МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Диспропорції Януковича

08/14/2007 | Майдан-ІНФОРМ
«Попри постійні запевнення міністрів у стабільному зростанні української економіки та доходів громадян, реальність не дає підстав для оптимістичних звітів. З особливою гостротою постала, зокрема, проблема занепаду промислової, транспортної і комунальної інфраструктур.

Ледве не щодня надходять повідомлення про аварії на транспорті, вихід з ладу комунікацій ЖКГ тощо. Уряд створює додаткові міністерства і чиновничі посади, однак це не допомагає вирішенню проблем по суті. До того ж, уряд вдається до недалекоглядних та безсистемних дій, які лише погіршують ситуацію», – наголосив заступник Глави Секретаріату Президента України Віктор Бондар.

Прикладом таких дій В.Бондар назвав Постанову уряду від 14 березня 2007 року про затвердження порядку використання коштів Державного бюджету для розвитку і реконструкції централізованих систем водопостачання та водовідведення.

Цією постановою уряд пропонував з 200 млн. грн., передбачених на зазначені цілі у Державному бюджеті, 130 млн грн. надати Донецькій, Луганській і Харківській областям, решта ж регіонів мали отримати 70 млн. грн. на всіх.

Захищаючи позицію уряду, його перший віце-прем’єр М.Азаров стверджував, що Західна Україна не має проблем із водопостачанням – є навіть надлишок води. У зв’язку з цим, мовляв, ці кошти більше потрібні Сходу України.

В.Бондар зауважив, що нещодавні події у м.Полонне на Хмельниччині, де внаслідок зношеності на 80% очисних споруд склалася критична ситуація із забрудненням води найдовшої річки області – Хомори, – довели хибність такого підходу.

«Президент України переконаний, що всі громадяни, незалежно від того, в якій області вони проживають, мають отримувати справедливу допомогу держави», – наголосив заступник Глави Секретаріату Президента. Він нагадав, що Президент призупинив дію зазначеної постанови уряду. Невдовзі сам Кабінет Міністрів скасував її, вочевидь визнавши неконституційною.

Однак згадана ситуація – це лише верхівка айсберга, що вказує на наявність в діяльності уряду набагато серйозніших і системних прорахунків у сфері підтримки інфраструктури у належному стані.

«Зношеність основних фондів залежно від галузі сягає від 60 до 85%. Ця проблема не нова. Однак теперішній уряд практично не вживає кроків для виправлення цієї ситутації. Попри гучні заяви про зростання економіки, кошти на модернізацію інфраструктури досі виділяються за залишковим принципом,» – відзначив В.Бондар.

За його словами, у цій сфері уряд діє «фактично по прецеденту в режимі пожежної команди. Уряд згадує про діяльність вугільної галузі лише тоді, коли вибухають шахти і гинуть десятки шахтарів; згадує про залізницю лише тоді, коли треба виділяти 15 мільйонів на подолання наслідків аварії. І це при тому, що чинний поки що Кабінет Міністрів мав повну свободу дій, маючи у парламенті більшість, яка повністю підтримувала урядові ініціативи».

При цьому, навіть ті кроки, що були здійснені урядом, свідчать про відсутність відповідального підходу до витрачання бюджетних коштів. Аналіз капітальних інвестицій, скажімо, в залізничний транспорт свідчить про їх надзвичайно низьку економічну ефективність.

Збільшення витрат на підприємства залізничного транспорту не супроводжується зростанням їх рентабельності. Більше того, за останні два роки спостерігається чітка тенденція до зниження обсягів чистого прибутку «Укрзалізниці» ­від майже 2,5 млрд. грн. у 2005 р. до 800,5 тис., запланованого на 2007 рік.

Симптоматичним назвав В.Бондар той факт, що партія, яка у своїх гаслах визначає силу держави через силу її регіонів, не спромоглася спрямувати роботу коаліції і уряду власне на розвиток регіонів і усунення диспропорцій такого розвитку.

Програма економічного вирівнювання розвитку регіонів відсутня. У Держбюджеті 2007 року заплановано лише 100 млн. грн.«“на заходи щодо комплексного розв'язання проблем регіонів та забезпечення їх сталого розвитку». До цього часу ні уряд, ні галузеве міністерство не спромоглися розробити ані концепції реформування ЖКГ, ані методики підрахунку вартості послуг ЖКГ. Єдине, чого вимагають міністри – підвищення фінансування.

Джерело: прес-служба Президента


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".