МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Мораторій землі: від теорії до практики

09/20/2007 | Tatarchuk
Дано:
В Чорноморському районі Криму, а саме в сілі Медведево (Табулди-Асс) існував совгосп Прибрежний. Нині - КСП Прибрєжное.
В нього 6000 га сільскогосподарських земель.
Третина з них виходить до моря.
Призначення земель - віноградники (30%), пасовища (луги для скота) - 70%.
Землі до моря зараз в комерційній ціні (йде розвиток так званого "берегу Русецького" в західному Криму як альтернативного курорту). Сотка (1!) стоїть 8 тисяч гривень.
Керівництво КСП, воно ж керівництво сільради, воно ж керівництво ПРУ на місцях - пропонує розпаювати землі.
Паї пропонує передати в руки місцевим у власність з правом викупу сторонніми особами.
Сторонні особи вже є і обіцяють 2 тисячи за гектар.
В руки одній людині дається 1 або 2 гектари (різний статус пайщиків).

Сучасне ставлення селян. Вони вимагають припинити паювання.
Аргументи селян:
- в нас виявляться "умовні" гектари, без координат, без границь між собою, і на нас почнуть наїзди щоб продали за безцінь.
- землі нарочно простоюють і робить це керівництво щоб здешевити них та казати що воні не потрібні.
Категорія селян - особлива, "совхозная": не уявляють як можна реально водноруч оборобити гектар, а тут ще й два.

Аргументи влади (легальні):
- ви самі хазяїва, ви самі ставте межи та знаходьте координати участків (за велику платню замовляйте в нас спеціалістів).
- землі все одно простоюють.
- не хочете не продавайте.

Аргументи влади(нелегальні): кожного разу як селяни збираються на "сходку граждан" та намагаються від голови вимогти скасування паювання, невідомі підпалюють луги, тим самим вдесятеро знижуючи їх риночну вартість.

Прошу панове, коментуйте. Можете цитувати БЮТ та НУНС з цього приводу як завгодно, а краще як би цей кей-стаді вивів нас всіх на прямий вихід та поради - як політикам так і селянам.
Заздалегідь дякую за якісні дописи.

Відповіді

  • 2007.09.20 | 123

    Людям пропонують кілька мільйонів гривень. Який жах!

    Tatarchuk пише:
    > Дано:
    > В Чорноморському районі Криму, а саме в сілі Медведево (Табулди-Асс) існував совгосп Прибрежний. Нині - КСП Прибрєжное.
    > В нього 6000 га сільскогосподарських земель.
    > Третина з них виходить до моря.

    Це 2000 га.

    > Призначення земель - віноградники (30%), пасовища (луги для скота) - 70%.
    > Землі до моря зараз в комерційній ціні (йде розвиток так званого "берегу Русецького" в західному Криму як альтернативного курорту). Сотка (1!) стоїть 8 тисяч гривень.

    Це означає, що ціна 1 га складає 800 тис. грн.

    > Керівництво КСП, воно ж керівництво сільради, воно ж керівництво ПРУ на місцях - пропонує розпаювати землі.
    > Паї пропонує передати в руки місцевим у власність з правом викупу сторонніми особами.
    > Сторонні особи вже є і обіцяють 2 тисячи за гектар.
    > В руки одній людині дається 1 або 2 гектари (різний статус пайщиків).

    Це означає, що одній особі дають землі або на 800 тис. грн, або на 1,6 млн грн. Як пайщики розподілилися між цими двома категоріями - не повідомлено (може 90% отримують по 2 га, а може - 10% отримують по 2 га), але для простоти давайте в середньому вважати, що в родині є 4 людини, з яких є 2 пайщика одного статусу і 2 пайщика іншого.

    Таким чином, середня родина отримує 1+1+2+2=6 га землі, тобто на суму 4,8 млн грн.

    Мільйон баксів - таке горе, цим людям дійсно треба поспівчувати і негайно їх захистити!

    > Сучасне ставлення селян. Вони вимагають припинити паювання.

    Логічно!

    > Аргументи селян:
    > - в нас виявляться "умовні" гектари, без координат, без границь між собою, і на нас почнуть наїзди щоб продали за безцінь.

    Це дійсно реальні проблеми. Але заради мільйона баксів можна і напружитися в напрямку її вирішення - чи мільон баксів мають принести зовсім вже на блюдці? Хоча простіше, звісно, забухать.

    > - землі нарочно простоюють і робить це керівництво щоб здешевити них та казати що воні не потрібні.

    По мільйноу баксів на родину - не хіле здешевшення. Є за що полаяти керівництво.

    > Категорія селян - особлива, "совхозная": не уявляють як можна реально водноруч оборобити гектар, а тут ще й два.

    Ці землі не треба обробляти. Їх требе використовувати за призначенням - для курорту. Ніяке обробляння не дасть заробити цією землею стільки грошей, скільки можна заробити нею як курортною зоною.

    Ці люди мають стати мільйонерами - обробляючи ці землі, хоч які будуть технології і вартість труда в с/г, вони ніколи не стануть мільйонерами.

    > Аргументи влади (легальні):
    > - ви самі хазяїва, ви самі ставте межи та знаходьте координати участків (за велику платню замовляйте в нас спеціалістів).
    > - землі все одно простоюють.
    > - не хочете не продавайте.

    Цілком слушні аргументи.

    Якщо формально-юрилично є можливим визначити і оформити межі ділянок - то це треба робити, наймаючи спеціалістів за будь-які гроші.

    Йдеться про одержання власності, яку можна продати за мільйони гривень! Що - шкода віддати 50 тис "спеціалістам"?

    > Аргументи влади(нелегальні): кожного разу як селяни збираються на "сходку граждан" та намагаються від голови вимогти скасування паювання, невідомі підпалюють луги, тим самим вдесятеро знижуючи їх риночну вартість.

    Риночну вартість як с/г землі, так? Так ця вартість штучна - реальна вартіть цієї землі не залежить від трави на ній.

    > Прошу панове, коментуйте. Можете цитувати БЮТ та НУНС з цього приводу як завгодно, а краще як би цей кей-стаді вивів нас всіх на прямий вихід та поради - як політикам так і селянам.

    Порада проста. Селяни мають отримати землю, оголосити відкритий конкурс у ЗМІ на залучення компанії-консультанта, яка візьме на себе розпаювання земель і їхню продаж за ціною не менше 750 тис. грн за гектар. Конкурс виграє та компанія, яка запропонує найвищу ціну за гектар. Як плату компанія одержує 10% від вартості проданої землі.

    Землі цієї загалом 2000 га, 1 га продаємо мінімум за 0,75 млн грн. 2000*0.75=1500 млн грн. Тобто загальна мінімальна вартість землі становить 1,5 млрд грн, або 300 млн дол США. Тобто мінімум, який заробить компанія-консультант - 30 млн дол США. За таким гонораром бажаючі взяти участь в конкурсі ломануться з усього світу - можна обмежити консультантів тільки фірмами з практикою роботи у цій галузі від 20 років, ще якимись умовами, які пройдуть тільки консультанти з високою репутацією та якістю послуг.

    Можна заплатити 20% - тоді консультанти зароблять 60 млн дол США. Тоді їх можна ще попросити за цю плату розробити план для інвестування селянами одержаних ним грошей. На родину лишиться 80% від 1 млн баксів, тобто 800 тис баксів, або біля 4 млн грн. Навіть якщо тупо покласти у банк на депозит під 14% річних - буде 560 тис грн на рік.

    Тобто селянам доведеться попрацювати щоб все це втілити - а кому ж ще, як не їм? Вони ж отримають мільйони.

    Це все за умови - що дійсно ринкова вартість тієї землі 8 тис грн за сотку, тобто є бажаючі купувати цю землю за такою ціною. Інакше казати про ринкову ціну 8 тис грн за сотку неправильно, і условія задачі повністю невірні.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.09.20 | Tatarchuk

      Re: Людям пропонують кілька мільйонів гривень. Який жах!

      123 пише:
      > Це все за умови - що дійсно ринкова вартість тієї землі 8 тис грн за сотку, тобто є бажаючі купувати цю землю за такою ціною. Інакше казати про ринкову ціну 8 тис грн за сотку неправильно, і условія задачі повністю невірні.

      Ціна реальна - саме за таку ціну зараз відбуваються операції по продажу землі з рук в руки, чорним налом. Якщо оформлюють контракти в нотаріусів то ціна значно знижується (навіть не знаю вскількі але до смішного), але тількі номинально.
      І ще - "у моря" означає = не далі ніж 15 км від моря. Звісно що ціна в межах відстані вар\юється, але точніше вирахувати не можу.

      1) Залигається питання - що робити з тими землями що не у моря?

      2) Якщо ви помітили, селяни думають "трохи" по-совковому. НМД вони НІКОЛИ не оголосять самі відкритий конкурс. З спілкування підтверджую, вони не вірять у величезний доход, а все чого вони реально хочуть (як вони це артикулюють) - "верніть всьо взад", тобто щоб був совгосп, зарплата та ковбаса і сіно за талони.

      3) Паювання робиться бігцем, поки не прийшли кримські татари. Ті вважають себе також пайщіками, бо коли їх депортували вони працювали на совгоспі та ще й мали борг держави по "займам" перед собою. А тепер їх не включено ані в першу категорію (працюючі), ані до другої (колись працювали), і так до речі пройшло і йде паювання всюди по Криму.
      Кількість кримських татар (не бажаючих а тих що "мають право") визначити вкрай важко. Нема критеріїв. Наприклад, внук екс-пайщика. Або 5 онуків. Або він сам та його сім\я... Бачите як запущено.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2007.09.20 | Iryna_

        До речі про мораторій

        Біля моєї дачі (в чорта на рогах, для котеджів нецікаво від Києва далеко, дороги немає, водойми немає, природа практично ніяка) почали підготовку під будівництво великого відпочинкового комплексу (озеро збираються організовувати з струмків) на с/г землях колишнього радгоспу. Як там мораторій на продаж с/г земель? Чи хтось буде вкладати великі гроші (крім власне будівництва, озеро + дорога) не у приватну власність? Схоже що своїм людям той мораторій нічим ніде не заважає.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2007.09.20 | Tatarchuk

          Re: До речі про мораторій

          Iryna_ пише:
          > Біля моєї дачі (в чорта на рогах, для котеджів нецікаво від Києва далеко, дороги немає, водойми немає, природа практично ніяка) почали підготовку під будівництво великого відпочинкового комплексу (озеро збираються організовувати з струмків) на с/г землях колишнього радгоспу. Як там мораторій на продаж с/г земель? Чи хтось буде вкладати великі гроші (крім власне будівництва, озеро + дорога) не у приватну власність? Схоже що своїм людям той мораторій нічим ніде не заважає.

          Типова ситуація. Є так звані "червоні директори", які користуючися мораторієм (ним і саме ним) розпоряджаються ніби-то й не своєю, а фактично саме "своєю" землею. Вони не продають землі, ні. Вони здають в оренду, або закладають під борги (борги часто спеціально висмокчуються для цього).
          А той хто отримав ділянку - по-перше йому пофіг купив він чи орендував на "99 років", по-друге він отримує статус "добросовестного приобретателя".
          Отака негативна сторона "мораторію", вона основне джерело прибутку "червоних директорів", серед яких бувають навіть начальники ЖЕО чи спеціально призначені на півроку в.о.начальника підприємства.
          Але це знову - теорія, хоч і дотична з практикой..


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".