця, в справу захисту прав Сусарова включилися українські правозахисники. У той же день, для перевірки даних щодо статусу біженця, вони зв‘язалися з представництом Управління Верховного комісара ООН в Києві (УВК ООН) та знайшли для Л. Сусарова адвоката. Одночасно, правозахисники звернулися до омбудсмена. Їх дії позволили об‘єднати зусилля усіх зацікавлених у дотриманні прав людини сторін і зупинити свавілля ГПУ.
      Вирішальну роль в долі чеченського біженця відіграла Ніна Карпачова. Одразу після відвідин Лук‘янівського СІЗО вона направила подання до Генерального прокурора України Олександра Медведька з вимогою зупинити процедуру екстрадиції з України до Російської Федерації Сусарова Льоми Лечиєвича.
      30 липня відбулася зустріч представника Секретаріату Уповноваженого п. Євтушенка з адвокатом О. Левицьким і представником Майдану – незалежним експертом з питань захисту прав людини Л. Коваль по справі Сусарова.
      31 липня представник Секретаріату Уповноваженого разом з представником УВК ООН в Києві знову відвідали Л. Сусарова у в‘язниці.
      В результаті спільних дій омбудсмена, представників УВК ООН в Україні і правозахисників, екстрадицію чеченського біженця призупинено до завершення процедури надання/ненадання політичного притулку; поновлено право Л. Сусарова на захист, яке правоохоронні органи України порушували впродовж усього часу перебування Сусарова під вартою.

      Однак, говорити про успіх ще рано. Як стало відомо, прокуратура м. Києва продовжує злісно ігнорувати право затриманого на захист (ст.374 КК України) та чинити перешкоди в доступі затриманого до справедливого правосуддя.
      01 серпня 2007 року, старший помічник прокурора м. Києва з міжнародно-правових доручень Куриленко Р.М. в присутності виконавчого директора Міжнародної Амністії України Антоніни Тарановської в черговий раз відмовила адвокатові Олегу Левицькому в наданні дозволу на побачення із затриманим.
      Не зважаючи на звернення омбудсмена до Генерального прокурора України, на зацікавлену участь у справі Сусарова представників УВК ООН, Генеральна прокуратура демонструє повне небажання/неспроможність гарантувати навіть мінімальні стандарти дотримання прав людини".

      http://maidanua.org/news/view.php3?key=1186164051&bn=maidan_mai&site=maidan

      Між іншим, інформація датована першим серпаня, на сайті омбудсмена з"явилася не першого, а другого числа. В прес-релізі нема згадки більше ні про кого, крім Ніни Іванівни. Виглядає так, ніби Ніна Іванівна сама боролася.
      На мою думку, заради об"єктивності, прес-служба могла б згадати про участь в долі Сусарова хоч УВК ООН. :-(


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".